Jump to content
IGNORED

Dobór odpowiedniego dzielnika napięcia


korn85

Recommended Posts

Witam!

 

Mam pytanie do szanownych forumowiczów:) Otóż posiadam wzmacniacz, którego czułość wejściowa wynosi 330mV, natomiast wyjście z odtwarzacza dvd ma 2V. Płynna regulacja głośności jest praktycznie zerowa, bo wzmacniacz albo nie gra albo gra bardzo głośno. Zakupiłem kilka rezystorów metalizowanych. Z wzoru na wyjście napięcia w dzielniku mogę uzyskać różne wartości np. 1V ale to jest jeszcze za dużo. Niestety nie mam za bardzo możliwości kombinowania z różnymi wartościami, gdyż wszystko jest tak ustawione i podłączone, że każde odpinanie przewodu sygnałowego dvd-amp to po prostu mordęga jest. Jakie najbardziej optymalne napięcie dobrać na wyjściu dzielnika? Minimalnie większe od czułości wejściowej wzmacniacza, dwa razy większe, czy jakie? Instalacja jest stała, bez zmiany sprzętu, gdyż wszystko jest nowe i chcę to zrobić raz a dobrze na długie lata:)

 

Z góry dziękuję za pomoc!:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Father_PiO

(Konto usunięte)

Twój problem jest dziwny. W akustyce istnieje pojęcie headroom, czyli wyrażony w decybelach zapas maksymalnego sygnału wejściowego nad jego wartością konieczną do wysterowania wzmacniacza do pełnej mocy. Dla wzmacniaczy audio przyjmuje się, ze headroom powinien wynosić 12-20 dB. U Ciebie wynosi 20(log(2/0,33))=15,65 dB, jest więc zupełnie normalny. Po to właśnie stosuje się potencjometry logarytmiczne, żeby bezproblemowo ustawić głośność na właściwym poziomie (słyszymy "logarytmicznie"). Twój wzmacniacz powinien idealnie współpracować ze źródłem, więc zamiast dzielników, szukaj wady w układzie regulacji głośności. Może ktoś omyłkowo wstawił potencjometr liniowy zamiast logarytmicznego? To tłumaczyłoby z grubsza opisany objaw "Płynna regulacja głośności jest praktycznie zerowa, bo wzmacniacz albo nie gra albo gra bardzo głośno".

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

No więc rzucę jeszcze troszkę światła na ten problem. Wzmacniacz mam jak nowy od dwóch miesięcy więc nie mogę na razie w nim grzebać, a do serwisu to nie bardzo chcę go oddawać. Jest to CA Azur 540A v2. Do niego mam podłączony tuner Azur 340 i sygnał z niego nie sprawia żadnych problemów. Regulacja głośności jest płynna od zera w górę. Miesiąc temu podłączyłem też do niego pożyczony stary odtwarzacz CD Sony i z nim też nie było problemów. Kilka dni temu wykonałem dzielnik napięcia wyjściowego z DVD z dwóch 2V na 1V. Sytuacja się diametralnie poprawiła (regulacja głośności odbywa się już płynnie) jednak myślałem nad obniżeniem go jeszcze troszkę, żeby można było w nocy oglądać w filmy lub po prostu słuchać po cichu ulubionej muzyki:)

Link to comment
Share on other sites

Witaj ;)

Nie napisałeś, czy te 2V to jest P-P czy wartość średnia -> ale jeśli wartość średnia a na takiej oparłem swoje obliczenia to weź sobie 2 rezystorki - jeden 40200R a drugi 6800R [ z szeregu E96, 1%]. Ten rezystor 40k dajesz od strony CD, ten 6,8k dajesz do masy - a pomiędzy tymi rezystorami podpinasz wejście wzmacniacza. Sygnał który wyjdzie z tego 'tłumika' nie będzie przekraczał 300mV - czyli nie przekroczysz czułości swojego wzmacniacza.

Obliczenia te mają słuszność przy Rwyj CD dążącej do zera [zapewne na wyjściu opamp więc nie będzie problemu] i Rwej wzmacniacza dążącej do nieskończoności - a przynajmniej nie mniejszej niż 47k - tutaj to już w zależności od projektanta;).

 

Jeśli będziesz miał dalej problem - to nie pozostanie Ci nic innego jak zrobić / kupić - jakiś regulowany tłumik - bo bez sensu za każdym razem sklecać układ. Np. od 0 do -64dB ze skokiem co jeden dB [tak mniej więcej - bo z dokladnych wyliczeń wychodzą takie wartości R których się kupić nie da.] :)

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Father_PiO

(Konto usunięte)

>Nie napisałeś, czy te 2V to jest P-P czy wartość średnia

 

Wartość średnia sygnału zmiennego losowego wynosi zero. Chodzi o wartość skuteczną.

Link to comment
Share on other sites

Trzeba jeszcze uwzglednic ciszej nagrane plyty, bo bo te 2V to jest szczytowo dla plyty nagranej na 0dB. Typowo jest to kilka dB ponizej. Wzmacniacz musi miec zapas aby w pelni go wysterowac a nawet przesterowac nawet najcichsza plyta. A zeby regulacja byla dobra to trzeba dobrac odpowiedni potencjometr i uklad.

 

Jesli dzielnik zalatwia Ci sprawe to nic nie stoi na przeszkodzie zeby go zastosowac. I tu masz pelna dowolnosc w stosunku podzialu jak i wartosci rezystancji. Warto jednak pamietac ze duze rezystancje wprowadzaja duzy szum ja bym nie przekraczal wartosci 10k w zadnym z opornikow. Dla tlumienia 6dB czyli dwukrotnego moze to byc np 10k/10k lub 4k7/4k7. Rezystor metalizowany czy zwykly weglowy nie wplywa na poziom szumow bo to rezystancja szumi a nie material z ktorego wykonany jest rezystor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.