Skocz do zawartości
IGNORED

Czego brakuje na polskim rynku kolumn ?


jozefkania

Rekomendowane odpowiedzi

mlb, 14 Lis 2009, 11:56

 

>...a nauczyciele mają być wysyłani na kursy z jazzu, klasyki, rocka itp.

 

ha ha :), kursy z jazzu, klasyki i rocka dla nauczycieli - dobre :)

Nie wyobrażam sobie tego, ale pomysł świetny.

 

"Pan nie dostanie dyplomu nauczyciela mianowanego. Z podwyżki nici, przykro mi. Pan nawet nie rozróżnia Sonny Rollinsa od Rolling Stones'ów..."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ha ha :), kursy z jazzu, klasyki i rocka dla nauczycieli - dobre :)

>Nie wyobrażam sobie tego, ale pomysł świetny.

 

Parę dni temu słuchałem audycji w Trójce, tak tam mówili. Oczywiście chodziło o nauczycieli muzyki, bo padało wiele zarzutów że jedyne co potrafią to "Szła dzieweczka do laseczka".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mlb, 14 Lis 2009, 15:20

 

>Parę dni temu słuchałem audycji w Trójce, tak tam mówili. Oczywiście chodziło o nauczycieli muzyki,

>bo padało wiele zarzutów że jedyne co potrafią to "Szła dzieweczka do laseczka"

 

spox... mlb - pomysł świetny!

Musieliby ich jeszcze wysłać na szkolenie do kilku klubów, i wprowadzić pogadanki z DJ'ami :)

Resocjalizację muzyczną zaczynać trzeba od tego czego słucha wiekszośc i póxniej rozwijać.

 

 

...a wracając do pytania

 

Moim zdaniem, polskich kolumn brakuje w polskich sklepach.

Wiecie ile się trzeba najeździć, żeby teg posłuchać?

Chwalebnym wyjatkiem jest ESA, pojawia się tu i tam, ale spróbujcie w W-wie posłuchac np. Harpii Acoustics 300B.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>rochu, 13 Lis 2009, 21:39

>Brakuje kolumn o sensownej efektywności, tak 96 dB w górę.

 

Bez przesady. To jest ekstremalnie wyżyłowana efektywność. Nie ma już takich głośników, bo i po co? Chyba ze na estradę, tam to może mieć znaczenie. Ale wtedy nie marnuje się cennych watów wzmacniacza tylko zasila każdą sekcję aktywnie.

Woofer do takich głośników z poprawną kompensacją baffle step musiałby mieć ponad 100dB efektywności. Ale pewnie jego częstotliwość rezonansowa byłaby zbyt wysoka.

Coś takiego tylko z tub przy silnie ograniczonej kierunkowości. A nie każdy lubi tubowy skrzek...

Tak więc zejdźmy na ziemię, efektywność kopółek to jakieś 91-92dB i wooferów nieco mniej, więc i tak lądujemy zawsze koło 87dB/W/m. Przy kilku W wzm. uzyskuje się wystarczający i bezpieczny dla słuchu SPL 90dB. Zawsze można przysunąć głośniki bliżej lub wybrać słuchawki. Efektywność ograniczona tylko mocą wzmacniacza, 130dB SPL z 1W gwarantowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

A ja z kolei zgodzę się z kolegą rochu.

Dwa lata temu dojrzałem do wymiany kolumn. Luz finansowy miałem wystarczający więc zacząłem szukać kolumn podłogowych o skuteczności ponad 90dB. Znalazłem kilka, przesłuchałem i okazało się że ...

nic z tego, wszystkie one grały tylko w gazetach a w realu zawsze okazywało się że coś było nie tak.

Za radą mądrego człowieka zacząłem rozglądać się za Tannoyem. Przedstawiciel dystrybutora powiedział że serii prestige nie ściągają bo nie schodzi ale w jednym markecie pod miastem są .... ,

Będzie Pan zadowolony.

Być może gdybym miał wiedzę o istnieniu i możliwość posłuchania to kupiłbym polskie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. wysokoefektywne kolumny? Zawsze mocniejszy wzmaka można użyć. Ale jeśli kolumny nie oddają naturalnego dźwięku to można wydać dużo pieniędzy na elektronike a i tak nie będzie dobrze grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HarpiaAcoustics, 15 Lis 2009, 00:48

 

>Formułujesz mocne zarzuty.

 

E tam. Wcale nie mocne. Pomiary w "Audio" od lat pokazują, że efektywność mniej lub bardziej mija się z prawdą. Spotykana jest często sytuacja, że podaje się efektywność woofera, jako efektywność kolumn, a przecież cewka kompensująca baffle-step "zjada" nam około 3 do 6dB w określonym paśmie.

To jest pomiar FarField, tzn. w pokoju odsłuchowym, przy dużej bramce pomiaru i średnio się nadaje do określania efektywności. Kolumny same z siebie nie mają takich tragicznych charakterystyk na basie. Podbicie wynika ewidentnie z wpływu pomieszczenia.

 

>Czy możesz podać normę według której określa się efektywność?

 

PN-EN 60268-5:1998 - NORMA ZASTĄPIONA PRZEZ PN-EN 60268-5:2004

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także twierdzę że brak kolumn o minimalnej efektywnosci 96dB w zwyż. To po prostu zupełnie inaczej gra; szczególnie ciche dźwięki tzw smaczki w nagraniu. Inne kolumny mimo potężnych wzmaków już śpią a te dalej cichutko,czysto i wyraźnie grają. Przydało by sie żeby stare wysłuzone konstrukcje zastąpiły nowe z nowoczesnych materiałów wykonane z najnowszym khnow how.od lat 70" naprawdę technika poszła sporo na przód i z jej zastosowaniem mogło by być genialnie. Silne wspomaganie komputerowe też jakoś tak leży odłogiem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli idea hi-endu z papieru. Tzn. archaiczny wygląd, prostota, lepsza technologia niż kiedyś, dopracowana zwrotnica. Dla przykładu kiedyś do różnych sprzętów audio dołączano jakieś tam "kolumny", które nie miały zwrotnicy, obudowa była za mała i bardzo licha. Nie miało to prawa grać. Te same, głośniki w solidnej, odpowiedniej litrażem obudowie, z pomierzoną zwrotnicą zagrają o niebo lepiej. Skok jakościowy nie do uwierzenia dla wielu ludzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania.

>Czyli idea hi-endu z papieru.Tzn.archaiczny wygląd,prostota,lepsza technologia niż kiedyś,dopracowana zwrotnica.

Zgoda,ale trzeba to zrobić a nie pisać.Już o tym rozmawialiśmy w Twoim wątku o papierowych membranach.Co do archaicznego wyglądu,to mam ogromne wątpliwości.Proste nie znaczy archaiczne.

Zrobiłeś,wykonałeś?To pochwal się i posłuchajmy.

>Skok jakościowy nie do uwierzenia dla wielu ludzi.

Zgoda.Tylko jak mają uwierzyć?Czytając?

96db to jest to czego szuka wielu ludzi,tylko jeśli znajduje to jest to właśnie archaiczne,przeważnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew47, 15 Lis 2009, 08:28

 

>96db to jest to czego szuka wielu ludzi,tylko jeśli znajduje to jest to właśnie

>archaiczne,przeważnie.

 

Bo taką efektywność najłatwiej uzyskać poprzez duże, lekkie, papierowe membrany i tubowe tweetery. Musi wyglądać starodawnie. Obecne głośniki (przetworniki) są nastawione na duże wychylenie membrany, membrana jest mała i ciężka - efektywność niska. Za to niższy rezonans, pozwalający uzyskiwać w miarę pełny bas z małych głośników w obudowie bass-refleks. Efektywna kolumna musi być wielka. A jak wielka to pewnie i brzydka. Tego się nie przeskoczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolumnom to niczego nie brakuje

brakuje chetnych do płacenia klientów to i bardzo wymyslne konstrukcje nie powstaja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Klienci są i, mam nadzieję, będą.

Największą karierę wśród firm kolumnowych zrobiła w XXI w firma WLM. Bazują oni na bardzo prostym pomyśle zaczerpniętym z vintage; wysoka skuteczność, lekkie membrany, poprawny dźwięk. Nie podobają mi się ich tańsze produkty ale te od których zaczynali są naprawdę świetne.

Przecież oni nie produkują diamentowych czy berylowych kopułek tylko korzystają z typowych (i to raczej tanich) głośników. Cały sukces leży po stronie elektrycznej, przecież nawet skrzynki są standardowe.

Nie znam się na projektowaniu kolumn natomiast znam się na marketingu i sprzedaży i z tego punktu widzenia WLM zaproponował klientom to czego oczekiwali.

Gdyby zrobić statystykę z wpisów "o mnie" uczestników tego forum to okaże się, że 25-35% ma wzmacniacze lampowe. Każdy kto spróbował lampy kombinuje nt 300B, 2A3 lub inne tego typu piecyki, ale niestety nie ma czego tym napędzać.

 

A jeśli nie można tanim kosztem zbudować skrzynek o odpowiednio wysokiej skuteczności to może trzeba zaproponować coś półaktywnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vasa

Masz racje,że nie ma wyboru kolumn do lampy,sam zrezygnowałem z lampowej amplifikacji a powodem był

ograniczony mocno wybór kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vasa, 15 Lis 2009, 23:03

 

>Największą karierę wśród firm kolumnowych zrobiła w XXI w firma WLM. Bazują oni na bardzo prostym

>pomyśle zaczerpniętym z vintage; wysoka skuteczność, lekkie membrany, poprawny dźwięk.

 

Oni mocno przekłamują efektywność. W modelu LaScala podają Efficiency: 93dB/W/m. W sytuacji, gdzie woofer tam stosowany ma 88dB. Czary ! :) No chyba, że modyfikowali ten głośnik. O tym jednak ani słowa nie ma. Po filtracji zostaje pewnie nie więcej niż 85dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

jozefkania, 15 Lis 2009, 23:21

 

W moim wpisie zaznaczyłem, że chodzi mi o ich pierwsze kolumny: Lyra i Viola. Mają deklarowaną efektywność 98dB i jeśli nawet przekłamują o 2-3dB to i tak jesteśmy w okolicach 95-96dB.

A głośnik nisko/średniotonowy w nich stosowany to chyba Eminence.

Słuchałem ich w znanym mi systemie i są naprawdę skuteczne.

I znowu, z ekonomicznego punktu widzenia stosują typowe produkty dostępne w sieci, suma kosztów materiałowych i robocizny stanowi ułamek ceny tych kolumn ale firma zbiera ekstra premię bo potrafi zaproponować coś co można mieć ze starych Alteców. Jest nieliczna grupa straceńców, którzy są skłonni zainwestować grube pieniądze w 30-to letnie pudła. Ale jest znacznie liczniejsza grupa tych co chcieliby mieć taki dźwięk ze współczesnych produktów. Chyba po prostu wahadło się wahnęło i kosmiczne technologie i wielokilowatowe elektrownie po latach panowania oddają pole (częściowo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vasa

>oddają pole(częściowo)

 

Oddają?Może i oddają ale przyczyna leży w pieniądzach.Ludzie się połapali,że głośnik kosztuje xxx,zwrotnica xxx,skrzynka xxx a cena całości z kosmosu.Często jest tak,że to nie technologia jest z kosmosu a właśnie cena.Dotyczy to również Polskich producentów aczkolwiek nie wszystkich.Istnieje nawet wśród nich taka opinia,że jeśli nie będzie wysokiej ceny to ludzie nie uznają tego za dobry produkt(hi-end)i nie bedą chętni ich produktów kupić.W Berlinie jest mnóstwo sklepów w których są kolumny i możesz każdych odsłuchać u mnie na przykład,tu gdzie mieszkam czyli w Szczecinie jest jeden sklep na dzień dzisiejszy i spróbuj się umówić na odsłuch.Nic tam sensownego nie ma a właściciel...szkoda gadać.To również powód.Następny przykład,dystrybutor jak nazwa mówi powinien zajmować się dystrybucją(hurtem),powinien stworzyć sieć sprzedaży a nie siedzieć na telefonie i przed komputerem szukając klienta detalicznego,bo zysk większy.Wtedy odsłuchy by pewnie były możliwe.To samo dotyczy producentów. Polskich oczywiście bo zachodnich nie znam a i na forach ich nie widać.Przykłada się do tego jeszcze Polskie piekiełko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje zdecydowanie tanich egzotycznych kolumn z najwyższej półki.Tak wielu jest audiofilów potrzebujących czegoś lepszego,snobów mniej zatem ceny ustalone tak wysoko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: Czego brakuje na polskim rynku kolumn?

 

Odpowiedź: 1. klientów, 2. stabilności rynkowej.

 

Bo ciągle Polak myśli, że jak coś jest produkowane w Polsce to gorsze niż zagraniczne, a w przypadku kolumn naprawdę nie mamy się czego wstydzić, a wręcz odwrotnie. Osobiście jestem wręcz "porażony" głośnikami Harpia Acoustic Amstaff, które to miałem przyjemność słuchać (i oglądać) niedawno. Pozdrowienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie 100% w temacie ale na pewno około tematu.

 

Na ostatnim AS zebrałem bardzo dużo katalogów, reklamówek , cenników .

W tym dwu-kartkowe wydawnictwo reklamujące kolumny o nazwie "Zeta Zero".

Autorzy reklamówki starają się zrobić wszystko aby spowodować wrażenie, są to jedne z najlepszych kolumn na świecie, że jest to produkt znany na świecie , o światowej sieci dystrybucji. Jednocześnie nigdzie w reklamówce nie ma informacji w jakim kraju powstają te kolmny i jakiej narodowości są ich twórcy. Wszystko wskazuje, że twórcy próbują ukryć, że jest to produkt mający polskie korzenie ...... :-(

 

Wracając do pytania " Czego brakuje na polskim rynku kolumn ? " :

Myślę, że po prostu brakuje klientów którzy chcą polskie kolumny kupić.

Dlaczego tak się dzieje ?

I to jest własnie pytanie na które przede wszystkim wartoby poszukać odpowiedzi.

 

pozdr.

Arkadix

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Polskim rynku zdecydowanie brakuje kolumn z krwi i kości Polskich tz. wykonanych od A do Z na terenie naszego kraju.Nie będę się powtarzał z nieszczęsnym tonsilem ale właśnie takiej firmy z innym zarządem:)Posiadamy wszystko od taniej siły roboczej po materiały produkowane na terenie kraju od rurek teflonowych po kable stolarkę wsio !!!! A tymczasem super specjaliści błąkają sie po forach i marnują potęcjał.Co z tego ,że są firmy robiące kolumny na Revelatorach czy Exelach ile jest takich setki i to nie koniecznie droższych:)Wracjąc do kolumn uważam ,że zdecydowanie brakuje kolumn pod lampę.Nie muszą to być kolumny o skuteczności 96db ponieważ ostatnio kupłem kolumny 87db sugerowany wzmacniacz 100-400 W z minimum 3 ohmy i lampa 18W rozrywa je na 11 godzinie ale takich na odpowiednich przetwornikach z odpowiednią konstukcją.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem wyżej,że producent to producent nie handlowiec-detalista,dystrybutor to hurtownik nie sklepikarz a sklepy to sklepy i właściwy w nich sprzedawca.

Po drugie,to tak jak napisał Dear77:Posiadamy wszystko a nic nie produkujemy w sensie Tonsilu z zarządem mądrych ludzi."Specjaliści błąkają się po forum" to powinien być tytuł wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Violet, 16 Lis 2009, 09:09

 

>Pytanie: Czego brakuje na polskim rynku kolumn?

>

>Odpowiedź: 1. klientów, 2. stabilności rynkowej.

>

>Bo ciągle Polak myśli, że jak coś jest produkowane w Polsce to gorsze niż zagraniczne...

 

Mój pierwszy zakup wynikał z nieznajomości zasobności rynku polskiego, ale następne kolumny będą wyłącznie produkcji krajowej, być może zamówienie indywidualne, ale krajowe. I propagujmy to :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.