Skocz do zawartości
IGNORED

Kino samurajskie.


wojciech iwaszczukiewicz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie będę ukrywał,że japońskie kino samurajskie należy do mojego ulubionego gatunku.

Wiadomo pierwsze skojarzenie to Kurosawa,Mifune -Tron we krwi,Siedmiu samurajów itd.

Ale przecież nie tylko!Ukazał się właśnie trzypłytowy box Kino Samurajskie.

A w nim arcydzieła gatunku.Dwie pozycje Masaki Kobayashi-"Harakiri" i "Bunt" oraz Toshiya Fujita "Lady Snowblood".

Zapraszam więc do wątku poświęconego samurajom.Najciekawsze,ulubione,klasyczne filmy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Kurosawa,Mifune -Tron we krwi,Siedmiu samurajów

 

Dawno temu cholernie mi się podobało, ale nie widziałem tych filmów już ze 20 lat. Podobała mi się japońska zawziętość i determinacja. Odmienna kultura. Może warto sobie przypomnieć?

Chociaż, kilka lat temu był jakiś film o samurajach, bodajże z Tomem Cruise? Chyba tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te filmy są tak inne od całej światowej produkcji,że fascynują.Nawet prosta historyjka opowiedziana w realiach samurajskiej Japonii nabiera zupełnie innego,ponadczasowego znaczenia.

A efekt ten pogłębia bardzo ekspresyjna,odmienna od naszej technika gry aktorów i muzyka jak z innej planety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Forteca z 1958 ,kapitalne kino.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-803-100007475 1261246763_thumb.jpg

post-803-100007476 1261246763_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seppuku – Masaki Kobayash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-803-100007472 1261247008_thumb.jpg

post-803-100007473 1261247008_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w latach 70. oglądałem w kinie "Pojedynek na wietrze" (jeśli dobrze pamiętam tytuł) - i chętnie bym go sobie przypomniał. Tylko skąd? Na DVD chyba tego nie ma.

Podobnie jak "Szpieg Szoguna", mój ulubiony film lat szczenięcych:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto jeszcze obejrzeć:

Straż przyboczna (oryg. Yojimbo) - A.Kurosawa

Sanjuro - samuraj znikąd (oryg. Tsubaki Sanjuro) - A. Kurosawa

Bunt - M.Kobayashi

 

Polecam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Mam pytanie, przypomniał mi się film w którym grupa kilku osób przybywa na wyspę, wita się z mieszkańcami wyspy i nie kłania się przed mieszkańcami, co kończy się dla nich dekapitacją.

Czy ktoś wie może o jaki film chodzi?

Pozdrawiam i dziękuję z góry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam

a mnie się wydaje, że kino japońskie jest do bani, poza kilkunastoma wybitnymi filmami, kilkoma reżyserami...

ale za to japonska animacja to jest COS

a najpopularniejszy film anime o samurajach to chyba NINJA SCROLL

przynajmniej najbardziej znany na zachodzie- tytuł może wydawać sie głupi, ale naprawdę polecam ten filmik, również soundtrack jest ciekawy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość skynyrd

(Konto usunięte)

1950 - Rashomon

1954 - Siedmiu Samurajów (Shichinin No Samurai)

1957 - Tron We Krwi (Kumonosu Jo)

1958 - Ukryta Forteca (Kakushi Toride No San Akunin)

1961 - Straż Przyboczna (Yojimbo)

1962 - Sanjuro - Samuraj Znikąd (Tsubaki Sanjuro)

1980 - Sobowtór (Kagemusha)

1985 - Ran

1999 - Ame Agaru

1962 - Harakiri (Seppuku)

2003 - Ostatni Samuraj (The Last Samurai)

1967 - Bunt (Joi-Uchi Hairyo Tsuma Shimatsu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość skynyrd

(Konto usunięte)

Onibaba(Kobieta-Diabeł) 1964 - doskonały!!!

 

"Akcja filmu rozgrywa się w średniowiecznej Japonii , podczas okrutnej wojny wszystkich ze wszystkimi. Dwie wieśniaczki : dziewczyna ( której mąż jest na wojnie) i jej teściowa , ukryte na bagnisku porosłym trzciną mordują żołnierzy rozbitych wojsk i sprzedają ich broń i zbroje za ryż. Nie pozostają jednak bezkarne ..."

post-15750-100000045 1278521418_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niestety - a może raczej: na szczęście! - opinia o niewielkiej ilości filmów o tematyce samurajskiej jest całkowicie błędna.

Trudno zresztą temu się dziwić, jako że filmów zaliczanych do tego gatunku wyświetlano w naszym kraju raczej niewiele (naliczyłem ich niewiele ponad 20, choć ostatnio chyba z 10 zostało wydanych w Polsce na dvd; ja natomiast działam w zespole, który przygotowuje następnych 9 filmów do wydania).

Zaręczam, że w żadnej narodowej kinematografii (może poza Indiami, czego nie jestem w stanie oszacować) nie poświęcono filmom historycznym aż tyle miejsca, co w Japonii. Gatunek jidai-geki (czyli filmy o tematyce historycznej), obok gatuku gendai-geki (czyli filmów o tematyce współczesnej) był w Japonii i nadal pozostaje gatunkiem bardzo żywotnym. W ramach gatunku jidaigeki mieści się podgatunek filmów zwanych chanbara lub ken-geki, czyli filmy samurajskie. Oczywiście - nie wszystkie filmy samurajskie nich zasługują na miano "dobrego kina" - obok dzieł, które z powodzeniem można zaliczyć do pereł światowej kinematografii, część oczywiście stanowi "chłam", pod takim czy innym względem.

Ja sam, choć filmami samurajskimi byłem zainteresowany już od dawna - dopóki się tym tematem na poważnie nie zająłem - nawet nie przypuszczałem, że może ich być aż tyle, czyli ... kilka tysięcy (a zatem przypuszczalnie więcej, niż kinematografie innych krajów razem wzięte filmów o tematyce "płaszcza i szpady" wyprodukowały!

(Zaznaczam jednak, że są to tylko moje osobiste "szacunki" oparte na pobieżnej obserwacji kinematografii krajów innych niż Japonia ... )

Ponieważ zajmuję się tym tematem co najmniej półprofesjonalnie (tłumaczę książki o kinie samurajskim, przygotowuję własne publikacje oraz prowadzę blog tematyczny) skatalogowałem na własny użytek około tysiąca takich filmów, z czego już zgromadziłem około 300, a dalszych co najmniej 200 poszukuję, bo wiem, że istnieją na dvd lub taśmach vhs.

Ponieważ jednak tutaj trudno (a może nawet nie wypada) wdawać się w szczegóły, zapraszam do mojego blogu -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) , który aspiruje by stać się (z czasem!) swego rodzaju przewodnikiem po tym kinie ... Już nawet teraz można tam znaleźć katalog ponad 100 tytułów, z których znaczna większość to filmy warte obejrzenia (jak również związanego z tym czasu i "zachodu"). (wpisanie frazy "samurai films" do amerykańskiego Amazona zwraca ponad 200 tytułów)

Innym źródłem informacji o takich filmach będzie portal jFILM (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), funkcjonujący od niespełna miesiąca, w którym zamieszczane będą recenzje, m.in. filmów samurajskich ... Przykładem może być choćby zamieszczona na nim recenzja filmu "Miecz zagłady"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj ulubiony to "Yojimbo", mam na blu-rayu, jakosc powala, transfter super, polecam, Sanjuro tez na blu-rayu wyglada bardzo dobrze :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 33

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.