Skocz do zawartości
IGNORED

Jakość wyjść optycznych w kartach zintegrowanych


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rochu

(Konto usunięte)

Powoli zaczynam projekt własnego odtwarzacza sieciowego i potrzebna jest mi informacja czy Ktoś z Was korzysta/korzystał z cyfrowych wyjść optycznych /toslink/ w zintegrowanych kartach muzycznych na płytach głównych.

Zastanawiam się jaka może być jakość sygnału cyfrowego z tego typu wyjść i czy są jakieś układy na które w szczególności warto zwrócić uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie dasz tasmy ide czy sata? ktore lepiej grajOM?........... sorry rochu nie moglem sie powstrzymac ;)

 

 

ok ok! czy przypadkiem nie zarzuciles wczesniej zrodla by komputer???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zależy Ci na naprawdę wysokiej jakości dźwięku (np masz/planujesz porządnego dac-a) to odpuść sobie temat cyfrowych wyjść w płytach głównych. Najgorsze transporty cyfrowe jakie słyszałem. Dowolna dedykowana karta będzie lepsza, poszukaj jakiegoś prostego, dedykowanego interfejsu m-audio albo behringera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. wiele zależy od tego czy codec usilnie nie upsampluje 44,1K do 48K bo w ten czas faktycznie będzie kaszana (spowodowana niską jakością tej operacji odbijając się na ogromnych zniekształceniach IMD) ... można to obchodzić upsamplując wtyczką itd. .... ale "transport" (fajne pojęcie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie zasyfione zasilanie nadajnika toslink, to już na prawdę wszystko jedno czy wcześniej tam był robiony upsampling czy nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GRADO__Fan, 2 Lis 2009, 17:48

 

>Jak będzie zasyfione zasilanie nadajnika toslink, to już na prawdę wszystko jedno czy wcześniej tam

>był robiony upsampling czy nie

 

Jeszcze przy coax można by dyskutować nt. wpływu zasilania, pętli mas ... ale nie przy optyku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może diodka w nadajniku przy "zasyfionym" zasilaniu będzie świeciła (a dokładniej mrugała) w innym odcieniu czerwieni :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie rzecz biorąc toslink uważany jest w świecie audiofilskim za ten najgorszy, najbardziej degradujący dźwięk standard przesyłu cyfrowego, za to spdif-a zintegrowanego na płycie bałbym sie w ogóle podłączać dobrego daca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

Panowie, proszę nie pier..cie o wyższości tego czy innego interfejsu audio.

Widzę, że lekcje odrobione i przeczytane w necie to co jest w tym temacie do przeczytania.

Ale nie o tym ten wątek.

 

Ja lubię, szanuję i używam Toslinka, który ma dla mnie jedną zasadniczą zaletę a mianowicie izolację galwaniczną komputera od reszty sprzętu audio.

 

Zastosowanie karty zintegrowanej też ma dla mnie pewną zaletę, wynikającą z pewnego uproszczenia budowy samego urządzenia i możliwości ominięcia zbędnych w tym wypadku interfejsów.

 

Interesuje mnie tylko i wyłącznie kwestia jakości optycznych wyjść cyfrowych na poszczególnych integrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"dowody" wymagałyby wpięcia czegoś, co np zmierzyłoby jitter. szkoda czasu, podłącz sobie interfejs behringera czy m-audio i posłuchaj sam, moim zdaniem słychać różnicę na średniej jakości dacu i słuchawkach za >300 pln. zresztą ten temat był x razy wałkowany na forach anglojęzycznych, googlnij.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

axw,

hi, hi..

Myślisz nie nie czytałem?

Albo nie próbowałem?

O wszystkim wiem ale jest kilka aspektów które mnie zastanawiają.

 

Całą niedzielę porównywałem cyfrowe wyjścia SB Duet i mojej karty RME z integrą na płycie głównej.

Dla porządku dodam, że używam kabli Kimber D60 i VdH Optocoupler.

W każdym bądź razie u mnie integra Asusa P5B w połączeniu z DAC-em Audio Note 2 albo nawet z prostą Lampucerą daje lepszy efekt soniczny niż te same DAC-i łączone z wyjściem cyfrowym Squeezebox Duet.

Dźwięk jest gładszy, pozbawiony agresji, zdecydowanie lepiej oddana scena.

I to mnie zastanawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiadomo Duet ma na stałe włączony resampling 44,1->48kHz, który ma prawo kaszanić dźwięk.

Widocznie asusowa integra nie ingeruje w sygnał nic w ten sposób nie psując.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

nedj, 2 Lis 2009, 20:32

 

>Z tego co wiadomo (...)

 

Hi, hi..

To przecież ja na to pierwszy wpadłem ale nikt nie chciał mi wierzyć : )

 

Na marginesie. Mimo wszystko ten resampling nie kaszani dźwięku, tak jak piszesz. Sonicznie wcale nie ma tragedii.

Nie jest to jednak urządzenie wysokich lotów. Zwłaszcza, że sam odbiornik Dueta-a kosztuje tyle co moje dwie płyty główne ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rochu:

 

mocno subiektywna sprawa jak widać. pewnie zależy od charakteru DACa, kolumn i rodzaju dźwięku jaki lubisz.

 

sam używam Dueta z Lavry DA-10 i mam dokładnie odwrotną ocenę: uważam, że jest zdecydowanie lepszy niż wszystkie transporty PC, których próbowałem (zewnętrzne m-audio po usb na driverach asio i któraś płyta asusa pod amd / symbolu nie pamiętam, ale fakt że bez asio), już nie wspominając o CD/DVD (na oko wydatek powyżej 10k pln żeby mieć coś porównywalnego do Dueta).

 

natomiast zgadzam się, że dźwięk z Dueta jest mniej gładki i chwilami bardziej agresywny, tyle że mi to odpowiada, bo ten brak gładkości łączę z większą dynamiką i rozdzielczością.

 

a swoją drogą, testowałeś może wpływ liniowego zasilania na wyjścia cyfrowe Dueta? na forum slimdevices twierdzą, że dla cyfrowych wyjść zasilacz jest bez znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nedj, 2 Lis 2009, 18:48

>Może diodka w nadajniku przy "zasyfionym" zasilaniu będzie świeciła (a dokładniej mrugała) w innym

>odcieniu czerwieni :D

 

Kolega to w ogóle nie wie o czym mówi :) Nie chodzi o pociesznie mrugającą diodkę na obudowie. Chodzi o nadajnik cyfrowy.

Diodka w toslinku nie mruga sobie ot tak bez sensu tylko koduje jakąś informacje, prawda? W momencie na przykład piku na zasilaniu, kilka kolejnych próbek może zostać zinterpretowanych i wysłanych zamiast "001010" to "111111".

Ale co tam, wszystko to przecież audio voodoo ;)

 

 

Kyle,

Rozpatrujesz moment kiedy dane lecą sobie już światłowodem. Wtedy rzeczywiście nie ma znaczenia zasilanie

 

Gdyby jakość zasilanie transportu cyfrowego nie miała znaczenie to z każdym jednym DAC by grał tak samo. Niestety w praktyce tak to nie wygląda.

Zapytajcie zyzia. On porównywał mojego PCLinka GFmod ze swoim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość rochu

(Konto usunięte)

axw, 2 Lis 2009, 21:20

 

>natomiast zgadzam się, że dźwięk z Dueta jest mniej gładki i chwilami bardziej agresywny, tyle że mi

>to odpowiada, bo ten brak gładkości łączę z większą dynamiką i rozdzielczością.

 

No cóż..

Te właśnie aspekty traktuję jako wadę : )

 

 

>a swoją drogą, testowałeś może wpływ liniowego zasilania na wyjścia cyfrowe Dueta? na forum

>slimdevices twierdzą, że dla cyfrowych wyjść zasilacz jest bez znaczenia.

 

Tego nie próbowałem.

Próbowałem za to zasilania bateryjnego, ale bez większego skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 2 Lis 2009, 18:35

 

>GRADO__Fan, 2 Lis 2009, 17:48

>

>>Jak będzie zasyfione zasilanie nadajnika toslink, to już na prawdę wszystko jedno czy wcześniej

>tam

>>był robiony upsampling czy nie

>

>Jeszcze przy coax można by dyskutować nt. wpływu zasilania, pętli mas ... ale nie przy optyku.

 

A co za przeproszeniem masz zasilane przy koaksjalu, co nie jest zasilane przy optyku? GRADO__Fan napisał bardzo z sensem. Nadajnik i odbiornik Toslink to są urządzenia optoelektroniczne zasilane z +5V. Przeważnie owo zasilanie jest potraktowane po macoszemu, bywa, że bez dławika i marny ceramik 100nF obok niego. Jeśli zasilanie pływa, to będziesz miał jitter na elemencie optoelektronicznym wskutek tego pływania, a przy większych wahaniach przekłamane poziomy logiczne po którejś ze stron światłowodu. A potem powstają mity jak to optyk jest gorszy od koncentryka. Na pewno pętli masy nie robi, więc tu audiofilskość światłowodu jest od razu niższa. :P

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś przy integrze problemów z SPDIF nie mam i to nawet przy 192 Khz 24 bit ... jitter mnie nie interesuje bo to mit (chyba że usłszysz przesunięcia przy częstotliwości KILKU MEGAHERTZÓW ... ale audiofil potrafi ... LOL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty kiedykolwiek cokolwiek robiłeś przy zasilaniach odbiorników i nadajników Toslink? Mam poważne wątpliwości. Natomiast ja i GRADO__Fan na pewno tak, więc bądź uprzejmy nie gaworzyć na tematy Tobie obce. Wpływu jittera i błędów transmisji nie słyszysz w swoim systemie, ale 24-bit/192kHz Cię rajcuje. Bardzo to ciekawe. Może błędów transmisji jest jeszcze więcej, przez co brzmienie ciekawsze? Jeszcze mi powiedz, że to po optyku tyle bitów leci. :D Nie wiesz jaki ma wpływ jitter, więc nie zwalaj na audiofilów, a pewnie nie wiesz jak działa przetwornik DAC i co będzie jeśli ileś kolejnych próbek będzie miało niedokładnie taki czas trwania jak wynika z wymaganego okresu zegara. Akurat nie ważne jest ile megaherców, tylko o ile procent waha się czas trwania stanów logicznych. Potem przelicz to na decybele uwzględniając efekt całkowania przy przejściu z sygnału cyfrowego na analogowy, i już będziesz miał obraz wpływu jittera. Ewentualnie to co wyszło na decybele. Jak nie wierzysz, że jitter rzędu 20ns dobrze słychać i widać jako dodatkowe harmoniczne na widmie, to wejdź na TNT-Audio i przeczytaj recenzję AudioNemesisa DC-1.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 bit 192 k mnie nie rajcuje ... ale jak nie ma błędów/trzasków przy takiej przepływności to tym bardziej nie będzie ich przy 44,1k 16 bit .

 

Kolejna sprawa - jeśli mam buforowany DAC to i tak jitter nie ma znaczenia (dane i tak na nowo są taktowane po stronie DAC). ... i pokaż pomiary wpływu jittera na THD itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czego ten Audionemesis jest tak nieliniowy ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

... między 20 Hz a 20 Khz jest 4 dB różnicy ... WHY ? ... może coś źle czytam ale tak widać na wykresie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

cytuję:"Distortion at 1KHz, around 0.3%"

 

... THD przy 1 Khz aż 0.3% ? ... znowu coś źle czytam czy na prawdę na tym Audionemesis DC1 jest tak tragicznie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>24 bit 192 k mnie nie rajcuje ... ale jak nie ma błędów/trzasków przy takiej przepływności to tym

>bardziej nie będzie ich przy 44,1k 16 bit .

 

Trzaski to już w ekstremalnych przypadkach się pojawiają.

 

>Kolejna sprawa - jeśli mam buforowany DAC to i tak jitter nie ma znaczenia (dane i tak na nowo są

>taktowane po stronie DAC). ... i pokaż pomiary wpływu jittera na THD itp.

 

Coś ten sygnał jednak po stronie daca musi odebrać i przetworzyć, jak sygnał cyfrowy kiepskiej jakości to i poprawny (bezbłędny) odbiór utrudniony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelb, 5 Lis 2009, 13:43

 

>Coś ten sygnał jednak po stronie daca musi odebrać i przetworzyć, jak sygnał cyfrowy kiepskiej

>jakości to i poprawny (bezbłędny) odbiór utrudniony.

 

... a jeśli mam godność co do bitu? (nagrywanie sygnału z SPDIF vs. porównanie z płytą źródłową w edytorze HEX w total commander). To wszystko można sprawdzić ... ale znowu pojawi się ktoś słyszący różnicę pomiędzy wav a flac więc ...

 

Ja widzę że niektórzy to szukają dziury tam gdzie jej nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie na studiach uczyli, że prawdziwą sztuką jest budować układy synchroniczne, zresztą nawet w artykule o DC-1 jest napisane jak to się dzieje, że przy reclockingu czas trwania bitu też ma znaczenie. Jak ktoś lubi śmieci intermodulacji i skupione widmo jittera to niech się podnieca zegarami asynchronicznymi, ja tam wolę dobry sygnał cyfrowy i zegar odtworzony z porządnego PLLa. Widmo zakłóceń od układów cyfrowych też wtedy będzie znacznie skromniejsze. A AudioNemesis ma spadek na wysokich częstotliwościach, bo to NOS, którego to rozwiązania zalety są według mnie wydumane, a wady widać na wykresach i słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>pawelb, 5 Lis 2009, 13:43

>

>>Coś ten sygnał jednak po stronie daca musi odebrać i przetworzyć, jak sygnał cyfrowy kiepskiej

>>jakości to i poprawny (bezbłędny) odbiór utrudniony.

>

>... a jeśli mam godność co do bitu? (nagrywanie sygnału z SPDIF vs. porównanie z płytą źródłową w

>edytorze HEX w total commander). To wszystko można sprawdzić ... ale znowu pojawi się ktoś słyszący

>różnicę pomiędzy wav a flac więc ...

>

>Ja widzę że niektórzy to szukają dziury tam gdzie jej nie ma.

 

znaczy to, że w Twoim przypadku problemu nie ma.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

    Gość
    Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.