Skocz do zawartości
IGNORED

SPDIF - instnieje różnica pomiedzy wyjsciem na jack'a, a coax?


vert0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Tyle się oczytałem na ten temat, a że jestem totalnym laikiem w tej dziedzinie, to już zupełnie się pogubiłem co jest prawdą a co nie:/ Ale do rzeczy.

Mam taki zestaw: Amplituner Onkyo TX-SR507 + głośniki Jamo A-407 HCS 5 i chce to podłączyć pod PC. Karta dźwiękowa, to jakiś SB Live z wyjściem cyfrowym na jack'a (kabelek mam), natomiast na płycie głównej jest wyjście coaxialne (niestety kabelek ewentualnie muszę dokupić).

 

1) Czy "surowy" sygnał z tych wyjść będzie teoretycznie identyczny (odległość przesyłu max.2m), który polecacie?

2) Na jakimś forum wyczytałem, że za pomocą wyjścia cyfrowego na jack'a, można przesłać jedynie sygnał stereo, a dopiero amplituner konwertuje go na 5.1 (wg mnie totalny bezsens, skoro pierwotne źródło zapisane jest już w 5.1), więc jak to jest?

 

A teraz podłączenie audio:

Wyjście cyfrowe (coax,jack) z płyty lub karty (wyj. optycznego brak) --> Amplituner.

 

I kolejne pytanie

 

3)Czy spokojnie można zaryzykować takie podłączenie audio (podobno w sytuacji różnicy mas komputer-wzmacniacz, istnieje problem z uszkodzeniem wejścia w amplitunerze), czy lepiej zamiast kompa zainwestować w jakiś odtwarzacz np. M-6500A lub PS3, a najlepiej jakieś inne tańsze rozwiązanie np. zakup karty dźwiękowej z wyjściem optycznym?

 

Dodam, ze sprzęt ma służyć wyłącznie do kina domowego. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz najpierw PC z amplitunerem i dopiero włącz PC`ta do sieci. Ewentualnie pojawią się tylko zakłócenia i nie uszkodzisz wejść/wyjść. Może być tak, że masz w torze S/PDIF (za wejściem amplitunera) impulsowy transformator separujący, izolujący „galwanicznie” urządzenia. W pełną izolację (taką jak w TOSLINK`u) nie wierzę, ale żyła „gorąca” byłaby lepiej izolowana od prądów błądzących.

Łącze optyczne (TOSLINK) w dobrej jakości sprzęcie nie ma tak dobrych parametrów jak COAXIAL. Minimalnie ale jednak gorsze. Na przykład po świetle da radę 5.1 ale tylko z niższymi próbkowaniami.

Po COAXIAL czy TOSLINK leci S/PDIF. Nie ma większego znaczenia, że w kartach komputerowych stosują jako złącza Jack`i. Trzeba prawdopodobnie tylko skonfigurować aby karta na takiego Jack`a wysyłała sygnał cyfrowy S/PDIF a nie analogowy. Podobnie czy ma to być stereo, czy 5.1 też można zapewne wybrać w oprogramowaniu karty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>1) Czy "surowy" sygnał z tych wyjść będzie teoretycznie identyczny (odległość przesyłu max.2m),

>który polecacie?

 

Zależy. Raczej nie. SB nie jest bit perfect (miesza w PCM upsamplując zawsze 44,1k do 48k robiąc to żałosną jakością. Co innego jakiś Realtek 883/888/889 - to jest lepsze do SPDIF ... uciągnąłem na tym nawet 192 Khz 24 bit (dla creative nie do osiągnięcia ... na pewno nie dla Audigy i Live! ). Realtek 883 w górę nie upsamplują 44,1k więc nic nie psują. Można sobie spokojnie na życzenie upsamlować do 96-192k przy pomocy np. wtyczki do foo.

 

>2) Na jakimś forum wyczytałem, że za pomocą wyjścia cyfrowego na jack'a, można przesłać jedynie

>sygnał stereo, a dopiero amplituner konwertuje go na 5.1 (wg mnie totalny bezsens, skoro pierwotne

>źródło zapisane jest już w 5.1), więc jak to jest?

Można przesłać praktycznie max stereo (2 kanały) nieskompresowanego PCM ... dopiero po kompresji stratnej do AC3 lub DTS można przesłać 6 kanałów.

 

>3)Czy spokojnie można zaryzykować takie podłączenie audio (podobno w sytuacji różnicy mas

>komputer-wzmacniacz, istnieje problem z uszkodzeniem wejścia w amplitunerze),

Ja tak łączyłem i nie było problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.