Skocz do zawartości
IGNORED

PCM56 SPDIF NOS DAC - Zamówienie zbiorowe


dst89

Rekomendowane odpowiedzi

W nawiasach możecie wpisywać dodatkowo wszystkie sugestie dotyczące zasilania, wejść i analogu który będzie na osobnej płytce, ułatwi mi to sporządzenie finalnego schematu.

Na 100% DAC będzie miał spdif oraz coax oraz wybór między trybem nonOS a OS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie widzialbym wg. Salasa dla szyn 5V, robic znowu LM317/337 to troche srednio. Sprobujmy cos nowego. Pozostaje kwestia 3,3V, mozna w sume dac shunt na TL'ce tak jak bylo to w pierwotnej wersji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Wpis Rambo z 1 grudnia 2009

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,3V też da się uzyskać z tego zasilacza wydaje mi się że wystarczy zmienić diody (mniejsza ilość lub inny kolor a resztę potencjometrem wyregulować) Ten zasilacz jest ciekawą propozycją wartą przemyślenia mimo że wykonanie będzie droższe niż np LT1086

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koledzy pozwolą mam następującą propozycję:

- zasilacz TT, shunt lub coś w ten deseń

- wejścia spdif, toslink i usb (PCM2706) z selektorem (wyprowadzonym na front)

- nos i os (z przełączaniem na PCB)

- całość na jednej pcb + rezystor za PCMami

- na osobnej PCB wzmacniacz napięciowy na opampie lub coś dyskretnego, może dwie PCB ?(tu koledzy muszą się wypowiedzieć co sprawdzali i co najlepiej zagrało) i tak wiele osób zrobi analog na lampie.

 

Jeśli powstanie dokładny schemat mogę spróbować coś wstępnie wystrugać w Eagle i wysłać bardziej doświadczonemu koledze do poprawki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

molibden zdaje się proponował w tym wątku przełącznik os/nonos na przekaźnikach i na wyjściu konwersja i pojedyncze opampy - mnie by sie to bardziej podobało, bez mnożenia płytek.

Uważam, że optymalnie było by max. 2 pcb - kompletny zasilacz i to najlepiej z wbudowanymi trafo do druku (mogą być i 2 szt - do analogu i do cyfry osobne, są taniutkie i ładne) i dac z wyjściem na opampach, żadnej plątaniny kabelków, poniewierających się śmiesznych toroidków i masy płytek :) - myslę, że na lampe jednak niewielu się zdecyduje a w razie czego można niewlutowywać tych paru dodatkowych elementów i sobie podłączyć tą lampę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafa do druku jak najbardziej tak, uzywam i jestem bardzo zadowolony. Nie ma sensu mnozyc kosztow w postaci toroida bo to niczego nie zmienia. W przypadku opampow to trzeba ja czyms zasilic, wiec kolejne 2 sekcje na pcb zasilacza dla +-15V. Ale miejsce warto zrobic pod opampy w 2 konfiguracjach zaproponowanych przez Molibdena. Zasilanie bym w tym miejscu proponowal ALWSR, koledzy robili i jest ponoc swietny z tym ze znowu nie tani.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelb

 

"molibden zdaje się proponował w tym wątku przełącznik os/nonos "

 

Przełącznik os/nonos proponuję na dip-switchach na PCB.

 

"na wyjściu konwersja i pojedyncze opampy - mnie by sie to bardziej podobało, bez mnożenia płytek [...] myslę, że na lampe jednak niewielu się zdecyduje a w razie czego można niewlutowywać tych paru dodatkowych elementów i sobie podłączyć tą lampę.

"

 

Tak, jednak jest wiele opcji analogu i dodatkowa mała płytka + 3 przewody to optymalne rozwiązanie, każdy wypróbuje co mu bardziej podpasuje. Pare osób wstawi jednak lampę, ewentualnie wypróbuje fetishizator itp.

 

"Uważam, że optymalnie było by max. 2 pcb - kompletny zasilacz i to najlepiej z wbudowanymi trafo do druku (mogą być i 2 szt - do analogu i do cyfry osobne, są taniutkie i ładne)"

 

Optymalne według mnie są 2 PCB - zasilacz z cyfrą i przetrownikami + dodatkowa z analogiem. Traf nie pakowałbym na PCB - dodatkowe koszta PCB, a wybór ograniczony do jednego typu transformatora. Można zastosować zwykłe, niezalewane z uchwytem. Trafa zdecydowanie osobno IMHO.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominicanos

 

"W przypadku opampow to trzeba ja czyms zasilic, wiec kolejne 2 sekcje na pcb zasilacza dla +-15V."

 

Jestem za osobnym zasilaniem dla analogu, poza głównym PCB. Niech analog będzie kompletnie osobnym modułem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że zrobimy zasilanie + analog razem z możliwością przełączenia na zewnętrzny układ (np. lampa), analog musi być w tym momencie dokładnie przemyślany, sprawdzony, najlepsza opcja soniczna. Wtedy jestem za ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analog moze byc oddzielnie, tak jade na lampie ale opampow napewno sprobuje. Zerknijcie pod katem zasilania na AYA DAC Pedji Rogic. Fajne uklady tam proponuje.

 

Strona 20.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musimy poczekać na zdanie kolegi Molibdena odnośnie naszych propozycji, to on rozwija koncepcję. Jeśli chodzi o analog koledzy ze starszego wątku nos dac pcm56 przetestowali z pewnością różne stopnie i zapewne zaproponują coś odpowiedniego co większość z nas zadowoli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wybaczcie, dużo o lampach ostatnio, ale z jednej strony wypasione, skomplikowane układy zasilania proponujecie na kosztownych elementach co by wycisnąć max z daców (choć ich wpływ wydaje mi być jednak przeceniany) a z drugiej strony chcecie lampą tak uzyskane parametry "zamordować". Dla mnie ładowanie lamp do daców to jakieś nieporozumienie, zastępowanie doskonałych opampów układami dyskretnymi tylko niewiele mniejsze...

 

Co do os/non os - dipswitche fajne ale możliwość sterowania z frontpanela za pomocą przekaźników fajniejsza :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawelb, 6 Sty 2010, 03:09

 

>Nie no wybaczcie, dużo o lampach ostatnio, ale z jednej strony wypasione, skomplikowane układy

>zasilania proponujecie na kosztownych elementach co by wycisnąć max z daców (choć ich wpływ wydaje

>mi być jednak przeceniany) a z drugiej strony chcecie lampą tak uzyskane parametry "zamordować".

 

A na jakiej podstawie uważasz że lampą się te parametry zamorduje? Robiłeś, odsłuchiwałeś, eksperymentowałeś?

 

>Dla

>mnie ładowanie lamp do daców to jakieś nieporozumienie, zastępowanie doskonałych opampów układami

>dyskretnymi tylko niewiele mniejsze...

 

Więc niech to pozostanie nieporozumieniem "dla ciebie". opampy wcale nie są takie doskonałe jakby się wydawało.

Oczywiście układ dyskretny na półprzewodnikach też da się spieprzyć. Jak i układ na lampach. Ale zapoznaj się choć raz z możliwościami dobrze zaprojektowanego i wykonanego dyskretnego lub lampowego stopnia analogowego to ci się oczy otworzą.

 

>Co do os/non os - dipswitche fajne ale możliwość sterowania z frontpanela za pomocą przekaźników

>fajniejsza :)

 

Non-os to jest dopiero nieporozumienie wylansowane na fali rozczarowania kiepskimi filtrami cyfrowymi Philipsa, i rozpowszechnione jako ogólna reguła że NOS gra lepiej. Otóż nie, choć zgodzę się że lepszy całkowity brak filtra niż obecność gównianego filtra.

A tu o konsekwencjach braku filtracji cyfrowej do poczytania:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do braku filtra zgadzam się w 100%, dla tego ciesze się, że się zapowiada dac z filtrem a nie jak początkowo zakładał wątek - kolejna wersja bez, pomysł molibdena - przełączanie przekaźnikiem jest uważam świetny, bardzo ułatwi testowanie (odsłuchy) gotowego daca dla obu wariantów i ostatecznie obali mit wyższości daców bez filtrów (taką mam nadzieję):)

 

Co do Twojej wypowiedzi odnośnie lamp - nie ma zaskoczenia :), oglądałem galerię przerobionych przez Ciebie cd, ładnie to nawet wygląda i nie mam nic przeciwko lampom jako tako, może nawet kiedyś skuszę się na sklecenie jakiegoś preampa (wyłącznie preampa) /nie prędko pewnie bo napadało śniegu i wolny czas trzeba będzie dzielić z innym hobby/, ale jako całkowicie odrębne urządzeniem a nie integralna część daca.

 

Masz jakieś pomiary zniekształceń tego samego sprzętu bez i z lampą na wyjściu, jest 0,000x% thd ???, jaki s/n i dynamika, chętnie poczytam i pooglądam ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia zniekształceń mierzalnych bądź niemierzalnych niespecjalnie mnie nurtuje, bo i nie o to w tym chodzi. W moim obecnym systemie poza SPDIF receiverem a za nim DACem ze zintegrowanym filtrem cyfrowym (PCM1798) nie ma żadnego półprzewodnika w ścieżce sygnałowej. Sygnał analogowy jest obrabiany wyłącznie przez lampy, wyłącznie triody, wszędzie single ended, żadnych sprzężeń zwrotnych. I muszę powiedzieć, że tak dobrze to mi nic nigdy dotąd nie grało.

Odwiedzam czasem kolegów i znajomych, niektórzy mają systemy znacznie droższe niż mój. I utwierdzam się tylko w przekonaniu że nie mam co kombinować, nie mam co zmieniać. Każdy kto mnie odwiedza wychodzi zdumiony dźwiękiem który uzyskałem. A kiedy jeszcze używałem opampów to nigdy czegoś takiego nie było.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nadal są wrażenia subiektywne - mnie interesuje i jak to wypada w pomiarach i jaka przyjemność ze słuchania płynie, to co posiadasz to już lampowy hardcore :)

większość zapewne jak i ja oczekuje (tam myślę, może się mylę) po tym dacu małej sprytnej skrzyneczki o bogatych możliwościach jak wspomniana możliwość wyłączania os, oba standardy wyjść cyfrowych, może i usb itp, umiarkowanych kosztów wykonania w sensie nie wyrzucania kasy na coś co i tak ma umiarkowany wpływ na dźwięk, poprawności projektu i prostoty uruchomienia a przy tym b.dobrego dźwięku i parametrów.

a Molibden milczy, może już nawet "zarzucił" temat...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver

 

Nie wszyscy chcą/mogą mieć lampy. To są koszta, doświadczenie i ich wymiana. Taki układ SRPP to wzmacniacz napięciowy. Molibden proponował wzmacniacz napięciowy na opampach. Na nich można kształtować brzmienie tak samo jak przez zastosowanie różnych lamp. Skoro twierdzisz, iż można zrobić dobry stopień dyskretny to zaproponuj coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>McGyver

>

>Nie wszyscy chcą/mogą mieć lampy. To są koszta, doświadczenie i ich wymiana. Taki układ SRPP to

>wzmacniacz napięciowy. Molibden proponował wzmacniacz napięciowy na opampach. Na nich można

>kształtować brzmienie tak samo jak przez zastosowanie różnych lamp. Skoro twierdzisz, iż można

>zrobić dobry stopień dyskretny to zaproponuj coś.

 

Jasne że nie wszyscu chcą/mogą. I nie do tego zmierzam. Po prostu nie sposób zgodzić się z poglądem jakoby lampy/dyskretniaki nie nadawały się na stopień analogowy do DACa. To jest po prostu nieprawda. Taka sama nieprawda jak to, że opampy są "doskonałe" i najlepsze.

Oczywiście każdy ma prawo samodzielnie dokonać wyboru, ale niech tego wyboru dokona świadomie, a nie na podstawie cudzych uprzedzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie poprosiłem Cię o zaproponowanie jakiegoś stopnia dyskretnego, który będzie dużo lepszy od opampa i nie będzie wymagał takich nakładów finansowych/obsługi jak lampa. Co do lampy nie mam wątpliwości, iż jest to najprostsze i najlepsze rozwiązanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie twierdzi, że lampy czy ukł. dyskretne się nie nadają ale nie ulega wątpliwości że komplikują układ. Tego, że opampy są najlepsze też nigdzie nie widzę ale nie ulega wątpliwości, że są doskonałe pod względem uniwersalności, łatwej dostępności i sporego wyboru różnych kostek i bardzo dobrych parametrów również.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe - to pozory, te g---no opampowe nigdy nie będzie dobrze chodzić jak będzie miało słabe parametry w otwartej pętli.... to tak jak zachwyt przepięknymi parametrami sprzętu z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, który kiepsko brzmiał a był zrobione w oparciu o silne ujemne sprzężenie zwrotne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po raz trzeci, dużo teoretyzowania zero propozycji. Czekamy na porządny układ dyskretny, lampę już widzieliśmy, który bije wszystkie opampy na głowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układu na dyskretniakach nie zaproponuję, bo po prostu się tym nie bawię i nie mam gotowych rozwiązań. A tylko po to żeby wkleić na forum nie będę robił. Zresztą Waldi06 zrobił dużo i mądrze w tej materii. Oto link do stosownego wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Co do lamp, to nie snujcie tutaj czarnowidztwa o rzekomych niebotycznych kosztach i nie wiadomo jakich trudnościach z obsługą. Na dwie lampy po 15zł (owszem, droższe lampy zagrają zapewne lepiej, ale o ile lepiej? A może tylko inaczej? W każdym razie droga do eksperymentów otwarta, nawet lutować nie trzeba bo lampy mają podstwaki) i trafo zasilające za 30zł stać raczej każdego, a solidnie zmontowany układ z cathode bias po jednokrotnym prawidłowym ustawieniem punktów pracy będzie pracował bezobsługowo do samej śmierci lamp. Wtedy wstawia się po prostu nowe tego samego typu, znowu bez żadnych regulacji. Gdzie tu trudności z obsługą? W takim np. Audio Note CD3 nawet nie trzeba NIGDY wymieniać lamp, bo zastosowane tam 6111 mają katalogową żywotność 100 000 godzin (sto tys. godzin, to nie pomyłka). Czyli ponad 11 lat gdyby go w ogóle nie wyłączać, a gdyby używać go codziennie po 3-4 godziny, to te lampy przeżyją użytkownika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc pozostańmy przy koncepcji zasilacz + DAC i osobne PCB pod zasilacz + analog na opampach. Każdy zrobi co zechce, ja skłaniam się ku lampie ... teraz pozostaje kwestia rozrysowania schematu z uwzględnieniem zaproponowanych zmian i projekt PCB, którego mogę się podjąć. Sklecimy prototyp, przetestujemy i zamawiamy płytki. Czekamy na Molibdena w kwestii schematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram koncepcje BB84 - jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne i nie będzie problemu aby podpiąc dyskretny/lampowy stopień analogowy, osobiście nie wiem czy jest sens montować USB ale jeżeli znajdzie się więcej niż jedna osoba chętna na USB to można te kilka cm2 na PCB odżałować

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nie wiem czy jest sens montować USB ale jeżeli znajdzie się więcej niż jedna osoba chętna na USB to można te kilka cm2 na PCB odżałować"

 

Ja i Maniex ;) jest sens, mamy możliwość przełączania między trzema wejściami i urządzenie jest tym samym bardzo uniwersalne. To tylko jeden scalak więcej ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.