Skocz do zawartości
IGNORED

Montaż gniazda IEC + budowa sieciówki


forestdamp

Rekomendowane odpowiedzi

Pytania do szanownych Forumowiczów:

Kabel sieciowy, który jest w moim wzmacniaczu jest przylutowany bezpośrednio do płytki przy włączniku (no a dalej "wchodzi" do transformatora).

Czy zakładając gniazdo IEC powinienem wymienić też część kabla która jest w obudowie wzmacniacza? Czy po prostu oberżnąć go przy obudowie i dolutować nowe gniazdo? Jakoś wydaje mi się, że wymiana na ekranowane tylko fragmentu może mijać się z celem.

 

Czy nie sensowniej byłoby zamiast gniada IEC po prostu wlutować nowy kabel sieciowy do płytki? A może nawet pociągnąć go do transformatora? Wiem, wiąże się to z kolejnym metrem przewodu :-(

 

Czy na przewodzie ekranowanym pozostawić pierścień ferrytowy?

 

W sprawie budowy sieciówki. Gdzie lutować ekran?!

 

Proszę o odpowiedzi znawców a nie filozofów-teoretyków.... Dziękuję!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem już u siebie ten temat i radzę Ci dać sobie spokój z sieciówkami- zmiany brzmienia wzmacniacza na pewno nie odczujesz, chyba, że jesteś podatny na (auto)sugestię. W przypadku pomyłki w montażu usmażysz sprzęt, więc gra nie warta świeczki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z inne bajki: sam robiłeś tunning HD750?

Mozesz coś wiecej o tym napisać> Jeśli moę znaleźć więcej szczegółów w iinym wątku - daj znać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: co to za piecyk

Po drugie: gniazdo jest rozwiązaniem lepszym, niż lutowanie sieciówki bezpośrednio do płytki. Jest też bezpieczniejsze.

Po trzecie: kabel wymień. Najlepiej użyć poszczególnych wiązek z sieciówki. Pierścień ferrytowy jest niepotrzebny.

Po czwarte: ekran łączymy z masą "bliżej elektrowni", czyli we wtyczce do gniazda w ścianie i tylko w tym miejscu. We wtyczce ICE nie podłączamy do niczego. W kablu nie jest wskazane lutowanie.

Po piąte: lutuj do płytki, nie kombinuj z podejściem do tarfa. Przed lutowaniem sprawdź oznaczenia na płytce.

Skoro wzmacniacz ma wmontowany kabel na stałe, wnioskuję, że jest to połączenie dwużyłowe, i tak ma zostać. Inaczej ma się sprawa ma się w przypadku gniazdka (listwy, przedłużacza) tam trzy żyły to obowiązek.

 

Polecam zaopatrzenie się we gniazdo ścienne typu schucko (standard niemiecki), możliwość zmiany polaryzacji.

 

Na marginesie.

W przypadku wzmacniacza różnice w brzmieniu będą niewielkie, jednak będzie je słychać. W przypadku CD różnice mogą być już konkretne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli urządzenie było konstruowane z podłączeniem do sieci przewodem 2 żyłowym, nie radzę podłączać uziemienia. Już było to opisywane na forum. Dawno temu popełniłem ten błąd i wzmacniacz poszedł z dymem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczynki i chłopcy! Jesteście FANTASTYCZNI! Dziękuję za pomoc! Mój piecyk to Harman HK 670. Podłączam to wszystko do listywy Mostera HT800DE, nowy dom, więc i gniazdka i wszystko w świetnym stanie. Mam więc nadzieje, że zabawa będzie warta świeczki.

 

Odnośnie tuningu wzmaka. Był robiony we Wrocławiu, za cholerę nie pamiętam danych. Niestety nie zauważyłem różnicy w dźwięku ale muszę sie pobawić w lepsze kable. Najpierw zasilające potem interkonekty. Do głośników mam Monstera Z1, sam nie wiem co o tym sądzić.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wlutowanie kabla bezpośrednio do włącznika jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia

elektrycznego,ale niestety odpada wtedy zabawa w wymianą kabla co dla niektórych jest

największą wadą.Podłączenie ekranu mimo zwiększenia pojemnosci między żyłami,a ekranem

powinno być w obudowie urządzenia w celu zwiększenia kompatybilnośći elektrycznej, bo

po co stosuje się ekran w kablach sieciowych? Po to,żeby ograniczyć wnikanie zakłóceń do

urządzeń elektrycznych poprzez kable. Żeby ekranowanie dobrze spełniało swoją rolę musi być szczelne,a lekko zwiększona przez to pojemność naprawdę w kablach sieciowych nie szkodzi.

Ja w swoim zestawie mam wszystkie ekrany podłączone z obudową i nic,

żadnego przydżwięku czy spalenia sprzęty nie miałem. Zauważyłem,że w wielu urządzeniach z podwójnym kablem(również w źródłach) w środku na płytce tam gdzie przylutowany jest kabel są wlutowane kondensatory asymetryczne Y2 miedzy żyły,a środek tych kondensatorów jest podłączony do obudowy tworząc tzw. sztuczne zero po to by obudowa mogła chronić z zewnątrz przed zakłóceniami elektromagnetycznymi,ale wtedy nie ma kompatybilności elektrycznej z całą instalacją domową,a

tym samym jeśli są filtry to nie ma pełnej ochrony urządzeń przed zakłóceniami z instalacji.

Tak więc są różne możliwości podłączenia kabli,tylko trzeba dokładnie obejrzeć wnętrze urządzenia

i zdecydować, które możemy wybiać: prawidłowe czy zachowawcze.

pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bądź tu mądry :-)

Dobra chłopcy, czyli ekran podłączamy do masy?!

W piecu i CD są tylko 2 żyły, więc masę łączę z ekranem i (w zależności od wyznania ;-)) łączę "bliżej elektrowni" lub i tu i tu, tak?

W gniazdku zwykło się łączyć uziemienie z N ale tu to jakoś ineczej leci... :-(

Pozdróffka

 

PS

Czy Lapp kabel to rzeczywiście coś co "pasuje" do Hi-Fi?!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem.

Facet w porządku, solidny i słowny. A czy tuning coś dał to chyba kwestia właśnie niestety (auto)sugestii. Na mnie nie zadziałało.

Może to głuchota albo brak wrażliwości na subtelne zmiany. Rewolucji nie zauważyłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem.

Facet w porządku, solidny i słowny. A czy tuning coś dał to chyba kwestia właśnie niestety (auto)sugestii. Na mnie nie zadziałało.

Może to głuchota albo brak wrażliwości na subtelne zmiany. Rewolucji nie zauważyłem.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forestdamp, 11 Lis 2009, 15:02

 

>No i bądź tu mądry :-)

>Dobra chłopcy, czyli ekran podłączamy do masy?!

>W piecu i CD są tylko 2 żyły, więc masę łączę z ekranem i (w zależności od wyznania ;-)) łączę

>"bliżej elektrowni" lub i tu i tu, tak?

>W gniazdku zwykło się łączyć uziemienie z N ale tu to jakoś ineczej leci... :-(

>Pozdróffka

>

>PS

>Czy Lapp kabel to rzeczywiście coś co "pasuje" do Hi-Fi?!

 

NIE! ŹLE!

 

Ile razy można DO JASNEJ CHOLERY powtarzać że jak w klocku jest zainstalowany kabel dwuprzewodowy, to NIE WOLNO jego masy ani obudowy podłączać do uziemienia? Podłączając do takiego klocka kabel ekranowany ekran podłącza się WYŁĄCZNIE OD STRONY WTYCZKI DO ŚCIANY! Jak nie wiecie co i jak robić i w dodatku nie rozumiecie słowa pisanego to PO CHOLERĘ PAKUJECIE ŁAPY DO SPRZĘTU? Chcecie żeby was prąd dupnął? Zresztą was to jeszcze pół biedy, przez własną głupotę, ale co będzie jak pierdzielnie i zabije dziecko? Hę? No normalnie ręce opadają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-)

dziękuję za troskę, zasugerowałem się (lub źle zrozumiałem) słowa Adalberta.

Więc jest jasne wszystko. NIE UZIEMIAMY klocków dwużyłowych bo nam rodzinę pozabija.

Wiesz, prądu nie rozumiem a lutować potrafię, dlatego pytam bo kto pyta nie błądzi :-)

Dziękuję!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tuning wzmacniacza nie wprowadził znaczących zmian w brzmieniu (może nawet nic nie dał) to wymiana przewodu sieciowego wniesie jeszcze mniej.

Co do ekranu - jaki ma to cel ?

Ochrona przed zakłóceniami ??? - raczej nie bo chyba nie masz ekranowanych przewodów w ścianach ?

Równie dobrze można by napisać że lepiej jest podłączyć wzmacniacz zaraz za licznikiem energii , żeby skrócić długośc przewodów :)

Oczywiście nie twierdzę że to wogóle nic nie da, ja w każdym razie nie jestem tego w stanie usłyszeć, ale może jest jakaś osoba o nadprzeciętnym słuchu i wyczuje różnicę.

Jak lubisz takie zabawy to nie pytaj innych (chyba że chodzi o bezpieczeństwo) tylko próbuj i kombinuj :) a uwagami podziel się z nami na forum :) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

forestdamp

 

Czy Lapp kabel to rzeczywiście coś co "pasuje" do Hi-Fi?!

Zależy, który Lapp

Wszystkie z serii Oflex Classic to bardzo solidne kable pod względem elektrycznym, ale nie koniecznie akustycznym. Po moich eksperymentach z kablami tej firmy najlepiej gra Oflex Classic CY 110 12 G 0,75 i ten polecam. Oczywiście ma wady jest gruby (problem z montażem wtyczek) i mało elastyczny. Mimo wszystko poprawa brzmienia jest mocno słyszalna, szczególnie w źródle.

W razie pytań zapraszam na PW.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ... otóż jestem elektrykiem, energoelektronikiem, automatykiem i takie tam ...

 

Wszystko pięknie, wszystko śliczne ... ale na kiego nam super przewód Lapp, Titanex etc ... jeśli do naszego gniazda dochodzi przewód aluminiowy, a rozdzielnice elektryczną mamy na bezpieczniku topikowym ??????

 

Jestem nowy na forum, i może nie mam pojęcia o audio jak koledzy ale w kwestii energii elektrycznej wypowiem się, a więc proponuję:

 

- sprawdzić urządzeniem pomiarowym pętle zwarcia bo może okazać się że nasza pętla ma 1 a może nawet 2Ohmy i najlepsze kabelki nam nie pomogą.

- sprawdzić stan połączeń naszych gniazdek

- sprawdzić pętle przewodu ochronnego

- sprawdzić jakie inne urządzenia są na naszym obwodzie

 

Dlaczego o tym piszę, dlatego że sam padłem ofiarą kiepskiego zasilania ... stary dom, stare kable, a w gnieździe miałem 2,87Ohma na przewodzie aluminiowym, co skutkowało przygasaniem światła w momencie uruchamiania wzmacniaczy, przy głośnym słuchaniu było dostrzegalne migotanie światła.

 

Co zrobiłem ?? dość dużo:

- wymiana WLZ tj. od głównych bezpieczników do licznika na 5x16mm2

- wymiana przewodów od licznika do rozdzielnicy na 5x6mm2

- wymiana przewodów od rozdzielnicy do pojedyńczego gniazda dla sprzętu audio na 3x4mm2

 

Od tej pory z rezystacji 2,87 spadła aż do 0,42 - dzięki temu nie ma spadków napięć i jest 1000 razy lepsze niż ten jedno metrowy przewód :)

 

Jeśli spełnimy warunek dobrego zasilania, odpowiedniego uziemienia to możemy myśleć już o:

- dobrych przewodach zasilających

- filtrach sieciowych itd....

 

Jeśli koledzy mają pytania proszę pisać śmiało, postaram się pomóc z prądzikiem :P

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam , że wykonałem jakiś czas temu osobne zasilanie sprzętu i dało to słyszalny efekt dźwięk sie oczyścił jest czytelniejszy itd itp. Zasada jest taka czym dalej elektrycznie od lodówek pralek, komputerów tym lepiej. Warto zainstalowac sobie też zabiezpieczenie przepięciowe >1kV- koszt ustrojstwa to coś ponad 100zł, ale kto wie kiedy popłynie nam na zasilaniu jakiś wysokonapięciowy pik, a straty mogą być duże.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi :)

 

Dodam coś jeszcze,

 

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe muszą być bo jeżeli upali nam się przewód Neutralny, to spali nam się sprzęt elektroniczny bo takie urządzenia jak grzałki, czajniki mają większą moc wytrzymują.

 

Typy zabezpieczeń p.przepięciowych to:

- w rozdzielni elektrycznej "B+C" czyli napięcie schodzi nam do

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asmodeus

Nawiązując do wpisu odnośnie kabli, napięć itd. To powiem Tobie, że u mnie sytuacja jest wręcz dramatyczna. Po pierwsze aluminium w ścianach, po następne blok A.D. 1973. Wymienili wprawdzie piony i skrzynkę rozdzielczo - licznikową, ale puścili do mieszkań 2x2,5 mm. Z tego wniosek, że mam zasilanie po "ch..", a jednak kabel zasilający działa i daje słyszalne efekty. Zastanawiam się teraz nad kondycjonerem. Jednak w najbliższe wakacje planuje przebudować cały prąd w mieszkaniu. W takim układzie spodziewaj się częstych pytań na PW, w kwestiach problemowych.

Pozdrawiam.

P.S

Może załóż temat "Pytania do elektryka"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie myśl - słuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, "pytania do elektryka" .... to jest myśl :)

 

Ale podobny wątek jest już utworzony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To jest właśnie przykre że mamy już swój ukochany sprzęt audio, który świetnie gra ... nam się wydaje że jest już wszystko dobrze, a po czasie dowiadujemy się że nasza instalacja jest do niczego :(

 

Najpierw trzeba mieć dobre źródło zasilania, a potem można z niego czerpać ile fabryka dała - kondycjoner wiele Tobie nie da w takim układzie, trzeba by mieć coś na zasadzie kondziora +12V jak w zestawach CarAudio który chomikuje energię na potrzeby niskich tonów które pobierają masę energii.

 

Niestety przy instalacjach 230V jest to kłopotliwe.

 

Na pytania z chęcią odpowiem :)

Pozdrawiam

Piotr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja mam transformator w odległości 100m, nowa instalacja na słupach, nowy dom, oddzielną linię i zabezpieczenia do Hi-Fi, listwę Monstera i ... wymieniam kabelek na Lapp. Za parę dni dam znać czy coś zadziałało. Potem ew. spróbuję inne kable ale najpierw przylutuję do źródła bezpośrednio 4x1,5mm wetknę w dziurkę i posłucham.

Drżyjcie elektrony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.