Skocz do zawartości
IGNORED

DAC AVT-5188


Irek 10

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu postanowiłem kupić płytkę w avt, poskładać go i uruchomić choćby z ciekawości porównania go z dac-iem na PCM1704. Jako że szybciej udało mi się skompletować części do dac-a

z avt to od niego zacząłem. Na początku mój niepokój wzbudziło zwarcie między masą a jednym

z zacisków transformatora zasilającego analogówkę wyglądało to tak jakby płytka została w ten sposób zaprojektowana. Po złożeniu i podłączeniu napięć analogówka ok.

 

Problem jest natomiast z częścią przetworników. Prąd pobierany przez dac-a na początku wynosił ok.

120mA po kilku minutach skoczył do 280mA. Doszedłem do tego że jest zwarcie w obwodzie zasilania 3,3VD. Jeden WM8740 ma rezystancję między nóżką 8 a masą 54Om, a drugi 33Om. Kondensatory wylutowałem i rozciąłem ścieżki w obwodzie zasilania wskazuje to niestety na uszkodzenie WM.

Dziwne jest to że obu naraz. Sprawdziłem płytkę ze schematem i kartą katalogową nie znalazłem innych błędów niż ten na początku.

 

Czy ktoś z forumowiczów ma może jakieś doświadczenia z tym dac-iem może są jeszcze jakieś błędy na tej płytce? Kupić WM jeszcze raz i wymienić mogę tylko nie chciałbym ich znowu zfajczyć.

 

Zastanawia mnie też to że na zdjęciu w EP jest przetwornik na takiej samej płytce z opisem pomiarów, a z tym zwarciem które znalazłem ten układ by poprostu nie działał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja złożyłem ten przetwornik. na płytce drukowanej był błąd druku. Mianowicie od strony elementów na zasilaniu opampów było zwarcie jednej galęzi zasilania do masy. To zwarcie było na złaczy ARK. Poza tym cały przetwornik odpalił bez zarzutu i gra. Nie wiem czy tylko na mojej płytce tak było. Niech ktos kto kupił te płytkę sie wypowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płytka została zaprojektowania prawidłowo tzn. bez opisywanego tutaj zwarcia. Jezeli AVT sprzedaje płytki ze zwarciem to zotały one źle wykonane u producenta.

Ten DAC mozna zmontowac i uruchomić bez większego problemu. Sam uruchomiłem kilka sztuk i z żadną nie było problemu, ale ja miąłem płytki prototypowe bez błędów. Po zmontowaniu powinien działać od razu.

uszkodzenie oby przetworników na raz sugerowałoby problemy z zasilaniem - sprowdziłeś czy wszsytkie napięcia sa poprawne ( łacznie z prowadzeniem mas)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>aka63

Inaczej to opisałem ale zwarcie było takie samo jak u ciebie.

 

>tomek_j

Napięcia są prawidłowe sprawdziłem.

Prowadzenie masy jeszcze sprawdzę. Czy masa analogówki (+-15)

ma być połączona z masą przetworników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z masą analogówki to zapomniałem że lm317/337 nie mają nóżek bezpośrednio do masy.

 

Zastanawiam się czy przyczyną uszkodzenia mogło być włączenie napięć

tylko od strony przetworników?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Zastanawiam się czy przyczyną uszkodzenia mogło być włączenie napięć

>tylko od strony przetworników?

 

Raczej nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wkońcu teraz to już sam nie wiem czy działa czy nie działa ten dac odrazu po zmontowaniu? bo wm8740 nie kosztuje 5zł jak mają się tak palić.

Aby patrzeć jak AVT wycofa sprzedaż płytek tak jak to zrobili nie wiedzieć czemu z kartą dzwiękową avt509,wszystko było dobrze nagle została wycofana sprzedaż płytek,bo pare wpisów na forum EP było że trudno jest to uruchomić,a okazało się że wszystko jest ok wystarczyło dobrać tylko pojemność kondensatorów przy kwarcu żeby się wzbudził.

Pogadajcie jeszcze trochę oproblemach z uruchomieniem daca na wm8740 i też zostanie wycofany,zamiast usunąć błędy AVT potrafi tylko wycofywać świetne opracowania,a kaszanke w postaci wzmacniaczy i zasilaczy zostawia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój DAC działa bez problemu, a o błędzie druku napisałem, bo jest to POWAZNY bład. Jego skutkiem jest ZWARCIE jednego uzwojenia wtórnego w trafie. Ponieważ wszystko sprawdzam na bieżąco, więc od razu wykryłem ten prosty błąd. poza tym wszystko zadziałało "od kopa". Jeśli forum przegląda ktoś z AVT to niech sprawdzi całą partię tych płytek i jeśli jest błąd niech zareklamuje u producenta druku. Błąd jest ewidentny i gdyby ktoś składał na tej płytce to niech z forum dowie się o tym problemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pomocne było by gdybyś zamieśćił zdjęcie z zaznaczonym błedem na pcb,myśle że pomogło by tonie tylko profesjonalistą diy ale również amatorom chcącym wykonać sobie ten kit a niemających zbyt wiele pieniędzy aby wymieniać częśći z powodu zwarcia.

 

A swoją drogą mógł byś coś napisać o brzmieniu tego daca? jaki ma dzwięk ew jakieś krótkie porównanie do czegoś grającego,myśle że zainteresowałbyś pare osób.

 

Pozdrawiam i gratuluje wiedzy w wykryciu błędu,ja kiedyś chciałem ten dac zakupić i wywalił bympieniądze w błoto bo napewno nie potrafił bym znależć błędu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

DAC jest już polutowany, a błąd jest pod złączem ARK od strony elementów. Poza tym miedź, która robiła zwarcie jest juz usunięta. Polutowalem ten układ, tak "dla sportu" z najlepszych elementów, jakie udało mi się zdobyć. Kondensatory zastosowałem Black Gate'y, Rubycony ZL, OS-CON-y, Elna Silmic II, BC Components itd. Foliowe to MKP wybierane miernikiem z tolerancją 0,5 %. Rezystory Beyschlagi i Vishay o tolerancji 0,1% i jeszcze dodatkowo wybierane miernikiem do 4 miejsca po przecinku. Jak gra? NIEPRAWDOPODOBNA PRZESTRZEN i lekkość przekazu. Na słuchawkach to baza obejmule od lewego ucha do prawego (jakby 180 stopni). Z płyt wychodzą wszystkie niedoskonałości: np szum ulicy w studio lub szumy i przydzwięk z aparatury studyjnej. Niesamowita czystość przekazu, dynamika- powalająca. Moznaby długo pisać. Warto polutować ten układ i samemu sprawdzić. Ja gram na "światełku". Mogę zamieścić zdjęcia, jakby ktoś chciał. Czekam jeszcze na AD797. Teraz gram na LME ileś tam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o zdjęcia ,bardzo,bardzo,słowo które napisałeś:"dynamika-powalająca" jest dla mnie marzeniem,sesram się z oczekiwania na częśi do tego daca,już nie mogę się doczekać kiedy przyjdzie 2x wm8740

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktos ma zdjęcie płytki przed polutowaniem, to niech zamieści. Jeśli jest na niej błąd to go pokażę, i będzie mozna szybko go usunąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuty, 9 Gru 2009, 13:05

 

>Mam dwa układy OPA1632 czy mogę je zastosować w tym dacu jako filtry dolnoprzepustowe?

 

Absolutnie NIE! To są opampy z wyjściem symetrycznym. Maja inny standard wyporowadzeń zasilania

 

OPA1632

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i dla porównania AD797

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna żeby działało włozyc NE5534 ( parę PLN/szt) - nie jest to rewelacja, ale bedzie działało. Niestety ja testowałem DAC z NE5534 w trakcie uruchamiania prototypu żeby nie usmazyć drogiego opampa ( raczej docelowo sie nie nadaje), z drogimi OPA627 i średnio drogimi AD797. Te ostanie okazały się bezkonkurencyjne i na tym zakończyłem poszukiwania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma co kombinować z opami tylko zakupić na prube te tanie ne5534 a potem tylko AD797 aby to ładnie grało.

 

Dziękuje za podpowiedz i gratuluje projektu bo jest przystępny dla zwykłych zjadaczy chleba takich jak ja:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>aka63, 9 Gru 2009, 10:21

 

>Jeśli ktos ma zdjęcie płytki przed polutowaniem, to niech zamieści. Jeśli jest na niej błąd to go

>pokażę, i będzie mozna szybko go usunąć.

 

Ja też byłbym wdzięczny za fotkę, bo właśnie zamówiłem płytkę. Albo jak ją dostanę to wrzucę skan i poproszę o zaznaczenie błędu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam skany płytki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-19894-100007861 1260862660_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za lamerskie pytanie, ale wyjście analogowe to J4® i J7(L) gdzie należy przylutować wyjściowe gniazda RCA i kabelkiem do wzmaka, czy tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, że na tej płytce nie ma błędu. Błąd dotyczył złącza ZZ1 i w mojej płytce matalizacja otworu (przy diodie D2 była" "Wylana"=zwarta do masy na gónej powierzchni. Zeby sprawdzić, czy jest ok wystarczy miernikiem sprawdzić, czy nie ma zwarcia między żadnymi otworami złącza ZZ1 (oczywiście PRZED wlutowaniem elementów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupujecie elementy - WM , DIR itd ?

PS

Byłem w sklepie firmowych . Płytka faktycznie ma zwarcie na złaczu ZZ1. Pomierzylismy w obecności pracownika sklepu i miał poinformować ,, produkcję " .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie PCB 22zł

8x1N4007, 2x7805, 2xLM2937 3,3V, LM317, LM337, 2xWM8740, DIR9001, 2xAD797, TORX173 to prawie 220zł

brak jeszcze trafa, kondów i rezystorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.