Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny bez lustrzanego odbicia


speedy

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedzialem jak to nazwac, wiec uzylem okreslenia "lustrzane odbicie".

Chodzi mi o to, co sadzicie o kolumnach w ktorych... hm... rozklad glosnikow jest doslownie identyczny zarowno w prawej jak i lewej, czyli inaczej mowiac, przykladowo w lewej mamy wysokotonowy z lewej, obok sredniotonowy, natomiast w prawej mamy ponownie wysokotonowy z lewej, obok sredniotonowy.

Jak by nie bylo, teoretycznie, z kazdej strony panuja inne warunki, a mimo tego takich konstrukcji jest w cale nie malo.

Bardzo dobrym przykladem sa wszystkim dobrze znane Altusy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że taki rozkład głośników ma zastosowanie czysto praktyczne, tyle tylko że głównie dla samego producenta. Maksymalne uproszczenie produkcji, magazynowania czy serwisu... to wszystko razem i z osobna znacznie ułatwia życie, nie mówiąc o tym że przy okazji obniża koszta własne fabryki.

Akustycznych zalet takiego rozwiązania jakoś nie widzę, chociaż mam u siebie na przykład Grundigi BOX 1500a, gdzie obie kolumny są lewe (albo prawe jak kto woli) i co prawda mocno wkurzający jest "efekt wizualny", ale przy założonych maskownicach (co akurat w tych kolumnach ma więcej zalet niż wad) praktycznie nie stwierdziłem żadnego przesunięcia w którąś stronę czy jakichkolwiek innych niepokojących objawów, nawet z nosem w głośnikach (czasami ich używam jako monitorów bliskiego pola)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Naukowe teorie mnie nie interesują. Zresztą kogo tu interesują? To jest forum dla audiofilów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo teoretycznie, jesli chcemy aby miejsce odsluchowe znajdowalo sie doslownie na srodku (a napewno chcemy), to z jednej strony bedziemy mieli skierowanego wysokotonowca bezposrednio na ucho, a z drugiej np sredniotonowy.

ja takich kolumn nigdy nie mialem, dlatego pytam czy to tylko teoria, czy w praktyce przeszkadza bardziej wyczulonym sluchaczom?

z wlasnego doswiadczenia zauwazylem ze polozenie wysokotonowca ma ogromny wplyw. kazde odchylenie, zmiana pozycji ucha, w zauwazalny sposob zmienia brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt faktem, wiele razy widzialem u kogos altusy, ale zawsze byly one rozstawione byle jak, kazda kolumna w zupelnie innych warunkach. nie raz nawet na samej gorze mebli pod samym sufitem ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.