Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  444 członków

Audiostereo Caffe
IGNORED

- M O N I T O R Y - S Z E R O K O P A S M O W E -


mikson
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Witam, jestem totalnym laikiem jeśli chodzi o monitory szerokopasmowe i dla tego bardzo proszę o pomoc. Czy możecie mi polecić coś co by zagrało w 9,5 mkw ze sprzętem Musical Fidelity x-a1 (producent zaleca kolumny osmioomowe, o efektywności od 88 wzwyż)? W grę wchodzą także konstrukcje DIY, pojawiające się na allegro, sam niestety nie umiałbym wykonać czegoś podobnego... Budżet mały bo max 900 zł. Zależy mi na głośnikach łatwych do napędzenia, o dużej efektywności, ma to grac po cichu podczas nocnego słuchania... Muzyka różna, ale głownie "poważna" i jazz, raczej małe składy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie powiedzieć mi , które głośniki szerokopasmowe są według Was lepsze brzmieniowo , tzn . firmy Seas , czy Fostex , jakie są Wasze doświadczenia w tej materii ?

 

Poniżej podaję moje typy głośników , które mnie interesują :

 

Fostex

 

http://allegro.pl/fostex-fe-206en-glosnik-szerokopasmowy-niesamowity-i3087751905.html

 

oraz Seas

 

http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=293&Itemid=255

 

Za wszelkie opinie z góry bardzo dziękuję , Piotrek .

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna kwestia , co o tym sądzicie ? :

 

 

 

 

 

Czy głośniki szerokopasmowe są anachronizmem, czy mają przyszłość?

Klasyczne dynamiczne głośniki szerokopasmowe to przeszłość techniki odtwarzania dźwięku i to z czasów, kiedy nieznane było jeszcze pojęcie hi-fi. Już wiele lat temu zdecydowana większość konstruktorów doszła do wniosku, że dla wysokiej jakości reprodukcji konieczne jest przetwarzanie jak najszerszego pasma z jak najmniejszymi zniekształceniami liniowymi i nieliniowymi, czemu nie jest w stanie podołać jeden głośnik, lecz potrzebny jest zespół przetworników wyspecjalizowanych w przetwarzaniu określonych podzakresów. Wraz z ich stosowaniem nastąpił oczywisty postęp, jednak po stronie pojedynczego przetwornika, choćby najpodlejszego, pozostały atuty podnoszone przez dzisiejszych propagatorów tego anachronicznego stylu gry - jeden przetwornik nie wymaga stosowania zwrotnicy (choć w praktyce często stosowane są filtry modyfikujące charakterystykę przetwarzania), wprowadzającej demonizowane straty i zniekształcenia fazowe, pojedynczy głośnik kreuje punktowe źródło dźwięku (choć potrafią to i wielodrożne układy koncentryczne), dodatkowo, ze względu na swoją specyficzną konstrukcję, głośniki szerokopasmowe mają zwykle wysoką efektywność (ale kosztem niewielkiej dopuszczalnej amplitudy, stąd niskiej mocy i słabo rozciągniętego basu). Głośniki szerokopasmowe to nostalgiczna egzotyka dla słuchających inaczej, co prawda przeżywająca pewien renesans, ale nawet współcześnie projektowane przetworniki szerokopasmowe nie zapowiadają rychłego przekroczenia ograniczeń znanych od dawna w ramach tej techniki. Sama idea pojedynczego przetwornika obsługującego całe pasmo z wysoką jakością jest piękna, ale mało realistyczna.

 

 

http://audio.com.pl/faq/czy-glosniki-szerokopasmowe-sa-anachronizmem-czy-maja-przyszlosc

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

A moim zdaniem zakładanie sobie klap na oczy jest zwyczajnie głupie. Wszystko zależy od gustu i repertuaru. Są zastosowania, w których FR nie zostały pobite przez układy wielodrożne i raczej nigdy nie zostaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pytania :

 

Czy możecie powiedzieć mi , które głośniki szerokopasmowe są według Was lepsze brzmieniowo , tzn . firmy Seas , czy Fostex , jakie są Wasze doświadczenia w tej materii ?

 

Za wszelkie opinie z góry bardzo dziękuję , Piotrek .

 

 

Fostex http://allegro.pl/fostex-fe-206en-glosnik-szerokopasmowy-niesamowity-i3087751905.html

 

 

oraz Seas http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=293&Itemid=255

 

A moim zdaniem jest w tym sporo racji.

 

 

Powyższy tekst napisał pan A. Kisiel , notabene konstruktor kolumn wielodrożnych , który w swej ofercie nie ma aplikacji dla głośników szerokopasmowych i być może z tego względu głośniki pełno-pasmowe traktuje po macoszemu , zresztą są różne szkoły dobrego dźwięku/ brzmienia , tj. szkoła Otwocka i Falenicka .

 

A moim zdaniem zakładanie sobie klap na oczy jest zwyczajnie głupie. Wszystko zależy od gustu i repertuaru. Są zastosowania, w których FR nie zostały pobite przez układy wielodrożne i raczej nigdy nie zostaną.

 

 

Powyższy tekst napisał pan A. Kisiel , notabene konstruktor kolumn wielodrożnych , który w swej ofercie nie ma aplikacji dla głośników szerokopasmowych i być może z tego względu głośniki pełno-pasmowe traktuje po macoszemu , zresztą są różne szkoły dobrego dźwięku/ brzmienia , tj. szkoła Otwocka i Falenicka .

 

Chciałem jedynie zapoznać się z Waszymi opiniami , doświadczeniem , zdając sobie sprawę , że nie ma jednego idealnego rozwiązania , zawsze są to jakieś kompromisy .

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

nie ma jednego idealnego rozwiązania , zawsze są to jakieś kompromisy

 

konstruktor kolumn wielodrożnych , który w swej ofercie nie ma aplikacji dla głośników szerokopasmowych i być może z tego względu głośniki pełno-pasmowe traktuje po macoszemu

 

I właśnie o to mi chodziło. Kisiel nie "rozumie" FR, patrzy na nie w ograniczony sposób. FR także są kompromisem, ale w niektórych zastosowaniach mniejszym, niż kolumny wielodrożne i należy sobie z tego zdawać sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
  • 7 lat później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.