Skocz do zawartości
IGNORED

ABX z kolorami


dd6

Rekomendowane odpowiedzi

-> octavarium

"Napisz po której literatce przestałeś rozróżniać sok od wody."

 

Czyli sugerujesz, że testy ABX są niepoprawne, bo nie można ich zdać, gdyż oszukują zmysły, czyż nie?

No to drogą dedukcji dochodzimy do wniosku, że jednak ich zasady są prawidłowe, bo można je zdać, co udowodniłem przy teście kolorów i także parokrotnie przy okazji testów dźwiękowych.

Jeśli twierdzę, że coś słyszę, to nie robię z gęby cholewy i jestem w stanie to udowodnić w dowolnym ślepym teście. Inaczej nie mógłbym robić tego w życiu, co robię, bo bym szybko ze szkoły wyleciał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi obrazkami to takie dziecinne triki.Niekoniecznie jednak wnioski muszą być takie jak Twoje.Moje są takie,że mimo ewidentnych różnic bądź ich braku w pewnych niesprzyjających warunkach dla pracy jednego z naszych zmysłów podczas próby wynik jest odwrotny od stanu faktycznego.

I nie piszę tu o warunkach typu:"przecież miał wygodną kanapę...","nikt nikogo nie ponaglał..."itp.

Chodzi mi o warunki poprawnej pracy naszych zmysłów,w przypadku słuchowego testu ABX takie warunki są zaburzone,podobnie jak z tymi obrazkami,sokami...zmysły pracują niby dobrze ale oceniamy błędnie.

Test ABX to taki właśnie trik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Tarik, 25 Lis 2009, 00:18

>Jest wiele zdanych odsłuchowych testów ABX...

>Tam gdzie później zmierzono urządzenia, tam znaleziono spore różnice.>>

 

Być może.Dla mnie temat ABX jest zamknięty pod względem możliwości rozróżnienia komponentów audio.To wydaje mi się przesądzone,na ten temat nie ma już co drzeć kotów.Testu pozytywnie zaliczyć się NIE DA.

Mimo,że w wiadomym wątku jakiś zdrowo nawiedzony szrek nawołuje do kolejnych testów to warto byłoby zastanowić się bardziej co powoduje,że ten test tak trudno zaliczyć.Czy faktycznie tak bardzo podobne cechy brzmieniowe urządzeń,czy ułomność zmysłu słuchu i jego percepcji w określonych warunkach.Może jedno i drugie plus odrobina naszej wyobraźni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Użytkownicy+

"warto byłoby zastanowić się bardziej co powoduje,że ten test tak trudno zaliczyć.Czy faktycznie tak bardzo podobne cechy brzmieniowe urządzeń,czy ułomność zmysłu słuchu i jego percepcji w określonych warunkach.Może jedno i drugie plus odrobina naszej wyobraźni."

 

Tego właśnie bym chciał się dowiedzieć.

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> octavarium

"Testu pozytywnie zaliczyć się NIE DA."

 

Da się. Jeśli Ty nie potrafisz go zdać, to nie oznacza to automatycznie, że inny też nie potrafią i że test jest zły z samego założenia.

Może po prostu w rzeczywistości jesteś w stanie mniej usłyszeć, niż Ci się wydaje...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Once a CD or download is converted to FLAC, the only way you can achieve the superior sound of WAV files is to go back to the original CD or source for a new rip or WAV download. - "The Absolute Sound" - Charles Zeilig, Ph.D., and Jay Clawson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Na poziomie 9, bo jako kompletny graficzny laik (i daltonista ;) dopiero na tym poziomie widziałem

>"na jasno" różnicę. Wydawało mi się, że widzę tę różnicę i udowodniłem w "ślepym" teście, że

>faktycznie widzę.

 

Ten test nie jest jeszcze najlepiej zrobiony, na ekranie dwa testowe kwadraty oddziela czarny odstęp.

Jakby go nie było naprawdę można rozróżnić większe niuanse.

Wystarczy np otworzyć np: MS Worda zaznaczyć i zmienić fragment tekstu na inny kolor wybierając

(mam MS office po angielsku) opcje "More colors" z ikony koloru czcionki, zakładkę "custom". np na ten wynikowy który widziałeś np przy poziomie 9. Potem jeszcze raz otworzyć okno wyboru i zmienić o kilka bitów, widać tam testowy kwadrat w połowie zmieniający swój kolor na nowy wybierany. Zobaczysz że różnicę widać już znacznie wcześniej np przy 3 bitach. Na popularnej matrycy TN zależy to też od kąta patrzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nedj, 25 Lis 2009, 10:30

>Da się. Jeśli Ty nie potrafisz go zdać, to nie oznacza to automatycznie, że inny też nie potrafią i

>że test jest zły z samego założenia.

>Może po prostu w rzeczywistości jesteś w stanie mniej usłyszeć, niż Ci się wydaje...>>

 

Testu (w tak profesjonalnej wersji) nigdy nie robiłem,nie mam jednak żadnych podstaw aby podważać spostrzeżenia forumowiczów którzy wobec braku słyszalnych różnic do testu w ogóle nie zamierzali przystąpić.

Sam test ABX jako taki mnie już niespecjalnie interesuje,był powodem jedynie wielu niepotrzebnych,czasami zbyt ostrych potyczek słownych.

Strona zwolenników braku różnic nie zadaje sobie pytania,dlaczego test jest oblewany,pojawia się tu jedynie kpina,szyderstwo,samo zagadnienie nie jest ważne,byleby sobie wystukać w klawiaturę "uszaty","złote ucho"...itp.To poziom argumentacji 12-to latka i jednocześnie wielka słabość i brak gotowości do wymiany poglądów,spostrzeżeń.

W takiej atmosferze,umiejętnie podkręcanej przez przewodnika niechęć do rzeczowej rozmowy pojawia się dosyć szybko.I jak się okazuje:po drugiej stronie nie ma jednak partnera do wymiany poglądów.

Znakomita większość (choć nie wszyscy) popleczników XYZ-eta nie miała zbyt wiele wspólnego z audio odtwarzającym muzykę na wysokim poziomie,brak orientacji w temacie,a jednocześnie gratka w postaci zaistnienia w dosyć poczytnym wątku przyciąga różne indywidua:"a niech mają te uszate za swoje teraz...".W takim to gronie XYZ znalazł sobie wyznawców,w takim właśnie,niezbyt wysokich lotów stylu prowadzi ze swoją grupką wymyśloną wojenkę.

Celowo użyłem słowa "wojenka" gdyż od samego początku miał to być jedynie konflikt.

To tak na marginesie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też miałem 20/20.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parmenides, 25 Lis 2009, 21:55

>też miałem 20/20.

 

W przypadku zawodowca na monitorze Apple nie mogło być inaczej :-)) Parmenides, daj szansę amatorom...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten test kolorystyczny jest tylko i wyłącznie zabawą i nie ma absolutnie nic wspólnego z poważnym badaniem percepcji. W szczególności nie należy porównywać wyników pomiędzy dwoma osobami, które na różnych monitorach przy różnych kolorach osiągnęły różne wyniki. Zdanie "ja lepiej widzę bo rozpoznałem 4, a Ty dopiero 8" nie ma nic wspólnego z prawdziwą percepcją tych osób.

 

Po pierwsze ludzie różnie odbierają kolor w zależności od otoczenia. Ten sam kolor sprawia inne wrażenie gdy dookoła jest czerń, inne gdy biel, a inne gdy znajdzie się inny kolor. Z tego powodu graficy zajmujący się kolorem zawodowo mają dookoła monitora szare neutralne tło, a na tapecie zwykły szary kolor zamiast Pameli Anderson.

 

Po drugie wzrok jest w różnym stopniu czuły na zmiany barw w zależkości od samych barw. Największa czułość przypada na kolory bliskie szarości, gdzie łatwo zauważymy, że szarość idzie w stronę jakiejś dominanty. Natomiast kolory silnie nasycone, żarówiaste będziemy odbierać tak samo, nawet jeśli zmienią się znacząco.

 

Omawiany test nie uwzględnia wcale powyższych spraw.

 

Dodatkowo każdy z nas ma inny monitor, który inaczej wyświetla barwy. Nieliniowości w pokazywaniu kolorów są całkiem duże pomiędzy różnymi modelami i różnymi egzemplarzami. W teście zmieniana jest wartość koloru w jednym kanale. Jeśli akurat trafi się na takie miejsce, gdzie nieliniowość monitora jest większa, to znaczy przy wzroście wyświetlanej wartości występuje nadmierna różnica zmiany koloru, to na takim słabym monitorze będzie ŁATWIEJ rozpoznać różnice niż na porządnym skalibrowanym monitorze. Analogicznie może też trafić się miejsce, gdzie liniowość jest zachwiana w druga stronę i zmiana wartości koloru nie przynosi spodziewanej zmiany barwy, tylko ta zmiana jest mniejsza. Wtedy rozpoznać będzie trudniej.

 

Podsumowując traktujmy to jak zabawę. Wyniki, a szczególnie cyfry nie są tu zupełnie miarodajne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...

Zróbcie sobie ABX z kolorami:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dwa kolory - bezsprzecznie inne odcienie jak się je widzi równocześnie, bo sami ustawiamy różnicę. Jak się zrobi ABX, to nie da się rozpoznać.

 

Ale tam jest przerwa 5 sekund i to jest typowy test ABX, a ja mam cały czas na myśli testy z wyrównanymi poziomami z natychmiastowym przełączaniem w trakcie odtwarzania .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.