Skocz do zawartości
IGNORED

ABX z kolorami


dd6

Rekomendowane odpowiedzi

Zróbcie sobie ABX z kolorami:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dwa kolory - bezsprzecznie inne odcienie jak się je widzi równocześnie, bo sami ustawiamy różnicę. Jak się zrobi ABX, to nie da się rozpoznać.

 

Wniosek:

 

1. Różnica jest dostrzegalna. Mając przed oczami oba kolory wskazujemy prawidłowo, więc oko je rozróżnia.

2. ABX nie działa, bo tu potrzebna jest inna umiejętność, a mianowicie pamięć koloru.

3. Czy więc jest wszystko jedno na jaki kolor z tych dwóch pomalujemy pokój? Tu musi sobie każdy sam odpowiedzieć.

 

Wnioski audio:

1. ABX nie wykrywa wszystkich różnic, które odbiera narząd słuchu

2. ABX nie działa w 100%, bo ludzie nie mają takiej pamięci słuchowej

3. To juz jest indywidualna sprawa, czy te różnice, które nie są wychwytywane w ABX mają dla kogoś znaczenie.

4. Z całą pewnością ABX nie dowodzi, że urządzenia grają tak samo w sensie różnic wychwytywanych przez narząd słuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pleciesz nielogicznie np. pkt. 2 ... piszesz że "ABX nie działa" ... ... bo to nie jest ABX - LOL

 

To tak jak byś napisał że gram na fortepianie i mi pędzle nie działają - kompletny bezsens

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt 1 z wniosków audio - błędnie wyciągnięty ... ABX pokazuje różnice słyszalne ... jednak czasem różnica jest poza progiem słyszalności ... więc sprzęt gra różnie ale tego moze nie być słychać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pkt. 4 z wniosków audio też błędnie wyciągnąłeś - różnic słyszalnych może nie być (do tego jest ABX) ale mogą być mierzalne ... gorzej jak nie słychać różnic i nie są one mierzalne a audiofil niby słyszy różnice

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, zrób sobie najpierw ten test, jest on-line i zrozum o co chodzi, a potem pisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dd6, 16 Lis 2009, 11:58

 

>Kyle, zrób sobie najpierw ten test, jest on-line i zrozum o co chodzi, a potem pisz.

 

Pewnie wyjdzie że widzę różnicę w ABX (bo jest łatwiej) a w "nie ABX" nie widzę (bo jest trudniej) - logiczne ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. przypominam że tylko pierwszą część tego testu można nazwać ABX ... drugą by można gdyby był przycisk jest różnica TAK/NIE i gdyby był dowolnie szybki czas przełączania obrazów z dowolną wielokrotnością

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Kyle, ale ja tu nie zamierzam nic na siłe udawadniać. Niech sobie każdy wyrobi własne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BECO, 16 Lis 2009, 11:59

 

>17/20 - jaki wniosek?

 

Taki że pewnie należysz do mniejszości która nie potrzebuje ułatwienia w postaci ABX przy rozróżnianiu barw zapisanych z dokładnością 8 bit/kanał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. chodziło mi oczywiście o dwie najbliższe barwy ... ;) (czyli zmiana o jeden najmniejszy krok w jednym z kanałów)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre analogia dd6, właśnie na tym polu mam największe wątpliwości co do abx jako testu ostatecznego, że jak się już nieodróżnia w abx to sobie można odpuścić doskonalenie sprzętu.

 

Sam zrobiłem test na najwyższym poziomie różnic (10/256 dla jednego koloru) dla tego pierwszego koloru bo najbardziej widać tu dla mnie było różnice. Na ekranie obok siebie rozróżniałem oczywiście tą różnicę, ale jak sprawdzałem próbki oddzielnie to często miałem wrażenie że strzelam wyszło i tak nieźle bo 15/20, myślę że jakbym potrenował to wyszłoby lepiej. A różnica przecież ewidentna bo wyrażona konkretnymi liczbami.

 

W muzyce podejrzewam jeszcze trudniej odróżnić nawet jeśli ta różnica jest też spora i wynikająca z pomiarów.

 

Można oczywiście się przyczepić że nie jest to ABX idealnie zgodny z teorią testu abx (w abx przy każdej próbie podaje się sekwencje a-b-x gdzie x jest a lub b). Ale niewątpliwie jest to test ślepy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze raz zrobiłem sobie na najwyższym poziomie różnic i wyszło 19/20 ale wiem też kiedy zrobiłem błąd. Spróbuje jeszcze raz na minimalnym poziomie różnic który wychwytuję bezpośrednio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martens i BECO ... udowadniacie producentom kart graficznych i monitorów że czas najwyższy zwiększyć dokładność zapisu barw ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobra zrobiłem na tym poziomie kiedy zacząłem progowo odróżnić te barwy obok siebie to był poziom różnicy 6 najmniej znaczących bitów jednego koloru (6/256), no i praktycznie podczas odpowiedzi po kolei praktycznie mogłem sobie odpuścić bo mam wrażenie że strzelam w ślepo, ale dokończyłem i wyszło 12/20, czyli losówka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem Kyle, może wręcz odwrotnie, że zapis 8 bitów na barwę jest całkiem wystarczający, po co zwiększać do 12-14 bitów skoro przy ośmiu bitach u mnie dopiero na szóstym rozróżniam dosyć wyraźnie bezpośrednio. Tu w pracy mam 2 letniego laptopa HP ale ze zwykłą matrycą TN i monitor CRT co prawda 6-letni. CRT jest lepszy. W domu mam całkiem niezłą Iyame LCD typu PVA a w dodatku skalibrowaną kolorymetrem do celów fotograficznych, ciekawe czy tam będzie lepiej widać, sprawdzę w domu.

 

A u Ciebie jak jest Kyle? Nie mów, że przy jednym bicie różnicy widzisz ją wyraźnie na monitorze. a tym bardziej rozróżniasz 20 strzałów na 20. Weź zrób test i wyciągnij i zapodaj wnioski na forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PMD, 16 Lis 2009, 12:54

 

>cały czas naciskałem jedną odpowiedź B (bo różnic nie widziałem)i itak wyszło 12/20

 

Bo widocznie próbki zapodawane są losowo przez generator liczb losowych, bez założenia że ma być ich po równo. Zrobisz następny raz tak samo i wyjdzie ci np 8/20 albo nawet 13/20.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x1,

 

BECO nie podał na jakim poziomie zrobił test, czy progowym czy np maksymalnym możliwym do ustawienia w teście.

Ja zrobiłem na maksymalnym (10/256)kiedy różnica jest już wyraźna i w ślepym wychodzi faktycznie że ją rozpoznaje. Jak zrobiłem na progowym (u mnie widzę to gdzieś około 6-7 w porównaniu bezpośrednim) a konkretniej dla pewności zrobiłem ślepy na 7 to w ślepym była totalna strzelanka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martens, 16 Lis 2009, 12:53

 

Różnicę przy zapisie 8 bit najłatwiej widać na szarym gradiencie (jednak tutaj zmieniają się 3 kanały na raz ... każdy o jeden najmniejszy "krok").

 

Co do tego testu - na laptopie który mam teraz przed sobą na prawdę mało co widać (matryca 6 bit co może wręcz ukryć różnicę i na jeszcze wąski gamut który dodatkowo zmniejsza dystans kolorymetryczny ... o kiepskich kątach góra-dół nie wspominam - czyli jak się ruszę to już mam większe zmiany barw).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

electro, 16 Lis 2009, 13:02

 

>no i co teraz tępe c.uje?

 

Ciekawe czy ta małpa zostanie zablokowana za chamstwo na forum :))

 

Na co stawiacie ? ;)

 

Audiofilskie małpy są chronione na AS :))))

 

Ciekawe jak długo powisi ten wykwit... mlb pewno go "nie zauważy"...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>martens, 16 Lis 2009, 12:53

>

>Różnicę przy zapisie 8 bit najłatwiej widać na szarym gradiencie

 

Wiem, dlatego wybierałem sobie najbliższy szarego, (można sobie "przeklikać" kolory z silną dominatą które faktycznie są trudne do rozróżnienia w niuansach)

 

>(jednak tutaj zmieniają się 3

>kanały na raz ... każdy o jeden najmniejszy "krok").

 

Nieprawda! zrobiłem już z cztery testy, do końca i zawsze zmieniana jest zawsze jedna składowa. Na końcu testu podawane są wartości składowych pod klawiszem "see original colors" czy cuś takiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak od siebie dodam, że nie jestem przeciwnikiem ślepych testów, ale jak wszystkie narzędzia mają one ograniczone zastosowanie. Najgorszy w każdej dziedzinie jest radykalizm: jest zarówno naiwny jak i niebezpieczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martens, 16 Lis 2009, 13:12

 

>>kanały na raz ... każdy o jeden najmniejszy "krok").

>

>Nieprawda! zrobiłem już z cztery testy, do końca i zawsze zmieniana jest zawsze jedna składowa. Na

>końcu testu podawane są wartości składowych pod klawiszem "see original colors" czy cuś takiego.

 

Nie miałem na myśli tego testu tylko liniowy gradient bez ditheringu wykonany w np. GIMP . W tym teście jest zmieniany jak twierdzisz jeden kanał ... ale w "szarym" gradiencie liniowym który ma nie mieć dominaty czerwono-zielonej itd. zmieniane są 3 kanały w każdym kolejnym odcieniu których będzie 256

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>teście jest zmieniany jak twierdzisz jeden kanał ... ale w "szarym" gradiencie liniowym który ma nie

>mieć dominaty czerwono-zielonej

 

ps. w tym teście ze strony zawsze będzie dominata bo jest właśnie zmieniany tylko jeden kanał ... nawet jak wyjściowo trafisz na szary 120/120/120 to i tak ten "drugi szary" będzie miał dominatę czyli przy 120/120/119 = dominata czerwono-zielona ... czyli odcień żółtego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.