Jump to content
IGNORED

Polskie tradycje dziaj i 25 lat temu


szumidokolalas

Recommended Posts

ja ostatnia Wigilie w PL w 1980 obchodzilem.

 

W ostatnich latach stwierdzam w PL komercjalizacje w kazdej dziedzinie...tylko jak to wyglada z bliska czyli co sie zmienilo-co jest inaczej- kiedy p. oplatek przejdzie do historii??

Nie chodzi mi tu specjalnie o Wigilie - tylko ogolnie o zmiany w tradycjach polskich.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eee, czemu ze skrajności w skrajność ?

Ja w tym roku spożyłem spóźnioną ale szczerą wigilie 2-daniową. Śledziki z kartoflami purre, oraz kluski z makiem. Jak sobie pomyślę że miałbym oprawiać i moczyć śledzie przez 3 dni, trzeć mak wałkiem w ceramicznej miednicy, brrr!! Wolałbym zrobić kanapkę.

A tak, śledzie prsto z folii, tylko śmietaną polać, mak już w puszce całkiem nieźle doprawiony. Przygotowanie trwało krócej niż zmywanie. Dla mnie - bezcenne.

Link to comment
Share on other sites

trzeba miec szczęście, aby coś z hipermarketu pasowało- uszka- bryja, pierogi- wyrób pierogopodobny, karpia spieprzyła teściowa, smakował jak muł, barszcz winiary- sama chemia, ciasto- to się nie da opisać- jutro idę napieprzyć cukiernikowi za taki chłam! pojadłem ,że aż schudłem 2 kg!

Link to comment
Share on other sites

w tej chwili dania wigilijne zamawia sie w róznego typu restauracjach i firmach cateringowych czesto, podobnie pieczone mięsiwa i ciasta, sposród moich znajomych duzo osób zaopatruje sie u sprawdzonych wytwórców, mniej rzeczy zostaje do zrobienia dla pań domu...

 

opłatka myśle, ze jak nie było u komunistów w 80roku tak samo nie ma teraz , oni wogole maja calkiem inna wigilie, z wódką i gdzieś w górskich hotelach np. ...

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Link to comment
Share on other sites

Tradycje.

Wigilijna. 25 lat temu mama przygotowywała potrawy na Wigilię. Teraz... jest dokładnie tak samo. :)

Blokowa. W naszym blokasie "mrówkowcu", 25 lat temu ludzie mówili sobie dzień dobry. Dziś nawet w windzie i na klatce schodowej nie mówią sobie dzień dobry.

Trzepakowa. 25 lat temu nie trzepano dywanów w niedzielę (a blok zamieszkiwany był przez "komuchów" - wojskowych). Dziś trzepią dywany w niedzielę i dziwią się jak ktoś zwraca uwagę.

Samochodowa/podblokowa. 25 lat temu pojazdy miały miejscową rejestrację. Dziś 80% pojazdów ma zamiejscową rejestrację.

Podblokowa. 25 lat temu pod blokiem nie piło się alkoholu i nie szczało na ścianę bloku. Dziś chleje się pod blokiem i szcza gdzie popadnie.

Podblokowa II. 25 lat temu pod blokiem przy klatkach schodowych stały ławki i siadywali na nich ludzie. Dziś ławki stoją kilka dni a potem stoją tylko resztki ławek.

Kurde, wyszedł raczej opis obyczajów a nie tradycji. :(

Link to comment
Share on other sites

Z tradycji zostało zjedzenie opłatka w Wigilię (i to zazwyczaj kupionego z gazetą albo w markecie). Poza tym - nos w telewizor i pół litra pod ręką, i zastanawianie się, co w przyszłym roku podrożeje. Większość ludzi boi się wyjść na Pasterkę czy na spacer, bo chuligani mogą dać po głowie albo ją rozbić petardą, a na Policję liczyć nie można.

Tak naprawdę jesteśmy już krajem martwym, bez żadnych godnych zachowania tradycji. Młodzi masowo wyjeżdżają, a godni szacunku starzy wegetują albo wymierają. Dobrze ma się hołota związana z PiS albo z PO.

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałeś o kontach w Szwajcarii?

 

Wracajac do tradycji - wina leży tylko i wyłącznie po stronie społeczeństwa, tradycja staje sie raczej plastikowym klonem potrzebnym tylko dla utrzymania równowagi podaży i popytu.

 

Cóz i u nas nie długo Mikołaj bedzie biegał po sniegu z fiutem na wierzchu.

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Link to comment
Share on other sites

Nie jest tak źle.Mamy za to:

14 luty - Dzień Zakochanych (Walentynki)

15 marzec - Dzień Konsumenta

23 marzec - Dzień Wiosny

13 kwiecień - Dzień Ofiar Katynia

31 maj - Dzień bez Tytoniu

26 czerwiec - Dzień Walki z Narkomianią

2-24 lipiec - Dzień Wolności Podatkowej

13 sierpień - Dzień Leworęcznych

22 wrzesień - Dzień bez Samochodu

31 październik - Halloween

Trzeba by tylko zrobić by te dni były dniami wolnymi od pracy.

ps. jeśli można wiedzieć to gdzie mieszkasz?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.