Skocz do zawartości
IGNORED

Szafa grajaca - Grundig Schoenbrunn


nookie736

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,

 

wpadlo mi w rece cos niesamowitego. Szafa grajaca Grudniga, model Schoenbrunn...ale od poczataku:

 

Jakis czas temu zaczelem sie interesowac takimi wynalazkami z uwagi na fakt wbudowanych w nich szerokopasmowcow. Na ogol ceny okolo 20 euro za kompletna szafe. Zaczalem zaglebiac temat i wyzej wspomniany Schoenbrunn mial byc jednym z najwyzszych modeli tego typu wynalazkow. Malo informacji na sieci, ale ostatnio znalazlem ogloszenie na lokalnych stronach niemieckich. Postanowilem sie wybrac do starszego Pana ktory ja sprzedaje. Okazal sie super sympatycznym starszym audiofilem ktory neistety nie mial miejsca na taki sprzet. Jego egzemplarz po kompletnej renowacji za cene 400 euro wart byl niewatpliwie 400 kilometrow ktore posiwecilem na ta podroz.

 

Teraz troche o samej szafie: w 1964 byl to topowy produkt firmy Grundig, kosztowala 3500 owczesnych marek, dla porownania VW Garbus kosztowal 4200 marek. Byl to wowczas "wet dream" niemieckich audiofili. Konstrukcja z litego drewna, 100 kilo wagi, 180cm szeroka, 90 wysoka i 50 gleboka. Ciekawsze sa jednak jej flaki: adapter dual 1009, do tego lampowy przedwzmacniacz HF10L z lampowym dekoderem stereo, i koncowka mocy NF10 10 wat na lampach ell90. Na kazda strone 30cm basowiec z magnesami DEW i papierowymi membranami, eliptyczny sredniotonowiec i po dwa 10cm gwizdki. Pre amp ma cos w rodzaju equalizera, na bas, sopran i wysokie. do tego miejsce na magnetofon szpulowy.

 

O dzwieku nie bede sie rozpisywal bo chodzi mi glownie o walory estetyczne i kolekcjonerskie takiego urzadzenia, powiem tylko ze brzmi to jak zajebiste radio lampowe na sterydach :)))

 

 

Teraz do mojej sztuki...zachwycony designem widzianej i slyszanej u starszego pana szafy, po paru minutach znalazlem na ebayu jeden egzemplarz ktory jak pisal sprzedawca, mial byc gola szafa bez sprzetu. Jako ze owa szafa posluzyc miala mi w przyszlosci jako stolik tv i optycznie pasujacy do reszty pokoju sprzet, nie zawachalem sie jej kupic. Kosztowala mnie cale 1 euro (slownie: jeden euro). Krotka wycieczka do willowej dzielnicy Berlina utwierdzila mnie tylko w moim wczesniejszym podejrzeniu: komus zmarl przodek i wyprzedawal "stare graty". Optycznie idealna....ale jakie bylo moje zdziwienie, gdy po dotarciu do domu, znalazlem w niej wszystko oprocz adaptera!!!!! A wiec: pream, koncowa mocy, anteny, kable, dekoder AM/FM i wszystkie glosniki. Wszytsko porozlaczane niestety i kabel uciety....znaczy sie nie wiadomo czy dziala :( Wszystkie lampy sa w komplecie, orginalne siemensy i valvo, do tego schematy i instrukcje obslugi.

 

Nie wiem jak sie do niej zabrac...boje sie to rozlaczac, totalnie komiczna mieszanina antycznej elektroniki. Chcialbym sprobowac to podlaczyc ale jak tu wyslac taki kloc do jakiegokolwiek serwisu???Nie ukrywam ze chcialbym ja uruchomic bo taki sprzet to juz prawdziwy zabytek...

 

 

oto pierwsza fotka, reszte zdjec dorzuce po weekendzie jak wroce do domu....pozdrawiam wszystkich fanow prawdziwego vintage ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten pokoj to nie moj ;) fotki wrzuce napewno razem ze skanem ukladu. Nie wiem jakie to drewno i kto je rzezbil ale na zywo kopara opada... cdn

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!B.dobra rzecz też kupiłem coś podobnego i wykorzystałem z tego samą stereofoniczną końcówkę mocy na lampach ELL80(podwójna pentoda)-gra super(2x8W)moim zdaniem dużo lepiej niz moje dotychczasowe chińskie lampowce(a miałem ich większość).Małym minusikiem są troszkę małe transformatory wyjsciowe co skutkuje lekkościa brzmienia ale ja tak lubię.Dużo mozna o tych końcówkach poczytać(były różne ja mam NF1) na Tube-Classics.de.Ja swoją końcówkę zmodernizowałem-dokładnie zasilacz-większe pojemności i diody BYV zamiast selenka.Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wlasnie koncowke na tych ell80 (nie ell90 jak napisalem na poczatku - sorry za literowke). Z tego co wiem to ta koncowka ma wbudowana swego rodzaju zwrotnice, tzn bas do 250Hz i potem cala reszta. lampy ell80 sa raczej rzadkie ale znalazlem zamienniki, nie wiem w jakim stanie sa moje. Moze ktos z kolegow podjalby sie w te graty zajrzec????chcialbym przywrocic im zycie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne fotki (nadal nie mojej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4563-100001174 1257588665_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy ELL80 są rzadkie ale dostępne na ebay.Natomiast NF10 zwrotnicy nie ma-schemat jest dostęny na tej stronce którą wymieniłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie zwrotnicy to tutaj pisza co innego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba że zewnętrzna bo wewnatrz wzmacniacza jej nie ma.W kazdym razie to b.dobry wzmacniacz-trochę fachowej ręki i gra super.Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mhm...to chyba dziala tak ze jak sie podlacza zewnetrzne glosniki to wtedy automatycznie graja same basy a reszta wewnetrznych sie odlacza. W instrukcji niewiele na ten temat.

Slawek z czym gra u ciebie ta koncowka??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nookie736 super sprawa, też bym taką chciał :) Niestety mieszkam dość daleko od Niemieckiej granicy. Poza tym po to chyba trzeba byłoby tirem jechać? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie hf2 tylko hf1 :) Jeszcze w niektórych kompletach były : odzielny dekoder stereo ( hf1 bez dekodera nie jest radiem stereo). I dekoder dźwieku przestrzennego na bazie reverbu hammonda (jakoś tak ) o wszystko łącznie z nf1/nf10 wpinane do hf1 .

Pozdrawiam Wszystkich zakręconych starociami!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha Nookie736

Jeśli masz problem z podłączeniem mogę Ci pomoc. Bo temat przerabiałem. Sieć prosto ze sciany idzie kablem do tunera hf1 tam jest tylko włącznik/ wyłącznik. Z tunera idzie dziwna ( mala płaska,2 bolce) wtyczka podajaca sieć dla nf10 . Z nf10 idą dalsze napiecia dla tunera kablem wielopin okrągły. Kable dolutowane przy górze trafa sieciowego nf10 to napiecia dla TA i reverbu (ewentualnego)

 

Pozdrawiam

gwene

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Mam problem z szafa. Otoz podlaczajac odtwarzacz Cd, przypadkowo zwarlem kable cinch (niestety szafa byla wlaczona) :( Od tego czasu sprzet burczy. Kolega twierdzi ze z pewnoscia jakis rezystor w przedwzmacnaiczu, niestety ja sie na tym kompletnie nie znam.

Moje pytanie: jest jakis specjalista od lamp w okolicach Torunia ktory by sie tym zajal?? Problem w tym ze sprzet jest zintegrowany w szafe i nie chcialbym go ruszac. W razie potrzeby odbiore, zaplace i zawioze do domu :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 20

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.