Skocz do zawartości
IGNORED

Prośba o sprawdzenie schematu zwrotnicy - Seas Exell W17E002 i Hiquphon OW3


Stradiwariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na początku chciałem podziękować wszystkim za dotychczasową pomoc w konstrukcji zwrotnicy do ww głośników.

Wasze typy doprowadziły pośrednio do powstania poniższych filtrów.

Chciałbym prosić o wasze opinie na ich temat.

Z góry dziękuję.

Marcin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-7117-100008219 1260399248_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja bym spróbował dać filtr dla woofera z dolnego rysunku plus filtr dla tweetera z górnego. Polaryzacja zgodna. Można jeszcze kombinować z wartością rezystora w pułapce RLC dla woofera. Można go zwiększyć, żeby łagodniej opadała charakterystyka. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się jakiejś dziury w przetwarzaniu. Tyle, że może za bardzo odzywać się rezonans, na który na pułapka działa i brzmienie nabierze krzykliwości.

 

Schemat z pierwszego rysunku jest przekombinowany. Na pewno wychodzą cuda w pomiarach, a charakterystyka jest mocno zniekształcona.

 

Tyle można bez pomiarów doradzić.

Może niekoniecznie mocno zniekształcona. Jednak im więcej elementów tym trudniej w ciemno nad tym zapanować. A tam się robi filtr prawie 4 rzędu.

Wielkie dzięki za komentarz.

Sugeruję się jak poprzednio symulacją programem Passive XO Designer i na ww zwrotnicach miałem najlepszą liniowość i najgłębszy reverse null (współpraca fazowa?).

Po połączeniu tych dwóch filtrów według Twojej sugestii robi mi się kilkudecybelowa dziura w miejscu przecięcia i żaden reverse null. Może jutro sprawdzę brzmienie tego filtra.

Pozdrawiam

M

Stradiwariusz, 10 Gru 2009, 00:34

 

>najlepszą liniowość i najgłębszy reverse null (współpraca fazowa?).

 

Tak, im lepsze odejmowanie się w przeciw fazie, tym lepsze zgranie fazowe w poprawnej polaryzacji.

 

Mało znam ten program. Domyślam się, że nie bierze on pod uwagę różnicy faz między samymi głośnikami. Tzn. nie bierze pod uwagę charakterystyk fazowych poszczególnych głośników. Gdyby brał to miałbyś raczej polaryzację zgodną na drugim rysunku.

Jest.

Gdyby mieć możliwość pomiaru wtedy można by sprawdzić czy lepszy jest drugi czy trzeci rząd dla kopułki. Zasugerowałem trzeci, bo dla woofera jest coś na kształt filtru pierwszego rzędu. Widziałem takie układy, że pierwszy rząd z RLC na woofer i trzeci na tweeter. Bez tego kondensatora 8,2uF też powinna być dobra współpraca fazowa. Czy idealna to nie wiadomo. Zresztą to reverse null zależy od wysokości uszu słuchacza, w ogóle od pozycji słuchacza. Człowiek to nie mikrofon pomiarowy. Na końcu i tak wygrywa subiektywna weryfikacja odsłuchowa.

 

Jeśli program nie bierze fazy pod uwagę to nie należy się sugerować jego wynikami. Już lepiej na słuch to zestroić.

Sprawdź różowym szumem - powinno być słychać dziurę w odwrotnej polaryzacji, przy tym układzie filtrów jaki zasugerowałem.

P.S.

Żeby się ktoś mnie nie uczepił, to dodam: Tak. Najlepiej to wszystko pomierzyć. Zgadzam się. Popieram. Tyle, że jak się domyślam to na razie Stradiwariusz nie ma takiej możliwości i dlatego prosi o pomoc na odległość.

Dziękuję Ci bardzo za pomoc i wyrozumiałość. Jest dokładnie tak jak mówisz.

Dwójka małych dzieci i nieduże mieszkanie uniemożliwiają obecnie bardziej "profesjonalne" potraktowanie sprawy. Uczę się wolna, ale systematycznie. Powoli dojdę i do mierzenia.

Na razie każdy typ i opinia budują podstawy praktycznego zrozumienia teorii. A co jest lepsze ponad praktykę?

Jako skrzypek uszy mam dobre, więc i głośniki grają całkiem dobrze (o niebo lepiej niż z filtrem specjalisty od którego kupiłem projekt, który wykonał go na odległość bez słuchania w jedną noc na kolanie).

Mam ograniczenia tweetera do 2,5kHz, więc dlatego również chciałbym żeby wytrawni forumowicze się wypowiedzieli, bo nie chciałbym nic spalić...

Serdecznie pozdrawiam

Marcin

ja bym ciął niskotonowca bardzo ostro bo ma sporą górkę na charakterystyce i bez pułapki będzie ostro dzwonił

W trakcie usuwania konta.

Stradiwariusz-Podobna magnezówke Seasa miałem kiedys polaczona z Dynaudio D28.Układ miał podzial w okolicy 1,8khz.Pomimo tego i tak dawał sie we znaki rezonans magnezówki.Dodanie pułapki skutkowalo pogorszeniem stereofoni gorsza lokalizacją.Pamietam że już od dłuzszego czasu toczysz boje z tym glosnikiem,nie jest on prosty w aplikacjii gdyby tak bylo wiele firm stosowalo by tą 17 w swoich konstrukcjach a tak co najwyzej wersje 15cm mozna próbowac zastosowac, no ale to juz w opcji 3 glosnikowej.Nie mniej zyczę powodzenia i sukcesu.Pozdro.

Dzięki za miłe słowa i wpis.

W sumie u siebie w domu nie miałem jeszcze innych głośników, więc ciężko mi wypowiedzieć się co do stereofonii. Zmieniłem zwrotnicę według propozycji jkania i dźwię stał się cieplejszy, bardzo miły w słuchaniu. Pracuję jeszcze nad L-padem, może uda mi się dodać trochę więcej "cykania" bez widoczniej utraty ciepła, choć i tak jest sympatycznie. Break-upu nie słyszę za bardzo, może tu jeszcze nie wiem czego słuchać. Nic jednak nie dzwoni, nie metalizuje, jest całkiem miło. Stereofonia jest dobra, choć głośniki stoją na dość wysokim (1,2m) "parapecie" nad kominkiem przy samiuśkiej ścianie (córcia lubi majstrować przy głośnikach). Nie mam porządnych stojaków, więc na razie też nie robiłem poważniejszych odsłuchów w mieszkaniu - nie licząc kilku sesji na taboretach. Nie ma może powalającej "namacalności" i obecności muzyków w pomieszczeniu, ale i nie trzeba ich szukać. Są gdzie być powinni. Highend to nie jest, ale jak na amatora strojącego głośniki na ucho i wspomagającego się średnio-zaawansowanym programem symulacyjnym jestem umiarkowanie zadowolony.

Czas będzie poprosić kolegę stolarza o zrobienie obudowy i może udałoby się opchnąć te głośniczki w celu zainwestowania w coś bardziej perspektywicznego i posiadającego głośniki lepiej do siebie pasujące.

Oczywiście każde rady i opinie są wciąż mile widziane, z nową obudową też może będę jeszcze cokolwiek modyfikował.

Teraz chciałem wszystkim, a w szczególności użytkownikowi jozefkania serdecznie podziękować za wszelkie rady i typy oraz wyjątkową wyrozumiałość i co za nią idzie nie poddaniem się i doprowadzeniem projektu do obecnego stanu.

Właśnie w tym sęk, że wcale.

Sam się dziwię. Brzmienie mogłoby być trochę jaśniejsze. Stereofonia do poprawy, ale ciężko stwierdzić jak to zagra jak stanie na dobrych podstawkach metr od ściany.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.