Jump to content
IGNORED

Subwoofer i brak basu na środku pokoju


Włodi

Recommended Posts

Wiem, że problem jest typowy ale jak dotąd nie znalazłem na niego rozwiązania.

Mój subek to Yamaha YST-SW012 (50W), podłączony do amplitunera KD.

Problem jak w temacie... czym bardziej się zbliże do jakiejś ściany tym bass lepszy. Na środku pokoju nie słysze szczególnie tych dolnych częstotliwości, prawie nic nie słychać.. Jako że mój amplituner nie ma wogóle mocy do wygenerowania jakiegokolwiek nawet małego basu z frontów (niby 5x 100W wiec nie wiem do dzis co jest grane) jestem zdany tylko na suba.

 

Oto co pisze w instrukcji na ten temat:

"There may be a case that you cannot obtain enough super-bass sound from the subwoofer when listening in the center of the room. This is because "standing waves" have been developed between two parallel walls and they cancel the bass sounds.

In such a case, face the subwoofer obliquely to the wall. It also may be necessary to break up the parallel surfaces by placing bookshelves etc. along the walls."

 

Z tego co zrozumiałem wynika z tego że należy ustawić suba na ukos w stosunku do ściany - próbowałem go kierować pod różnymi kątami - nic.

 

Próbowałem go również włożyć do szafy jednak nie wiele to dało a bass był opóźniony i mało słyszalny przy biórku.

 

Zamieszczam układ mojego pokoju (16 m2).

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

"biórko". dobre........ ale do rzeczy

 

w 16 m2 wystarczy postawić go w linii pomiędzy frontami. i sprawdź czy w AV masz dobrze dobrze skonfigurowany subwoofer. Choć trochę tego basu powinieneś mieć, jednakże na taki pokój winien być co najmniej model YST-SW225. Twój model jest do pokoju poniżej 10m2.

Rotel A14, RCD-971 & Dynaudio Focus 140.

Link to comment
Share on other sites

Cały czas jest ustawiony między frontami - jak dotąd najlepsza pozycja do odsłuchu na fotelu. W AV mam ustawione żeby kierował bas na fronty i do suba (BOTH), jak dam do samego suba - nic to nie zmienia. Volume ustawione na 50% tak jak zalecają w instrukcji i tak jest najlepiej do kina, później zaczynają sie już lekkie przestery.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że najgorszym akustycznie pokojem jest sześcian. Coś takiego właśnie jest u mnie. Ciekaw jestem jakby grał jakiś mocniejszy sprzęt w tym pomieszczeniu.

Link to comment
Share on other sites

Patrząc na układ Twojego pokoju obawiam się że uzyskac bas będzie cięzko. Najpierw postaraj się z ustawieniem subwoofera- proponowałbym Przy biblioteczce- to chyba jedyne optymalne miejsce gdzie mógłby w takim ustawieniu meli stanąc subwoofer- chodz najlepszym wyjściem byłby prawy górny róg. Nie rozumiem co masz na myśli mówiąc że na środku pokoju nie masz basu? Przy takim ustawieniu to możliwe i nie ma co się dziwic;]

 

Najpierw ustawienia pozniej zmiana jeśli chodzi Ci po głowie - niekoniecznie Yamaha;]

Link to comment
Share on other sites

Ja Ci powiem, że z moim velodynem było tak samo. Miałem CHT 10R (na 22m2), więc mocy nie brakowało. W miejscu odsłuchowym bas był miodzio - naprawdę super, ale wystarczyło się przesunać metr, a basu już nie było (to samo sie tyczyło z 80% mojego pokoju). Dlatego teraz będę kombinował z ustawieniami i meblami :)

Link to comment
Share on other sites

Ja swego czasu miałem równiez duży problem z basem. Zależało mi na uzyskaniu potężnego basu kinowego i nijak nie mogłem tego osiągnąć.

Problem upatruję przede wszystkim w ilości zastosowanego wytłumienia. Im bardziej wytłumione pomieszczenie tym basu będzie mniej. Dużym utrudnieniem są tutaj ściany gipsowo-kartonowe. Ich elastyczność powoduje, ze duża część fal dźwiękowych - szczególnie tych basowych - ulega pochłonięciu (płyta ugina się pochłaniając dźwięk).

Jeżeli Twój subwoofer pracuje na granicy swoich możliwości (większa głośność wprowadza zniekształcenia) - oznacza to tylko tyle, że jest on zbyt słaby do pomieszczenia. Możesz oczywiście ustawić go w rogu pokoju, tyle, ze bas może się wówczas okazać zbyt podbarwiony i mało precyzyjny. Radzę Ci zakup czegoś większego lub ewentualnie drugiego identycznego do posiadanego obecnie.

Link to comment
Share on other sites

Nie długo planuję gruntowne przemeblowanie. Szafa wyleci do piwnicy a całe kino obrócę o 90 stopni w lewo. Przy biblioteczce jest też w miarę dobrze lecz bass jest słabszy, nie słychac średnich tonów. Pod biurkiem jest lepiej lecz bass nie jest już tak dobrej jakości jak pod biblioteczką czy w lewym górnym rogu (tam jest z kolei za duży i opóźniony). Fronty oczywiście ustawione na LARGE, reszta na SMALL.Myślę oczywiście o zakupie nowego sprzętu włącznie z AV i nagłośnieniem ale narazie nie mam kasy, jednak gdy się już znajdzie to na pewno zwrócę sie wtedy do Was o fachową poradę. Mój aktualny sprzęt to totalny low-end, który kupowałem w 2006 roku jak jeszcze nie miałem pojęcia o KD. Ciagle bawie sie ustawieniami w karcie dźwiekowej/ampie itd. żeby uzyskac jak najlepszy dźwięk lecz myślę że więcej już z tego czegoś nie wycisnę.

Link to comment
Share on other sites

Włodi,spróbuj może tak, odłącz przewody od pozostałych głośników,zostaw tylko subik,włącz jakiś materiał z dobrym basem i wtedy pokombinuj z ustawieniami w ampli,może jest jakieś ustawienie,gdzie basu będzie wystarczająca ilość,wtedy podłącz kolumny i zobacz co się dzieje,czy przypadkiem bas nie ginie przy grających kolumnach głównych(nie/zgodność fazowa). Rozwiązaniem jest też pożyczenie od znajomych innego suba,lub sprawdzenie Twojego w innym zestawie.Jakbyś jeszcze przyniósł od znajomych inny amplituner,to wiedziałbyś w stu procentach,jaki element masz najsłabszy.Pozwoliłoby to zrobić jakąś korektę w systemie bez zbędnych kosztów.Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Rysio, w moim ampli na prawdę nie ma za wiele ustawien dotyczacych bassu. Jedynie w speaker setup mogę zmienić opcję "BASS" na SWFR, FRNT lub BOTH (chodzi o to gdzie ma kierować niskie tony).

Przy ustawieniu "SWFR" basu jest strasznie mało, na FRNT nie ma go wcale a najlepszym ustawieniem jest "BOTH" czyli kierowanie do obydwóch, wtedy sub dostaje mocy a i we frontach ciutke tego basu czasem słychać... Reszta opcji to ustawienie głośności suba do ścieżki w DD/DTS, która mam ustawioną na max, w LEVELach SWFR jest na 0db czyli też na full.

W karcie dźwiękowej podbijam lekko dolne częstotliwości 10-cio stopniowym equalizerem i właczam creativ-woski crystalizer co podnosi też dudnienie. Efekt tego wszystkiego jest taki, że gdy słucham muzy na fotelu to przy ścieżkach z bardzo niskim basem jest go czasem aż za dużo natomiast takiego płytszego uderzenia nie czuć w nogawkach;)- za słaba moc poprostu.

Myślę, że konstruktorzy mojego basiku preferowali miękkie, głebokie brzmienie bardziej niż bezsensowne łupanie i na tym skupili całą moc elektroniki. Kosztem tego wszystkiego jest efekt braku basu na środku pomieszczenia(mowa o niskich czestotliwosciach), oraz brak tego mocnego uderzenia w większości piosenek.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.