Skocz do zawartości
IGNORED

Castle Howard = Jamo concert 11


Dzagias

Rekomendowane odpowiedzi

Straszny rozstrzał, to tak rózne głośniki, że ojej.

 

Jamo ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo one były udane, tylko sprzedawane w towarzystwie zlej elektroniki bo ladowaly w duzych sieciach gdzie ikt sie za specjalnie nie przejmowal jak dobrac dobrze wzmak do kolumn i odwrotnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Castle(znam nowszą wersję z węglowymi membranami oraz dużą jedwabną kopułką) nie mają basu,natomiast z lampiakiem grają wybornie i w dodatku to chyba jedne z najładniejszych skrzynek na rynku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważacie, że jamo to dużo wyższa półka od howardów?

Które są bardziej przejrzyste i analityczne, no i poównanie w barwie jest ważne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedne i drugie dosc trudne do wysterowania. jedne i drugie to niezle kolumny. Howardy delikatniejsze w brzmieniu, mniejszy bas choc niezle rozciagniety za sprawa tunelu basowego. Nie maja potegi brzmienia i nadaja sie dobrze do akustyki i malych skladow (choc do tego nadaje sie wiekszosc dobrych kolumn ;)). Howard S3 sa naprawde fajne. Ladnie zlozone i dopracowane. Kiedy sluchalem dobrze mi sie zapamietala scena i srednica. Fajne wokale.

 

 

Jamo Concert 11 to kawal byka. Niektorzy skarza sie na nadmiar basu. Dla mnie to odpowiednik brzmienia B&W w podobnej cenie. Dobre skraje pasma i dobre przetworniki. Lakko krzykliwa gora ale z lampa to powinno byc to.

 

Nie wiem co bym sam wybral. Trzeba by poprobowac..

 

pzdrw

 

soso

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet się nie zastanawiaj tylko kup Howardy u mnie pracowały pod 18W SE .Ustawiłem je ostatnio do Thieli 2.3 a te to dopiero kawał basidła i nie było przepaści .Mają jedną rzecz której nie maja Thiele i większość tandet na rynku a mianowicie radości słuchania muzyki.To były moje pierwsze kolumny których słuchając nie zastanawiałem się nad kablami tylko słuchałem:)Mają przepiękny rozciągnięty bas mega naturalne wokale .Co do sceny jest dużo lepsza od Thieli gdzie napisali w testach przestrzeń -Stadion-.Thiele jedynie mają więcej mięcha i lekko lepsze wysokie ale i kosztowały 2 razy tyle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Jamo, ale pozwole sobie sprostowac opinie o Castle. Wrzucanie wszystkich castle ma sens jesli idzie o wykonanie stolarki i specyficzne brzmienie. Ale ich kolumny sa b. zroznicowane! Np. srednie Avony maja cudowna srednice (weglowy woofer, 2-drozne, malo basu - fakt), ale graja inaczej od np Harlech, czy wiekszych Howardow. Howardy S3 to wlasnie wieksza wersja Harlech S1 - kolumny z wersja lini transmisyjnej (quarterwave), chwalone wlasnie za jakosc basu (zroznicowanie, choc nie b. nisko schodzacy). Ja od siebie powiem, ze jesli sluchasz muzyki wokalnej, Castle moga Cie oczarowac; jesli nie sluchasz wokali glownie, to kup Castle, a zaczniesz sluchac ;-). Castle doskonale nadaja sie do akustyki, jazzu, muzyki klasycznej (glownie kameralnej); maja doskonala przestrzen. Niestety, nie potrafie odniesc ich brzmienia do Jamo, ale mam nadzieje, ze Ci to cos i tak pomoze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dotychczasowe wypowiedzi.

Bedąc świadomym, że słowa nie są miarodajnym doradcą nabyłem jedne i drugie głośniki. Słuchałem do późnych godzin nocnych i pierwsze spostrzeżenia już są.

Wypowiedzi, że jamo mogą być ostre są nieprawdziwe, tak samo jak twierdzenia, że Castle Howard nie mają wykopu:-). Zrobiłem fotki obu kolumn, a z odsłuchów sporządzam notatki by nic nie umknęło uwadze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szczegółach oczywiście w swoim czasie. Pierwsze cechy jakie zanotowałem to:

Jamo Concert 11-> neutralność i bezwzględność dla systemu. Niczego nie zamaskują, pokazują w jakim systemie pracują. Dzwięk precyzyjny, analityczny, bas niesamowicie konturowy, bardzo dobra rozdzielczość i naturalne oddanie iluzji przestrzennych.

Castle Howard-> dzwiek gęsty na rozbudowanej średnicy pełen ładnych wybrzmień. Sredni bas lekko podbity za sprawą którego potrafi być bumiący. Iluzje oddania przesztrzeni zrobione sztucznie za sprawą promieniującego do góry jednego z głośników. Wysokie dzwięczne nie pozostawiają niedosytu. Ogólnie bardzo przyjemnie się słucha- takie granie na wiele godzin bez analizowania nagrania na poszczególne składowe. Srednica naprawdę piękna, a jej podbarwienie ciepłem i gęstością może się podobać, choć przez wielu odebrane będzie to za odstępstwo od neutralności. Taki spoóśb prezentacji pozwala na słuchanie niemal każdej płyty. Jamo na ten przykład różnicują płyty pod wzgledem realizacji i jakości nagrania. Brakowało mi trochę drapieżności i ukłucia trąbki oraz skonturowania basu. Wymieniłem kabelki, zrobiłem małe czary mary i.... uzyskałem zaczątki konturowości i otwarcie się dzwięku, który już wcześniej wydawał sie otwarty. W sumie po małych zmianach okablowania Howardy nabrały pozytywnych cech kolumn jamo. Ciekaw jestem jak by okablowanie wewnętrzena zastąpić dobrym srebrem. Sądzę, że byłby to krok w dobrym kierunku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie polecam sam zmieniałem okablowanie na srebro .Nastepnie zamieniłem na nordosta flat line i wyjrzało słońce :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wszelkiej maści różne kable do tego celu łącznie z Flatline Super Goldem i nawet Nordostem Reference. Srebro o którym myslę jest w postaci taśm srebrnych jak właśnie flatline. Daje sygnaturę przejrzytą i miekko-gładką jednocześnie, a bas ma odpowiedni kontur, czyli to czego brakuje Howardom. Zastanawiam się ównież czy by nie dać kondensatorów music cap Hovlanda w torze na wysokich. Dziś rozkręcę głośniki i zobaczę co i jak:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Castlach ilość basu,a przy okazji niejako barwą średnicy można manipulować poprzez zmianę wielkości prześwitu między cokołem a kolumną,jeżeli jest tam tylko jedna podkładka jest to ustawienie standardowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem:-). Odsłuchuję je w standartowym otwarciu cokołu. Nie wiem czym oryginalnie kolumny były okablowane, ale odkryłem przyczynę basu, kóry mi sie nie podoba. Odkręciłem płytkę terminali ze zwrotnicą. Poprzedni właściciel okablował wysokie tony Quadem silverem (wielkie G) oraz srednio-niskie tony monsterem Z (jeszcze wieksze G),stąd ten bas, którego się czepiam. Jeśli chodzi o zwrotnicę, jest ona prosta, ale kondensatory to porządne polipropyleny i nie ma sensu ich zmiany na Hovlandy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wykonanie kolumn (obudowa, stolarka), Concert 11 są dużo cięższe niż Howardy. Jamo mają perfekcyjną stolarkę łączącą kunszt stolarski z nowoczesna technika produkcji, Castle mają obudowę zrobioną ze smakiem, lecz przypomina ona wyroby pospolicie robione w małych warsztatach stolarskich.

Wszelkie ochy i achy nad pracą stolarzy Castla są wielce przesadzone, a stolarka Jamo wielce niedoceniana za sprawą obecności kolumn tej marki w dużych sieciach sklepowych.

Zamieszczam zdjęcia oceńcie więc sami. W mojej ocenie w kategorii obudowa wygrywają bezapelacyjnie Jamo Concert 11.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-25503-100007107 1261646899_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że rzecz gustu. Spośób łączenia ścianek, sposób i precyzja położenia okleiny, gładkość z jaką zostało to zrobione przemawiają na korzyść Jamo bez względu na gusta:) Howardy w tej kwestii wyglądają jak składane w garażu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie Castle są składane w garażu w Chinach. Nawet nie mają własnej osobnej fabryki, a jak się chce kolor którego akurat nie ma u sprzedawcy lub dystrybutora to trzeba czekać 2 m-ce aż je zbudują.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pozdrawiam Mirosław Andrejuk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) Nie chodzi mi o krytykę, a wyłącznie porównanie obu głośników pod każdym wzgledem.

Konstrukcyjnie, jeśli chodzi o części w obu konstrukcjach są na podobnym poziomie technicznym. Zwrotnice concert są bardziej rozbudowane i widać tam, że są robione na taśmie montażowej. Zwrotnice howardów mają wysokiej klasy kondensatory, natomiast spośób montazu przypomina wyroby DIY jakie robią koledzy z forum.

Jamo są przekablowane i poprawione to i owo, Howardy zostaną poprawione w wolnym czasie. Do tego etapu odsłuch i odsłuch, bo to chyba najważniejsza kwestia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta wersja Howardów miała jeszcze znakomite tweetery Vifa D25AG. W późniejszych S3 wsadzili już jakieś no-name szmaciane g...no.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, zawsze gdy widzę Howardy S2 w mahoniu, zastanawiam się czy to nie moja para ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nie zastanawiaj. Jak je sprzedałeś to już nie Twoje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprzedałem ... bodajże w 1995 ukradli mi takie razem z samochodem :-(

 

Kierowca mojego ojca wiózł mi nówki sztuki z Decibela. Popełniłem błąd bo nie ustaliłem jakie miały numery seryjne. Tak wcześniej czy później bym je znalazł na rynku s/h. A tak zawsze gdy widzę, zastanawiam się, czy to nie moja para ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Don't trust opinion on forums.... every time I bought something based on online opinion and without listening in advance, it ended up being a big disappointment."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziagas, a czy możesz zdradzić jak się miała cena Howardów do Jamo? Rozumiem, że oba to sh? Ciekaw jestem bardzo, bo sam mam już drugą parę Castli. Dlatego ich porównanie z innymi konstrukcjami to nie lada gratka. Z tego co pamiętam to Howardy S2 to dość oryginalna konstrukcja. Ja sam mam Harlechy S1 i muszę powiedzieć, że duża scena dzięki głośikom promieniującym do góry bardzo mi się spodobała. Być może dałem się złapać na tanie efekciarstwo, ale trudno - ja nie jestem specjalnie osłuchany.

Mam pytanie: czy wymiana wewn. okablowania to trudne zadanie? Dostęp rozumiem poprzez odkręcenie dolnej podstawy? Czy trzeba wszystkie głośniki wykręcać i tak jest najłatwiej?

Czy dla osobby robiącej to po raz pierwszy to nie zbyt duże wyzwanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romekjagoda-> to co jednemu spędza sen z powiek i jest wielkim problemem, drugiemu napędza usmiech na twarz. Tak tez jest i w tym przypadku. Przekablować trzeba koniecznie i w mojej dotychczasowej ocenie wyłącznie srebrem. Inaczej zawsze będzie grało tylko hajfajowo i na tym koniec. Jedostajny bas, brak szybkości, braki w mikrodynamice powodą braki w natarczywoci i obojętne co sie słucha jest przyjemnie ale i jednocześnie bez emocji. Srebro doda życia Castlom co w połączeniu z ich średnicą powinno przynieść dobry efekt. Uważam też, że watę jaka użyta została na wytłumienie lepiej podarować kobietom zastępując ją filcem lub wełną owczą. Po wymianie okablowania jest to kolejny niezbędny krok.

 

Elbi nie są to Twoje głośniki. Nabyłem je od bliskiego kolegi, który kupował je osobiście w kraju. Podobnie jest z Jamo:-)

 

McGyver-> tak wysokotonowy to dobry głośniczek. Niestety obecnie jego możliwości ogranicza użyty Q. Silver. Dzwięki wysokich tonów zabiast perliście wybrzmiewać wydostają się nie w pełni.

 

Podsumowując-> mam fajną zabawę i zobaczę ile i na jaki poziom uda mi się wznieść Castle.

Zaraz zabieram się do roboty za zamek Howarda:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorrki za błędy i braki pewnych literek. Piszę na bezprzewodowej klawiaturze i bateryjki chyba słabe i zjada mi literki.

 

 

romekjagoda-> pytałeś o ceny w SH. Zupełnie się nie orientuję, bo z tym bywa różnie. Natomast ceny jak były nowe zapłacono: Jamo-10.300, Castle 9.000. Można więc przyjąć, że porównanie jest w zbliżonej klasie cenowej.

Z dugiej ręki natomiast cena jest nieistotna. Można bowiem trafić okazję lub przepłacić i nie będzie wartość miarodajna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Co do przekablowania Castli to w pelni sie zgadzam. Sam to robilem kilka razy (model Harlech S1). Testowane byly rozne druty. Srebrny rowniez, ale tutaj dzwiek mi nie podszedl - gora byla zdecydowanie zbyt ostra. Bas natomiast byl fantastyczny. Potem byl rowniesz solid-core z miedzi UPOCC i tez wylecial. Skonczylem na QED Original - wyszlo bardzo bardzo przyzwoicie - mysle, ze udany kompromis - o niebo lepiej niz na orginalnych drutach.

 

Wiem, ze moznaby pobawic sie w wymiane kondensatorow w zwrotnicy (kilka z nich nie jest najlepszej jakosci) i w poszukiwanie lepszego drutu do srodka - jednak w moim wypadku cena dotychczasowych eksperymentow byla niebezpiecznie bliska ceny za ktora kupilem te kolumny - dlatego powiedzialem dosc :)

 

pozdr i zycze udanych eksperymentow :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.