Jump to content
IGNORED

Zakłucenia...


karolt

Recommended Posts

Witam

Mam następujące pytanie: W trakcie odtwarzania płyty pojawiają się zakłócenia, które określił bym jako delikatne trzeszczenie, nieznaczne przesterowanie dźwięku (choć z tym przesterowaniem to może zbyt dużo powiedziane). Wyżej wspomniane objawy nasilają się wraz ze zbliżaniem się igły do osi płyty. Wkładka jest stosunkowo nowa (kilka miesięcy), wyważona, skalibrowana.

Dodam jeszcze, że zakłócenia najwyraźniej słyszalne są przy muzyce fortepianowej, przy głośnych, „gęstych” fragmentach.

Za pomoc z góry dziękuję.

Link to comment
Share on other sites

-> karolt, 25 Paź 2009, 10:19

 

Wyżej wspomniane objawy nasilają się wraz ze zbliżaniem się igły do osi

>płyty.

-------------------

Te zniekształcenia nazywa się po angielsku "inner groove distortion"

Jest to wada jakiej nie można się pozbyć. Można jedynie walczyć i minimalizować zniekształcenia ale i tak będą słyszalne mniej lub bardziej. Rozwiązaniem jest kupowanie płyt, które mają nagrane około 15 min na jednej stronie - wiadomo, igła nie dochodzi do środka krążka.

 

Inner groove distortion nie można zlikwidować, zniekształcenia te powstają na skutek złego prowadzenia igły względem naciętej płyty. Matryca do tłoczenia vinyla jest bowiem nacinana w zupełnie inny sposób niż późniejsze odtwarzanie czarnego krążka - zupełnie inny sposób prowadzenia nacinaka względem późniejszego prowadzenia igły gramofonowej

 

Mało który piewca analogu przyzna się do tych zniekształceń. Będą wmawiać, że igła zła, złe wyważenie, brudna płyta itp. Cóż, ciężko bowiem przełknąć fakt, że grube tysiące wydane na sprzęt są właściwie wyrzucone w zniekształcenia.

Z "inner groove distortion" się nie walczyć - trzeba ten fakt zaakceptować.

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Link to comment
Share on other sites

Ten kurz mnie przekonuje - wziąwszy pod uwagę moje wrodzone niechlujstwo.

Teoria związana z "inner groove distortion" jest bardzo interesująca. Jednak w odtwarzanie bez najmniejszych zakłóceń raczej nie wierzę. Rozsądne wydaje się natomiast stwierdzenie, że zniekształcenia trzeba "zaakceptować" i "minimalizować"; w przeciwnym wypadku mogą zacząć pojawiać się z niekształcenia na etapie przetwarzania muzyki we własnym umyśle. Mi osobiście chodzi o wyeliminowanie hałasu do poziomu, który nie będzie budził mojej irytacji. A to jest sprawa mocno subiektywna.

Dziękuję za rady.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Na inner groove distortion polecam AT440Mla :-] u mnie na nowych płytach ma tego problemu w ogóle, pojawia się tylko na kupionych z nieznanego źródła (alledrogo i inne bazary). Ale profilaktycznie co 1 lub 2 odsłuchy czyszczę igłę płynem reloopa i poprawa - w przypadku nazbierania się kurzu - jest od razu słyszalna.

"Proszę państwa. Ja nie jestem przeciwny zebraniom, wręcz przeciwnie, nie mam nic naprzeciwko, ale..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Redaktorzy

Poziom inner groove distortion zależy do pewnego stopnia od ustawienia wkładki - można ustawić ją tak, że będzie prowadziła się równolegle nieco bliżej środka płyty, ale kosztem z kolei geometrii przy brzegach. Można też popełnić błąd w drugą stronę, i zniekształcenia będą większe, niż muszą być. Poza tym, im dłuższe ramię, tym poziom tych zniekształceń mniejszy. Oczywiście przy ramionach tangencjalnych nie występują. Poza tym, jakoś tak jest, że niektóre wkładki lepiej się zachowują pod tym względem, a inne gorzej.

Link to comment
Share on other sites

Z inner groove distortion świetnie radzą sobie np. wkładki Audio Technica ze szlifem Micro Line (np. z MM: AT440MLa lub - znacznie droższa - AT150MLX, obie z diamentem "nude"), nieco gorzej np. znacznie tańsza AT125LC (szlif Linear Contact, diament "bonded"). Warto spróbować, przy czym najlepiej chyba cena/jakość wypada w przypadku 440.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.