Skocz do zawartości
IGNORED

Jaki oscyloskop?


Grzegorz7

Rekomendowane odpowiedzi

Ale do cyfry się chyba nie da? Potrzebuję badać przebiegi do 30MHz, będą schodki? Np, zbadać tym prostokąt na zegarze 27MHz to nie bardzo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

System gra dobrze, albo nie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wziąłbym takie coś nawet z jednym kanałem gdyby była większa częstotliwość próbkowania :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast wydłubanych wynalazków to może starszy cyfrowy ? a lepszy HP TEX lub coś podobnego ?

 

Kilka sekund przy próbkowaniu choćby 500MS/s ? x s masz odpowiedź ... są taki oscyloskopy z tym że kosztują powyżej 100 k$ :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byście powiedzieli na taki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mam zamiar mierzyć przebiegi do 10MHz.

To urządzenie posiada dość marną czułość, bo tylko 10 mV/div. Przy badaniu przebiegów analogowych w audio możesz nie być zadowolony. Do przebiegów cyfrowych za to brakuje co najmniej drugiego kanału, a najlepiej gdyby było ich 4. Cena jest bardzo atrakcyjna, ale czy to nie będzie zabawka?

 

Pomysł z kupnem starszego, ale dobrego modelu renomowanego producenta (np. HP, Tektronix) jest bardzo dobry, o ile dostaniesz egzemplarz w dobrym stanie i po kalibracji. Ja poszedłem tą drogą i kupiłem starego cyfrowego 4-kanałowego HP. Jest to znakomity sprzęt, za podobny współczesny trzeba zapłacić majątek. Warto tylko mieć na uwadze, że te stare sprzęty są zazwyczaj duże i ciężkie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To urządzenie posiada dość marną czułość, bo tylko 10 mV/div. Przy badaniu przebiegów analogowych w audio możesz nie być zadowolony. Do przebiegów cyfrowych za to brakuje co najmniej drugiego kanału, a najlepiej gdyby było ich 4. Cena jest bardzo atrakcyjna, ale czy to nie będzie zabawka?

 

Pomysł z kupnem starszego, ale dobrego modelu renomowanego producenta (np. HP, Tektronix) jest bardzo dobry, o ile dostaniesz egzemplarz w dobrym stanie i po kalibracji. Ja poszedłem tą drogą i kupiłem starego cyfrowego 4-kanałowego HP. Jest to znakomity sprzęt, za podobny współczesny trzeba zapłacić majątek. Warto tylko mieć na uwadze, że te stare sprzęty są zazwyczaj duże i ciężkie.

 

Na pewno Twój HP'ek jest b.dobry w to nie wątpię, lecz zapewne nie kosztował 400zł, też zastanawiam się nad tym oscyloskopem choć mam analogowy polski ale .... Dlaczego sądzisz iż czułość 10mV/dz może być za mała ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie.

 

Wygląda na to, że prosty analogowy (link poniżej, który podałem wcześniej) do pomiarów audio będzie w miarę dobry ...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Czy na tym oscyloskopie zaobserwuje się oprócz właściwego przebiegu również zakłócenia ?

 

I drugie pytanie. Czy warto dołożyć drugie tyle kupić cyfrowy z linku poniżej ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dziękuję z góry i więcej nie będę pytał :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Twój HP'ek jest b.dobry w to nie wątpię, lecz zapewne nie kosztował 400zł, też zastanawiam się nad tym oscyloskopem choć mam analogowy polski ale .... Dlaczego sądzisz iż czułość 10mV/dz może być za mała ?

Oczywiście mój był znacznie droższy, ale nie dlatego o nim wspomniałem, aby się pochwalić, tylko moim zdaniem wybierając oscyloskop warto się wcześniej dobrze zastanowić. Ciężko jest znaleźć kompromis pomiędzy jeszcze znośną ceną a już fajnymi możliwościami. A praktyka pokazuje, że apetyt na pomiary rośnie, bo gdy mamy pod ręką dobry oscyloskop, to... praktycznie wcale nie wyjmujemy z szuflady multimetru.

 

Czułość 10 mV/div jest naprawdę dość marna. Dobre oscyloskopy mają 1 mV/div. Wspomnianą przystawką cyfrową w praktyce spokojnie da się pomierzyć sygnały we wzmacniaczach, szczególnie w końcówce mocy, ale niewiele da się zobaczyć na szynach zasilania. Przy współczesnych stabilizatorach zakłócenia na zasilaniu są zazwyczaj poniżej 1 mV rms. Natomiast tak niska czułość wejścia oscyloskopu sugeruje dość duże szumy własne, inaczej przecież zamontowanoby większe wzmocnienie na wejściu.

 

Zastanawiając się nad wyborem analogowy/cyfrowy moim zdaniem raczej warto skłaniać się ku cyfrowym. Jeśli analogowy, to tylko z pamięcią i rozbudowanymi możliwościami wyzwalania, a to... z powrotem robi cenę. I kółko sie zamyka. Oscyloskop cyfrowy pozwoli zapamiętać i zapisać dowolny wykres, zazwyczaj także cyfrowe mają bogatszy zestaw warunków wyzwalania, łącznie z wyzwalaniem "po fakcie" czyli możemy obejrzeć przebieg który spowodował wyzwolenie, co bywa niesamowicie przydatne. I wiele, wiele innych...

 

I drugie pytanie. Czy warto dołożyć drugie tyle kupić cyfrowy z linku poniżej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ten wygląda o niebo lepiej! To jest wreszcie oscyloskop. Czułość 2 mV/dz, 2 kanały i jeszcze FFT w bonusie. Będziesz mógł od razu pomierzyć harmoniczne.

Zerknij jeszcze na ofertę marek Owon i Atten. To są podobne, niedrogie współczesne urządzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedz ile kasy chcesz wydać to powiem ci co sobie kupić

Ja mam rigola :) i co najśmieszniejsze Rigol produkuje niższe modele dla Agilenta (dawniej HP) i nie ma sie czego czepiać ....

jak masz 2 kPLN to mozna poszukać uzywanego TEX-a Agilenta (HP) zalecam 1 GS/s pasmo do 100 MHz 2 kanały starczą dobrze aby miał długi rekord rejestracji 32 K albo więcej ale tu troszkę cena idzie w górę ....

nie licz na to że oscyloskopem będziesz robił FFT :) to totalny bezsens nic tym nie pomierzysz ... to nie ta liga i zastosowanie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry Wieczór.

Odnośnie tych czułości:

Nie zapominajmy, że pomiary wykonuje się sondami. Sama impedancja wejściowa oscyloskopu 1Mom|20pF to za mało. Sonda 1:1 psuje impedancję (z reguły zwiększa pojemność do np. 70pF).

Sondy 1:10 (10Mom|15pF) jest już właściwa do większości pomiarów. Tyle, że 10-krotnie zmniejsza sygnał. Wówczas dobre jest 2mV, czyli przed sonda 20mV/div.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

max-vit, tak się składa, że wszystkie tani cyfry maja w sobie to samo, różnica jest tylko w użyciu przetworników, HP, Tek, LeCroy mają AD9288, tylko te droższe mają wersję 100MS/s a tańsze 40MS/s bo różnica w cenie 120zł a 35zł. Natomiast dobre oscyloskopy dwu kanałowe nie są tańsze niż 6000zł za nowy, z uwagi na sam przetwornik który kosztuje 3000zł.

FFT w oscyloskopie ma rację bytu, ale no nie w rigolach itp. w starych HP 545xxA/C FFT działało naprawdę bardzo dobrze.

 

Jako przykład płyta główna z taniego oscyloskopu. Kolega rozkręci i porówna.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważajmy z tymi fotkami płyty.

 

Ja to sobie myślę, że te wszystkie oscyloskopy poniżej 5000zł to ta sama fabryka na Tajwanie klepie. Ewentualnie ADC różne wkładają…

;)

 

No oczywiście różne wyświetlacze LCD i oprogramowanie.

Ot współczesny design określony przez technologię produkcji…

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz ostatnio znow zainteresowalem sie nabyciem oscyloskopu wiec sie przylaczam.

 

Co powiecie na taka cyfrowa przystawke do PC? Hantek DSO-5200A. Na EBay'u za 349 dolarow.

 

Poniewaz dzieki chinczykom ceny spadly mozna miec cos w domu bo moim zdaniem ponizej 65MHz nie ma co schodzic a ten Hantek podobno ma pasmo 200MHz. Mam kolege zawodowego elektronika z lab wiec nie musze ale za takie pieniadze (powiedzmy do 500 dolarow) wypada miec w domu sensowny oscyloskop. Co o tym myslicie? Uzywal ktos z tutaj obecnych ten albo podobny oscyloskop? Ktos cos wie o tej firmie? Albo poleca cos innego ale znanego sobie o nie gorszych parametrach niz ten DSO5200A.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaba czułość (tylko 10mV zamiast 2mV jak większość obecnie dostępnych). Jakieś słabe próbkowanie.

Za niewiele większe pieniądze kupisz nie przystawkę do PC-ta lecz autonomiczny oscyloskop. Oczywiście o niższym paśmie, ale czy na pewno niższym ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaba czułość (tylko 10mV zamiast 2mV jak większość obecnie dostępnych). Jakieś słabe próbkowanie.

Za niewiele większe pieniądze kupisz nie przystawkę do PC-ta lecz autonomiczny oscyloskop. Oczywiście o niższym paśmie, ale czy na pewno niższym ;).

 

Dzieki za uwagi. Potrzebuje go tylko na audio wiec mniejsza czulosc mozna przelknac ale nie mam noza na gardle wiec poczekam az znajede cos ciekawego. Co do cen w Australii to poza typowymi produktami konsumpcyjnymi wszystko jest drogie. Dostac dobry oscyloskop (dual trace 100MHz) z drugiej reki praktycznie niemozliwe a nowy to naprawde drogo. W USA z drugiej reki kupi tanio ale koszty lotniczej poczty i ryzyko uszkodzenia sa prohibitive.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.