Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning tunera satelitarnego Polsatu Samsung DSB-S305G


kolczas

Rekomendowane odpowiedzi

Jakość dźwięku jaką reprezentują sobą tunery satelitarne jest kiepska. Zastanawiałem się czy można coś poprawić za pomocą lutownicy. Zapewniam ze można i to dużo, ale wielkich cudów nie będzie. Nie o Hi-End mi chodzi tylko o to że człowieka głowa boli gdy w tym samym domu ogląda się TV. Ja akurat korzystam z DAC Lampucera i światłowodu, a mimo to dźwięk jest słaby i drażniący. Proszę nie uświadamiać mnie że to wina kompresji dźwięku, bo wiem jak brzmią mocno skompresowane pliki na dobrym sprzęcie.

Ten tuner to tragicznie tani sprzęt, w środku są śmieci. To obciach dla Samsunga robić takiego knota, ale widocznie tak sobie życzy Polsat dla swoich abonentów. Mało że dźwięk jest tragiczny to i obraz jest mdły, pozbawiony głębi i szary.

Jestem w trakcie przeróbek. Opiszę co przerobiłem - fachowcem nie jestem, ale nie muszę. Poprawiłem dźwięk znacznie, ale też zdarzyła mi się wielka niespodzianka - obraz się naprawił, zrobił się wręcz perfekcyjny! To przypadek, skutek uboczny, dlatego też szczerze zachęcam do dłubania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw obrazek. Mamy tu zasilanie impulsowe, dekoder Omega STi5517, Switch STV6412A i coś tam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie spokój z gwarancją. Tyle to kosztuje że sterach mnie obleciał.

 

Najpierw to co ewidentne. Dla tych którzy korzystają z wyjścia stereo należy wymienić kondensatory. Proponuję na Elna Sillmic. Paskudnie się wymontowuje te stare, bo pozaginali nóżki i trzeba ciągnąć. Po wymianie poprawa natychmiastowa. Dźwięk się układa, staje się bardziej naturalny, a nawet pojawia się namiastka przestrzeni. Oczywiście dalej dźwięk jest płaski i wyraźnie zniekształca głoski syczące.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolczas, 22 Paź 2009, 10:33

 

>Jakość dźwięku jaką reprezentują sobą tunery satelitarne jest kiepska. Zastanawiałem się czy można

>coś poprawić za pomocą lutownicy.

 

Za pomocą lutownicy to sobie popraw wyraz twarzy może na poczatek...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brencik No dzięki lutownicy już mam poprawiony wyraz twarzy, zwłaszcza cieszy mnie niespodzianka naprawdę dobrego obrazu, porównywalnego do dobrych DVD.

 

Wieczorem będę miał więcej czasu na kontynuowanie zagadnienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o rany zaczeło się ! Brencik daj spokój z uprawianiem chamówy. Nie interesuje Cię temat - nie czytaj, uważasz, że jak na Twoje możliwości jest zbyt głupkowaty - nie czytaj. O co Ci w ogóle chodzi ??? Skąd się biorą tacy ludzie ? Nie rozumiem. KOlczas - nie przejmuj się - dawaj bana oszołomom !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekoder Omega Sti5517. Nie znalazłem nigdzie schematu aplikacji, może ktoś ma. Przydałby się bo jechanie palcem po ścieżkach i zgadywanie od czego jest dany element nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy kondensatorki stoją przy elementach 3974, które wyglądają na zasilanie tego procesora. Kondy mają po 47uF i 16V. Wymieniłem je na takie które sprawdzają się zarówno przy cyfrze, jak i analogu (bo nie wiem co robią te kondy bez schematu), czyli na Rubycon ZL 100uF/25V. Przetestowałem zmiany. To właśnie poprawiło obraz, z dźwięku ubyło większość zniekształconych głosek syczących, co słychać było zarówno na wyjściu analogowym, jak i Toslink. Później stwierdziłem że skoro te kondy są tak ważne to dolutuję do nich małe mkp od spodu 47nF. Pod płytką w tunerze jest około 7mm przestrzeni. Po przylutowaniu już nie poczułem różnicy, było ładnie i tyle.

Mam świadomość tego że czasem zmiany są niewielkie, ale wychodzę z założenia, że pomimo iż nie usłyszę pojedynczej zmiany na lepsze to usłyszę sumę kilku małych zmian na raz. To zachęca by iść dalej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sieci jest dostępna pełna dokumentacja (700 stron) do STi5516 z tego co wiem jest on zgodny pinowo z STi5517.

 

W wyszukiwarkę wpisz "STI5516_datasheet"

 

Pozdrawiam

JarekC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym teraz od wymianky kwarcu na masterclocka, jeśli obwód oscylatora nie ma wydzielonego pinu zasilania i ścieżki z kondensatorami przy nim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem dokumentację STi5516. Piny są w wielu rzędach, ścieżki pod procesorem i ich nie widać odpuszczam sobie. Wymieniłem te trzy kondy i ten czwarty 1uF/50V zbocznikowałem MKP i działa. Wygląda na to że redukcja zakłóceń w tym miejscu wcześniej nie była dostateczna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodu postępów jakie dawała wymiana samych kondensatorów i też jakby z rozpędu wymieniłem jeszcze duże kondy w zasilaniu, kondy przy tych czteronożnych regulatorach KIA78 i kndy przy Switch STV6412A. Oczywiście dalsza poprawa. muszę powiedzieć że obraz jest soczysty, żyleta, wręcz perfekcja i choćby po to warto było. Z dźwiękiem nie jest idealnie, choć jest dynamika i przestrzeń i czyste wysokie to ciągle coś szmera na sybilantach. Może faktycznie są zakłócenia z rezonatora.

Wcześniej myślałem o kupnie jakiego dobrego tunera, ale chyba te droższe nie gwarantowałyby znaczącej poprawy i jeszcze trzeba Moduł dokupić.

 

Jak ktoś coś zrobi niech napisze, w końcu tych tunerów i jemu podobnych macie miliony sztuk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.