Skocz do zawartości
IGNORED

Dlaczego testy ABX są najlepsze do testowania stereo


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

no własnie ale róznica 6db POWINNA objawic sie zmiana dzwieku.Powinno sie to sprawdzic nausznie.Albo jest tu cos ciekawszego.Tyle ze powinno to byc na odpowiednim poziomie głosnosci bo same kolumny moga róznie reagować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

XYZPawel, 19 Gru 2009, 16:29

 

>Co myślisz o testach ABX ?!?

 

Nawet w tym wątku mówiłem co myślę. Ale powtórzę.

Nie jesteśmy w stanie odróżnić czegokolwiek (nie tylko sprzętu audio) będąc pozbawieni któregokolwiek innego zmysłu biorącego udział w całości "spektaklu".

A jeśli to prawda, że wszytko gra tak samo (z czym sie nie zgadzam), to dlaczego komuś odmawiać iluzorycznej poprawy jakości? Jeśli ktoś za własne pieniądze kupi klocek za 100k i jego cena i obudowa wysadzana paciorkami svarovskiego działa na jego podświadomość, że gra mu lepiej to bardzo dobrze. Grunt aby był zadowolony.

 

Jeśli tobie wystarcza napęd z cd romu z kablem od lampki to bardzo dobrze. Grunt abyś był zadowolony.

każdemu wg potrzeb. Testy ABX zostaw producentom - niech ci sie prześcigają. Użytkownik nie musi, ma wolna wolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawel, zablokuj w koncu starego audiofila - nie napisal jeszcze nic na temat.

 

przyznaje - wiekszosc wpisow w tym watku nie jest na temat , ale akurat jego kultura jezykowa blaga o pomstwe do nieba: skladnia, styl, wypowiedzi ad personam w co drugim zdaniu itp...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Main: CD880, Alpha 9 ---> Arcus

Head: CD880, Alpha 9 ---> HD600, K340

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

whitesnake, 19 Gru 2009, 11:16

>Bertrand, 19 Gru 2009, 09:24

>>>masza1968, 19 Gru 2009, 06:47

>>

>>>Jestem w 90% przekonany, że żaden z nas bez patrzenia kto gra nie odróżni trzech różnych

>skrzypków

>>>grających to samo na różnych instrumentach.

>>

>>Masza, a z zamkniętymi oczami jesteś w stanie odróżnić grę Frippa, Vai`a i np. Knopflera?

>

>O czym ty mówisz?

>

>Vai od Knopflera rózni się techniką gry, artykulacją, gitarami - wszystkim ... nie mozna ich nie

>rozrożnić.

 

Celowo podałem przykład akurat tych muzyków, w odniesieniu do tego wpisu maszy:

`żaden z nas bez patrzenia kto gra nie odróżni trzech różnych skrzypków grających to samo na różnych instrumentach. `

No chyba , że wszyscy skrzypkowie na całym świecie grają tak samo i na tych samych instrumentach, wiesz już o co mi chodzi?

 

>Co to ma do rzeczy? Nie mówimy o rozpoznawaniu róznic artykulacyjnych tylko brzmieniowych, a te nie

>stanowią kwesti wiodących u tych muzyków. Choć wzmacniacz Carvin Legacy z Ibanezem Evo JEM777, na

>których gra Vai rozpoznam wszedzie i z pewnoscią nie pomylę go z Gibsonem czy Fenderem Knopflera,

>pomijając nawet fakt, ze jeden gra palcami a drugi robi cuda kostką.

>

>Nie wiem czy uwierzysz, ale wzmacniacze gitarowe też się od siebie różnią - i to bardzo. Jesli

>faktycznie na czymś grałeś, to nie powinno Cię to dziwić.

 

Ale ja o tym wiem doskonale i tego nie neguje ,natomiast nie porównuje sprzętu koncertowego czy z sali prób, ze sprzętem stereo który mamy w swoich domach, to jest inna bajka i temat na zupełnie inna rozmowę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem dodać do dyskusji, że przy badaniach rozkładu normalnego miarodajna próba to 80-120 wyników.

Najlepiej gdyby każda z osób biorących udział w testach ABX zrobiła sobie taką ilość powtórzeń. Wtedy będzie można wyciągać miarodajne i porównywalne wnioski. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie badanie odbywało się podczas kilku sesji, ale bez zmiany warunków w pomieszczeniu odsłuchowym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

jeckylandhide, 19 Gru 2009, 16:50

 

>pawel, zablokuj w koncu starego audiofila - nie napisal jeszcze nic na temat.

>

>przyznaje - wiekszosc wpisow w tym watku nie jest na temat , ale akurat jego kultura jezykowa blaga

>o pomstwe do nieba: skladnia, styl, wypowiedzi ad personam w co drugim zdaniu itp...

 

a czemu nie mułsa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

masza1968, 19 Gru 2009, 16:39

 

>XYZPawel, 19 Gru 2009, 16:29

>

>>Co myślisz o testach ABX ?!?

>Nawet w tym wątku mówiłem co myślę. Ale powtórzę.

>Nie jesteśmy w stanie odróżnić czegokolwiek (nie tylko sprzętu audio) będąc pozbawieni

>któregokolwiek innego zmysłu biorącego udział w całości "spektaklu".

 

zgadza się, ale... test ABX nie pozbawia żadnego zmysłu. Gdzieś to wyczytał ?!?

 

>A jeśli to prawda, że wszytko gra tak samo (z czym sie nie zgadzam),

 

tak, to nie jest prawda: fortepian i gitara grają zupełnie inaczej. Zgadzam się z Tobą :)

 

>to dlaczego komuś odmawiać

>iluzorycznej poprawy jakości? Jeśli ktoś za własne pieniądze kupi klocek za 100k i jego cena i

>obudowa wysadzana paciorkami svarovskiego działa na jego podświadomość, że gra mu lepiej to bardzo

>dobrze. Grunt aby był zadowolony.

 

oczywiście, ale porady, gdy komuś nie odpowiada brzmienie kolumn w jego pokoju, żeby zmienił CD, wzmak albo kable są wysoce szkodliwe, bo oparte na czyichś złudzeniach i nieprawdzie.

 

>Jeśli tobie wystarcza napęd z cd romu z kablem od lampki to bardzo dobrze. Grunt abyś był

>zadowolony.

>każdemu wg potrzeb. Testy ABX zostaw producentom - niech ci sie prześcigają. Użytkownik nie musi, >ma wolna wolę.

 

a dlaczego mam zostawiać testy ABX producentom ? Mam kaprys się tym zajmować...

A mogę obrać sobie pomarańczkę... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

XYZPawel,

>zgadza się, ale... test ABX nie pozbawia żadnego zmysłu. Gdzieś to wyczytał ?!?

 

naprawdę nie rozumiesz czy udajesz?

mieć wydłubane :), zamknięte oczy czy siedzieć tyłem lub za parawanem w tym konkretnie przypadku(test) na jedno wychodzi.

 

XYZPawel,

>oczywiście, ale porady, gdy komuś nie odpowiada brzmienie kolumn w jego pokoju, żeby zmienił CD,

>wzmak albo kable są wysoce szkodliwe, bo oparte na czyichś złudzeniach i nieprawdzie.

 

pełna zgoda

 

XYZPawel,

>a dlaczego mam zostawiać testy ABX producentom ? Mam kaprys się tym zajmować...

 

OK, nikt ci nie zabrania, rób do woli. Tylko odpowiedz w związku z tym na pytanie po jaka cholerę namawiasz innych na robienie tego testu skoro nie maja takiego kaprysu? Mają za to kaprys kupowania drogich zabawek i kaprys słyszenia księżycowego pyłu. Dlaczego nie?

 

XYZPawel,

>A mogę obrać sobie pomarańczkę... ?

 

NIE!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masza1968, 19 Gru 2009, 17:06

 

>XYZPawel,

>>oczywiście, ale porady, gdy komuś nie odpowiada brzmienie kolumn w jego pokoju, żeby zmienił CD,

>>wzmak albo kable są wysoce szkodliwe, bo oparte na czyichś złudzeniach i nieprawdzie.

>

>pełna zgoda

 

 

>XYZPawel,

>>a dlaczego mam zostawiać testy ABX producentom ? Mam kaprys się tym zajmować...

>

>OK, nikt ci nie zabrania, rób do woli. Tylko odpowiedz w związku z tym na pytanie po jaka cholerę

>namawiasz innych na robienie tego testu skoro nie maja takiego kaprysu? Mają za to kaprys kupowania

>drogich zabawek i kaprys słyszenia księżycowego pyłu. Dlaczego nie?

 

Masza - nie widzisz związku?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masza1968, 19 Gru 2009, 17:06

 

>XYZPawel,

>>zgadza się, ale... test ABX nie pozbawia żadnego zmysłu. Gdzieś to wyczytał ?!?

>

>naprawdę nie rozumiesz czy udajesz?

>mieć wydłubane :), zamknięte oczy czy siedzieć tyłem lub za parawanem w tym konkretnie

>przypadku(test) na jedno wychodzi.

Ja wciąż nie rozumiem. Jeżeli uważasz, że widzenie wzmacniacza zmienia wrażenia słuchowe, to najprościej kupić sobie jakąś ładną makietę, a grający wzmacniacz gdzieś schować. Ja nie przeczę, że dobrze jest mieć ładne klocki i często byłbym skłonny dopłacić za wygląd. Trzeba jednak być świadomym, za co się płaci - za wygląd, czy za dźwięk. Jeśli ktoś obiektywnie nie jest w stanie ocenić sprzętu (a twierdzę, że bardzo często nie jest - na podstawie poziomu emocji w tym i podobnych wątkach), to jedynym sposobem porządnej oceny często jest przeprowadzenie jakiegoś typu niejawnego odsłuchu. Nie jest to konieczne, pewnie przyjemniej żyje się złudzeniami...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

seniortelefono, 19 Gru 2009, 17:15

 

>Masza - nie widzisz związku?

 

Może mam za dużą wiarę w ludzką inteligencję ale uważam, że trzeba być skończonym idiotą aby wydawać kilka do kilkunastu tysięcy zł opierając się (już to kiedyś pisałem) nie na własnym doświadczeniu a na poradach kogośtam wirtualnego z jakiegoś forum lub recenzenta z gazety - jeśli o taki związek ci chodzi?

Tylko ten ktośtam z internetu czy redaktor z gazety wcale nie musi mieć złej woli. Może u nich akurat to o czym piszą się sprawdza. Tylko czy to się sprawdzi u mnie, u ciebie?

 

A jeśli już ktoś tak zrobi i wtopi to znaczy, że jest skończonym idiota i nie zamierzam się litować nad kimś takim. Na drugi raz posłucha samego siebie.

 

Wszystko trzeba wyśrodkować.

Sam wiesz, prawdy są co najmniej trzy: moja prawda, twoja prawda i g.. prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

tomaszg, 19 Gru 2009, 17:21

 

>pewnie przyjemniej żyje się złudzeniami...

 

jeśli nawet to złudzenia, to jaki macie w tym cel i fun pozbawiając ludzi tej przyjemności?

To nie jest moje zdanie bo ja ludziom do portfeli nie zaglądam ale wcale mnie nie dziwią wpisy tłumaczące waszą krucjatę zazdrością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masza1968, 19 Gru 2009, 17:33

>tomaszg, 19 Gru 2009, 17:21

>>pewnie przyjemniej żyje się złudzeniami...

>jeśli nawet to złudzenia, to jaki macie w tym cel i fun pozbawiając ludzi tej przyjemności?

>To nie jest moje zdanie bo ja ludziom do portfeli nie zaglądam ale wcale mnie nie dziwią wpisy

>tłumaczące waszą krucjatę zazdrością.

 

No właśnie,te "złudzenia" są dziwne,jak mam urządzenie w domu przez wiele miesięcy czy nawet lat to "łudzi" mnie swoim brzmieniem nieustannie,rano,po pracy,późnym wieczorem,przy kawie,kolacji czy o 1-ej w nocy zawsze tak samo.Nie zastanawiam się jak wygląda,ile kosztowało kiedyś a ono wciąż "łudzi".Niebywale stabilne i mało ulotne to "złudzenie" jak na "złudzenie".I tak sobie "łudzi" brzmieniem dokąd go posiadam.

Można przyjąć,że skoro te "ułudy" brzmieniowe,takie silne i codzienne,niezmienne są,to jakby nie były już "złudzeniami".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

l'enfant sauvage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

octavarium, 19 Gru 2009, 18:02

 

>masza1968, 19 Gru 2009, 17:33

>>tomaszg, 19 Gru 2009, 17:21

>>>pewnie przyjemniej żyje się złudzeniami...

>>jeśli nawet to złudzenia, to jaki macie w tym cel i fun pozbawiając ludzi tej przyjemności?

>>To nie jest moje zdanie bo ja ludziom do portfeli nie zaglądam ale wcale mnie nie dziwią wpisy

>>tłumaczące waszą krucjatę zazdrością.

>No właśnie,te "złudzenia" są dziwne,jak mam urządzenie w domu przez wiele miesięcy czy nawet lat to

>"łudzi" mnie swoim brzmieniem nieustannie,rano,po pracy,późnym wieczorem,przy kawie,kolacji czy o

 

ależ to płyta i kolumny Ci się podobają, i dobrze :)

 

Testy udowadniają, że CD, wzmaki i kable nie mają na to żadnego wpływu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

masza1968, 19 Gru 2009, 17:33

 

>tomaszg, 19 Gru 2009, 17:21

>

>>pewnie przyjemniej żyje się złudzeniami...

>jeśli nawet to złudzenia, to jaki macie w tym cel i fun pozbawiając ludzi tej przyjemności?

 

ja staram się chronić ludzi przed głupimi wydatkami, a że ktoś się poczuje niekomfortowo, że niepotrzebnie wydał pieniądze... trudno, ale zawsze może to sprzedać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

XYZPawel, 19 Gru 2009, 18:11

 

>ja staram się chronić ludzi przed głupimi wydatkami, a że ktoś się poczuje niekomfortowo, że

>niepotrzebnie wydał pieniądze... trudno, ale zawsze może to sprzedać...

 

a znasz powiedzenie - mądry rad nie potrzebuje a glupi i tak nie posłucha?

 

jeśli wg ciebie ktoś zrobi głupi wydatek bo ktos mu w taki czy inny sposób cos wcisnie to bardzo dobrze - wtopi to zmądrzeje.

 

A jesli prawdą jest to co powyżej napisałeś to zaznaczaj, że twoje teorie i wysiłek jest skierowany do ludzi poczatkujących bez jakiejkolwiek praktyki. Niech zaczynają od GC za 50 zł i manty za drugie 50 zł i stopniowo wchodzą jeśli maja taką potrzebe wyżej.

 

Wbij sobie do głowy, że oprócz biednych oszukiwanych wg ciebie początkujących są tez ludzie myślący, samodzielnie dokonujący świadomych wyborów. Wtedy będzie wszystko dla wszystkich jasne i nikt na ciebie nie bedzie psów wieszał. Więcej pokory do doświadczenia innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masza1968, 19 Gru 2009, 18:31

 

>a znasz powiedzenie - mądry rad nie potrzebuje a glupi i tak nie posłucha?

Powiedzenie z gruntu ewidentnie nieprawdziwe i bałamutne.

 

>Wbij sobie do głowy, że oprócz biednych oszukiwanych wg ciebie początkujących są tez ludzie myślący,

>samodzielnie dokonujący świadomych wyborów. Wtedy będzie wszystko dla wszystkich jasne i nikt na

>ciebie nie bedzie psów wieszał. Więcej pokory do doświadczenia innych.

Człowiek myślący też może się mylić. Nawet powiem więcej, tylko człowiek myślący może się mylić.

 

>jeśli wg ciebie ktoś zrobi głupi wydatek bo ktos mu w taki czy inny sposób cos wcisnie to bardzo

>dobrze - wtopi to zmądrzeje.

Warunkiem koniecznym jest jednak, by wykonał pewien niezbędny i przykry wysiłek umysłowy, by mógł zmądrzeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

tomaszg, 19 Gru 2009, 18:46

>Człowiek myślący też może się mylić. Nawet powiem więcej, tylko człowiek myślący może się mylić.

 

dokonujac świadomego wyboru (jak napisałem a pominąłeś) nie pomyli się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Wydaje mi się, że w świetle tekstu podanego przez Genesis, oraz w świetle informacji w moim wpisie, można chyba uznać problem za rozstrzygnięty, a istnienie słyszalnych różnic (w wypadku zacytowanego ślepego testu są to różnice pomiędzy interkonaktami) za udowodnione wystarczająco z punktu widzenia naukowego. Cała reszta to bicie piany (zaliczam tutaj uwagi typu, że zanalizowana próba np. z 15 powtórzeń nie ma znaczenia, bo kto wie, czy w następnych powtórzeniach słuchający by nie usłyszeli, które świadczą o trudnościach z opanowaniem wiedzy o istocie testowania statystycznego).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masza1968, 19 Gru 2009, 18:51

>dokonujac świadomego wyboru (jak napisałem a pominąłeś) nie pomyli się

I tu się mylisz. Tylko wtedy może się pomylić.

 

Redaktor, 19 Gru 2009, 18:55

 

>Wydaje mi się, że w świetle tekstu podanego przez Genesis, oraz w świetle informacji w moim wpisie,

>można chyba uznać problem za rozstrzygnięty

 

Pisząc o tekście podanym przez Genesis, rozumiem, że masz na myśli tekst podany przez XYZPawła w pierwszym poście?

 

>istnienie słyszalnych różnic (w wypadku zacytowanego

>ślepego testu są to różnice pomiędzy interkonaktami) za udowodnione wystarczająco z punktu widzenia

>naukowego.

Nie widziałem, żeby ktoś w tym wątku temu zaprzeczał. Zwróć również uwagę, że twoje uwagi statystyczne są osłabioną wersją uwag, które napisałem wcześniej.

 

To wszystko świadczy właśnie o tym, że testy ABX są ciekawe i pouczające.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Redaktorze. Jeden człowiek w jednej próbie osiągnął ok 73% trafień i to oznacza, że różnica między kablami jest. Czy ja dobrze rozumuję Twoje rozumowanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość masza1968

(Konto usunięte)

tomaszg, 19 Gru 2009, 19:01

 

>masza1968, 19 Gru 2009, 18:51

>>dokonujac świadomego wyboru (jak napisałem a pominąłeś) nie pomyli się

>I tu się mylisz. Tylko wtedy może się pomylić.

 

bzdura panie kolego, bzdura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masza1968, 19 Gru 2009, 19:02

>bzdura panie kolego, bzdura

Jak tak, to nigdy się nie zrozumiemy, skoro podstawy myślenia mamy zupełnie inne. BTW. Einstein mylił się co do stałej kosmologicznej :P (albo się nie mylił :P)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Redaktor, 19 Gru 2009, 18:55

 

>Wydaje mi się, że w świetle tekstu podanego przez Genesis,

 

?!?

 

>oraz w świetle informacji w moim wpisie,

>można chyba uznać problem za rozstrzygnięty,

>a istnienie słyszalnych różnic (w wypadku zacytowanego

>ślepego testu są to różnice pomiędzy interkonaktami) za udowodnione wystarczająco z punktu widzenia

>naukowego.

 

:)) W tym teście słuchający miał prawdopodobieństwo 5,9%, że trafił przypadkowo. Całkiem spore.

A dwa: nikt nie pomierzył tych IC. Bardzo prawdopodobne jest, że albo były wadliwe, albo tak skonstruowane, że jeden z nich obcinał jakieś częstotliwości.

Jako, że nikt tego nie zrobił, a później dla pewności nie powtórzył badania, test można spokojnie potraktować jako do kitu.

Następny proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

masza1968, 19 Gru 2009, 18:31

 

>A jesli prawdą jest to co powyżej napisałeś to zaznaczaj, że twoje teorie i wysiłek jest skierowany

>do ludzi poczatkujących bez jakiejkolwiek praktyki. Niech zaczynają od GC za 50 zł i manty za drugie

>50 zł i stopniowo wchodzą jeśli maja taką potrzebe wyżej.

>Wbij sobie do głowy, że oprócz biednych oszukiwanych wg ciebie początkujących są tez ludzie myślący,

>samodzielnie dokonujący świadomych wyborów. Wtedy będzie wszystko dla wszystkich jasne i nikt na

>ciebie nie bedzie psów wieszał. Więcej pokory do doświadczenia innych.

 

Ci co kupują wzmaki, cd i kable za xx kzł to robią świadome wybory niby ?!? :)))

 

Z testów ABX wynika, że faktycznie ;) Kupują drogie złudzenia :)) Ich pieniądze, mają prawo do głupiego wydawania kasy, ale nie oszukujmy się: wydali te pieniądze wskutek błędu. Bo kupowali super dźwięk, a kupili złudzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.