Skocz do zawartości
IGNORED

Zależność kształtu sceny muzycznej i rozmieszczenia źródeł od ustawienia kolumn


Therion

Rekomendowane odpowiedzi

Pod tym linkiem umieściłem swoje spostrzeżenia:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Przypadek dotyczy

1. innego wzmacniacza

2. kolumn stojących ok. 1m od ściany tylnej

3. kolumn stojących ok 40cm do ściany tylnej

 

 

Kolory:

-żółta kropka na granatowym prostokącie - słuchacz

-brązowe prostokąty to kolumny

-granatowy prostokąt za kolumnami to sprzęt (w ostatnim rysunku zapomniałem go dodać)

I najważniejsze:

 

-jasny róż - GŁĘBIA: to są wszystkie efekty dźwiękowe ( syki, szumy, przelatujące samoloty, odgłosy burzy, fale, odgłosy sali koncertowej (o ile koncert się odbył np. na stadionie), brawa słuchaczy.

 

-ciemniejszy róż - SCENA MUZYCZNA

 

-szare kółko - wokalista (jeżeli jest jeden)

 

-różowe kółka - miejsca, gdzie dokladnie instrumenty są zlokalizowane (lub złudzenie tych miejsc)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski.

 

Przypadek oczywiście dotyczy tylko mojego obecnego zestawu i wcale nie jest prawidłowy (co mi wcale nie przeszkadza). Dzielę się nim dlatego, że chcę o tym porozmawiać.

 

Przypadek 1 jest chyba przypadkiem właściwym.

Tyle, że mi - miłośnikowi efektów przestrzennych to niezbyt odpowiada. Wolę z oczywistych powodów ustawienie 3. A jak widać różnica jest ogromna.

 

Oczywistym jest, że dosunięcie kolumn scenę spłyca, ale że aż tak wpływa na jej szerokość to byłem zaskoczony.

 

Jak jest u Was?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość skynyrd

(Konto usunięte)

Masz szczęście, że możesz żonglować kolumnami - w moim przypadku ze względu na rozmiary pokoju możliwe przesunięcia i dogięcia w bardzo małym zakresie.

Niemniej, nawet te niewielkie możliwości dają zauważalne zmiany - wątek ciekawy, mam nadzieję że się rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skynyrd, 5 Lis 2009, 15:33

>Masz szczęście, że możesz żonglować kolumnami

 

Aż takiego wielkiego ruchu nie mam - jakiś max 1,5m. Ale wystarczy 0,7m by zauważyć zmiany jakie narysowałem. Zaraz wrzucę zdjęcie pokoju.

 

Ciekawe jest to, że te kolumny z tym wzmacniaczem nawet mocno dosunięte do ściany (ok. 40cm) nadal potrafią kontrolować bas. Z innym wzmacniaczem już ten numer nie przechodził - wzbudzały się same i wzbudzały wszystko dookoła - ścianę, meble.

 

Także w moim przypadku odsunięcie od ściany (na 1m) przynosi tylko gorsze rezultaty. Basu jest trochę mniej (ale to akurat normalne) ale scena robi się o wiele węższa a wcale nie głębsza, podczas gdy każdy poprzedni mój zestaw, wzamian za odsunięcie rewanżował się głębokością.

 

Ciekawostka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ten pokoj. Miejsce odsłuchu jest usytuowane w jego połowie (za tą niebieska kanapą jest dalsza część) a prawa ściana (niebieska) nie jest pełna. Powierzchnia ok.24m2

 

Tą szerokość sceny zawdzięczam w dużej mierze zapewne usytuowaniu miejsca odsłuchu na środku pokoju. Kiedyś, w innym mieszkaniu miałem miejsce odłuchu pod ścianą i nie było już tak fajnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rys1

 

Zalety: głęboka scena, muzycy wyraźnie nakreśleni, świetna separacja źródeł.

Wady: wąska scena, mizerne efekty z muzyki elektronicznej lub filmowej, brak możliwości dosunięcia kolumn (burczący bas).

 

rys2

Zalety: trochę więcej głębi w scenie

Wady: niezbyt szeroka scena, uboższy bas

 

rys3

Zalety: niezwykle szeroka scena, niezwykłe efekty przestrzenne, świetny bas, równowaga tonalna. Dla mnie - rewelacja.

Wady: scena płytka, muzycy prawie w jednym rzędzie, brak dokladnej separacji źródeł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że te serwantki to nie kolumny mogło być tak piknie albo przynajmniej mocarnie :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wielkie kolumny wcale nie muszą zabijać sąsiadów :)

sam mam stare, wielkie pioneery, które grają bardzo subtelnie; stoją 20cm od tylnej ściany, a precyzja, przestrzenność, plany są pięknie odtwarzane (wysunięte metr do przodu gubiły gdzieś bas, no i brzydko to wyglądało...)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr.S, 5 Lis 2009, 19:40

>z ciekawosci... jak jest odległość pomiędzy kolumnami?

 

m.kolumnami 360cm a odległość do słuchacza ok 260cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m.kolumnami 360cm a odległość do słuchacza ok 260cm.

 

 

To nie sa raczej dobre proporcje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem takie ustawienie 1: 1,38 i po prostu przybliżyłem kolumny do siebie, jest węższa scena ale bardziej naturalne plany w głąb aktualnie jest coś koło 1:1,69 (liczone do osi kolumn a nie boków)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomasz dudzinski, 5 Lis 2009, 20:55

>Spróbuj rozstawic kolumny do słuchacza w trójkącie równoramiennym i opisz swoje spostrzeżenia

 

Przepraszam, ale chyba po to się zakłada te wątki, żeby czegoś nowego się dowiedzieć, lub rzeby ktoś nam przypomnial o elementarnych sprawach.

Ustawiłem. I zatkało mnie. Scena ma już głębokość a muzycy nie stoją na jednej wysokości. Kurczę, podstawowa rzecz, a ja... Ech...

 

Z ciekawszych spostrzeżeń: bas wcale sie nie zmniejszył (teraz kolumny mają za sobą te szklane meble) a szerokość sceny... Hmm. Jak to napisać... To białe kółko na rys 3 jest duuuużo mniejsze. Przed chwilą słuchałem (z racji pory i rodziny dosyc cicho) Loreeny McKennitt (to jedne z najbardziej przestrzennych i najlepiej nagranych płyt jakie ostatnio słyszałem) i efekty nie omijały mnie jak wcześniej, tylko przelatywały przeze mnie. W jednym z utworów dźwiek gitary elektrycznej rozpoczynał się jakieś 15m z lewej a kończył 5m po przeciwnej stronie sceny. I tak było jeszcze godzinę temu. Teraz zaczyna się 7m za moimi plecami (wsłuchiwałem się kilka razy), przelatuje przeze mnie i kończy 3m za prawą kolumną.

Wcześniej dźwieki na wysokości ramienia należaly do rzadkości (Waters i kilka innych płyt) a teraz słyszę je co chwilę. Ooops. Dzieki za przypomnienie o prawidlowym ustawieniu. Niepraktyczne, ale na czas słuchania będe je tak wyciągał. Zaraz strzelę fotę jak jest teraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja muszę zadowolić się rozstawieniem na szerokość między kolumnami-165cm,od ściany 50cm,głośniki do słuchacza 170cm.

 

Wymiary pokoju-490cmszer./290cmgłęb./wys.250cm.

 

Jaka niesprawiedliwość,mam promienniki wszech kierunkowe a tylko tyle miejsca,hehe.

 

Pozdrowienia dla jeżdżących po pokojach z kolumnami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4025-100001267 1257458059_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

Therion

Przepraszam, ale chyba po to się zakłada te wątki, żeby czegoś nowego się dowiedzieć, lub rzeby ktoś nam przypomnial o elementarnych sprawach.

Ustawiłem. I zatkało mnie. Scena ma już głębokość a muzycy nie stoją na jednej wysokości. Kurczę, podstawowa rzecz, a ja... Ech...

 

 

Nie masz co przepraszac , po prostu chciałem usłyszec od Ciebie różnice , które w wiekszości pokrywają się z moimi spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Therion, 5 Lis 2009, 22:54

 

Jak widzę takie ustawienie jak u mnie czyli 1:1,69 :)

 

Możesz jeszcze ustawić jakbyś chciał większą w szerz scenę osie skrzyżowanych kolumn za sobą jakieś 30-90 cm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek będę eksperymentował. Będe sam, to dam ciut głośniej i zobaczę co się stanie przy różnym odgięciu.

Całe szczęście, że za plecami nie mam ściany.

 

Jeszcze raz dzięki- czujni jesteście :) od razu kilka osób zareagowało " a to nie za szeroko"?.

 

Ale swoją drogą jeszcze bardziej jestem zadowolony ze swojego systemu - sporo w nim jeszcze drzemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,co wy tak stale o kompromisach małżeńskich,zachowujecie się jakbyście byli nie u siebie we własnych domach!

 

Nie widać aby przełamywanie śmiesznie głupawych przyzwyczajeń i stereotypów było normalnością w polskich rodzinach.To chyba nigdy nie stanie się faktem.

 

Tylko nie piszcie że nie mieszkacie sami,że funkcjonalność,że goście przychodzą,że to pokój dzienny,że żonie nie podoba się to itd.......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U niektórych kobieta nie ma prawa wstępu do kuchni,ja jestem za leniwy i dla tego tam nie zaglądam dzięki czemu ciągle odkrywam jakieś nowe potrawy poza jajecznicą ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób precyzyjnie lokalizujecie muzyków na scenie? Czy używacie specjalnie nagrywanych do tego płyt (ja mam taką wytwórni Delos). Co z nagraniami, gdzie wykorzystuje się efekty stereo, np. przemieszczanie się dźwięku gitary w czasie solówki z jednego kanału do drugiego (muzyk biega wówczas bardzo szybko po scenie?). A co z miksowaniem nagrań, gdy jedna gitara (ta sama) jest "wmiksowana" w dwa kanały? Czy, jeśli używacie standardowych nagrań, Wasz sprzęt jakoś niweluje te efekty, unieruchamia dźwięk w jednym miejscu, odwraca efekty miksowania dźwięku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie to ciekawi, ta precyzyjna lokalizacja muzyków na scenie, bo szczególnie perkusja i fortepian często są słyszane na całej szerokości sceny (np.niskie oktawy w lewym kanale, najwyższe w prawym, reszta gdzieś po środku).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.