Skocz do zawartości
IGNORED

Karta wew. PCI vs. odbiornik USB w DAC jako transport


Grethort

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zastanawiałem się ostatnio nad dokupieniem wew. karty dźwiękowej do komputera, do DAC'a w celu poprawy jakości dźwięku. Teraz gra to u mnie przez USB, więc rolę transportu pełni tutaj odbiornik USB w DACu.

 

Mam pytania do rozeznanych w temacie. Jak duży wpływ ma karta w połączeniu z DACiem? Znajomy mi wspominał kiedyś, że wielkiej różnicy nie ma, i tutaj też się zastanawiam, jaki wpływ na brzmienia będzie miał np. zwykły Creative w porównaniu do ESI Maya 44 / Marian Marc 2 itd. . Czy może lepiej kupić jakiegoś E-MU lub inną kartę zew. pod USB i potem pociągnąć to optykiem/coaxialem z karty do DAC'a.

 

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne ew. problemy to jitter ... jednak nie wiem na ile trzeba się nim martwić w zestawach do kilku tys. PLN. Osobiście sam myślę nad zewn DAC bez dokupywania dodatkowych śmieci typu ekstra karta dźwiękowa do wysyłania cyfrowego strumienia itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze rozumiem masz podłączonego DAC'a przez USB do komputera, a chcesz kupić kartę wewnętrzną lub zewnętrzną do kompa i podłączyć cyfrowo do niej DAC'a??

Czemu połączenie bezpośrednie przez USB ma być gorsze...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał z USB cechuje duży jitter. Można go uniknąć poprzez transmisję asynchroniczną. Taka transmisja jest często realizowana poprzez własny protokół i odpowiedni sterownik karty zainstalowany w systemie. Tak działa np. EMU 0404, ale EMU 0202 już nie. Niestety większość urządzeń działa synchronicznie. Wtedy o prędkości transmisji decyduje układ scalony w komputerze który jest podatny na wszelkie występujące tam zakłócenia. Oczywiście im mniejszy jitter, tym lepsza jakość dźwięku. Są też highendowe DACi pracujące w trybie asynchronicznym, ale cena powyżej 10K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mialem,podlaczona emu 0404 i do dac-a.Moral z tego taki,ze mam tylko daca pod usb.Emu sprzedana za 300pln kasa na koncie zbieram na nowe kolumny.Jesli to nie moja autosugestia to moze o 2% lepiej gralo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitkon, 19 Lis 2009, 09:31

 

>Ja tak mialem,podlaczona emu 0404 i do dac-a.Moral z tego taki,ze mam tylko daca pod usb.Emu

>sprzedana za 300pln kasa na koncie zbieram na nowe kolumny.Jesli to nie moja autosugestia to moze o

>2% lepiej gralo.

 

Pewnie miałeś zły interkonekt :) a tak na poważnie, to nie wiem jakie są różnice w sensie wrażeń odsłuchowych. Nie robiłem doświadzceń z USB. Różnice między kablami cyfrowymi są duże. Jitter z USB w trybie synchronicznym jest ogromny. Wypowiadał się na ten temat ktoś z Cambridge Audio, a propos Dac Magica. To jest różnica o rząd wielkości pomiędzy dobrym transportem, a USB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 19 Lis 2009, 13:04

 

>dd6 - jakie zniekształcenia właściwie generuje jitter ... THD ? Jeśli tak to ilu procentowe ?

 

Jest trochę anglojęzycznych akrtykułów na ten temat. Było tez na forum, musisz poszukać. Mnie wystarczy, że słyszę poważne różnice między kablami cyfrowymi, a THD mam w d, bo z niego nic nie wynika. Wszystko trzeba samemu wypróbować, inaczej się w tym hobby nie da.

 

To, że gdzieś problem może wystąpić, nie znaczy, że wystąpi. Chodzi mi o to, że jeśli wiem, że na USB może być duży jitter, to sprawdzam inne rozwiązanie. Jak jest tak samo albo gorzej, to wracam do starego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos jittera, nie sadze, ze sluchajac muzyki np. takiej jak rock w stylu Metallica lub cos innego wiele wplywu nie bedzie mial na dzwiek? Nie jest to jakis strasznie subtelny rodzaj muzyki ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konio, 18 Lis 2009, 21:47

 

>Czyli jeśli dobrze rozumiem masz podłączonego DAC'a przez USB do komputera, a chcesz kupić kartę

>wewnętrzną lub zewnętrzną do kompa i podłączyć cyfrowo do niej DAC'a??

>Czemu połączenie bezpośrednie przez USB ma być gorsze...?

 

Z tego co mi się obiło o uszy to Zero nie dysponuje zbyt dobrym odbiornikiem USB, dlatego pomyślałem o karcie wew., która jako tako mogła by go zastąpić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chuuey, 19 Lis 2009, 21:52

 

>a propos jittera, nie sadze, ze sluchajac muzyki np. takiej jak rock w stylu Metallica lub cos

>innego wiele wplywu nie bedzie mial na dzwiek? Nie jest to jakis strasznie subtelny rodzaj muzyki ;)

 

U mnie jitter się objawiał w ten sposób, że dźwięk był zbyt ostry, metaliczny i męczący. Nie mogłem wtedy słuchać zbyt głośno. Muzyka kłuła uszy. Jitter był spowodowany kablem. Dla tego nie lekceważył bym problemu. Gdyby to chodziło o to, że brakuje jakiś subtelnych wybrzmień, to na słabszym sprzęcie można by się tym nie przejmować. Ale jeśli zmienia się chrakter odbiory, całe zestrojenie zestawu, to podejrzewam, że nawet na słabszym sprzęcie może to być słyszalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dd6, 19 Lis 2009, 14:41

 

>wystarczy, że słyszę poważne różnice między kablami cyfrowymi,

 

coax ? ... jeśli tak to uwaga na pętle mas, przydźwięk sieciowy i różnice potencjałów (u mnie ampli był praktycznie uziemiony przez coax x-P ... lekko kopał bez połączenia z kompem ... po elektrycznym połączeniu przez coax ładnie ładunki schodziły przez uziemionego PC - ale tak nie powinno być ... ampli powinien mieć trójżyłową wtyczkę a nie prymitywny zacisk do uziemienia) ... porównaj różne optyki - tam przynajmniej to zjawisko się eliminuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"a nie prymitywny zacisk do uziemienia"

 

... z którego to zacisku mało kto korzysta (pominę fakt że mało kto wie że coś takiego w ogóle istnieje) ... ja akurat nie korzystałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, 20 Lis 2009, 10:11

 

>dd6, 19 Lis 2009, 14:41

>

>>wystarczy, że słyszę poważne różnice między kablami cyfrowymi,

>

>coax ? ... jeśli tak to uwaga na pętle mas, przydźwięk sieciowy i różnice potencjałów (u mnie ampli

>był praktycznie uziemiony przez coax x-P ... lekko kopał bez połączenia z kompem ... po elektrycznym

>połączeniu przez coax ładnie ładunki schodziły przez uziemionego PC - ale tak nie powinno być ...

>ampli powinien mieć trójżyłową wtyczkę a nie prymitywny zacisk do uziemienia) ... porównaj różne

>optyki - tam przynajmniej to zjawisko się eliminuje.

 

To prawda, że nigdy do końca nie wiadomo co powoduje problemy. Ale u mnie DAC (CD) ma uziemienie a dalej idzie po XLR i to bez połączenia masy (uzywam kabli dwuzylowych bez ekranu). Pytanie więc jaki wpływ może mięć pasożytniczy sygnał na transmisję cyfrową? Zwiększa jitter? Sygnał idzie ze Squeezeboxa, który nie jest uziemiony więc zasadniczo pętli masy być nie może, po Coax mogłyby tylko być odprowadzane jakieś inne zakłocenia. Jakie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest ostatnie wolne miejsce na forum na Twoją reklamę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 25

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.