Skocz do zawartości
IGNORED

Pioneer PD-4550 czy osobny PCM1700 P czyli na co go stać ?


żółwik

Rekomendowane odpowiedzi

Nabyłem ostatio standardowy model CD Pioneera PD-4550. Niby przeciętny model, a ot tak po odkręceniu ukazał się ku moim oczom scalak BB PCM1700 ? PCM1702 grały genialnie...

Podobna liga. Tyle że 18 ,a nie 20 bit.

Czy opłaca się modyfikować ten player ? Mam na myśli zaawansowny tuning. A może użyć osobno tych PCM1700.

 

Na forum jeszcze nie ma nic na ich temat. Miał ktoś do czynienia z tym scalakami ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bawiłem się tym układem i bardziej podobał mi się od PCM56/61. Tego typu playery mają niską gradację kości, ale i tak pokazują na co je stać. Moim zdaniem opłaca się! Sam stanęłam na wmontowaniu filtru SM5813. Niestety nie chciało chodzić. Chyba mam walniętą kość ;/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, lecz na szczęście są potencjomerty do kalbracji DACa. Można w ten sposób zniwelować w dużym stopniu zniekształcenia na niskich poziomach.

Bo na np. PCM56-L (najniższa gradacja) ustawiłem troche lepsze osiągi niż fabrycznie miał PCM56-K (a różnica jest miedzy nimi sprora)

 

Ale jest jakies ale... filtr cyfrowy w tym modelu to niestety SM5840. Czyli nic specjalnego.

Czasami dziwię sie, czym się kierowali projektanci wstawiając dobry DAC, który "psuje" marnej jakości filtr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej używałem w tym DACu SM5841 i też było Ok. 40 na 41 chyba się powinien podmienić bezpośrednio, ale pisze to z głowy! Jak znajdę to jutro wkleję zdjęcia mojego DACa (a jak nie to zrobię nowe ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, myśle czy by nie zaaplikować na doczepianej, osobnej płytce świetnego CXD1244. (mam trzy z czego jeden sobie leżakuje) Bo jeśli chodzi o PCMa to byłby w pełni wykorzystany. (akurat 18 bit i zgodność poziomów)

CXD1244 ma możliwość wyboru słowa na 18 lub 16 bit.

 

Tyle, że najpierw posłucham jak gra zaplikowany przez tego Pioneera po usunięciu zbędnego toru audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten DAC ma do wyboru wyjścia napięciowe oraz prądowe. Warto sprawdzić czy przypadkiem w oryginale nie wykorzystano wyjść napięciowych. Jeżeli tak, to trzebaby przerobić analogówkę i pobrać sygnał z wyjść prądowych. A jeszcze lepiej w ogóle olać oryginalną analogówkę a sygnał pobrany z wyjść prądowych podać na całkiem nową analogówkę. Widziałbym tu coś w rodzaju Passa D1 albo lampeczki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, prawie na pewno jest wykorzystany wewnętrzny WO do zamiany prądu na napięcie. Zastosowanie zewnętrznej konwersji np. na szybkim WO to pierwszorzędna sprawa. CXD1244 to ciekawa kość. Mam je, ale zniechęca mnie ta obudowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym myslałem, by pominąć orginalny tor analogu.

Mam serwisówkę i tak jak przypuszczacie wykorzystano wyjscie napięciowe, ktore jescze puszczono przez marny 4558D.

 

A CXD1244 jest jak DIP, co prawda gęściej ułożone nogi, ale da radę przygotować płytke z małymi polami lutowniczymi.

 

Pewnie kluczowym czynnikiem będzie zasilanie DACa, tu też potrzebne są 4...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zasilania analogu stosowałem miniTT, a cyfrę z regulatorów nationala (7805/7905). Konwersję miałem pasywną i analog mini na lampkach 6111WA na tej samej PCB. Jak umiesz projektować PCB to mógłbyś zaprojektować płytkę matkę pod CXD. Chętnie bym skorzystał ;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez myśle o zastosowaniu miniTT. Te zwykłe 7805 i 7905 są takie dobre na cyfre tego PCM ?

 

W tym Pioneeru zasilanie jest do kitu, wszystkie szyny +5V i -5V wspólne do DACa i reszty elemntów.

Jak to w budżetówce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście zacząłbym od wymiany tego 4558 na jakiś sensowny WO. Nawet NE5532 da poprawę. Następnie myślę, że sensownie byłoby dać zewnętrzny konwerter I/V. Jakie w tym pionku jest napięcie zasilania WO?

U mnie to tak wygląda aktualnie. Tak jak pisałem są problemy z filtrem. Zachowuje się tak jakby kilka najstarszych bitów (MSB i okolice) w ogóle wypadły. Aplikacja zgodna z dokumentacją DACa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ponad wszelką wątpliwość będzie zewnętrzny konwerter I/V.

A ten op 4558 to bierze zasilanie z reszty elektroniki, tylko + - 5V

 

Niestety ściezki zasilania analogowego są spieprzone, łączą się z cyfrowym i biegną daleko do filtrujących kondów.

Mam pytanie, czy zasilanie analogowe DACa muszę podłączać przy użyciu wyjścia prądowego ?

Sprawdzał ktoś czy zasila ono tylko wbudowany wzmacniacz, czy może też obowody samego DACa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zasilanie analogowe musi być mimo, że wykorzystujesz wyjście prądowe. Do zasilania WO możesz wstawić dać dużego TT. Analogowe zasilanie DAC z tego samego trafa przez miniTT. W samym CD może być ciężko dlatego ja zdecydowałem się na zewnętrzny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po jednym PCM1700 na kanał daje niezłą jazdę , jednak użycie większej ilości tych kostek tak jak zrobiło to Nakamichi w zewnętrznym przetworniku dopiero pokazuje ich niezaprzeczalne zalety

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, jednak niestety będe musiał sie zadowolić jego podstawową aplikacją - jednym scalakiem na dwa kanały.

Ale przeczuwam, że rozwinie skrzydła gdy w końcu zrobi się osobne stabilizacje wstawi się mu się tego CXD1244 i poda choćby zewnetrzny zegar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Muzg

Co to za dodatkowy czerwony kond foliowy przylutowany od strony druku do miniTT ? (sądze, że jakaś Wima)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolutowałem kondensator MKT 100nF WIMA na zasilanie WO, bezpośrednio do nóg układu. Myślałem o jednym na kanał, ale najpierw udało mi się zdobyć jedna kostkę, a teraz mam 2 i każda inna (gradacja i w ogóle wygląd).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Muzg

Czy dobierałeś różne wartości rezystora I/U ? Jaką wartość ty zstosowałeś ?

Czytam datasheet i troche mnie to zskoczyło, gdyż podają że typowy prąd wyściowy PCM1700 to tylko 670uA !

 

Z regły te dace prądowe grają dobrze przy rezystancji poniżej 500 Ohm. Miałem zamiar zastosować dobre AB 390 Ohm, ale poziom na wyjściu będzie wtedy bardzo niski.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale PCM1700 nie jest hojny prądowo ;)

Zastosowałem rezystor 300 Omów (te czerwone MŁt koło kości) i wzmocnienie 20x w analogu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze dwa pytania. Czy zsumowanie równoległe dwóch PCMek zwiększy aż podwójnie prąd wyjściowy, a tym samym napięcie na rezystorze x2 ?

Aby wykorzystać po jednej całej kości stereo do jednego kanału (większa separacja) rozumiem, że muszę puścić sygnał jednego kanału na obydwie kości zanegowane przez inwerter ?

 

Chcę się upewnić, gdyż nigdy nie robiłem daców łączonych ze sobą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCM1700 ma osobne wejście danych dla lewego i prawego kanału. Wystarczy, że puścisz na jedno normalnie, a na drugie zanegowany sygnał, a uzyskasz ten sam sygnał w fazie i przeciwfazie. Z tym prądem jest tak jak piszesz, ale musisz pamiętać, że to napięcie ma jakąś granicę przy konwersji pasywnej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście gdy nie chcesz uzyskać sygnału różnicowego to wydaje mi się, że puszczenie na oba wejścia tego samego spowoduje na wyjściu taki sam sygnał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.