Jump to content
IGNORED

Dzwiek przez hdmi czy kabel optyczny??

denis81

Recommended Posts

Mam pytanie co do wyboru polaczenia. Jak dotad nie znalazlem na nie nigdzie odpowiedzi. Mam podlaczony LCD do amplitunera przez hdmi, moj blurey tez laczy sie przez hdmi z aplitunerem ale znalazlem w ustawieniach ze mozna puscic sygnal audio przez kabel optyczny. i tu wlasnie tkwi moje pytanie czy lepiej zostawic dzwiek i obraz przez hdmi czy lepiej jest puscic dzwiek oddzielnie przez optyczny??jak to ma sie do jakosci dzwieku miedzy hdmi a optycznym?

Poza ograniczeniem o którym napisałem w przypadku SPDIF (nic nie będzie poza STEREO PCM 192 k/24 bit, AC3 48K 5.1 stratne, DTS 48K 5.1 stratne) SPDIF ma zaletę w postaci "nieelektrycznego" połączenia ... nie przenoszą się śmieci po masie, nie ma w tym miejscu możliwości powstania pętli mas.

Przez S/PDIF nie puścisz żadnego audio przypisanego do formatów HD. Ani z SACD/DVD-A (jeśli masz stosowny odtwarzacz).

HDMI wnosi jitter, co jak się uważa dodaje zakłócenia w czystości dźwięku. Dlatego (jak wielu powiada) najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie w samym odtwarzaczu dobrej klasy dekoderów i przetworników D/A i wypuszczanie już zdekodowanego sygnału wielokanałowym połączeniem analog.

Nie wiem, nie czyniłem porównań. Bardzo chciałbym natomiast zobaczyć wyniki tzw. "ślepych testów", w tej sprawie. Tylko takie badanie może udzielić obiektywnej odpowiedzi: czy rzeczywiście ten jitter aż tak przeszkadza, oraz czy różnice sa wogóle słyszalne dla odbiorców. W wielu innych sprawach "ślepe testy" wykazały, że słuchaczom wmawia się różnice w odbiorze, albowiem oni sami niczego nie są w stanie zauważyć.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.