Skocz do zawartości
IGNORED

Zamienniki kondensatoów Nippon CED (BP), SL CEO4W, CEKU i niebieskich nichicon.


Tumak5

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję opinii doświadczonych kolegów z forum którzy mogli by mi pomóc w dobraniu kondensatorów o których wspomniałem w tytule. Kondensatory mają już ok 35lat i ich wartości nie mieszczą się w 20% tolerancji (gdzieniegdzie 50%). Chciał bym pozostawić sprzęt w oryginalnym brzmieniu, ale niestety nie mam doświadczenia z brzmieniem kondensatorów.

Klasyczne niebieskie kondensatory pewnie można zamienić z którąś z produkowanych serii np.FG, KZ, ale odnośnie tych nipponów to pojęcia nie mam.

Sprzęt jest wart takich starań bo to stareńka Yamaha CA-1000.

Proszę Panowie wypowiedzcie się, doradźcie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Więc może ktoś powie mi jaki kondensator był by lepszy od tych Nipponów? Seria Nippon CED (BP) znajduje się w końcówce mocy, a SL CEO4W i CEKU z zasilaniu przedwzmacniacza.

Proszę o jaką kolwiek dygresję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dygresja to wypowiedź nie związana z tematem - taka dygresja mi się nasuwa... ;-)

Bipolarne Nippony można pewnie zastąpić Nichiconami ES (stosowane w wielu japońskich urządzeniach), przy mniejszych pojemnościach - foliowymi MKP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślę i wstawię tam właśnie ES-y, ale co włożyć zamiast tych Nipponów w zasilaniu?

Odnośnie dygresji to może też być wątek luźno połączony z tematem, nie koniecznie bez połączenia :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek mozna poszukać odpowiedników tego samego producenta, np. seria SL według tabeli została zastąpiona przez SMG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) . Z drugiej strony, po tylu latach trudno zakładać, że brzmienie nowych serii będzie zbliżone do zamontowanych fabrycznie. Jedymym wyjściem jest chyba wymiana etapami i obserwacje, jakie zmiany w dźwięku powoduje.

O ile pamiętam, forumowicz Piotrek608 przychylnie wypowiadał się na temat niskoimpedancyjnych Nipponów LXY...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie strona po japońsku, ale co nieco można podejrzeć na zdjęciach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TYLKO NIPPONY SME SMG normalne czarne na 85stC..zadne inne brzmienie nie ulegnie degradacji winno po kilku dniach zostac normalne .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czubsi

(Konto usunięte)

potwierdzam ! Nippon od zawsze tworzył kondy neutralne w systemie. Niektóre serie były nieco rozjaśnione ale delikatnie. Moim zdaniem to solidne i niedoceniane kondy ! Zamiennie spokojnie możesz stosować Nichicon KZ są idealne na zasilanie - zresztą nie bez powodu w zasilaczach tyle dużych Nichiconów we wszystkich sprzętach ... Z FG uważaj bo mimo, że są niezłe to jednak mają swój "nalot" i do neutralnych nie należą. Potwierdzam opcję z bipolarnymi ES (to bipolarna wersja FG) one są szeroko polecane na tuning wszystkich starych urzadzeń. Japończycy wręcz obligatoryjnie w trakcie odświeżania wszystko wymieniają na ES-y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze ewentualnie z braku laku i zamienników można śmiało wziąźć pod uwagę kondensatorki ELNY zwykłą serię ekonomiczną RE2..taki sino niebiseki śliwkowy kolor okleinki od wieków ta sama.Stosowane toto było w Vintagowych soniaczach, luxmanach czy marantzach.

 

Są neutralne ale nie wolno podbijać pojemności bo podbijają wtedy bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna ta tabela zamienników. Dzięki! Byłem na stronie Nippona, ale nie zwróciłem uwagi na nią.

No i teraz wielkie pytanie , gdzie można takie kondy nippon z serii SMG, albo właśnie z lepszej serii, co by już zaszaleć. Pojemność 220uf i napięcie 80V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz wielkie pytanie , gdzie można takie kondy nippon z serii SMG, albo właśnie z lepszej

serii, co by już zaszaleć i kupić.

 

O teraz dokończyłem zdanie ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ale nie wiem co ma wspolnego kondensator 220uf w zasilaczu do brzmienia tak wspaniałego sprzetu jakim jest yamaha Ca-1000

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.farnell.com..ich sprowadzniaem do polski zajmuja sie www.tme.pl z łodzi i druga firma z wrocławia ale z nimi nigdy nie miałem doczynienia..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czubsi

(Konto usunięte)

maniak 1974

 

ja też nie wiem ale u mnie jeden kondensator 100 uF na odczepie zasilania w module końcówki sprawiał że albo się dało słuchać z przyjemnością (nichicon KZ) albo totalnie nie (Elna silmic II)

Znany mi jest też przypadek z własnych doświadczeń gdzie para kondensatorów 4,7 uF zmieniała charakter wzmacniacza nie do poznania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle że powinienes specjalnie zamówic w fabryce Nichicon kondensator zeby zrobili dla twojej Yamahy 220uf i wtedy uzyskasz bardzo wyrazną poprawe dzwieku :)

Idz do sklepu kup zwykły kondensator 220uf na 80 volt i 105 stopni za 2 zł i już po problemie.

Pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, dlaczego Nippon Chemi-Con 'nie przyznaje się' do swojej audiofilskiej (przynajmniej z wyglądu) serii ASF. Tego typu kondensatory widziałem m.in. w wyższym modelu DVD Denona i w CD Sony. W katalogach producenta nie ma o nich najmniejszej wzmianki, nie znalazłem też specyfikacji w sieci...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manufacturer: UNITED CHEMI-CON

Order Code: 1304245

Manufacturer Part No: EKMG101ELL221MK25S

O rany ale toto zminiaturyzowali teraz to jest wymiar 13mm rozstaw 5mm nawet juz nie robia na 80V tylko maja 100V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha wsadziła tam Nippona na 220uf, więc ja też chce tam takowy zainstalować.

Ciekawe dlaczego inżynierowie z Yamahy nie wsadzili tam zwykłego konda, przecież w seryjnej produkcji to spora oszczędność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ledwo co wpadłem na pomysł "tjuningu" w luxmanie L190 (watek w diy) wstawiłem w miejsce elny re2 nichicony muse...była katastrofa zyletki zaczeły krazyc w powietrzu ..w sumie nie podbijał góry tylko zaczeło sie "coś" dziac nieznosnego..wstawiłem spowrotem elny tylko z nowszego urzadznia wylutowane..jest miodzio..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w japoni nippon sme to włsnie NORMALNY kondek budzetowy....to ze w polsce trudno kupic produkty nippon chemicon to wina nippona..oni naprawde nie rozmawiaja z nikim kto kupuje mniej niz pare palet ich wyrobów..szkoda..ich kondzie sa naprawde niedoceniane..

 

Seria ASF, AWF, AVF jest tak chroniona jakby jakis to skarb był czy co..kiedys zadałem im pytanie w mailu o co chodzi to odpisali ze to nie ich produkty..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Yamaha wsadziła tam Nippona na 220uf, więc ja też chce tam takowy zainstalować"

 

Nippon na 220uf to własnie jest zwykły kondensator :)

Pisałeś że on jest zamontowany w stopniu zasilacza więc nie ma nic wspólnego z jakoscią twojego dzwięku.

Ale jak chcesz to oczywiście wolno Ci wsadzić tam co tylko sobie wymażysz a potem siąść w fotelu i rozkoszować sie ile to naszukałes sie i ile wydałeś kasy na kondensator itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna to 'polityka'... Wystarczyło napisać, że to wyroby przeznaczone wyłącznie dla wybranych producentów :) A może to rzeczywiście inny producent - z niemal identycznym logo...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa strona ułatwiająca identyfikacje producentów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) solidcapacitor.html

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czubsi

(Konto usunięte)

Nietylko te serie nipponów nie widnieją w katalogach np. AVG AGX AWD ... Kolega z teoriami odnośnie zasilacza niech mi wytłumaczy dlaczego główne filtrujące zawsze są dobrej klasy - przesyt formy nad treścią ??? Jeśli o czymś nie wiesz lub nie wierzysz to milcz bo niektórym autopsyjnie udało się stwierdzić, że jednak zły dobór elektrolitów ma wpływ na obraz dźwiękowy. A o tym, iż prąd z zasilacza idący na główne tranzystory mocy ma zasadniczy wpływ na efekt w głośnikach słyszałeś czy to też nieistotne ??? Wielu podchodzi do zasilacza jak do zasobnika z prądem - niemającego wpływu na ścieżkę sygnału - no i tu popełniają duży błąd ... Nie twierdę, że wszystkie kondensatory są tak ważne ale punktów "czułych" jest w urządzeniu sporo i to ich lokalizacja da nam gwarancję dobrego doboru komponentów. Co do nippona to niższe serie nieco mulą SME jest wśród nich kalsa średnia to np. seria A lub NS oraz NS-I a serie wyższe to np AWD AVG AGX AVX itd (było ich bardzo dużo) Wiele serii tworzono z oznaczeniem pod daną markę - stąd próżno szukać ich w katalogach. Kiedyś firmy rządziły się nieco innymi prawami. Np. firma SA produkowała polipropyleny u-con spotykane tylko w kilku drogich markach - zniknęła z rynku w momencie upadku jednej z legend ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie,Piotrku, przed chwilą napisałem o nowych działąniach w tamtym wątku o L-190.

 

Ale wrcając do tematu: zgadzam się, że Nichicony to masakra, żyletki w powietrzu i piasek w zębach. Straciłem kupę kasy, świetnie je wygrzałem, i dupa...Nie da sie słuchać. Za co ludzie je tak chwalą..??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość czubsi

(Konto usunięte)

ruddy 13

 

Akurat dziwię się, ze to piszesz bo ja akurat lepszych kondów do zasilania niż nichicon KZ czy KG to nie znam ! To, ze w luxie się nie sprawdza to się nie dziwię akurat cała seria L to urządzenia z synergią komponentów wsadzanie na pałę kondów tylko dlatego ze dobre będzie totalnym wiejskim tuningiem jak to określił mój krytyk swego czasu. Wsadź tam w ścieżkę świetnej klasy rezystory AN i też dostaniesz po uszach tylko czy to dowód na to że są do kitu ??? Japońskie urządzenia są dopieszczane elektronicznie doborem komponentów pod względem ich cech i nie inaczej - zsada dobra część = dobry efekt tutaj nie działa !!!! Skoro były tam Elny starej serii to wsadzić podobne albo ewentualnie Silmici (ale z wyczuciem i po jednej sztuce). Sprawdzą się tam zapewne Nippony z nowych serii natomiast Nichicony FG, ES, FW to w luxie im bliżej toru tym większa tragedia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

 

Podbije temat bo się zabrałem za regeneracje swojego Denona ale mam problem z dostępnością Nippona SMG (oryginalnie siedzą w nim SM). W tme nie ma i ogólnie nie mogę znaleźć dojścia.

 

Może ktoś będzie w stanie mnie wspomóc? Będę naprawdę wdzięczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dreamer_1, 13 Gru 2009, 17:55

 

>Może ktoś będzie w stanie mnie wspomóc? Będę naprawdę wdzięczny.

 

Jaka pojemność i napięcie no i średnica (wielkość) by się przydała.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemności są różne i na różne napięcia. Jutro wypisze dokładnie co i ile bym potrzebował. W każdym razie jak byłbyś w stanie to załatwić to WIELKIE piwo (wino itp. do wyboru) będę Ci krewny!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wraz ze zdobytą wiedzą przychodzi świadomość jak wielu rzeczy jeszcze nie wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.