Skocz do zawartości
IGNORED

Odświeżanie zwrotnic - KEF 104ab


pete87r

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam ok 30 letnie kolumny (kef 104ab) chciałbym trochę odrestaurować ich zwrotnice i może jeszcze co nieco ulepszyć. Są tam fabrycznie wsadzone kondensatory foliowe czy przy ich wymianie najlepiej zastosować też foliowe czy lepsze efekt da włożenie w ich miejsce np elektrolitycznych? Jakich producentów możecie polecić? W zwrotnicach są też po 2 rezystory jakie najlepiej zastosować metalizowane, ceramiczne czy jeszcze jakieś inne? Jeszcze pytanie dotyczące okablowania, czym kierować się przy wymianie kabli wewnątrz kolumny? Wszystkie ściany wewnątrz kolumny są wyłożone dosyć grubą gąbką czy jest sens dodatkowo oklejać ściany matą wygłuszającą?

Macie jakieś sprawdzone miejsca w których można się zaopatrzyć w wyżej wymienione elementy?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-22361-100000922 1257798864_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę nikt nie jest w stanie mi pomóc? Już pomijając ten konkretny przypadek jakie kondensatory polecacie używać w zwrotnicach (chodzi mi o typ i producenta)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie. Chciałbym jednak zaznaczyć, że nie zależy mi do końca na tym żeby ewentualna wymiana odbyła się jak najniższym kosztem ale żeby przyniosła wymierne efekty. Sądząc po cenie MKP nie jest to wysokiej klasy produkt, ale może się mylę. Co np myślicie o z-superior tej samej firmy chociaż ceny tutaj z kolei wydają się spore, ale może jednak są warto się nimi zainteresować? A może inny producent?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, wszystkie są elektrolityczne. Radzę zamienić je na Jentzeny, Soleny lub Bennice, ale nie ruszać cewek indukcyjnych. Dobrze jest też dodać rezystory ok. 0,5 - 1,0 ohma za wszystkimi nowymi kondensatorami foliowymi, ponieważ mają one lepszą "przewodność" od elektrolitów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie rezystorów za każdym kondensatorem to ich opór dobierać w zależności od pojemności kondów czy po prostu za każdym umieścić taki sam rezystor? Czym mogłoby skutkować nie podłączenie dodatkowych rezystorów? Co do proponowanych kondensatorów możecie zarekomendować jakieś konkretne modele tych producentów? Najlepiej będzie zastosować wszędzie kondy tej samej marki czy może jedne będą się lepiej sprawować przy pracy z wysokotonowcem a inne ze średnio-niskotonowym głośnikiem? Chciałbym przeznaczyć na kondensatory ok 500-600zł maksymalnie, ale nie chciałbym też żeby był to przerost formy nad treścią;).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz wydać tyle kasy na kondziory, to chociaż sprawdź, że słyszysz różnicę. Wymień w jednym kanale, i porównaj czy gra lepiej niż drugi. Aczkolwiek jeśli słuchasz wzrokiem i kieszenią, czyli że jak ładniej wygląda albo więcej kosztuje, to lepiej gra -> to pewnie różnicę usłyszysz. Ale może to i dobrze... przemysł elektroniczny się dzięki temu lepiej rozwija ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z-superior mają dobrą opinię i w Twoim wypadku będzie to dobry wybór.Z tymi rezystorami daj sobie spokój.Pamietaj o tym,żeby orintacja kondensatorow w każdej zwrotnicy była identyczna.Są jeszcze Mundorfy SCR-y i tak dalej.Zajrzyj do wątku o kondensatorach.Różnica po wymianie bedzie słyszalna,tylko czy ta zmiana będzie Ci odpowiadać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>fotek, 12 Lis 2009, 18:53

 

Gdybym słuchał wzrokiem i kieszenią to nie kupowałbym 30-letnich kolumn ;). Przede wszystkim przed ewentualną wymianą zamierzam pomierzyć oryginalne kondensatory żeby sprawdzić czy w ogóle ma to sens bo może jeszcze trzymają parametry chociaż wątpię. A jeśli bym już się podjął ich wymiany to wolałbym żeby ich miejsce zastąpiło coś lepszego aby przyniosło to pożądane efekty. A to czy zapłacę za to 100 czy 600zł czy będzie białe czy różowe nie ma dla mnie znaczenia bo chcę żeby to po prosu zagrało dobrze. A jeśli wydając te 100zł mogę uzyskać podobne albo lepsze brzmienie to będę bardzo zadowolony.

 

Przede wszystkim zależy mi na muzykalności, przestrzeni, ładnej średnicy i precyzyjnym basie. Może są w mojej zwrotnicy jakieś kondensatory które nie mają aż tak dużego wpływu na dźwięk i które można by zastąpić ewentualnie czymś tańszym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze odnośnie jantzena, to pomiędzy seriami MKP, z-standard i z-superior są faktycznie takie różnice w brzmieniu jakby wskazywała na to cena? Ktoś może porównywał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pete87r, 13 Lis 2009, 01:01

 

A to zwracam honor, źle Cię oceniłem.

Ja też mam 30 - to letnie kolumny. Grają nieźle. Jeśli bym miał coś w nich zmieniać, to właśnie po pomiarze, że któryś element nie trzyma parametrów. Unikałbym na siłę zmiany wszystkich elementów właśnie z chęci zachowania oryginalności konstrukcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.