Skocz do zawartości
IGNORED

Brzmienie Lampy


Eventor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam wzmacniacz Roksan Caspian. Zastanawiam się nad dzwiękiem lampowym;] Jak zmieniło by sie brzmienie zestawu? Czemu różni się taki dzwięk od tranzystora? Na wydanie ok 3000zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, ja zmieniłem caspiana na lampę kt88,

imho dźwięk dynamiczniejszy, żywszy.dla tego mam lampę i mieć będę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...na pohybel gównozjadom po obu stronach lady..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj forumowiczów z Twojej okolicy którzy mają wzmacniacze lampowe, kup czekoladki, piwo, chipsy czy co tam jeszcze, i wproś się na odsłuch, a sam się dowiesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze nic nie zastąpi odsłuchu ;] Czyli jednak przyzwoita lampa w cenie 3000~ ? Na czym polegają te róznice ( czy dzwięk jest pełniejszy dokładniejszy cieplejszy) ? Czy tranzystor jest daleko w tyle?

 

Z drugiej strony jak wygląda porównanie brzmieniowo mocowe jak zagra 20 Watowa lampa z Hyperionami III czy nie będzie miała z nimi problemu? Jak wygląda utrzymanie lampy okresowe wymiany lamp itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Eventor, z tym pytaniem najlepiej skieruj się do Theriona ;) zdaje się, że ma (prawie)te same zestawy głośnikowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?”

- Friedrich Nietzsche

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak jesteś z wielkopolski to serdecznie zapraszam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...na pohybel gównozjadom po obu stronach lady..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eventor, 24 Lis 2009, 21:41

 

>Wiem, ze nic nie zastąpi odsłuchu ;]

 

Brawo. To już coś na dobry początek.

 

>Czyli jednak przyzwoita lampa w cenie 3000~ ? Na czym polegają

>te róznice ( czy dzwięk jest pełniejszy dokładniejszy cieplejszy) ? Czy tranzystor jest daleko w

>tyle?

 

Próba udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytania byłaby daleko idącym uogólnieniem, a ja jestem wrogiem wszelkich uogólnień i wrzucania wszystkiego do jednego wora. W tym jednak wypadku odpowiedź jest jednoznaczna. W tym zakresie cenowym lampa jest lepsza od tranzystora w każdym wymienionym przez Ciebie aspekcie. Pod warunkiem że nie trafisz na jakiegoś totalnego lampowego zbuka. Ale przed taką ewentualnością możesz się ustrzec zadając pytania tym co wiedzą, i weryfikując uzyskane odpowiedzi osobistymi odsłuchami.

 

>Z drugiej strony jak wygląda porównanie brzmieniowo mocowe jak zagra 20 Watowa lampa z Hyperionami

>III czy nie będzie miała z nimi problemu?

 

Mam kolumny podłogowe o efektywności ~85dB na trudnych do napędzenia Scan-Speakach. Poganiam je 6W lampowcem na triodach (tak, dobrze czytasz, sześciowatowym). Nie ma żadnych problemów z wysterowaniem, a tak nieskrępowanej dynamiki połączonej z wszechogarniającą przestrzenią i nienarzucającą się, nienachalną detalicznością nie zapewnił mi jak dotąd nawet 150W tranzystor.

 

>Jak wygląda utrzymanie lampy okresowe wymiany lamp itp.

 

Prosto. Co 4-8 lat będziesz musiał wymienić lampy mocy, a lampy sterujące jeszcze rzadziej. Jeżeli Twój wzmacniacz będzie miał auto bias to nic więcej nie musisz robić. Jeżeli Twój wzmacniacz będzie miał fixed bias, to musisz kupić multimetr za 10zł i nauczyć się ustawiać bias. Jest to czynność na tyle prosta że można jej nauczyć inteligentne ośmioletnie dziecko ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz blisko do Białego stoku to wpadaj z Caspianem i Hypkami. Jak masz dalej to zabieraj samego Caspiana, a odsłuch się zorganizuje z Hypkami 3lux. Ja z chęcią był porównał sławnego Caspiana z moim Mjuzik'iem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie wrócę do tranzystora pomimo, że mam taniego chińskiego Yaqina na EL34. Klamka zapadła, aż się boję chwili, gdy usłyszę muzykę podaną przez porządną lampę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem bewitcha na lampach 6550 i grałem z hyperionami III lux i patrząc z perspektywy czasu to było dobre zestawienie. Nie musiałem podłączac daca nemesisa i grało całkiem całkiem. Zamieniłem sie na vincenta mkII 226 i z powrotem teraz podłączam nemesisa żeby powrócic do lampowego brzmienia.Pewnie spytasz dlaczego wymieniłem się.To ja Ci piszę ot tak z ciekawości.Teraz znowu mnie korci i może ściągnę tego Yaqina na l-34

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MC napisałeś:

>>>Mam kolumny podłogowe o efektywności ~85dB na trudnych do napędzenia Scan-Speakach. Poganiam je 6W lampowcem na triodach (tak, dobrze czytasz, sześciowatowym). Nie ma żadnych problemów z wysterowaniem, a tak nieskrępowanej dynamiki połączonej z wszechogarniającą przestrzenią i nienarzucającą się, nienachalną detalicznością nie zapewnił mi jak dotąd nawet 150W tranzystor..."

 

Wszystko pięknie ale przytaczasz ten argument troszkę za często. ;-))

I raczej traktował bym to jako wspaniały wyjątek niż regułę ;-)

Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że aby system zbudowany na wzmacniaczu SE zagrał tak jak piszesz koniecznie jest żmudne dobierania kolumn do wzmaka albo wzmaka do kolum.

(Oczywiście może się zdarzyć tak że pierwszy wzmak z półki zagra z Hiperionami czego serdecznie życzę ..)

W tym wypadku sama efektywność jest parametrem mówiącym jak dany zestaw głośnio może zagrać nic więcej.

Wiele osób pisze, iż ważniejszym aspektem jest damping factor, maksymalnie płaski przebieg impedancji kolumn, dopasowanie traf do obciążenia, zasilanie wzmacniacza itd itp.

 

Na poparcie powyższego argumentu powiem, że miałem monitory na SS (kopie ProAc studio 100), mam wzmacniacz PSE na EL34 (dopieszczony układowo do ostatniego rezystora). I niestety kolumny poszły pod młotek ponieważ wzmacniacz nie radził sobie z nimi. Przestrzenność, detale, lokalizacja wyjątkowe. Ale średnica bez wyrazu, bas słabo kontrolowany jednostajny itd..

Studio 100 zastąpiły stare Klipsche pierwszych trzech aspektach nie mogą konkurować ale mają to coś co powoduje, że są lepszym partnerem dla lampy niż ProAc.

 

Do czego zmierzam, wzmacniacze lampowe są wspaniałe tak długo jak wszyscy mają świadomość, że nie jest to "świety gral" świata audio. Lampy nie rozwiążą wszystkich problemów a wręcz przeciwnie mogą ich sporo wygenerować (pogoń za lampami NOS, dobór kolumn)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie demonizowałbym aż tak doboru kolumn do lampowców. A już na pewno nie wrzucalbym lampowców do jednego wora. No bo co innego push-pull na pentodach a co innego single ended na 300B. Pentodowe push-pulle to wzmacniacze które poradzą sobie z napędzeniem większości kolumn, problem jaki pozostaje to to, czy się spasują brzmieniowo. No ale problem zgrania brzmieniowego w identycznym stopniu dotyczy wzmacniaczy tranzystorowych. proponuje więc nie popadać w histerię, nie szukać na siłę kolumn wysokoefektywnych "bo tak się powinno robić", tylko po prostu próbować, bez uprzedzeń.

 

jak już wspomniałem triodowce to inna para kaloszy. Miałem ich trochę, a jeszcze więcej słuchałem, od monobloków pana Maćka na "diabełkach" poprzez Sun Audio na 2A3 aż do wzmacniacza na wielkich jak półlitrowe puszki piwa lampach 845. O dziwo najbardziej upierdliwą lampą okazała się 845. Ta potężna trioda jest w stanie dostarczyć ponad 20W mocy wyjściowej z jednej lampy, a mimo to z wiekszością kolumn jakich próbowałem nie dało się uzyskać ani dynamiki ani kontroli basu. Szkoda, bo barwę i stereofonię miała na najwyższym poziomie.

I kolejne zaskoczenie, mała, cherlawa bańka 2A3 dająca niewiele ponad 3 waty w single ended, a potrafiła pomiatać kolumnami na Usherach lepiej niż dziesięciokrotnie mocniejszy push-pull na EL34! I to w każdym aspekcie, również szybkości i kontroli basu, a uzyskiwane głośności byłyn takie, że aż mnie żona opieprzała że zakłócam spokój sąsiadom.

Czy zatem z moich doświadczeń wyłania się jakaś ogólna reguła? A i owszem, wyłania się, ale tylko jedna - że nie ma prostych reguł. Trzeba próbować, szukać, samemu sprawdzać, a nie opierać się na obiegowych opiniach powtarzanych z ust do ust.

Swego czasu urzeczony walorami bezpośrednio żarzonej triody zapragnąłem mieć wzmacniacz SET. Ze względu na posiadane kolumny i swoje niemiłe doświadczenia z wysokoefektywnymi szerokopasmowcami zacząłem pokładać nadzieje w wielkich, mocnych lampach jak 211, 845 czy GM70, ale one się w moim przypadku nie sprawdziły. Ku mojemu zaskoczeniu moje wymagania zaspokoiła z nawiązką sowiecka "wariacja na temat" 2A3 która radzi sobie bardzo dzielnie. Ale dopiero wysokiej jakości źródło postawiło kropkę nad "i" w moim systemie. Źródło jest bardzo ważne, i jest to też element który najczęściej kuleje w wielu systemach.

Nauczony doświadczeniem mówię więc - nie ulegajcie stereotypom i uogólnieniom, śmiało eksperymentujcie i szukajcie własnej drogi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 25 Lis 2009, 01:25

"...nie ulegajcie stereotypom i uogólnieniom, śmiało eksperymentujcie i szukajcie własnej drogi..."

 

TRUE !!! ;-)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iceman miałeś wcześniej Caspiana teraz słuchasz lampy. Dlaczego nie wrócisz do wzmacniacza tranzystorowego ? Czy Roksan naprawdę wypadł baldo z tym chińskim lampowcem? Jeśli tak jest naprawdę, to jak wypadnie owy Caspian z lampą z średniej półki ok 3000-4000zł..? Poważnie myślę o zmianie więc potrzebuje mocnych opinii a pozniej odsłuchu żeby się przekonać;]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż lampiaka trzeba chcieć,trzeba się pogodzić z pewnym dyskomfortem w obsłudze(grzeje,wymaga starannego czyszczenia,koszty eksploatacji są wyższe,trzeba przyswoić sobie przynajmniej podstawową wiedzę olampach) ale komfort słuchania,wrażenia wizualne oraz mnóstwo możliwych upgrejtów robią swoje.Miałem wcześniej tranzystorowego Alchemista,ale mój Amplifon prezentuje dużo wyższy poziom.Trzeba pamiętać że lampiaki nie są uniwersalne-należy wybrać takiego dla własnego ucha,nie dla recenzentów,nie dla kolegów czy forum.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eventor, jak masz blisko, to pakuj Caspiana i jakieś płyty i wpadnij do mnie posłuchać lampiaków. Obecnie mam w domu ze 4 sztuki więc za jednym zamachem możesz poznać kilka lampowców

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demonizowanie dźwięku z lampy prowadzi do nikąd.

Mam 8 piecyków w tym 5 lampowych (SE,OTL,PP) ale najchętniej słucham na "chamskich" IRF-ach.

Ale to trzeba najpierw umieć zrobić a potem jeszcze zestroić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eventor, 25 Lis 2009, 16:11

 

>McGyver a gdzie mieszkasz?;] Ja jestem z Łodzi- chętnie bym posłuchał i porównał :)

 

Sosnowiec. Masz do mnie ~190km świetnej jakości drogą. Zapraszam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BWT,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McGyver, 25 Lis 2009, 16:59

 

>Eventor, 25 Lis 2009, 16:11

>

>>McGyver a gdzie mieszkasz?;] Ja jestem z Łodzi- chętnie bym posłuchał i porównał :)

>

>Sosnowiec. Masz do mnie ~190km świetnej jakości drogą. Zapraszam.

 

 

Najlepiej wybierz sie na wycieczkę do Mac'a i się przekonaj.

Świet już nigdy nie będzie taki sam :)

 

Lampa po protu gra inaczej, choć nie kazdemy musi się to podobać.

Szcególnie nie każdemu odpowiada cała ta otoczka, z pilnowaniem biasu, zuzycia lamp, itp.

Ale to jak z gramofonami, albo to lubisz albo wolisz wciskac repeat na pilocie od CD :).

 

To co na mnie w lampach robi największe wrazenie to dynamika, naturalna barwa, przestrzeń - i to są cechy stałe, w których lampa zawsze jest lepsza. A po ostatnich próbach moge śmiało powiedzieć, że lepsza na kazdym pułapie cenowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam moje zdanie jest jedno bez względu na to czy coś się znajduje w jednym worku czy dwóch-lampa gra zdecydowanie lepiej Niszczy tranzystory pod każdym względem i chocbym miał zmieniać lampy co tydzień to i tak mam swoje zdanie na ten temat.Odnośnie wysterowania kolumn podam wam moja konfiguracje

Wzmak Audio Note P2SE 18W

Pre Audio Note M1

i teraz uwaga kloumny Thiel 2.3 4 ohm minimum 3 sugerowany wzmacniacz 100-400 W i jest taka potęga, że boje się podgłaszać powyżej 10-11 godziny:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dear77, 27 Lis 2009, 18:41

 

Gratuluje wzmaka :)

Audio Note robi niesamowitą robotę...

 

 

...ale nawet porównując pierwszego lepszego chińczyka do tranzystora z podobnej półki mozna mocno się zdziwić. To po prostu, gra inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Moje zdanie też na korzyść lampiaka. El84 PP i małe odgrody na sabciach plus mały subik na 20-e

Pozdrawiam adam2948.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wolę "lampę". Jednak wzmacniacz "Zen" Passa podpięty do szerokopasmowców, z którymi wcześniej współpracował mój lampowiec, zagrał bardzo dobrze, prawie bez różnicy."Zen" teraz gra w rodzinie.

To taka uwaga na marginesie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 13

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.