Skocz do zawartości
IGNORED

Wpływ maskownicy kolumn na dźwięk stereo


Violet

Rekomendowane odpowiedzi

A produkuj sobie wpisy antykablarskie ile chcesz, tylko nie obrażaj ludzi. I nie nawracaj na jedynie słuszną wiarę, bo to i tak daremne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także pokój i ustawienie. Widać to po wątku Wasze ustroje. Ludzie nie umieją prawidłowo ustawić kolumn. Podstawowych zasad nie znają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrekguc, 29 Paź 2009, 17:26

 

>McGyver czy ja cię obraziłem?

 

Mnie osobiście nie, ale obrażasz innych userów przez co obrażasz moje odczucia estetyczne.

 

>Dlaczego się tak irytujesz?

 

Ja? Ależ skąd. Ja się wcale nie irytuję. Ja tylko zwracam uwagę na pewne niepożądane formy zachowań.

 

>Bronisz jakieś sprawy?

 

Bronię, owszem. Bronię kultury osobistej i nawołuję do tego, by nie zachowywać się jak ostatnie chamidła.

 

>Jesteś moderatorem

>tego forum?

 

Ależ skąd, jestem tylko zwykłym userem któremu nie podoba się wszechogarniający zalew chamstwa.

 

>Sprzedajesz kable audio?

 

Nie sprzedaję, a co to ma do rzeczy? Przecież nie nawołuję żebyś zmienił poglądy. Wręcz przeciwnie, napisałem więcej niż raz że możesz sobie mieć poglądy jakie chcesz i możesz je prezentować publicznie. A do czego nawołuję? To przecież jasne. Nawołuję do tego byś zaprzestał chamskich ataków personalnych pod adresem innych userów. Ogranicz się do merytoryki bez osobistych wycieczek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrekguc, 29 Paź 2009, 17:40

 

>"A produkuj sobie wpisy antykablarskie ile chcesz"

>Niestety moderatorzy tego sponsorowanego forum sukcesywnie je usuwają.

 

N ie widzisz że usuwają je za chamstwo i ataki personalne, a nie za poglądy? No to ja nie mam więcej pytań.

Powinieneś się wręcz cieszyć że usuwają, bo usuwają wpisy, których dobrze wychowany człowiek by się wstydził.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że tytuł wątku to: "Wpływ maskownicy kolumn na dźwięk stereo". Bardzo proszę nie pisać na temat kabli, wtyczek, kolców - a jedynie o maskownicy, jej ramce, etc.

 

Np. moje głośniki Vienna Mozart posiadają aluminiową ramkę w maskownicy, a w zasadzie dyfuzor dźwięku - jak tę maskownicę określa sam producent. Jej zdjęcie zmienia dźwięk w sposób odczuwalny, choć dość subtelnie. Moim zdaniem nieco zmienia się przestrzeń. Jakie są wrażenia Szanownych W TYM TEMACIE?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotrekguc,

 

"...Wybacz ale jak ktoś twierdzi, że kable mają wpływ na dźwięk w moich oczach jego inteligencja nie pozostawia złudzeń."

 

"...Ja jestem w stanie każdemu kablomaniakowi udowodnić (organoleptyczne), że kable nie mają najmniejszego wpływu na jakość brzmienia danego systemu."

 

"...Na szczęście zostałem wyprowadzony, otrząśnięty z amoku. Czuje się jak osoby które wyszły z sekty,..."

 

To są Twoje teksty, które moim zdaniem nie dyskryminują Cię całkowicie jako odbiorcę muzyki.

Jeśli nie słyszysz tych istotnych różnic, to albo faktycznie nie masz słuchu, albo Twój sprzęt ich po prostu nie wyłapuje.

Ja kiedyś też nie słyszałem wpływu kabli na brzmienie i śmiałem się z tych "głupich audiofilów".

Teraz wiem, że żyłem w ułudzie, prawdopodobnie dlatego, że miałem niewystarczającej jakości sprzęt.

Jeśli od brzmienia nie wymaga się zbyt wiele, to tych różnic się nie słyszy.

Ale jeśli zależy Ci na perfekcyjnym dźwięku, to wychwytujesz niuanse brzmieniowe między kablami.

To słychać... to żadna sekta, tylko stwierdzony fakt.

Faktem też jest, że nie zawsze droższe kable zapewniają lepszą jakość.

 

P.S. Ciekaw jestem jak jesteś w stanie udowodnić, że kable nie mają wpływu na brzmienie. ;-)

 

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

parantulla, 28 Paź 2009, 23:20

 

>Nie tyle same maskownice jako takie, co w zasadzie ramka na której jest rozpięty materiał, ma wpływ

>słyszalny jak najbardziej. Im grubsza (wyższa) ta ramka albo im bliżej przetworników, tym ten wpływ

>będzie większy. Sam materiał czy siatka czy struny czy cokolwiek tam innego, to jest już kwestia do

>pominięcia, ale wpływ ramki jest zawsze słyszalny.

 

No to się coś mi nie zgadza. Przecież w moim wątku - Kształt obudowy - wpływ na dżwięk.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , wielokrotnie pisałeś że właśnie kształt obudowy niema wpływu na dźwięk.A przecież właśnie ramka, lub jej brak w bardzo niewielkim stopniu zmienia zewnętrzny kształt obudowy. Jeśli twierdzisz teraz że ramka ma wpływ, to co dopiero musi wnosic zmiana z kanciatej obudowy, na zaobloną np. w kształt lutni.

Oto niektóre z wielu twoich wypowiedzi :

- "popierdółki w rodzaju przeszlifowanej krawędzi przedniej ścianki czy podfrezowania pod koszem głośnika, a o takich "problemach" jak do tej pory tutaj dyskutujemy."

- "Ogólnie rozumiana solidność wykonania, to i owszem ma wpływ i to dość znaczny nawet,

ale sam kształt według mnie ma oddziaływać głównie na wyobraźnię i nic poza tym."

- "No przecież każda obudowa znajduje się zazwyczaj za głośnikami, a nie przed (tak jak szafka czy fotel) To chyba ja nie bardzo rozumiem słyszalny rzekomo wpływ jej kształtu na brzmienie."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Robercie. Witajcie.

Ja w przeciwieństwie do Roberta kabli nie słyszę; oczywiście w pewnym zakresie powiedzmy różnic w tych samych przekrojach ale granicznie różnych cenach (bez tych gównianych puszek rzecz jasna, które zmieniają charakterystykę;).

Ale maskownice to nawet ja słyszę. Pewnie w moich (obecnie chwilowo tylko monitorów) mam szmaty zamiast super audiofilskiej tkaniny. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>palton

obudowa to obudowa, a maskownica to maskownica:). W tym co pisze parantulla nie ma żadnej sprzeczności, w dodatku bardzo dokładnie wyjaśnił, na czym ten wpływ maskownicy polega (mam te same obserwacje), wystarczy dokładnie przeczytać obydwa wpisyb parantulli aby zauważyć że sie nie wykluczają.

 

przepraszam palton za odrobinę uszczypliwości, ale coraz bardziej irytuje mnie szerząca się nieumiejętność czytania ze zrozumieniem, albo jakieś nadinterpretacje mające chyba tylko na celu sztuczne podgrzanie dyskusji. Sam niestety też się czasem na tym łapię, że nie przeczytam czegoś uważnie czy do końca - ale taka jest rzeczywistość epoki internetu...

 

więc mam taki mały apel - czytajmy 2 razy, i gdy już jesteśmy pewni co faktycznie autor miał na myśli, zabierajmy głos - tego sobie i Państwu życzę:)

 

a jeszcze w temacie - maskownice są dobre na dzieci i psa, a gdy pies zdechnie a dzieciaki sie wyprowadzą, zdejmujemy maskownice i przez kilka kolejnych miesięcy możemy się cieszyć nowym większym dźwiękiem, taka metoda na głoda, audiofilskiego...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palton, 29 Paź 2009, 22:58

 

>Zapomniałem dodac, że ja słyszę zmiany wpływu maskownicy.

 

Ja też ... ale nie dam głowy że na każdych kolumnach z każdym typem maskownicy usłyszę ;) ... wiadomo ... na niektórych słychać bardziej na innych mniej.

 

 

Tak tylko dodam że ogromna większość ( ...99% ? ) kolumn jest budowana / projektowana bez maskownicy (czego dowodem są pomiary z miesięcznika "AUDIO" gdzie widać że maskownica "psuje") ... ale czasem ( ... 1% ? ) jest tak że producent mierzy/słucha/optymalizuje z zał. maskownicą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle

 

Twoja wypowiedż mi się podoba . Aktualnie większość firm projektuje zestawy głośnikowe do słuchania bez maskownic. Często je dodaje jako zabezpieczenie głosników na czas transportu lub przed wścipskimi brzdącami kręcącymi się po mieszkaniu :) Róznica zawsze jest ale wszytsko zależy czy w projekcie były uwzglednione żeby z nimi słuchać . Konstrukcje Grundiga i starsze konstrukcje są zaprojektowane do słuchania z maskownicami bez nich dzwięk ma gorsżą spójność a i proporcje pasma tez ulegają pewnej niekorzystnej zmianie . Słuchając konstrukcji wpólczesnych wolę słuchać bez nich bo dzwięk jest bardziej otwarty namacalny lepiej rysujący scene. Raczej nie ma jednej słusznej rady dla wszystkich zestawów głosnikowych . Kto ma uszy sam sobie ustali jak woli, z maskownicami czy bez nich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregaudio, 30 Paź 2009, 13:55

 

>Konstrukcje Grundiga i starsze konstrukcje

>są zaprojektowane do słuchania z maskownicami bez nich dzwięk ma gorsżą spójność a i proporcje

>pasma tez ulegają pewnej niekorzystnej zmianie .

 

A to też prawda. Nie wiem czy tak "są projektowane" czy po prostu "ten typ tak ma"

ale na przykład moje Grundig Box 1500pro bez fabrycznych (i ohydnych) maskownic brzmią tragicznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki Grundiga 1500aprof( nie mylić 1500prof bo grają gorzej ) wymagają dobrze dobranej elektroniki . Dobrze z nimi brzmi wwzmacniacz v7000 lub dual 1260 po pewnych zmianach masy z oryginalnymi przewodami Grundiga czarne 2x4M lub przewodami vivanco HPFL 153 2x5M eventualnie HPFL150 2x2,7m . Maskownice oczywiscie obiąwiazkowe . Dobrze z tym pasuje cd7550 z oryginalnym interkonektem . Z inną elktroniką mogą brzmieć nieciekawie lub nawet przeciętnie a jak wspominasz tragicznie i w to wierzę. Niektóre modele Luxmana tez mogą zagrac dobrze takie dostawałem sygnały od ludzi ale nie testowałem . Wiekszy dual 1462 pokazuje niestety na nich już tranzystorowy nalot czego nie lubie ,ale pewnie byłby do zaadaptowania jakby nad nim popracować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

kaem

>>palton

>obudowa to obudowa, a maskownica to maskownica:). W tym co pisze parantulla nie ma żadnej

>sprzeczności, w dodatku bardzo dokładnie wyjaśnił, na czym ten wpływ maskownicy polega (mam te same

>obserwacje), wystarczy dokładnie przeczytać obydwa wpisyb parantulli aby zauważyć że sie nie

>wykluczają.

>

>przepraszam palton za odrobinę uszczypliwości, ale coraz bardziej irytuje mnie szerząca się

>nieumiejętność czytania ze zrozumieniem, albo jakieś nadinterpretacje mające chyba tylko na celu

>sztuczne podgrzanie dyskusji. Sam niestety też się czasem na tym łapię, że nie przeczytam czegoś

>uważnie czy do końca - ale taka jest rzeczywistość epoki internetu...

>

>więc mam taki mały apel - czytajmy 2 razy, i gdy już jesteśmy pewni co faktycznie autor miał na

>myśli, zabierajmy głos - tego sobie i Państwu życzę:)

 

kaem, niestety nie mogę się z tobą zgodzic. Obojętnie jak coś się nazywa, ważne jak to działa. Wpływ maskownicy, to nie zasługa jej materiału (tak jak słusznie zauważył parantulla), lecz ramki. Fala wypłwyająca z głośnika napotyka przeszkodę w postaci wystającej listewki (owej ramki) i odbija się od niej, a więc fala zostaje zakłócona. Ja się pytam - co zmienia ta ramka ???- właśnie kształt przedniej ścianki, a więc kształt obudowy. Jest to analogicznie identyczna sytuacja, jak w przypadku kanciatej obudowy, a zaokrąglonej, gdzie fala załamuje się na narożniku obudowy. Zresztą istnieją kolumny o obudowie, z cofniętą ścianką przednią, gdzie boki, góra i dół wystają poza front z głośnikami (a więc dokładnie takie jak normalne z ramką). Gdyby zrobic takie same kolumny, lecz bez tego cofniętego frontu, mało tego zaokrąglic narożniki, dźwięk byłby inny.

Zresztą ciekawe co sam parantulla o tym sądzi, nic nie nawiązał do mojego wpisu. Dyskutowałem z parantullą przez wiele dni w moim wątku i mam doskonałe rozeznanie jakie ma poglądy.

 

kaem, wygląda na to że i tym razem nie przeczytałeś czegoś do końca, z należytą uwagą. Gdyby było inaczej, to jest gdybyś przeczytał mój wątek, gdzie spierałem się z kolegą o którym mowa, to zrozumiałbyś swój błąd.

Robert

Ps. Pomijam fakt, że parantulla twierdził również iż proporcje obudowy, jej szerokośc w stosunku do wysokości i głębokości również nie mają wpływu na dźwięk. Czyli jeśli objętośc obudowy jest taka sama, to obudowa szeroka i płytka, a wąska i głęboka nie będą się różnic dźwiękiem. Przecież fala wypływająca z głośnika zupełnie inaczej opływa obudowę, odbija się od niej itd. A teraz nagle parantulla słyszy wpływ listewki z maskownicy. Właśnie to mnie tak dziwi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Dodam jeszcze (dla tych, co mnie jeszcze nie znają), że nie jest to mój atak na kogokolwiek, a raczej próba rozwiązania interesującego mnie zagadnienia.

Pomimo sporych wysiłków nie udało mi się do tej pory namówic kolegów, żeby ustalic zależności kształtu obudowy a brzmienia kolumn. Tutaj wątek właśnie w tym temacie (wpływ maskownicy mieści się w nim) :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zwrócić uwagę na kształt maskownicy w Vienna Acoustics Mozart Grand:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-17176-100001825 1256932366_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co Kolega twierdzi? Bo to co ja twierdzę już wyeksplikowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może moderacja obecnie działa szybciej niż prędkość światła? :) Przynajmniej moja skromna osoba nie zauważyła tu żadnego wpisu "niepolitycznego", ale trudno ciągle siedzieć na forum...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert (Palton) ma rację. Maskownica jest elementem obudowy. I jak najbardziej jej wpływ mieści się w kategorii wpływu obudowy na dźwięk.

Natomiast wpływ maskownicy to nie tylko wpływ ramki a brak wpływy tkaniny. Nie mam pod ręką źródła, ale Koledzy zapewne je podadzą, gdzie przedstawiono wyniki wpływu tkanin przed przetwornikiem na dźwięk. Zresztą wystarczy przed rozwiesić prześcieradło ;)

Z badań wynikało tłumienie dźwięku a przy rzadkich tkaninach (i siatkach) efekty interferencji; również wpływające na obszary wzmocnień i osłabień najwyższych częstotliwości. Jak wiadomo gwizdki te przetwarzające ponad 20 kHz zawsze są odkryte (tak, są takie konstrukcje, a czy ktoś to słyszy?).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.