Skocz do zawartości
IGNORED

Zależność kształtu sceny muzycznej i rozmieszczenia źródeł od ustawienia kolumn


Therion

Rekomendowane odpowiedzi

areczek, 6 Lis 2009, 10:12

 

>Panowie,co wy tak stale o kompromisach małżeńskich,zachowujecie się jakbyście byli nie u siebie we

>własnych domach!

 

Małżeństwo jest jednak sztuką kompromisów, bycie macho nie polega chyba na biciu kobiety już przy wejściu do domu: "za co? za co???" - "gdybym wiedział, to bym zabił!".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

areczek, 6 Lis 2009, 10:12

>Panowie,co wy tak stale o kompromisach małżeńskich,zachowujecie się jakbyście byli nie u siebie we

>własnych domach

 

 

Oczywiście że jesteśmy we wlasnych domach. Nasze Żony też i maja prawo również decydowania o jego kształcie.

ale w moim przypadku to ja sam zrezygnowałem z gąbki w rogach - jako grafik (również) strzeliłem kiedyś fotkę, wkleiłem za nią gąbkę i zobaczyłem że wygląda to paskudnie. Sam też chce sie dobrze czuć we własnym domu. Może jestem trochę audiofilem, ale nie ortodoksem.

W kwestii firanek, zasłon, kolorów na ścianie też mam 50% głosu. Moja Żona nie czepia się mojego sprzętu audio, mojego motocykla i mojego samochodu. Przy całej reszcie ma swoje 50% udziałow w decydowaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarnypsiak, 6 Lis 2009, 11:33

>Też mnie to ciekawi, ta precyzyjna lokalizacja muzyków na scenie, bo szczególnie perkusja i

>fortepian często są słyszane na całej szerokości sceny (np.niskie oktawy w lewym kanale, najwyższe w prawym, reszta gdzieś po środku).

 

Pisząc o lokalizacji źródeł mam na myśli nagrania w których nikt nie biega po scenie. Podobnie jest z muzyką elektroniczną. Ale nagrania jazzowe czy choćby te wszystkie Evy, Diany i AM Jopek da sie wskazać muzyków bez problemu.

 

Perkusja bardzo często jest źle nagrana - w sposób sugerujący, że np. bębny i talerze sa rozstawione na całej szerokości sceny w takiej sytuacji słychac położenie każdego z nich. często tez w nagraniach słychać jak się wzbudzaja sprężynki w werblu :)

 

Fortepian jest dużym źródłem i faktycznie dźwiek wypełnia scenę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że częściowo wynika to też z tego, że często i perkusję i fortepian nie nagrywa się jednym mikrofonem.

W perkusji zdarza mi się wcale nierzadko słyszeć dokładną lokalizację poszczególnych elementów zestawu. Nie zmienia to jednak faktu, że perkusja zajmuje wtedy całą szerokość sceny :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem. Czyli do delektowania się sceną dźwiękową trzeba mieć odpowiednio nagrane CDs, z niewielkim składem instrumentalnym, bez udziwniających efektów stereo. Większość płyt nie respektuje jednak tych oczekiwań. Czyli po przeprowadzeniu testu można mieć jedynie satysfakcję, że nasz sprzęt gra przestrzennie i z dobrą lokalizacją źródeł.

Co ciekawe, ww płytka Delosa jest z klasyką. W książeczce wskazane jest, gdzie powinny być słyszalne poszczególne grupy instrumentów w orkiestrze symfonicznej - wszerz i w głąb.

Na niektórych płytkach testowych do sprawdzania przestrzenności służą nagrania niemuzyczne. Mam takie dziwne nagranie, stosujące jakąś nowatorską technikę nagrań, gdzie dźwięk to nożyczki, stąpanie, pogaduszki itp. przemieszczającego się fryzjera, które w słuchawkach krążą dokoła głowy jak u prawdziwego fryzjera.

Reasumując: 1. trzeba mieć odpowiednio nagraną płytę; 2. odpowiedni sprzęt; 3. czynnik X, za który uważam subiektywną wyobraźnię dźwiękową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość tomasz dudzinski

(Konto usunięte)

Uważam ,że lokalizacja basu , fortepianu , tależy nie bieże sie zazwyczaj z żle nagranych płyt tylko z zestawieniu całego toru .

U mnie w wiekszosci nagran bas lokalizuje sie w wewnątrz sceny między kolumnami, z tależami i fortepianem też nie mam problemu .

Mając kidyś o pare klas niższe modele kolumn miałem dosłownie takie same wrażenia jak wyżej,i tu zaczynają sie kompromisy na które przystamy lub nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to lepiej słuchać muzyki ze sprzętu niż na koncercie. Bo jak jestem na koncercie i przymknę oczy, to trudno mi precyzyjnie zlokalizować w przestrzeni dźwięki fortepianu. Jakoś tak się po całej sali rozchodzą, niekoniecznie z łatwego do ustalenia źródła. Łatwiej przy mniejszych instrumentach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^4fury4

 

I o to chodzi. "Audiofilska" scena i ostre kontury instrumentów to artefakt realizacyjny.

 

Prawidłowe odwzorowanie przestrzeni można testować właściwie tylko na nagraniach klasyki. Te na szczęście w większości są poprawnie realizowane.

 

Ale uwaga: jeśli da się wskazać palcem każdego muzyka w sekcji pierwszych skrzypiec, to nie jest to dobra realizacja. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dong@

 

Nie do końca bym się zgodził, że płytki z klasyką są w większości dobrze zrealizowane. Jest wiele dobrych nagrań pod względem wykonania, ale kiepskich dźwiękowo. Sam staram się znaleźć w doborze kolekcji jakiś "złoty środek" między jakością wykonania a jakością nagrania.

Poza tym nie wyobrażam sobie nagrania orkiestry symfonicznej, w której daje się wyłowić poszczególne instrumenty. Ale to może kwestia odpowiedniego słuchu i sprzętu. Mój jest przeciętny: jeden i drugi.

Choć chciałbym spotkać audiofila "kozaka", który by wyłowił poszczególne głosy i instrumenty w "Symfonii Tysiąca" G. Mahlera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4fury4, 6 Lis 2009, 10:24

Co z nagraniami, gdzie wykorzystuje się efekty stereo, np. przemieszczanie się dźwięku gitary w czasie solówki z jednego kanału do drugiego (muzyk biega wówczas bardzo szybko po scenie?).

 

tak się zastanowiłem nad tym wpisem :)

 

jeżeli wokalista biega po scenie, to nie usłyszymy tego, ponieważ wciąż śpiewa do przemieszczającego sie wraz z nim mikrofonu :) Podobnie jak biegający gitarzysta - gra na gitarze, która jest wetknięta w tą samą dziurke wzmacniacza :) A zatem dźwięk przemieszczania jest zawsze miksowany. No chyba, że gitara jest akustyczna a koncert nagrywany mikrofonami - ale takiego cuda jeszcze nie widziałem, żeby taki muzyk zapieprzał po sali :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Therion@

 

Może się mylę, ale na koncertach rockowych, wskutek elektronicznego przekształcenia sygnału/dźwięku, też chyba mamy do czynienia ze źródłami pozornymi, nie rzeczywistymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^4fury4, 6 Lis 2009, 17:47

 

>Nie do końca bym się zgodził, że płytki z klasyką są w większości dobrze zrealizowane. Jest wiele

>dobrych nagrań pod względem wykonania, ale kiepskich dźwiękowo.

 

Mam kilkaset płyt z klasyką i naprawdę niewielki odsetek z nich jest w istotny sposób sknocony realizacyjnie. Są oczywiście brzmienia lepsze lub gorsze, ale dźwiękowcy klasyczni raczej znają swój fach i nie cudują z efektami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładem realizacyjnego skopania dobrego nagrania jest "Ring" Wagnera pod Karajanem. Jest też wiele nagrań, których słucha się mimo fatalnego dźwięku, np. Furtwanglera (czasem się je oczyszcza, poprawia, np. "Tristan" Wagnera wydany przez Naxosa) czy niektóre realizacje nagrań Celibidache (facet nie godził się na nagrania studyjne, ani wydawanie jego koncertów - robi to dopiero EMI po jego śmierci).

W recenzjach też przecież nie wszystkie, nawet nowe realizacje, otrzymują 10 za dźwięk. Są wytwórnie, które się bardziej starają, np. BIS, Channel Classics, Alfa, inne mniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A co powiecie Panowie na temat takiego układu. Przyznam że kombinowałem i ustawiałem dobrych parę dni ... na słuch - brzmi nieźle ale wiadomo lepsze jest zawsze wrogiem dobrego ;-)

Wymiar:

Rozstaw kolumn 2,30 m

od tylnej ściany 40 cm

od ścian bocznych 1,15m

od tej paskudnej komody 30cm

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klaśnij głośno w swoim pomieszczeniu, a dowiesz się po pogłosie, że tu muzyka nie może dobrze zagrać. Dla porównania klaśnij na powietrzu, bo pewnie w innych częściach mieszkania są nawet kafelki na podłodze.

Kolumny rozstawione za wąsko. Na razie oprócz zakupu sprzętu o nic więcej się nie wystarałeś, żeby to zagrało. Czyli układ... niesprzyjający.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Gołe ściany i podłoga są pierwsze do poprawy. Trzeba to jakoś wytłumić, najlepiej dywanem i czymś na ścianach. Dopiero wtedy można myśleć o ustawieniu kolumn.

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak-wspomniane 490cm długość,290cm szerokość,250cm wysokość,baza między kolumnami 165cm.Dopiero w takim usytuowaniu MBL promienniki pokazują klasę!,aha no i wykładzinę mam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19836-100000796 1257899209_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maracz,kolumny różnią się między sobą dlatego że nie są jeszcze ukończonym projektem.Z lewej widać kulę a w niej zainstalowałem 20cm głośnik nisko tonowy,dalej już dwie cebulki węglowe.Z prawej działa już komplet radialstrahlerów,niemniej są to przetworniki nie dopracowane.Są do poprawienia pewne bardzo drobne sprawy lecz mimo tego grają strasznie dobrze(pewne niedociągnięcia o których wspomniałem tyczą się zakresu dzwięku dużej cebuli).Węglowe natomiast brzmią wyśmienicie,a co chyba najistotniejsze to brzmienie nie jest''mulące''.Jeden z forumowych kolegów napisał mi że moje klony z tą śmieszną elektroniką(faktem jest iż elektronika jest fatalna)grają lepiej niż top wypas MBL-a.

 

Przez cały okres kiedy buduję te kolumny nie spotkał mnie taki wspaniały komentarz.

 

Jednak top system MBL-a zagra jak się należy gdy ustawi się w takich proporcjach jak ja mam ustawione i dołączy się nie mulące końcówki mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno wyglądać rozmieszczenie''cebulek''aby dzwięk stał się szokująco realistyczny i otwarty.

 

Dawniej producent MBL podawał w swoich materiałach dotyczących ustawień głośników iż zestawy muszą dzielić pomieszczenie na 3 równe części oraz aby zapewnić minimalną odległość tyłu głośnika od ściany o 80cm.

 

Niestety względy praktyczne i estetyczne oraz przyzwyczajenia audiofilów w pewnym sensie doprowadziły do sytuacji w której jedyne i słuszne usytuowanie tych kolumn zostało pominięte.

 

Nie wszyscy słuchają''na kolanach''

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19836-100000777 1257937642_thumb.jpg

post-19836-100000778 1257937642_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

 

Cała kasa poszła w sprzęt ... na dywan już zabrakło ...;-)

Kafelek nie ma .. ale rzeczywiście (miałem tego świadomość) pomieszczenie jest mało wytłumione, poza tym że wysokie bo prawie 3m i duże.

Ale czy dywan i powiedzmy jeden konkretny obraz plus plazma poprawią akustykę - pewnie tak ale czy w wystarczającym stopniu.

A sam rozstaw kolumn - pomijając kwestię wytłumienia - jest ok czy coś Panowie wg Was jest do zmiany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Nasz wątek gdzieś w czelusciach forum a ma jeszcze jedno pytanie.

Czy satelity (kefIQ30) moga wisieć umieszczone w rogu ściany. NIe prostopadle do powierzchni ale "wcisnięte w kąt prosty między dwiema ścianami - czy to pogorszy (lub odwrotnie) akustykę głosników. Czy też blikość do obydwu scian nie będzie miała znaczenia dla tego typu głośników.

Mam nadzieję że zrozumiale nakreśliłem zagadnienie ;-)

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

Witam

Z kolumnami musisz sam polatać, niema jakiejś złotej reguły. Różne badania i producenci popierają różne sposoby ustawiania. Sądzę że w tym przypadku warto mieć kolumny odsunięte od tylnej ściany nawet 1-2m o ile nie zabraknie basu. Jednocześnie pomiędzy kolumnami (lewą a prawą), a słuchaczem dałbym trójkąt równoboczny (ok. 2-3m sądząc po zdjęciu). Dywan, szczególnie dosyć duży i gruby sporo zmieni, do tego obraz, który można podkleić od spodu materiałem tłumiącym i postęp będzie spory. Możesz jeszcze dać jakieś kwiaty w narożnikach i powinno być o wiele lepiej, a czy to wystarczy to się okaże :-). Plazma raczej nie polepszy sprawy, wręcz przeciwnie (może się mylę), tak jak lustra i inne gładkie powierzchnie.

Pozdrawiam

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dywan, szczególnie dosyć duży i gruby sporo

>zmieni, do tego obraz, który można podkleić od spodu materiałem tłumiącym i postęp będzie spory.

>Możesz jeszcze dać jakieś kwiaty w narożnikach i powinno być o wiele lepiej, a czy to wystarczy to

>się okaże :-). Plazma raczej nie polepszy sprawy, wręcz przeciwnie (może się mylę), tak jak lustra i

>inne gładkie powierzchnie.

 

Hehe. Z tym dywanem to już działam - tzn zamówiony, bo od ręki na taką powierzchnie to cięzko dostać - poza tym zastanwaiłem sie czy grubośc tzw "runa i gestość splotu oraz materiał z którego dywanik jest wykonany ma znaczenie ;-))

Kwiaty padły ... ale już rosną nowe, a obraz też się jakiś znajdzie .. a jak nie to coś zmaluję ..;-)

Mam tylko mały zgryz z tymi satelitami - bo w zasadzie to i tak nie mam naczym sprawdzić bo odtw. SACD nie mam (bo głównie muzę w 5.1 chcę słuchać) a tv i dvd tez jeszcze nie mam - tak więc sprawa wielce rozwojowa.

 

Ehh... raz już do tej rzeki wejdziesz to brniesz aż po szyję, szukając optimum..

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

>Ehh... raz już do tej rzeki wejdziesz to brniesz aż po szyję, szukając optimum..

 

W pierwszej chwili przeczytałem : szukając opium :-)))

Wielkiej różnicy w sumie niema.

Robert

Ps. Próbuj przesuwać kolumny, najpierw skrajne pozycję i patrz co się zmienia i czy to ci odpowiada. Jednak trójkąt równoboczny jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.