Skocz do zawartości
IGNORED

Niekonwencjonalne głośniki


Gość Cadam

Rekomendowane odpowiedzi

>laa83

1. Naucz się pisać- chodzi o poprawną formę wypowiedzi.

2. Nie krzycz.

3. Pisz, jak wiesz o czym chcesz napisać.

 

Technics ani nie upadł, ani nie został przejęty. Po prostu firma Panasonic nie widziała sensu w dalszym utrzymywaniu marki Technics, bo to były dodatkowe koszty, a Panasonicowi nie wiodło się za dobrze. Nakłady na reklamę są i tak potężne, co dopiero promowanie dwóch marek jednego właściciela.

Jak nie wiadomo, o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze.

(Lexus też nie został przejęty, na razie istnieje bez zmian. (Podobnie jak Maybach u Mercedesa, Infiniti u Nissana itp)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kolumny mają niby tradycyjne głośniki,ale są ciekawie wykonane,,,dziękuje za lekcje poprawnej pOLSZCZYZNY,pewnie nie byłem na tej lekcji:P

O firmie lepiej nie piszmy bo wątek straci sens

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Areczek - stary poczciwy glosnik indukcyjny w tubie nadal ma sie doskonale poniewaz jest smiesznie tani, potrafi wytworzyc duze cisnienie i do tego kontrolowac kierunkowosc.

 

Nalesniki Technicsa byly raczej waskopasmowe i posiadaly mala kierunkowosc - to nie sa przetworniki wielomodowe. Mozna poczytac o nich tutaj:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-10804-100000018 1279575056_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek_zagaja, 19 Lip 2010, 23:30

 

>Areczek - stary poczciwy glosnik indukcyjny w tubie nadal ma sie doskonale poniewaz jest smiesznie

>tani, potrafi wytworzyc duze cisnienie i do tego kontrolowac kierunkowosc.

>

>Nalesniki Technicsa byly raczej waskopasmowe i posiadaly mala kierunkowosc - to nie sa przetworniki

>wielomodowe. Mozna poczytac o nich tutaj:

 

 

Przede wszystkim nie ja pytałem-dlaczego dynamiczne głośniki mają się dobrze,a na dodatek wiem doskonale dlaczego tak dobrze się mają(podobnie jak Ty).

 

Trochę to dziwnie brzmi-''Kontrolowana kierunkowość'',to raczej naturalna cecha niektórych głośników,w szczególności tubowych.Kierunkowość ma niestety olbrzymie wady,nie jesteś zwolennikiem wszech kierunkowości więc dyskusja i przekonywanie Ciebie nie ma sensu.Z racji tego że ja jestem mocno świadomy,tego jak duża kierunkowość wpływa na pogorszenie sceny(między innymi duże zawężenie sweet-spota,pogorszenie zjawiska trójwymiarowości zródeł pozornych oraz ich odległości między sobą w głąb),obaj to wiemy,ale różnica w moim przypadku polega na tym,że ja nie akceptuję tego zjawiska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokończenie,miało być tak;

 

''Obaj to wiemy,ale różnica w moim przypadku polega na tym,że ja nie akceptuję tego zjawiska,a Ty świadomie uważasz kierunkowość za podstawowy i najistotniejszy parametr wyśmienitej kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam ze jest to korzystna cecha, a stalokierunkowosc nie powinna dawac efektu "sweet spot" i nie jest znana szerszej publicznosci. Konstrukcje omnipolarne sa mi znane np. Beolab i nie jest to zadne wyzwanie dlatego teraz skupiam sie na tubach ktore moga byc takze skonfigurowane jako bipolarne i powiekszac "przestrzennosc". Juz niedlugo odwiedzi mnie J. Gerhard i wtedy porozmawiamy sobie szerzej na ten temat jako ze on ma duzo wieksze dowswiadczenie w branzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek_zagaja, 20 Lip 2010, 15:12

 

>Uwazam ze jest to korzystna cecha, a stalokierunkowosc nie powinna dawac efektu "sweet spot" i nie

>jest znana szerszej publicznosci. Konstrukcje omnipolarne sa mi znane np. Beolab i nie jest to zadne

>wyzwanie dlatego teraz skupiam sie na tubach ktore moga byc takze skonfigurowane jako bipolarne i

>powiekszac "przestrzennosc". Juz niedlugo odwiedzi mnie J. Gerhard i wtedy porozmawiamy sobie

>szerzej na ten temat jako ze on ma duzo wieksze dowswiadczenie w branzy.

 

 

Konstrukcja Bang&Olufsen to prymitywna konstrukcja i jej omnipolarność jest zawężona i nieścisła.Wszelkiego rodzaju rozpraszacze bazują na umieszczaniu soczewek/stożków lub kul pod lub nad głośnikami,które odbijają i przez to nadają kierunek falom odbijającym się od-przeważnie klasycznego kształtu membrany(stożek,kopułka,ewentualnie membrana płaska).Sam głośnik nigdy w takim rozwiązaniu nie jest emiterem fal bezpośrednich(fale są odbitymi i ukształtowanymi przez element odbijający),a co najważniejsze nie tworzy w płaszczyznie pionowej i poziomej równomiernego rozkładu fal bezpośrednich o sferycznym kształcie.Rozwiązanie Bang&Olufsen jest dziecinnie proste i do powtórzenia z dobrym skutkiem przez praktycznie każdego konstruktora DIY.Fakty są takie,że jak dotąd tylko Radialstrahler posiada''mistrzowski''stosunek emitowania bezpośrednich fal w najszerszym kącie dla obu wspomnianych płaszczyzn.Oczywiście podobnym przetwornikiem jest głośnik elektrostatyczny o którym wspomniał cadam.Całkiem możliwe że za niedługo doczekamy sie w sprzedaży głośnika o kształcie kuli,a napędzanym poprzez pole magnetyczne o kształcie kluli(ktoś wyżej wspomniał o takim przetworniku),a byłoby to rozwinięciem Radialstrahlera.

J. Gerhard jest zwolennikiem własnego typu promieniowania(w końcu produkuje swój przetwornik).Co prawda sytuacja u Ciebie wygląda z goła inaczej,niemniej jednak nastawiony jesteś na swój typ promieniowania(w końcu zamierzasz bądz sprzedajesz swoje tuby).Oczywistym będzie że nigdy nie wspomnicie w swoich wypowiedziach o wyższości promieniowania w pełni dookólnego nad kierunkowym.Mam prawo przypuszczać że dobrze o tym wiecie,ale z oczywistych względów o tym mówić nie będziecie.A skoro jest inaczej,no to cóż,nie trzeba być J.Gerhardem aby być tego w pełni świadomym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze aby Gerhard byl wiezniem jednej ideii (ja tez nie). Wielokrotnie podkreslalem ze dzwiek z omni jest efektowny lecz mnie bardziej interesuje co zostalo zarejestrowane w nagraniu a nie sztuczna scena dzwiekowa, a prawdziwe 3D to moze dac system macierzowy (ktory sam narzuca sam kierunkowe zrodla).

 

Swoja droga dziwne aby charakterystyka mocy akustycznej MBL101 byla plaska - bylby zbyt jasny. O prawdziwym omni najlepiej wypowiedzialby sie Pass gdyz konstruowal duze jonofony. Czy zastanawiales sie dlaczego rynek pro uzywa stalokierunkowosci? Ano dlatego ze takie konstrukcje sa bardziej uniwersalne w typowych pomieszczeniach mieszkalnych. Dzwiek w salach koncertowych brzmi przyjemnie poniewaz fala odbita od scian pojawia sie odpowiednio pozno i ma wlasciwe natezenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek_zagaja, 20 Lip 2010, 21:15

 

>Nie sadze aby Gerhard byl wiezniem jednej ideii (ja tez nie). Wielokrotnie podkreslalem ze dzwiek z

>omni jest efektowny lecz mnie bardziej interesuje co zostalo zarejestrowane w nagraniu a nie

>sztuczna scena dzwiekowa, a prawdziwe 3D to moze dac system macierzowy (ktory sam narzuca sam

>kierunkowe zrodla).

>

>Swoja droga dziwne aby charakterystyka mocy akustycznej MBL101 byla plaska - bylby zbyt jasny. O

>prawdziwym omni najlepiej wypowiedzialby sie Pass gdyz konstruowal duze jonofony. Czy zastanawiales

>sie dlaczego rynek pro uzywa stalokierunkowosci? Ano dlatego ze takie konstrukcje sa bardziej

>uniwersalne w typowych pomieszczeniach mieszkalnych. Dzwiek w salach koncertowych brzmi przyjemnie

>poniewaz fala odbita od scian pojawia sie odpowiednio pozno i ma wlasciwe natezenie.

 

 

Dzwięk z omni(radialstrahlera)nie będzie nigdy ani zbyt efektowny,ani zbyt płytki,to sam materiał czy rodzaj zapisu narzuci dokładnie jak będzie odtwarzany za jego pośrednictwem dzwięk/scena.

 

Charakterystyka kierunkowa MBL101 jest równa w pełni dla płaszczyzny poziomej(gdzie wynosi 360 stopni),oraz prawie równa dla płaszczyzny pionowej(około 270 stopni).Każdy głośnik należy zoptymalizować aby nie był zbyt jasny czy zbyt ciemny w zależności od tego jakimi właściwościami się charakteryzuje.

 

Rynek używa stało kierunkowości,gdyż jest on wypełniony tanimi konstrukcjami klasycznymi(one same są rozpowszechnione i nie wymagają olbrzymich nakładów finansowych na produkcję ich,producenci nie muszą też sięgać po spore pieniądze na szereg badań i eksperymentów związanych z trudnymi i nie konwencjonalnymi przetwornikami ),stąd między innymi popularność stało kierunkowości.

 

Zonk,jedną z największych zalet omni polarów(a tym bardziej radialstrahlera)jest to że właśnie one reprodukować mogą największy stosunek fal bezpośrednich do odbitych i rozproszonych,stosunek ten posiada dzieki nim najbardziej wydłużony czas dobiegania do słuchacza dzwięków odbitych od ścian,dlatego właśnie dzwiek orkiestry odtwarzanej w pokoju mieszkalnym najbardziej przypomina ten grany na żywo w sali koncertowej.Sam sobie odpowiedziałeś ostatnim zdaniem,a nie dostrzegasz tych zalet w omni polarnych zestawach głośnikowych.

 

Przyzwyczajenia donośnie słuchanego dzwięku za pomocą klasycznych driverów często powoduje niechęć i stwierdzenia jakoby dzwięk z omni polarów był zbyt efektowny,cóż dzwięk sali jest efektowny choć naturalny.

 

Osobiście jestem zwolennikiem jak najpełniejszej omni polarności,to tyle w temacie.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największe zalety miałyby wysokoefektywne głośniki kierunkowe(gdyby brać pod uwagę największą efektywność),gdyby dzwięk nagrywany był blisko kanałów/mikrofonów,ale wtedy głośniki odtwarzałyby w miejsu gdzie znajdują sie kolumny płaskie i monotonnie grające dzwieki instrumentów.To tylko w kwestii nagłośnienia odpowiednio dużą mocą w wolnej przestrzeni,gdzie nie ma ścian.Niestety muzyka na żywo to dzwieki oddalone od słuchacza,są one oddzielone odpowiednio dużą bądz małą ilością powietrza/przestrzeni,jak też są trójwymiarowe.

 

Cadam,kup sobie estradówki i na ogród,nie powinieneś być niezadowolony.

 

 

Jacek Zagaja

 

W końcu niebawem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Zbudowałem głośnik plazmowy na popularnym układzie 494 i pomierzyłem. Charakterystyka wyszła niemal idealnie dookólna (w sumie nie było powodów aby taka nie wyszła). Pasmo przenoszenia od 3,5 kHz. Efektywność przy odpowiednim ustawieniu to 58 dB @ 1m (głośnik zasilany szumem, bez sygnału wejściowego niesłyszalny). Można wyciągnąć 64 dB ale wtedy poziom tła wynosi 61 dB.

Co mnie zastanawia zauważyłem dziwną rzecz albo byłem przemęczony. Podczas słuchania muzyki i lekkim zmienianiu współczynnika wypełnienia fali nośnej, subiektywnie odczuwałem przesuwanie się źródła dźwięku.

Teraz jak czas pozwoli postaram się zbudować przetwornik działający na zasadzie jonofonu Ostrumova.

Pozdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne stereo ;)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Które dokładnie monitory technicsa?

Cadam ,a gdyby zwiększyć znacznie moc ,napięcie takiego głośnika plazmowego ,to chyba by udało się poszerzyć nie tylko moc ale również pasmo przenoszenia .Czy ktoś próbował zbudować taki głośnik o dużej mocy????Jak potężny jest bas podczas wyładowania atmosferycznego!Koncepcja głośnika plazmowego jest bardzo intrygująca , choć obarczona jest pewnie wieloma innymi nie rozwiązanymi problemami-ciekawa sprawa ,temat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plazmowce czasami sotosował Magnat, laaata temu, tutaj można o nich trochę poczytać:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Słyszałem jednak że były bardzo awaryjne, no i głośnik plazmowy wytwarza ozon :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha NS1000 Monitor | Krell KSA-80 | Krell KRC-3mk2 | SBT + Tomanek ULPS | Metrum Octave DAC (14VA PSU) |

Siltech SQ38-G3 | Nordost Flatline | Tara Labs RSC Air 75 coax | Ecosse Nu Diva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.