Skocz do zawartości
IGNORED

słodkie szesnastki mmm... czyli... wielgachne monitory na szerokopasmowcach!


graaf

Rekomendowane odpowiedzi

dino

Jak pisał Graaf jest szansa dużej skuteczności poprzez różne możliwości połączenia głośników,wszystkie moje opisy dotyczą połączenia szeregowo-równoległego głośników.

Dlatego proponuję gotowy do pomiarów i modyfikacji zestaw,a nie kupowanie przetworników w hurtowych ilościach.Z rozczarowaniem masz rację,trzeba i to brać pod uwagę,choć przyznam szczerze,że nawet bez filtrów mają elementy w brzmieniu(o których wspominałem),które nakazują ostrożność w skazywaniu projektu na porażkę.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: atmeg, 29 Paź 2009, 22:45

 

>kol. graaf , a skad ten pomysl ? :)

 

z maja 2006, wątek Nr 26441 ;-)

 

a serio - z głowy, własne teorie, szukałem rozwiązania mającego teoretyczne zalety długich line arrays bez ich wad - zarówno w aspekcie odtwarzania dźwięku jak i w aspekcie użytkowym (mało komu pasują w salonie dwa 2 metrowe "totemy" ;-) )

 

>Ja przyznam iz kiedys dawno

>wyczytalem teorie przetwarzania w takich konstrukcjach

 

nigdy się nie spotkałem z czymś takim, poza amerykańską konstrukcją "sweet sixteen" Jima Kyle'a z lat 60-tych

 

>bez przesuniec fazowych i calej masy znieksztalcen.

 

zgadza się, dokładnie tak jest, musi być - to czysta fizyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: Rafaell, 29 Paź 2009, 23:44

 

>szkłem d. nie wytrzesz!

>

> Z całym szacunkiem Panowie jakiś poziom tych głośników musi być

 

zdecydowanie popieram!

 

zresztą powtarzam - nie ma co kombinować, głośniki już są, wybrane dawno temu, zmontowane, obsłuchane, czekają na pomierzenie i "doszlifowanie"

 

zresztą nie po 10 złotych/szt. a po 80 (tyle przynajmniej liczy sobie zdzierca Monacor) i z "hochwertige Membran" jak piszą koledzy z Reichu (którzy aż tak nie zdzierają)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne glosniki i nie muszą klękać przed monacorami i TVM.

To tylko moje zdanie oczywiście. Koszty się rozjada a efekt wcale nie musi być lepszy.

 

Jeśli miałbym już dopłacać, to do Daytona RS-100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dostepny w Polinku. Jest pomierzony na stronie Zapha.

Tak czy inaczej życzę powodzenia w projekcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko kombinuję możecie krzyczeć ale w poziomie to one powinny mieć jednak minimalne przesuniecie fazowe między sobą-tak było by bardziej miodnie. Tylko że nie na sztywno lecz przez podanie różnicy fazowej sygnału z drugiego kanału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: Rafaell, 30 Paź 2009, 00:02

 

>Tak tylko kombinuję możecie krzyczeć ale w poziomie to one powinny mieć jednak minimalne

>przesuniecie fazowe między sobą-tak było by bardziej miodnie. Tylko że nie na sztywno lecz przez

>podanie różnicy fazowej sygnału z drugiego kanału.

 

pewnie, można spróbować i tego, ale najpierw trzeba pomierzyć i zobaczyć co się jeszcze da zrobić z pasmem gdzie ciąć pod tweeter itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: rafaljakichmalo, 29 Paź 2009, 23:58

 

>Mam podobne glosniki i nie muszą klękać przed monacorami i TVM.

 

no pewnie

 

>Tak czy inaczej życzę powodzenia w projekcie.

 

dzięki! :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: cadam, 30 Paź 2009, 00:08

 

>O które głośniki chodzi?

 

te, których słuchał kolega niutek:

Tesla ARN-100-10/8

 

normalnie max 40 zł a u Monacora po 80

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam za la"j"koniczne pytanie, ale czy rozmawiamy o Open Baffle ? czy na przykład o obudowie zamkniętej ? Być może udało by się uzyskac nieco więcej basu ?

 

a ja mam jeszcze jeden pomysł, dziś będe miał obudowy ONKEN do 15 calowego papierzaka, planowałem ożenić to z 440 HZ tubą by jzagaja (i tak zrobię) alternatywnie postawię na tym deske z kilkunastoma szerokopasmowcami, odpadnie mi myslenie o basie :-)

 

może taka alternatywa, 15" na dole a cała górna część deski wypełniona małymi szerokopasmowcami ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: Yogi, 30 Paź 2009, 07:59

 

>przepraszam za la"j"koniczne pytanie, ale czy rozmawiamy o Open Baffle ? czy na przykład o obudowie

>zamkniętej ?

 

nie odgroda, ale właśnie płaska obudowa zamknięta, ok. 100L co daje Qtc ok. 0.71 i f3 ok. 90 Hz i f9 ok. 55 Hz

zakładam, że będą stać przy ścianach a nawet w rogach pokoju, i już wówczas jak zauważył kolega niutek niskiego basu jest "w miarę", bez żadnej korekcji

 

ale na pewno nie sa to kolumny dla basolubów, i nie miały być - wg moich założeń to miałyby "poor man's Quad ESLs" :-) plus parę zalet, których ESL-e nie mają

ESL-e też basem nie masują - wielbicielom "bassu" Mr Walker zalecał rytmiczne kopanie w kartonowe pudło w takt muzyki ;-)

 

dla mnie subwoofer jest rzecz jasna opcją, ale zakładam, że większość słuchaczy nie będzie czuła potrzeby

 

>ożenić to z 440 HZ tubą by jzagaja (i tak zrobię) alternatywnie postawię na tym deske z

>kilkunastoma

>szerokopasmowcami, odpadnie mi myslenie o basie :-)

 

świetny pomysł, trochę jak kolumny Cadence (duży woofer + panel elektrostatyczny)

i pozwoliłby skonfrontować pomysł Jacka (mojego dobrego wirtualnego audio-kolegi) i mój :-)

 

pozdrowienia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. ale przy założeniu, że 16-tka miałaby grać z osobnym basem warto rozważyć inne głośniczki, np. rekomendowanie przez kolegę A_mena małe Visatony - mniejsze, duża szansa na lepszą górę i niekonieczność supertweetera, można je dać na odgrodę, bez obudowy, ewentualnie tylko z wytłumieniem z tyłu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z tym, że dla niektórych nie jest jasne o czym rozmawiamy krótkie resume:

 

16 głosników 9 cm (Tesla ARN-100-10/8) w płaskiej obudowie zamkniętej ok. 100L połączonych równolegle-szeregowo do nominalnej impedancji 32 omy (można też do 8 jak i do 128)

wygląda to tak jak na zdjęciach wklejonych przez kolegę niutka

 

do ustawienia przy ścianach lub w rogach pokoju, z założenia mają pracowac bez subwoofera, ale raczej z supertweeterem

Przypuszczam, że większości z nas nie będzie brakowało ilościowo niskich tonów przy optymalnym ustawieniu w pokoju odsłuchowym. Subwoofer może tak naprawdę pomóc tylko w dwóch pierwszych oktawach 16-32-64 Hz. Nie wykluczam, że odpowiedni filtr i modyfikacja głośniczków na tyle poprawiłyby górę, że dla niektórych osób nie byłby potrzebny także osobny tweeter

 

stan rzeczy na teraz:

1) prototyp wykonany

2) główne założenia "teoretyczne" zweryfikowane

3) kolumny obsłuchane "na surowo" - dźwięk obiecujący

 

teraz trzeba pomierzyć, zobaczyć jakie zostały rzeczy do wygładzenia, pokombinować z ewentualną modyfikacją głośniczków (pomysły są), obliczyć ewetualnie potrzebne filtry, ustalić gdzie uciąć pod tweeter

 

jakie są teoretyczne zalety takiej konstrukcji (o subiektywnych zaletach dźwięku napisali wyżej koledzy, którzy słuchali):

 

- możliwość dostrojenia impedancji i czułości do wymagań konkretnego wzmacniacza włącznie z wysoką odpowiednią dla lampowca OTL ale i dla mocnego pieca w klasie AB (wysoka impedancja to małe prądy i niskie zniekształcenia we wzmacniaczu)

 

- ułożenie głośników 4*4 daje wysoką kierunkowość wertykalną i horyzontalną i znaczne osłabienie odbić od ścian bocznych oraz sufitu i podłogi jak również redukuje efekty dyfrakcji na krawędziach obudowy

--> stąd pewnie pozytywne wrażenia odsłuchowe dotyczące "oderwania" dźwięku od kolumny

 

- możliwość pracy w większości pokojów (nawet w rogach)

 

- referencyjne warunki dla odtwarzania średnich tonów - masa ruchoma Tesli to 3.1g (bliska kopułkom średniotonowym), efektywna średnica 7.7 cm

 

--> potwierdzone w subiektywnych ważeniach przy odsłuchu (przejrzystość, szczegółowość)

 

- referencyjna szybkość i dynamika - przy masie ruchomej Mms 3.1g całkowita powierzchnia czynna Sd 750 cm2 (jak dla efektywnej średnicy 30 cm), minimalne wychylenia - wychylenie 1 mm to już burzenie ścian - 100 dB @35Hz,

a przy normalnym słuchaniu wychylenia nie większe niż 0.1 mm!!

 

--> potwierdzone w subiektywnych wrażeniach przy odsłuchu (impet, niewidoczne wychylenia)

 

- mała efektywna średnica i małe wychylenia to mniejsze zniekształcenia liniowe i nieliniowe

 

--> potwierdzone w subiektywnych ważeniach przy odsłuchu (skojarzenia z brzmieniem ESL)

 

jeszcze taka opinia nt. idei line array od "wielbiciela triod i Klipschhornów":

 

"You know, there is actually a lot of science around this...

...My point of this post is to prevent yet again the birth of another "reforming electrolytics in moonlight " type thing(always works for me), where this design is classed with bad ideas. It is a good idea ,if done right.

This from a guy who swears by triode driven no feedback Klipshorns...the real #1. I am thinking of building a line array..seems like OTL parallel triodes would work great with 16 X 8 ohms..."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowane głośniczki występują pod trzema nazwami: Tesla ARN-100, Gradient GPM-100 i Monacor SPW-100, ceny od 37 do 79 zł/szt. w detalu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5623-100001902 1256899952_thumb.jpg

post-5623-100001903 1256899952_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re graf 29paz 23:34 i później

 

Czytałem wpisy niutka i tam nie znalazłem nic o impedancji a jedynie o skuteczności. Patrzyłem na zdjęcia a wzmacniacz nie wyglądał na OTL więc założyłem 8 Ohm.

Trudne będzie uzyskanie braku strat przy 32 Ohm bo zawsze w stosunku do skuteczności przy impedancji znamionowej głośnika podnosimy impedancje więc skuteczność będzie malała.

Mogę się mylić ale dla małych wzmacniaczy lampowych takie rozwiązanie to same minusy.

 

Co do Bose - w sumie idea taka sama (dużo małych głośników) natomiast uwielbiają ukośne ustawienia i odbicia od ścian stąd inna konstrukcja frontów.

 

Co mnie zainspirowało do produkcji materaca - ceny porządnych głośników estradowych były niebotyczne (200-300USD ale wtedy to było inne USD). Wymysliliśmy, ze całkiem niezłe Tonsile pozwolą skonstruować kolumny do tkzw "przestrzałów" czyli monitory ustawione z lewej i prawej strony sceny zasilane sygnałem z "przedniego zestawu". Takie rozwiązanie "dogłasniało" scenę i pozwalało na mniejsza głośność w dedykowanych (np wokalowi) odsłuchach co zmniejszało możliwość sprzężenia. Dawało to też fajny "klimat" na scenie (zagłuszanie dźwięków wracających po odbiciu z sali).

Pomijaliśmy problemy z impedancją bo końcówki mocy były na mosfetach więc prądu było dosyć. Chodziło tak jak w tym przypadku o uzyskanie możliwie najszerszej "ściany dźwięku" w poprzek sceny.

Niestety efekt był mizerny. Dźwięk był płaski i "gotujący się". Z bliska było niezłe natomiast z 2-4 m dźwięk już ginął. Złożyliśmy to na karb niskiej skuteczności głośników (może mylnie).

Natomiast 12'' JBL (ale ten z USA bo chiny wtedy robiły co najwyżej wykałaczki)+ piezzo Motoroli zabijały ta konstrukcje w każdym z możliwych ustawień.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: dino, 30 Paź 2009, 16:52

 

>Czytałem wpisy niutka i tam nie znalazłem nic o impedancji

 

pisałem o tym we wpisie "29 Paź 2009, 11:48"

jak coś piszę, to można mi wierzyć :-)

 

>Mogę się mylić ale dla małych wzmacniaczy lampowych takie rozwiązanie to same minusy.

 

a co za problem okablować inaczej - np. pod 8 omów?

 

>Co do Bose - w sumie idea taka sama (dużo małych głośników)

 

w Bose 901 8 głośników gra po skosach do tyłu a jeden do przodu, ich główna (nie taka głupia, ale kiepsko, łopatologicznie zastosowana) "idea" to tzw. "direct/reflecting", głośniki są nieoptymalne i przekorygowane

 

jedyne podobieństwo jest takie, że w 901 jest 9 małych głośników a w 16-tkach 16

 

jednym słowem wolałbym unikać jakichkolwiek skojarzeń z Bose :-))

już raczej z line arrays typo Nearfield Pipedreams, IDS25 albo z Transmission Audio czy Audiotronic (zdjęcia wyżej w wątku), jest to dużo bardziej uzasadnione

 

>skonstruować kolumny do tkzw "przestrzałów" czyli monitory ustawione z lewej i prawej strony sceny

 

trudno powiedzieć dlaczego projekt się nie udał, za dużo niewiadomych, ale trudno też wnioskować z konstrukcji estradowej o hifi domowym, zupełnie inne wymagania i warunki pracy zestawów

 

pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ...tak (na wszystko)

Natomiast "padła" nam wtedy koncepcja typu "dużo głośników średniej klasy zagra tak jak głośnik bardzo dobrej klasy". Od tej pory unikam takich wynalazków.

Dlatego czekam na pomiary a sam walczę z Fostexem FE206.

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: dino, 30 Paź 2009, 21:58

 

>Dlatego czekam na pomiary a sam walczę z Fostexem FE206.

 

to prawie tak jak ja - też jestem fanem i (aktualnie byłym) użytkownikiem FE206

 

chętnie podzielę się doświadczeniami

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!!!

Jestem jednym z nielicznych , którzy słyszeli "materac" niutka. Dajcie spokój dywagacjom teoretycznym.To urządzenie ma wprost ogromny potencjał. Rozwińcie i dopracujcie ten projekt a wszyscy na tym skorzystamy.I tę tubę ogromną słyszałem. Szkoda gadać.Trzeba to rozwijac wspólnymi siłami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie tego zbudowanego egzemplarza: czy odległości między głośnikami są poparte jakąś teorią (jeśli tak to proszę o naprowadzenie), czy po prostu wydawało się, że tak będzie w sam raz? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

O ile pamiętam (kolumna powstała ze dwa lata temu),to sugerowałem się podanymi w wątku graafa ogólnymi danymi co do odległości i usytuowania głośników,aczkolwiek przyznaję uczciwie ,że nie było to z mojej strony poparte obliczeniami lub pomiarami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria nie daje jednoznacznych wskazówek w tym względzie

 

są pro i contra zgęszczeniu jak i rozstrzeleniu

 

anyway - the proof of the pudding is in the eating :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>O ile pamiętam (kolumna powstała ze dwa lata temu),to sugerowałem się podanymi w wątku graafa

>ogólnymi danymi co do odległości i usytuowania głośników

 

tak jest, usytowanie w tym wariancie jest optymalne - najlepiej wyważa między wszystkimi pro i contra w zakresie spójności czasowej, kierunkowości, dyfrakcji, "rzeczy, które dzieją się w obudowie" itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakby ktoś był zainteresowany teorią za szesnastkami i generalnie solidną teorią budowy kolumny stereo to polecam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

chodzi dokładnie o to - putting the science back into loudspeakers!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

graaf>

Był projekt tuby i linii transmisyjnej pod te głośniczki. Nazywał sie Buschhorn i Cyburgs-Needle. Bas w pomieszczeniu miał sięgać do ok. 50 Hz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Więcej musisz poszukać sam.

 

Jeden forumowiczów uzywał tez tego maleństwa w odgrodzie z kartonu:

"Przykład mój znajomy muzyk.

 

Gdy miałem Visatona frs8 w odgrodzie z kartonu, bez żadnego wspomagania to mu się strasznie podobało.

 

Tezaz jak siedzę na odgrodzie z dechy na Sabach + Audax woofer ówni9eż w odgrodzie to nagle już dźwięk się nie podoba. Najśmieszniejsze4 jest zastrzeżenie do basu - "mało basu" : )"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz wyobraźmy sobie taką odgrodę jak moja:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tylko zrobiona z cienkiej sklejki i z 16 szt. FRS 8 na stronę. Taka miniatura Audiotronic:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re: a_men, 4 Lis 2009, 08:27

 

>Był projekt tuby i linii transmisyjnej pod te głośniczki. Nazywał sie Buschhorn i Cyburgs-Needle.

>Bas w pomieszczeniu miał sięgać do ok. 50 Hz.

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Needle ->

pomiary Klang+Ton: "frequency range (-8dB): 80-22 000 Hz"

Herr Cyburg: "In a typical room application 50 Hz and lower is no problem"

zawsze uwzględniam "room gain", ale są pewne granice, cudów nie ma - chciałbym zobaczyć pomiary "in room"

być może Herr Cyburg słyszał duże ilości drugiej harmonicznej 50 Hz, to by mnie nie dziwiło

i jest to sztuczka stosowana przez Bose i inne firmy produkujące małe głośniczki, różne kompaktowe "subwoofery" np. do komputerów

zasada "brakującej podstawowej" - duża ilość harmonicznych niskiego basu daje subiektywne wrażenie niskiego basu

 

także nie dziwi mnie ta opinia:

>Tezaz jak siedzę na odgrodzie z dechy na Sabach + Audax woofer ówni9eż w odgrodzie to nagle już

>dźwięk się nie podoba. Najśmieszniejsze4 jest zastrzeżenie do basu - "mało basu" : )"

 

po zniekształceniach czysty bas to mało basu

 

Buschhorn ->

anonimowe doniesienie na elektrodzie: "Widziałem pomiar tego bushorna i f3 wypadało na 40 hz"

Jhohm na forum visaton: "Dann können schon so f3 = 70 Hz rauskommen - so funktioniert das Buschhorn"

no nie wiem, duże rozbieżności a cudów nie ma

 

tak czy owak, tuba i TL to sztuczki raczej nie do zrobienia z 16-toma głośnikami

potrzeba by zatem korekcji aktywnej - jeśli się zdecydujesz na coś takiego to mam dla Ciebie - w prezencie - unikalny analogowy korektor parametryczny, cacuszko

 

natomiast Tesle w szesnastkach zagrają czysty bas same, ewentualnie z niewielką korekcją pasywną

 

pozdrawiam!

p.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.