Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  199 członków

Spendor Klub
IGNORED

Spendor Club


zwisu123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Granity zamówione, teraz jestem na etapie szukania przewodów głośnikowych, obecnie Tara Labs helix 6 trochę mają basu za dużo , szukam czegoś z drugiej ręki,może coś doradzicie? Interesuje mnie rozdzielczość , szybkość i konturowość basu bez wyostrzeń góry.

 

Poczekaj na granity, nie wszystko na raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisy brzmienia kolumn marki Spendor są dla mnie bardzo zachęcające. Jeśli grają faktycznie tak jak piszą, to powinny podpasywać pod mój gust. Czy są w stanie Klubowicze polecić jakieś warszawskie salony, gdzie można komfortowo posłuchać produktów tej firmy?

Edytowane przez meloman_123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Opisy brzmienia kolumn marki Spendor są dla mnie bardzo zachęcające. Jeśli grają faktycznie tak jak piszą, to powinny podpasywać pod mój gust. Czy są w stanie Klubowicze polecić jakieś warszawskie salony, gdzie można komfortowo posłuchać produktów tej firmy?
Nautilus. Oficjalny dystrybutor.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Opisy brzmienia kolumn marki Spendor są dla mnie bardzo zachęcające. Jeśli grają faktycznie tak jak piszą, to powinny podpasywać pod mój gust. Czy są w stanie Klubowicze polecić jakieś warszawskie salony, gdzie można komfortowo posłuchać produktów tej firmy?

 

Spendor w tej chwili wypuścił nowe kolumny z serii A. Piątki i Siódemki bodajże. Nie wiem, czy nie zmieniła się trochę "szkoła dźwięku". Jest jaśniesza, troszkę ostrzejsza np. A6 vs A6R. Ja subiektywnie wolę dźwięk A6, a teraz mam S8e, które są jeszcze starsze i posiadają genialny aczkolwiek nienachalny, kulturalny bas. W Absolute Sound można znaleźć recenzję napisaną przez Sally R. (RODO :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czy ktoś z Was miał przyjemność porównać Spendor S100 do SP100R ? Jeśli nikt z Was to może macie kontakt do kogoś kto miał doczynienia. Pozdrawiam

....jeżeli jesteś pewny że Spendory to Twój dźwięk to jest ''obowiązkiem'' sprawdzić nowsze modele tej firmy

...kompletnie nie będę zaskoczony jak okaże się że będzie lepiej....;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

....jeżeli jesteś pewny że Spendory to Twój dźwięk to jest ''obowiązkiem'' sprawdzić nowsze modele tej firmy

...kompletnie nie będę zaskoczony jak okaże się że będzie lepiej....;-)

 

Właśnie szukałem w sieci o sp100r i ogólnie o zmianach do poprzedników i nima nic. Aż dziwne no ale.. Żeby zdobyć sp100r musiał bym pozbyć się swoich s100 a są w stanie bardzo dobrym i ciężko będzie znajsc takie w razie gdyby nowsze okazały się nie lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot-2018-6-13-%E2%89%A5-Spendor-1-2-luidsprekers-Rogoz-stands-850-%E2%82%AC-nieuw-prijs-Luidsprekers-Marktplaats-nl.png

 

Melduję się w klubie wraz ze Spendor 1/2.

Jakie standy polecicie pod kolumny? Te na fotce, to Rogozy poprzedniego właściciela. Mam do wyboru drewniane, dość ciężkie, wykonane na bazie taboretów z Ikea, bądź też metalowe od Tomafosa.

Póki, co - Spendory będą grały u mnie z Yaqinem MC 10L. Zdaję, sobie sprawę, że EL 34 może nie wykrzesać maksimum z tych kolumn, dlatego w przyszłości planuję przetestować coś na KT88 lub jakiś tranzystor ze stajni Naima.

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - S.Lem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, akurat tych konkretnych z fotki - już nie. Wiem, wiem, że Rogoz to konkretny wyrób. Niestety, budżet nie jest z gumy i czasowo skurczyły mi się środki finansowe ;)

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - S.Lem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot-2018-6-13-%E2%89%A5-Spendor-1-2-luidsprekers-Rogoz-stands-850-%E2%82%AC-nieuw-prijs-Luidsprekers-Marktplaats-nl.png

 

Melduję się w klubie wraz ze Spendor 1/2.

Jakie standy polecicie pod kolumny? Te na fotce, to Rogozy poprzedniego właściciela. Mam do wyboru drewniane, dość ciężkie, wykonane na bazie taboretów z Ikea, bądź też metalowe od Tomafosa.

Póki, co - Spendory będą grały u mnie z Yaqinem MC 10L. Zdaję, sobie sprawę, że EL 34 może nie wykrzesać maksimum z tych kolumn, dlatego w przyszłości planuję przetestować coś na KT88 lub jakiś tranzystor ze stajni Naima.

 

Myślę że już minęło trochę czasu byś napisał co nie co o nowym nabytku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Wywołany do odpowiedzi, spieszę podzielić się pierwszymi wrażeniami odsłuchowymi.

Zacznę od tego, że Spendory nabyłem trochę z przypadku. Za granicą, w cenie...chyba ciut niższej, niż widuje się je na krajowym rynku.

Zestawy głośnikowe zostały wyprodukowane w 1990r. Generalnie wizualnie prezentują się nieźle - same obudowy są w stanie idealnym, na jednej z kolumn widoczny jest może centymetrowy odprysk lakieru.

Do tego pozbyłem się gąbki z otworów bass refleksu, ponieważ była ona zmurszała - ubytek ten wkrótce uzupełnię. Przetworniki bez żadnych skaz, wgnieceń itp. Jako, że nie podjąłem jeszcze decyzji odnośnie standów, to do wstępnych odsłuchów Spendory 1/2 ustawiłem na pufach (tak, tak, wiem że to nieaudiofilskie, ale potrzeba matką wynalazku - docelowo przecież tak stać nie będą).

Na czym słuchałem Spendorów? Na tym, co posiadam w domu:

- wzmacniacz: Yaqin MC 10L, Harman Kardon 665, Tandberg TR 1010

- źródło: Hegel HD 10, Audio GD NFB 10es3, Denon DCD 685 po lampizacji, Thorens TD 320

- kable i ic Melodika, wymiennie z Procabem

Wszelkie odniesienia czynione były głównie względem posiadanych Studio 16 Hertz Mimo IIIs (mam także podstawki Arcusa, ale porównywanie ich do Spendorów mija się z celem).

Słucham głównie jazzu, soft rocka, trochę ballad i poezji w wykonaniu Aloszy Awdiejewa, Leonarda Cohena itp.

Wrażenia:

- pierwsze,czego doświadczyłem, to ogromna czułość Spendorów na ustawienie - w moim przypadku sprawdziło się ustawienie ok. 120cm od ściany, kolumny około 210 cm od siebie i odległości 170 cm od słuchacza. Kombinacje z ustawieniem wyglądały tak, że zbliżenie kolumn do siebie skutkowało zwężeniem i spłaszczeniem sceny, czy wręcz dużą kompresją dźwięku (wokal czytelny, reszta zlana w całość). Każde poszerzenie odległości miedzy kolumnami, aż do 210cm (ograniczenie pokoju) powiększało i pogłębiało scenę.

- Scena: szerokość porównywalna z Mimo IIIs, może ciut większa u Spendora. Za to głębia...w Mimo - niezbyt wielka. W Spendorach wyraźnie zarysowane dwa plany, plus dający odczuć się trzeci. W Mimo IIIs wokal jest nieco wypchnięty przed linię kolumn - w przypadku Spendora miałem wrażenie, że jest on zgodny z linią kolumn.

- rozdzielczość: zdecydowanie na korzyść Spendora - dźwięk jest gęstszy, słychać więcej wybrzmień. W takim "Hotelu California" czuć perkusję - wcześniej na Mimo IIIs wydawało się, że też ją słyszałem. Lecz tylko mi się wydawało, bo w porównaniu do "anglików" brzmiała ona nieco pudełkowato. Dużym atutem Spendorów są wokale. Ale akurat dla mnie to nic nowego, bo na Mimo IIIs brzmiały one równie dobrze. Niskie rejestry - także na plus w porównaniu do Mimo IIIs. Bas jest tu bardziej zróżnicowany, ale nie natrętny. Czasem wydaje się, że go nie słychać, ale jest odczuwalny na ciele słuchacza :) Generalnie mam wrażenie, że Spendory generują dokładnie tyle niskich tonów, ile jest w nagraniu. Góra? Hm....Pozorne wrażenie jest takie, że w Mimo IIIs jest jej więcej. Czuć tam więcej powietrza. Ale przy dłuższym odsłuchu zauważyłem, że Spendory mają ją szlachetniejszą. Mimo w tym zakresie nie gra źle, bo Morel nie jest przecież złym wysokotonowcem. Ale idzie chyba trochę w stronę lekkiego efekciarstwa w porównaniu do Spendorów.

Wady Spendorow? No, właśnie...zależy, czy ktoś poczytuje to jako wady, ale wymienię:

- Spendory nie ubarwiają dźwięku, nie dają swego narzutu. Grają tym, co dostaną ze źródła i wzmaka. Źle zrealizowane nagrania brzmią na nich przeciętnie. By nie powiedzieć fatalnie. W Mimo IIIs tego nie miałem. One wszystko gładziły, dodawały swoją przestrzeń i ciepło. Przykład? Lubię kawałek Lombardu "Kryształowa". Na Mimo IIIs słuchało się go bardzo dobrze. Tymczasem na Spendorach brzmi on płasko. Słyszalne są braki w strukturze dźwięku. Spendory to nie są także mistrzowie dynamiki. Jeśli ktoś szuka kolumn do ostrej muzy, to może czuć tu lekki niedosyt, choć jest to zależne od preferencji słuchacza.

Jak Spendory grały z poszczególnymi elementami? Najlepsze jakościowo zestawienie to Hegel HD 10 i Yaqin. Fajnie to brzmi. Mam tu pierwiastek, którego brakowało mi w Mimo - lepsza rozdzielczość, dźwięk jest bardziej nasycony. Myślę, jednak że Yaqin i EL 34 mogą być ciut za słabe w ujarzmieniu Spendora. Podoba mi się ciągle zachowana maniera lampowa dźwięku, ale w niektórych utworach brakowało nieco "wzięcia kolumn za mordę" :) Miałem porównanie do tranzystora, tj. Harmana Kardona 665, który grał w trybie końcówki mocy, a za preamp robił Audio GD NFB 10es3. Tu z kolei kontrola była dużo lepsza, niż w Yaqinie - dźwięk był bardziej sprężysty, ale przy odsłuchu takiego Cohena brakowało mi lampowego narzutu przy wokalu.

Jak oceniam Spendory w porównaniu do Mimo IIIs? Hm, trudna to ocena, bo porównuję podstawki (nota bene bez podstawek), z podłogówkami. Ale dobra, jakoś trzeba to określić. Mimo IIIs to bardzo dobre kolumny, do jazzu, soft rocka. Grają bardzo przyjemnym wokalem i naprawdę dobrą sceną. U mnie pokonały w boju kilka droższych konstrukcji. Jednak ( co zrozumiałe, porównując ceny ) pewnego progu nie przeskoczą. Spendory może nie zdeklasowały ich, nie pobiły na łeb i nie zrobiły im dziecka :) Ale w każdym aspekcie zagrały zdecydowanie lepiej. Mimo IIIs to jakby przedsionek ciekawego grania. Natomiast Spendor, to zaawansowany produkt, dla świadomego słuchacza. To jak drużyna aspirująca do piłkarskiej Ligi Mistrzów i jej wielokrotny triumfator.

 

 

 

IMG_1253-Edit.jpg

 

IMG_1256.jpg

 

IMG_1261.jpg

 

IMG_1263.jpg

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - S.Lem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc gratulacje nabytku :) byle by Ci apetyt nie rósł z czasem :D z wszystkimi cechami które napisałeś zgadzam się jako posiadacz spendorków, i podoba mi się tekst "Spendory nie ubarwiają dźwięku, nie dają swego narzutu. Grają tym, co dostaną ze źródła i wzmaka " i tu dodam od siebie jako właściciel S100 że warto zadbać o bardzo ale to bardzo dobre otoczenie dla tych konstrukcji i również mowa o Twoich oczywiście ! nabyłem ostatnio ciekawy przetwornik od m2tech, mając younga cały czas nabrało mnie na coś z wyższej półki tej firmy i ?? te kolumny nie mają dosyć !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Nie można oceniać tych kolumn na tych "standach" trzeba mieć prawdziwe standy, najlepiej ażurowe Spendora.

Doskonale znam kolumnę SP1/2r2, wspaniała rzecz, nawet nie bardzo wymagająca od toru, znaczy, że zawsze zagra przyzwoicie, wydaje mi się łatwa w implementacji, ale tak naprawdę zalety pokazuje przy dobrym zestawie, może zostać na zawsze.

 

A właśnie, zapomniałem, powinny grać z lampą, wtedy gra Muzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Znam ten model, siłą rzeczy, bo takie właśnie mam (i na tych samych przetwornikach), tylko odrobinę nowszą wersję wzorniczą. Bardzo dobre, niesłychanie równe kolumny. Wzmacniacz na 4x6L6 wysterowuje je bez problemu (zwłaszcza że Leben ma dobór impedancji kolumn). Owszem, po odsłuchu SP100 czułem, ze fajnie byłoby mieć więcej rozmachu, ale to, co dają SP1/2 jest naprawdę dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie celne uwagi i porady. Spendory mają już standy, co prawda nie ażurowe, ale drewnianie i dość solidne (od razu uprzedzam, że na fotce nie stoją w miejscu odsłuchowym, a jedynie "ekspozycyjnym" :) ).

Jesienią, zechcę poszukać jakiejś lampy, o brzmieniu ciekawszym niż EL34. Mam już swoje typy, ale konkretne decyzje zapadną dopiero po odsłuchu w parze z moimi Spendorami i w moim pokoju odsłuchowym. Zgadzam się, co do jednego: mogą to być kolumny, które zostaną u mnie na zawsze. Ich brzmienie jest bardzo równe, pozbawione efekciarstwa. Tak naprawdę, to trudno im zarzucić jakieś wady. Kolega, początkowo narzekał na skromny bas. Po przesłuchaniu swojego zestawu płyt, stwierdził, że zmienia zdanie: niskich tonów jest dokładnie w sam raz - nie dominują przekazu, nie "masują" trzewi.

post-27730-0-20776200-1538325657_thumb.jpg

Edytowane przez tomek1976

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - S.Lem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bardzo równe kolumny, mają bardzo spójne pasmo, tak jak grał by jeden przetwornik ze wspaniałą przestrzenią i świetną, naturalną sceną.

A bas, bas jest bardzo fajny, trochę konturowy ale też dokładny, kolorowy i sprężysty, może nie dla basolubów, ale ja akurat do nich nie należę.

Wszystkiego jest tyle ile być powinno.

 

P.S.

Szkoda, że wyjąłeś gąbki z otworów BR, to są kolumny w których nic się nie rusza bo może być tylko gorzej, zresztą podobnie jak w Harbethach.

 

Spróbuj jeszcze z małymi podkładkami pomiędzy standem a kolumną, najlepiej spróbować z Q-brickami Skylana ale to wydatek rzędu 400/500,- PLNów dla bardziej oszczędnych nawet warto podłożyć malutkie odbijacze samoprzylepne (takie przeźroczyste o średnicy około 5mm) które kupisz w każdej Castoramie, będzie sporo lepiej niż na "gołym" taborecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Gąbki musiałem usunąć z BR, ponieważ okrutnie się "sypały". Dzięki poradom kolegi jozwa maryn, mam już zamiennik - raczej bez ingerencji w dźwięk.

Może w przyszłym tygodniu przetestuję swoje Spendory w parze z Naim XS. Zobaczymy, jaka będzie różnica brzmieniowa.

Edytowane przez tomek1976

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - S.Lem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Gąbki musiałem usunąć z BR, ponieważ okrutnie się "sypały". Dzięki poradom kolegi jozwa maryn, mam już zamiennik - raczej bez ingerencji w dźwięk.

Może w przyszłym tygodniu przetestuję swoje Spendory w parze z Naim XS. Zobaczymy, jaka będzie różnica brzmieniowa.

 

Rozumiem, w każdym razie nie polecam "grzebania" w samej kolumnie. Z Naimem pewnie zagra nieźle, ale one dopiero pokazują Muzykę a lampą, nawet (a może przede wszystkim) małej mocy, ja słuchałem ich z kilkoma wzmacniaczami, ze wszystkimi grały świetnie nawet z tranem ;) ale największą klasę pokazały z 8W SETem, jak po licznych kombinacjach ze wzmacniaczami drogimi, tańszymi, mocnymi i tymi o mniejszej mocy człowiek mówił mi żeby spróbować właśnie z SETem pukałem się w głowę, jak się okazało nie miałem racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.