Skocz do zawartości
IGNORED

Wpływ maskownicy kolumn na dźwięk stereo


Violet

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiają się różne tematy/koncepcje/zagadnienia wpływu danego elementu toru audio-stereo na ostateczny dźwięk odbierany przez audiofila/melomana/obserwatora. A są to takie tematy jak: odwrócenie wtyczki w gnieździe zasilającym, oczywiście kable różnej maści - zasilające, głośnikowe, interkonekty - np. czy dłuższy powinien być IC czy głośnikowy? Dalej - typ/rodzaj przewodnika w kablach: srebro, molibden, miedź, węgiel, etc. Istotną i ważną sprawą zdaje się także być typ kolców pod sprzętem lub głośnikami, rodzaj stolika audio, itd, itp.

W takim razie pytam się, czy Szanowni słyszą wpływ maskownicy w swoich głośnikach? Chodzi mi konkretnie o ewentualne różnice w jakości dźwięku przy jej obecności na kolumnach oraz po jej zdjęciu/braku.

Muszę zdecydowanie stwierdzić, że zdjęcie maskownicy z głośników daje w mojej subiektywnej ocenie większe polepszenie dźwięku, który staje się bardziej bezpośredni (większy) niż po zmianie kabla zasilającego, zmianie jego polaryzacji, zmianie IC czy dodaniu marmurka pod odtwarzacz płyt CD, etc.

 

A jakie są odczucia Szanownych?

 

Bardzo proszę o rzeczowe wpisy i powściągnięcie ewentualnych emocji, czyli o chłodny i zdystansowany obraz swojego systemu audio-stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dłuższy Sygnałowy

2. Maskownica owszem może miec wpływ na dzwięk - odczuwalny( lecz bez przesady nigdy zdjęcie maskowicy nie będzie na tyle odczuwalne co zmiana kabla ( głośnikowego ) z zasilającym jest róznie- nie popadajmy w paranoję

3. Co do stolików.. Wolałbym zainwestowac w przygotowanie pokoju i pogodzeniu funkcjonalności ze sprzętem niż w jakich diabelny stolik..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek19882, 28 Paź 2009, 22:11

 

>2. Maskownica owszem może miec wpływ na dzwięk - odczuwalny( lecz bez przesady nigdy zdjęcie

>maskowicy nie będzie na tyle odczuwalne co zmiana kabla ( głośnikowego )

 

Kolejny bajkopisarz ... widziałem jak zdjęcie maskownicy zmienia char. o nawet kilka dB ... natomiast wymiana kabla z miedzi 2,5mm kw. na inny kabel z miedzi 2,5 mm kw. jest niemierzalna.

 

ps. co poniektórzy "ałdiofile" to jak widzę LOLE ... nie słyszą zmian o kilka dB natomiast zmianę o nanoprocenty energii voodoo słyszą doskonale ... buahahahaha

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat wpływu maskownic na dźwięk było juz wcześniej, np:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat mnie nie przekonuje - cytat: "STEREO: Jak sluchacie, maskownica zdjeta czy nie"

i stare to-to: STEREO: maskownica - temat banalny".

 

Czas na nową ocenę tego zagadnienia, bo to są rozważania już sprzed 5-ciu lat :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest to widoczne na wykresach charakterystyki z laboratorium "Audio"- wg mnie jedynego w miarę obiektywnego (choć nie w 100%) pisma o tej tematyce. Rzeczywiście w niektórych konstrukcjach nie ma różnicy, choć zwykle zdjęcie maskownicy, w przeciwieństwie do wymiany kabli, MA WPŁYW na dźwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywistym jest fakt że maskownice mają jakiś wpyw na jakość dzwięku reprodukowanego przez zestaw głośnikowy,jak wspomniałem wcześniej w zależności od konstrukcji różny.Testy zestawów to jednoznacznie pokazują ,jednak sądze że zauważalny wpływ wspomnianych zależy od rodzaju słuchanej muzyki.Sądzę i nawet przed chwila przetestowałem konfigurację z i bez że bardziej słyszalna róznica występuje przy słuchanu muzyki poważnej i ew jazzu niz podczas odsluchów "czegoś mocniejszego".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle same maskownice jako takie, co w zasadzie ramka na której jest rozpięty materiał, ma wpływ słyszalny jak najbardziej. Im grubsza (wyższa) ta ramka albo im bliżej przetworników, tym ten wpływ będzie większy. Sam materiał czy siatka czy struny czy cokolwiek tam innego, to jest już kwestia do pominięcia, ale wpływ ramki jest zawsze słyszalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradigm w instrukcji obsługi serii Monitor zalecał używanie maskownic, jako elementu poprawiającego rozchodzenie się dźwięku. Maskownice te zbudowane są tak, że może to i prawda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np w moich Quantumach 605 po pomiarach, z i bez, maskownic roznica byla tak niewielka ze nie odczuwalna przez ucho ludzkie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne ironie. Wymiana kabla daje diametralne zmiany w dźwięku czego do dziś nie udało się zmierzyć aparaturą, a zdjęcie maskownicy z materiału nie daje żadnych zmian (to natomiast było wyraźnie zmierzone i potwierdzone).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle Ty z koleji zapewne słyszysz zmianę o kilka decybeli gratuluję. A co do maskownicy - jest różnica ( jest to również kwestia tego jakie posiadasz kolumny ) Ja np mam Audio Academy - taki temat już kiedyś był na forum i fakt jest taki że lepiej im się gra bez maskownic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

decybele to skala logarytmiczna. Klika decybeli to dużo.

3dB to połowa dotychczasowej mocy

 

Firmy przyjmują, ze przepuszczalność akustyczna materiału używanego na maskownice powinna wynosić minimum 50%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od tematu wątku, ale nawiązując do jego treści może mi ktoś wytłumaczyć jak można odwrócić wtyczkę w gnieździe sieciowym?

Przecież tam jest bolec uziemiający. Zakładam, że prawdziwy audiofil nie posiada listwy sieciowej z gniazdami pozbawionymi owych bolców.

Pomijam fakt, że zupełnie nie rozumiem wpływu odwrotnego podłączenia wtyczki na dźwięk.

Prąd inaczej płynie, czy jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli nie słyszycie wpływu maskownicy na dźwięk, to głusi jesteście :) A czemu słyszycie kable? Kto wie, może wyrzucone pieniądze grają?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam maja i to straszny ja np nigdy nie słucham z maskownicami tną na maxa i jak są z grubej płty to psują scene ponieważ nadaja kierunek.Są oczywiście kolumny które maja dopracowane maskownice z cienkiego materiału i stanowiące minimum w ingerencji do obudowy.Najgosze maskownice na świecie miałem w Monitor Audio RS6 .Miały konstrukcje plastikową wypełniona na całości oczkami o średnicy okolo 0.5 cm - to dopiero porażka !!!! W sumie dobra ochrona przed dziećmi i w sumie po to są maskownice ale muzyki słuchamy BEZ!!!! Tną pasmo i na dobrych stronkach podają charakterystyke z i bez jakże różną!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie co do tej odwróconej wtyczki? O co tutaj chodzi? Przeciez do wzmacniacza i tak owej wtyczki nie podłączymy odwrotnie bo nie ma takiej kostrukcyjnej możliwości.. chodzi o zamianę wtyczki w gniazdku zasilającym ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę nie mianować mnie swoim kolegą. Odpowiedziałeś na małą prowokację demaskując się.

Wybacz ale jak ktoś twierdzi, że kable mają wpływ na dźwięk w moich oczach jego inteligencja nie pozostawia złudzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable nie mają wpływu na dzwięk tak? To dlaczego jest tak wielu producentów kabli dlaczego produkują rózne serie / modele ?? A dlatego że kabel kablowi nie równy - i każdy po podłączeniu do tego samego systemu pokaże coś innego - zagra inaczej. Ja nie posiadam aż tak wspaniałego budzetowego sprzętu, a jednak przy zmianie kabli gdy porównywałem 2 modele dzięki uprzejmości mojego znajomego przekonałem się, że różnica jest- i to na tyle istotna że nie miałem wątpliwości, który kabel wybiorę To już tylko kwestia słuchu a jeśli ktoś go nie ma trudno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze nie tylko w tym poście masz jakiś problem do ludzi którzy jednak ten słuch mają. Jeśli Ty nie potrzebujesz kabli i wszstykich którzy je wymieniają bo różnice słyszą krytykujesz to chyba z Toba jest coś nie tak. I inteligencja również na poziomie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studiujesz ekonomię i nie wiesz dlaczego jest tak dużo producentów kabli, nie wiesz dlaczego taka różnorodność modeli, na litość Boską. Człowieku jaka to uczelnia?

 

Widocznie dysponujesz nadzwyczajnym zmysłem, może to słuch. Aczkolwiek mam przyjaciela który zarabia strojeniem instrumentów i poproszony o wymienienie niuansów brzmieniowych bo zamienieniu zwykłego kabla na miejsce bardzo drogiego, uśmiechnął się jak do idioty.

 

Na chłopski rozum: nie stwierdził żadnej różnicy.

Proponuje zrobić taki mały teścik znajomym. Może cię naprostują ich zeznania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś ofiarą kolorowych pism i naganiaczy forumowych ot cała filozofia, nie bierz tego tak bardzo do siebie bo jest takich osób bardzo dużo.

Sprawa jest bardzo prosta, wręcz banalna. Ja jestem w stanie każdemu kablomaniakowi udowodnić (organoleptyczne), że kable nie mają najmniejszego wpływu na jakość brzmienia danego systemu.

A jeszcze się taki nie urodził, który by się poją zrobić to samo w odwrotnym kierunku.

 

Czy taka droga argumentacji jest dla ciebie bezsensem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrekguc, 29 Paź 2009, 16:19

 

>Proszę nie mianować mnie swoim kolegą. Odpowiedziałeś na małą prowokację demaskując się.

>Wybacz ale jak ktoś twierdzi, że kable mają wpływ na dźwięk w moich oczach jego inteligencja nie

>pozostawia złudzeń.

 

A to:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

???

Co to było, jeżeli kable nie maja wpływu na dźwięk? Bajkopisarska chałtura za kasę? Tekst popełniony w zamroczeniu?

Abstrahując od powyższego, każdy może sobie mieć poglądy jakie chce, może sobie nawet uważać że cudze poglądy są błędne. Ale spójrzmy na to pod innym kątem. Można napisać "jesteś debilem skoro tak uważasz", a można też ująć to w inny sposób, na przykład "mylisz się kolego, bo jest inaczej niż sądzisz (tu powinny nastąpić merytoryczne argumenty)". Jak uważacie, czym różnią się te dwa wpisy? Czyż nie świadczą o poziomie kultury osobistej autora? IMHO nie należy zbytnio angażować się w polemiki z osobnikami używającymi pierwszej formy ekspresji, bo to prowadzi do nikąd, a oni już sami pokazali swoją wartość bo każda wypowiedź świadczy o jej autorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst popełniony w zamroczeniu?

Niestety tak, przyznaje się. Dlatego teraz dokładnie wiem o czym piszę. Bo jak człowiek chce to we wszystko uwierzy. Stąd chociażby mnogość wyznań religijnych na świecie.

Na szczęście zostałem wyprowadzony, otrząśnięty z amoku. Czuje się jak osoby które wyszły z sekty, mam dystans. Jak teraz patrze na te osoby będące w stanie w jaki byłem jeszcze rok temu to mnie szlak trafia, co ludzie zrobią dla pieniędzy. A ośmieszanie i dyskredytowanie moich wpisów antykablerskich jest tego dowodem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość HarpiaAcoustics

(Konto usunięte)

Nieśmiało chciałbym zauważyć ,że wątek jest o maskownicach.

Dodatkowo właściwie prawie wszystko co merytoryczne zostało powiedziane.

Przypomnę tylko ponieważ w ferworze kłótni koledzy chyba przegapili.

 

Kolega parantulla napisał;

 

Nie tyle same maskownice jako takie, co w zasadzie ramka na której jest rozpięty materiał, ma wpływ słyszalny jak najbardziej. Im grubsza (wyższa) ta ramka albo im bliżej przetworników, tym ten wpływ będzie większy. Sam materiał czy siatka czy struny czy cokolwiek tam innego, to jest już kwestia do pominięcia, ale wpływ ramki jest zawsze słyszalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.