Skocz do zawartości
IGNORED

Subwoofer i brak basu na środku pokoju


Włodi

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że problem jest typowy ale jak dotąd nie znalazłem na niego rozwiązania.

Mój subek to Yamaha YST-SW012 (50W), podłączony do amplitunera KD.

Problem jak w temacie... czym bardziej się zbliże do jakiejś ściany tym bass lepszy. Na środku pokoju nie słysze szczególnie tych dolnych częstotliwości, prawie nic nie słychać.. Jako że mój amplituner nie ma wogóle mocy do wygenerowania jakiegokolwiek nawet małego basu z frontów (niby 5x 100W wiec nie wiem do dzis co jest grane) jestem zdany tylko na suba.

 

Oto co pisze w instrukcji na ten temat:

"There may be a case that you cannot obtain enough super-bass sound from the subwoofer when listening in the center of the room. This is because "standing waves" have been developed between two parallel walls and they cancel the bass sounds.

In such a case, face the subwoofer obliquely to the wall. It also may be necessary to break up the parallel surfaces by placing bookshelves etc. along the walls."

 

Z tego co zrozumiałem wynika z tego że należy ustawić suba na ukos w stosunku do ściany - próbowałem go kierować pod różnymi kątami - nic.

 

Próbowałem go również włożyć do szafy jednak nie wiele to dało a bass był opóźniony i mało słyszalny przy biórku.

 

Zamieszczam układ mojego pokoju (16 m2).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"biórko". dobre........ ale do rzeczy

 

w 16 m2 wystarczy postawić go w linii pomiędzy frontami. i sprawdź czy w AV masz dobrze dobrze skonfigurowany subwoofer. Choć trochę tego basu powinieneś mieć, jednakże na taki pokój winien być co najmniej model YST-SW225. Twój model jest do pokoju poniżej 10m2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas jest ustawiony między frontami - jak dotąd najlepsza pozycja do odsłuchu na fotelu. W AV mam ustawione żeby kierował bas na fronty i do suba (BOTH), jak dam do samego suba - nic to nie zmienia. Volume ustawione na 50% tak jak zalecają w instrukcji i tak jest najlepiej do kina, później zaczynają sie już lekkie przestery.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że najgorszym akustycznie pokojem jest sześcian. Coś takiego właśnie jest u mnie. Ciekaw jestem jakby grał jakiś mocniejszy sprzęt w tym pomieszczeniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na układ Twojego pokoju obawiam się że uzyskac bas będzie cięzko. Najpierw postaraj się z ustawieniem subwoofera- proponowałbym Przy biblioteczce- to chyba jedyne optymalne miejsce gdzie mógłby w takim ustawieniu meli stanąc subwoofer- chodz najlepszym wyjściem byłby prawy górny róg. Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc że na środku pokoju nie masz basu? Przy takim ustawieniu to możliwe i nie ma co się dziwic;]

 

Najpierw ustawienia pozniej zmiana jeśli chodzi Ci po głowie - niekoniecznie Yamaha;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fronty masz w setupie ustawione jako duże?

Sub przy ścianie da najwięcej basu, lecz nie nazwałbym tego "najlepszym basem".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci powiem, że z moim velodynem było tak samo. Miałem CHT 10R (na 22m2), więc mocy nie brakowało. W miejscu odsłuchowym bas był miodzio - naprawdę super, ale wystarczyło się przesunać metr, a basu już nie było (to samo sie tyczyło z 80% mojego pokoju). Dlatego teraz będę kombinował z ustawieniami i meblami :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu miałem równiez duży problem z basem. Zależało mi na uzyskaniu potężnego basu kinowego i nijak nie mogłem tego osiągnąć.

Problem upatruję przede wszystkim w ilości zastosowanego wytłumienia. Im bardziej wytłumione pomieszczenie tym basu będzie mniej. Dużym utrudnieniem są tutaj ściany gipsowo-kartonowe. Ich elastyczność powoduje, ze duża część fal dźwiękowych - szczególnie tych basowych - ulega pochłonięciu (płyta ugina się pochłaniając dźwięk).

Jeżeli Twój subwoofer pracuje na granicy swoich możliwości (większa głośność wprowadza zniekształcenia) - oznacza to tylko tyle, że jest on zbyt słaby do pomieszczenia. Możesz oczywiście ustawić go w rogu pokoju, tyle, ze bas może się wówczas okazać zbyt podbarwiony i mało precyzyjny. Radzę Ci zakup czegoś większego lub ewentualnie drugiego identycznego do posiadanego obecnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie długo planuję gruntowne przemeblowanie. Szafa wyleci do piwnicy a całe kino obrócę o 90 stopni w lewo. Przy biblioteczce jest też w miarę dobrze lecz bass jest słabszy, nie słychac średnich tonów. Pod biurkiem jest lepiej lecz bass nie jest już tak dobrej jakości jak pod biblioteczką czy w lewym górnym rogu (tam jest z kolei za duży i opóźniony). Fronty oczywiście ustawione na LARGE, reszta na SMALL.Myślę oczywiście o zakupie nowego sprzętu włącznie z AV i nagłośnieniem ale narazie nie mam kasy, jednak gdy się już znajdzie to na pewno zwrócę sie wtedy do Was o fachową poradę. Mój aktualny sprzęt to totalny low-end, który kupowałem w 2006 roku jak jeszcze nie miałem pojęcia o KD. Ciagle bawie sie ustawieniami w karcie dźwiekowej/ampie itd. żeby uzyskac jak najlepszy dźwięk lecz myślę że więcej już z tego czegoś nie wycisnę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się,że jednak musisz wszystkie głośniki ustawić na SMALL,jeżeli używasz suba w systemie(budżetowym).Odcięcie ustaw jak najwyżej a głosnośc to już musisz dopasować "na słuch".Zajmie Ci to pare chwil a problem zniknie,tak mysle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy ustawie wszystko na SMALL nic to nie daje. Regulacji odcięcia nie mam ani w subie ani w AV.Głośność jak już pisałem najoptymalniej jest na 50%.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodi,spróbuj może tak, odłącz przewody od pozostałych głośników,zostaw tylko subik,włącz jakiś materiał z dobrym basem i wtedy pokombinuj z ustawieniami w ampli,może jest jakieś ustawienie,gdzie basu będzie wystarczająca ilość,wtedy podłącz kolumny i zobacz co się dzieje,czy przypadkiem bas nie ginie przy grających kolumnach głównych(nie/zgodność fazowa). Rozwiązaniem jest też pożyczenie od znajomych innego suba,lub sprawdzenie Twojego w innym zestawie.Jakbyś jeszcze przyniósł od znajomych inny amplituner,to wiedziałbyś w stu procentach,jaki element masz najsłabszy.Pozwoliłoby to zrobić jakąś korektę w systemie bez zbędnych kosztów.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysio, w moim ampli na prawdę nie ma za wiele ustawien dotyczacych bassu. Jedynie w speaker setup mogę zmienić opcję "BASS" na SWFR, FRNT lub BOTH (chodzi o to gdzie ma kierować niskie tony).

Przy ustawieniu "SWFR" basu jest strasznie mało, na FRNT nie ma go wcale a najlepszym ustawieniem jest "BOTH" czyli kierowanie do obydwóch, wtedy sub dostaje mocy a i we frontach ciutke tego basu czasem słychać... Reszta opcji to ustawienie głośności suba do ścieżki w DD/DTS, która mam ustawioną na max, w LEVELach SWFR jest na 0db czyli też na full.

W karcie dźwiękowej podbijam lekko dolne częstotliwości 10-cio stopniowym equalizerem i właczam creativ-woski crystalizer co podnosi też dudnienie. Efekt tego wszystkiego jest taki, że gdy słucham muzy na fotelu to przy ścieżkach z bardzo niskim basem jest go czasem aż za dużo natomiast takiego płytszego uderzenia nie czuć w nogawkach;)- za słaba moc poprostu.

Myślę, że konstruktorzy mojego basiku preferowali miękkie, głebokie brzmienie bardziej niż bezsensowne łupanie i na tym skupili całą moc elektroniki. Kosztem tego wszystkiego jest efekt braku basu na środku pomieszczenia(mowa o niskich czestotliwosciach), oraz brak tego mocnego uderzenia w większości piosenek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.