Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka w remontowanym domu


pettro1

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie remontu domu i mam obawy , że pomieszczenie w którym zamierzam słuchać muzyki średnio się do tego nadaje ... Jestem po rozmowach z dwoma Firmami , które profesjonalnie zajmują się akustyką , jednak kilka znajomych osób odradza mi korzystanie z takich usług . Mam nadzieje , że na forum są ludzie którzy mogą ocenić to pomieszczenie i podpowiedzą co można w nim zrobić samemu i z jakim efektem . Pomieszczenie to znajduje się na poziomie piwnicy i niestety jest w kształcie litery " L ". Wymiary = dł. 620cm. , szer. 390cm. , wys. 230cm. Obecnie zrobiona jest wylewka i nie wiem czy np. można położyć na nią drewnianą podłoge ? , czy może jest jakaś powłoka która lepiej wytłumi podłoge , co ze ścianami ? , co z sufitem ?. Jeżeli macie jakieś pomysły to z chęcią skorzystam .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

pettro1 - wrzuć chłopie na luz i zamiast zakładać po kilka bliźniaczych wątków daj czas innym na przeczytanie jednego i odpowiedź. Skoro napisałeś, że jesteś zabiegany, to może poczekaj aż znajdziesz wolną (dłuższą) chwilę i poczytaj co już na forum napisano i potem załóż jeden watek i na nim się skup.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Fr@ntz

---------------------------------

"I am an audiophile"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moge podac kilka podstawowych uwag, najlepiej jednak jesli sam poeksperymentujesz.

piszesz ze pokoj w ksztalcie litery "L". rozumiem ze gorna czesc tej litery to krotsza sciana? jesli tak, to warto najpierw tam rozlokowac kolumny. jesli jest to sciana z oknem, to swietnie sprawdza sie dlugie zaslony do samej podlogi, ktore beda tlumic tyly kolumny (efekt jest naprawde lepszy niz by sie mozna bylo spodziewac. ja mam za kolumnami podwojna zaslone, glosniki blisko tej sciany, i nie ma zadnego dudnienia).

wysokosc kolumn: podstawowa sugestia to wysokotonowiec na wysokosci uszu.

miejsce odsluchu: wyprobowac tryb trojkata rownobocznego - katy trojkata to lewa i prawa kolumna, oraz miejsce odsluchu.

jesli miedzy bocznymi scianami jest ciasno, mozna sprobowac skrecic troszke kolumny do wewnatrz.

przy zalozeniu ze za glosnikami mamy jakies firanki, zadbac rowniez o boki kolumn (nie za blisko scian).

unikac zbyt dlugich pustych scian.

wszelkie nieregularne ksztalty w pomieszczeniu dobrze rozpraszaja dzwiek, jednak nalezy pamietac aby dla obu kolumn zrobic w miare mozliwosci podobne warunki, inaczej jedna strona moze grac odmiennie.

to tyle z mojej strony na poczatek. nie przejmuj sie litera "L". jesli kolumny postawisz na gorze tej litery, a miejsce odsluchu znajdzie sie jeszcze przed samym zawijasem w prawo, to nie bedzie tak zle. powodzenia =)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) koniecznie przewertuj cala stronke :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady ... , - wątki są dwa ponieważ wyskakiwał mi błąd jak go zakładałem próbując wrzucić zdjęcia pomiesczczenia ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ocenicie , czy na tej ścianie zagrają głośniki ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pettro1

Te gniazda trzeba przenieść na dłuższą ścianę,pod środkowym oknem.No i niekoniecznie tak wysoko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze i chyba najskuteczniejsze to ustawienie Kolumn pod zewnętrznymi oknami a sprzęt pod środkowym,kanapa na przeciwko i wsio OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby przedłużyć ścianę,na której są drzwi do łazienki i osadzić w nich drugie drzwi w osi istniejących a w tym powstałym korytarzyku zabudować garderobę to powstałby prostokąt a nie żadne L.

To jest propozycja bez alternatywy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepszy efekt da umieszczenie kolumn po przeciwnej stronie, a punktu odsłuchowego na ścienie na której chciałeś dać kolumny. Położenie desek na podłodze to bardzo dobry pomysł (efekt soniczny powinien być znacznie lepszy niż przy samym dywanie położonym na betonie) - byle to był faktycznie deski a nie np panele. Przy deskach zadbaj jedynie o to by były możliwie gęsto bite - chodzi tu o dużą ilość legarów, do których je mocujesz (by je możliwie usztywnić), na to i tak musisz położyć jakiś dywan/wykłądzinę (oczywiście nie musi być na całej powierchni).

Pomieszczenie jest trochę niskie ale w sumie istotne jest jak ci wychodzą propocje długośćxszerokośćxwysokość.

Nieszczęśliwy jest kształt - L, ale to sięokaże w praniu, a nóż nie będzie źle.

Całość będziesz musiał jakoś umeblować bo w pustym pokoju będzą szalały odbicia. PO za sofą/fotelem odsłuchowym warto ustawićna ścianach jakieś regały/półki na książki, prasę itp. (i je oczywiście zapełnić).

 

PS. Jak będzie do kitu zawsze możesz przejść na słuchaki, pokoik będzie już gotowy, dostawisz wodną fajkę do sofy i zapuścisz The Doors - Heroine :)

 

;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć kolumny i TV w takim ustawieniu jak namalowałeś to bez postawienia ścianki, aby z tego pokoju wyszedł prostokąt to nie zagra. Jeśli zrobisz jak na schemacie to część z tego co będzie grała lewa kolumna będzie uciekać w stronę drzwi na korytarz i tego nie usłyszysz, przez co cała scena się przesunie w lewo, będziesz miał więcej basu z prawej kolumny i jaki sprzęt tam nie wstawisz to Ci nie zagra.

Drugą opcją jest przestawienie pod ścianę z oknami, ale tam Ci nie zagra i nic nie będzie pomagać to wątpię że będziesz chciał robić kolejny remont aby postawić ściankę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pettro1, 28 Lis 2009, 21:38

 

>Jestem po rozmowach z dwoma Firmami , które profesjonalnie zajmują

>się akustyką , jednak kilka znajomych osób odradza mi korzystanie z takich usług .

 

Z ciekawości, czy ci znajomi korzystali z ich usług, czy tylko tak się im wydaje ? Z własnego doświadczenia wiem, że wiedza osoby która się na temacie faktycznie zna, przekracza wielokrotnie to co jesteś w stanie wyczytać na forum/forach.

 

Moim zdaniem lepiej wydać kilka zł na FACHOWĄ konsultację, niż potem tracić czas i pieniądze na poprawianie tego co akurat ci 'wyjdzie'.

 

Firmy godne polecenia to m.in., pan Krzysztof Pajor z Łodzi i 4sound. Z usług tego pierwszego korzystałem sam i kilku moich znajomych - polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podtrzymuje propozycje zlikwidowania kształtu pokoju w literze L.To jest pierwszy ruch jaki trzeba wykonać.Potem ewentualnie reszta.Powtórze raz jeszcze,że nie ma od tego rozwiązania alternatywy.

Każde inne będzie gorsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, zapewne kształt L będzie szkodliwy, ale zlikwidować zawsze zdążysz, nim zaczniesz zobacz co się będzie działo tak jak jest (tylko ustaw kolumny odwrotnie bo w planownaje pozycji będzie źle ze względu na ową wnękę)- ponieważ bardzo istotna jest kubatura pomieszczenia (nie wyłącznie metry kwadratowe).

 

Po wtóre, jak zwrócił uwagę Elberoth, przy poważnej przebudowie warto skorzystać z usług doświadczonego akustyka bo po mimo jakiejś jego gratyfikacji i tak zaoszczędzisz pieniądze, a uzyskany efekt będzie znacznie bardziej satysfakcjonujący.

 

Osobiście korzystałem z usług 4sound, z których jestem bardzo zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest tak nieciekawie ... to może lepiej stół do bilarda sobie postawie - mam jeszcze taki " Tramwaj " na górze , co o nim sądzicie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-25220-100009056 1259616592_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...co o nim sądzicie ..."

 

No rzeczywiście jesteś zabieganym człowiekiem ;)

 

Wolę tamten pokój na dole, nawet w literę L ale na ścianie przeciwległej do zaproponowanej zagra tam lepiej niż tym pokoju.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie mogly by byc po przeciwnej stronie?

teoretycznie i praktycznie, przeciwna sciana w stosunku do tej na rysunku byla by w opcji tego pomieszczenia najlepszym rozwiazaniem.

to przyjete ze szkicu spowoduje ze jedna kolumna bedzie zupelnie inaczej grac, i gwarantuje ze bedzie to znaczaca roznica.

radze jeszcze raz to przemyslec ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - L można zlikwidować poprzez dodanie ścianki.

 

Po drugie - warto poczytać ten wątek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - na samym początku jest historia adaptacji piwnicy na potrzeby odsłuchowe - o likwidacji 'wnąk' też tam jest.

 

Po trzecie - mnie to najbardziej by martwiła wysokośc pokoju - 230cm, jak jeszcze się odejmie 5-10 cm po dodaniu podłogi (bo rozumiem, że litej wylewki betonowej nie zostawisz) to może być spora kiszka na basie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby położyć podłogę to nie ma potrzeby montowania legarów,wiem coś o tym.Wykonać należy wylewkę samopoziomującą t.j ok 2-3mm i położyć na klej litą podłogę,powiedzmy o gr.2.5cm i to wszystko.

Tutaj trzeba ratować każdy cm wysokości.Myślę,że zlikwidowanie tej litery L tylko się przysłuży.

1.Uzyska dodatkową garderobę w powstałym korytarzyku,po prawej stronie osi drzwi istniejących.

2.Dzięki temu rozwiązaniu zlikwiduje szybko bałagan.Hi,hi

3.Uzyska zdecydowanie lepsze warunki akustyczne na samym starcie,a to już coś!

4.Ustrojstwa,jeśli będą potrzebne to w minimalnych ilościach powiedzmy dobry dywan Ligne Pure.

Powodzenia p.Ryszardzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się podłączam ale liczę na waszą pomoc.

 

Chciałbym lepiej wygłuszyć mój pokój i zdecydowałem się na gąbki. Proszę o radę czy lepiej zastosować (jeśli ma to znaczenie) gąbki piramidki - profil 6cm czy może gąbki o kształcie sinusoidy 4cm - przypominające kształtem pojemniki tekturowe na jajka ?? Nie mam zbyt dużo mebli i zależy mi na lepszym wygłuszeniu - pochłanianiu dźwięku. Wisiało by to ustrojstwo na ścianie - mam sporo wolnej powierzchni na ścianach.

 

Dziękuję

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 12

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.