Skocz do zawartości
IGNORED

WAV vs. FLAC


Navers

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie... czy jeśli za pomocą EAC płytę Audio CD skonwertuje do plikó WAV i później do FLAC, a następnie FLAC zmienie w WAV... to czy WAV zgrywane besporednio z CD a WAV otrzymane z plików FLAC będą identyczne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane muzyczne pozostaną identyczne, ale jeśli rippowałeś z oryginalnej płyty do FLACa, a potem to przerobisz na WAV, to stracisz wpisane tagi. Podobnież płyta wypalona nie na zasadzie kopii płyty tylko plików spowoduje, że program rippujący nie rozpozna jej i nie wpisze tagów automatycznie, będziesz musiał wszystko ręcznie wpisywać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ja potwierdzę - flac po przekonwertowaniu do wav jest identyczny z plikiem źródłowym.

 

A nawet więcej, podczas odtwarzania w RAMie też jest dekompresowany do identycznych próbek jak podczas odtwarzania WAV.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FLAC (ang. Free Lossless Audio Codec) - format bezstratnej kompresji dźwięku z rodziny kodeków Ogg. Format ten jest rozwijany przez Xiph.Org Foundation, a jego wzorcowa implementacja jest Wolnym Oprogramowaniem.

 

Kluczowe jest tu: format bezstratnej kompresji dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości:

 

Kompresja bezstratna (ang. lossless compression) to ogólna nazwa metod upakowania informacji do postaci zawierającej zmniejszoną liczbę bitów, pod warunkiem, że metoda ta gwarantuje, że informację można z tej postaci odtworzyć do identycznej postaci pierwotnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> BuBos18

"Kluczowe jest tu: format bezstratnej kompresji dźwięku."

 

Oj, chyba nie jest niestety tak dobrze. Sam rochu pisał gdzieś przecież:

"Zdekompresuj takiego APE w Foobarze i w natywnym front-end Monkeys Audio, a następnie porównaj bitowo wynikowe pliki Wav ze sobą. Możesz się zdziwić jaki wynik uzyskasz."

 

Czyli jak widać bezstratność jest dyskusyjna. Bo w to, że rochu się myli i/albo coś źle robi, chyba nikt nie uwierzy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nedj, 30 Paź 2009, 15:46

 

Ja porównywałem binarnie ... co prawda FLAC a nie APE ale wszystko się zgadzało bitowo. Jedynie offset był inny tak więc trzeba wiedzieć jak porównywać ... ale zawartość audio była identyczna bitowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też porównywałem binarnie, i to zarówno .flac, jak i .ape. I za każdym razem wyniki się zgadzały.

 

Czyli jednak rochu się nie zna. Motyla noga...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

Intel E4300, 4GB RAM, HDD 750 GB

Vista, Foobar, RMAA 6.2.3

M-Audio Audiophile 9624, wyjścia analogowe połaczone Fututechem u-220

W RMAA wygenerowano plik testowy WAV który następnie w został skompresowany do formatu APE (za pomoca Monkey's Audio) oraz FLAC (osobno za pomoca Foobara oraz Media Monkey).

Pliki zostały odtworzone za pomoca Foobar200 v.0.9.5

 

Skoro pliki zgadzają się binarnie, nie powinno być jakichkolwiek różnic w traktowaniu przez ten sam player pomiędzy plikiem nieskompresowanym a skompresowanym. Wykresy po analogu powinny być identyczne dla wszystkich plików.

 

Zobaczmy czy tak jest w rzeczywistości.

Poniżej zamieszczam fragmenty wykresów 44.1/16 uzyskanych za pomocą RMAA:

 

Frequency response

Intermodulation distortion

Noise level

Stereo crosstalk

THD

 

 

Bez komentarza

post-48-100001625 1257103934_thumb.jpg

post-48-100001626 1257103934_thumb.jpg

post-48-100001627 1257103934_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu jest kozak :D

Tłumaczyć matołowi, że kompresja bezstratna jest bezstratna, a on swoje herezje wciska :D

MEGA LOL

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> rochu

"Skoro pliki zgadzają się binarnie (...)"

 

A sprawdzałeś u siebie, że się zgadzają?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno. Jak możesz to nagraj (przechwyć) do testów dwa razy pod rząd ten sam plik i pokaż wyniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rochu,

 

jeśli chcesz cokolwiek mierzyć i analizować, to zachowaj staranność pomiarów. Po pierwsze nie obcinaj tego co najważniejsze, czyli opisów osi! Pomiar to nie tylko obrazek, to także wartości. Za to same wykresy nie muszą być aż tak wielkie. Wstaw je mniejsze, ale pełne, z opisami.

 

Na początek zanim zaczniesz rozpracowywać różne formaty cz nie ciekawi Cię jaką stabilność ma Twój system pomiarowy i jaka jest jego dokładność? Jeśli chcesz wiedzić na czym stoisz, to zrób na początku prosty pomiar samym RMAA w zamkniętej pętli, gdzie wyjście karty podłączasz do wejścia.

 

Wykonaj 4 takie pomiary pod rząd, nic absolutnie w międzyczasie nie zmianiaj, nawet nie dotykaj kabli! Wykresy nie pokryją się idealnie. Wyświetl pomiary jeden na drugim i wklej ładny i pełny (!!!) wykres. Podaj także częstotliwość próbkowania i rozdzielczość. Potem dopiero przyjdzie czas na dalsze pomiary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno: na drugim obrazku zielony wykres pokazuje ewidentne przesterowanie wejścia, więc z pomiarami jest coś nie tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ostatnio flaki i łejwy z płyty Massive Attack - Mezanine, po remasterze PMC.

Na flakach jest mniej basu, ale jeszcze nie miałem czasu się wsłuchiwać dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz, to wrzuć jeden kawałek z tej płytki jako .wav i jako .flac. Chętnie rzucę na to okiem i uchem :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

1. Wszystkie pliki sprawdziłem i są zgodne binarnie.

2. Pomiarów było wiele.Więcej niż 4 o których pisze Edward.

3. Ze względu na ograniczenie wielkości plików zamieszczanych na forum pełne grafiki byłyby nieczytelne po pomniejszeniu do maksymalnie pryzmowanych 900px na bok, zatem pozwoliłem sobie zamieścić charakterystyczne fragmenty wyników. Są czytelne i oczywiste.

4. Nie mam możliwości niczego zamieszczać na żadnym serwerze ze względu na obecnie posiadane kiepskie łącze radiowe do internetu. Życie na wsi oprócz uroków ma także swoje cienie.

Każdy może sobie zrobić testy we własnym zakresie.

Ciekaw jestem z resztą weryfikacji moich wyników.

 

Na dobranoc, ten sam plik WAV, Foobar c/a Windows Media Player /oczywiście playery beż żadnych polepszaczy/:

 

Noise level

THD

Intermodulation distortion

post-48-100001587 1257118443_thumb.jpg

post-48-100001588 1257118443_thumb.jpg

post-48-100001589 1257118443_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> rochu

"4. Nie mam możliwości niczego zamieszczać na żadnym serwerze ze względu na obecnie posiadane kiepskie łącze radiowe do internetu."

To akurat nie była prośba do Ciebie, tylko do rambo54.

 

"Na dobranoc, ten sam plik WAV, Foobar c/a Windows Media Player"

Nie do końca mi (i Edwardowi) o to chodziło. Chodziło nam o to, żebyś ten sam plik odtworzył i nagrał (przechwycił) dokładnie w tej samej konfiguracji kilka razy. Czyli odtwarzacz powinien też zostać ten sam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rochu - coś spaprałeś i nawet nie chce mi się zastanawiać co ... różnic nie ma ... zgodność jest co do bitu (u mnie ... może u Ciebie nie ... Ja potrafię coś sprawdzić/przeprowadzić dokładnie) i tym bardziej nie ma różnicy w pomiarach/na słuch na wyjściach audio. Koniec ... KROPA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rambo54, 2 Lis 2009, 00:09

 

>Robiłem ostatnio flaki i łejwy z płyty Massive Attack - Mezanine, po remasterze PMC.

>Na flakach jest mniej basu, ale jeszcze nie miałem czasu się wsłuchiwać dalej.

 

Masz spaprany odtwarzacz lub coś innego ... różnic nie ma a jak są to coś Ci nie działa prawidłowo/źle przekompresowałeś/HGW

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu, 2 Lis 2009, 00:34

 

 

>Na dobranoc, ten sam plik WAV, Foobar c/a Windows Media Player /oczywiście playery beż żadnych

>polepszaczy/:

 

... używałeś do porównania dwóch różnych playerów ? - można wiedziec po co boriłeś coś tak bezsensownego ?

 

Weź że oryginalny WAV ... skompresuj prawidłowo do FLAC ... zdekompresuj (prawidłowo) tego flac do WAV i dopiero porównaj źródłowy WAV do "rekompresowanego" WAV w jednym playerze a nie rób dziadostwa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcecie to mogę przygotować pliki wav oryginalny zgrywany z oryginalnego CD i ten plik wav przerabiany na flac i przerabiany na wav ... i mi powiecie (szczególnie rochu i inni zwolennicy różnic pomiędzy formatami bezstratnymi) który był flackiem a który nie ? :] ... to powinno zakończyć tą bezsensowną dyskusję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

Kyle,

 

nic nie spaprałem, czytaj uważnie co piszę.

 

Pliki wav i ape oraz flac /po dekompresji/ były zgodne bitowo.

Sam plik testowy wav wygenerowany został przez RMAA.

Test pomiędzy wav, ape i flac przeprowadziłem na JEDNYM pleyerze czyli na Foobarze.

 

Dodatkowo zamieściłem wykresy z DRUGIEGO testu, oprócz testu formatów, polegającego na odtwarzaniu TEGO SAMEGO pliku wav na dwóch różnych pleyerach.

 

Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu że tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) widać różnicę której nie może być ... a jeśli jest to znaczy że przy porównaniu gdzieś jest błąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

Kyle, 2 Lis 2009, 08:52

 

> a jeśli jest to znaczy że przy porównaniu gdzieś jest błąd.

 

Hmm...

Chętnie zobaczę wyniki pomiarów wykonanych przez Ciebie lub kogokolwiek innego.

Swoja drogą, może warto wyjść poza utarte schematy myślenia o temacie plików audio w konwencji "jeżeli bity bilansują się po obydwu stronach to nie powinno być słychać różnicy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> rochu

Zrób to, o co prosiłem Cię wcześniej. A mianowicie nagraj parę razy ten sam plik (najlepiej oryginalny .wav) pod rząd, nic nie zmieniając w konfiguracji, niczego nie dotykając itd. Czyli odtwarzacz softwareowy musi być też ten sam.

Jak to zrobisz, to będziemy wiedzieli, czy Twoja metoda testowa jest prawidłowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.