Skocz do zawartości
IGNORED

Dom to nie studio. Charakterystka kolumn w domowym audio


jozefkania

Rekomendowane odpowiedzi

Liniowość przetwarzania choć wskazana, to bez względnie konieczna nie jest. Inne ustawienie, całkowicie inna akustyka, inna odległość odsłuchu, po prostu inne warunki, inne środowisko.

 

Przeważnie domowe kolumny stoją dość blisko ścian. Czasem w kątach pomieszczenia. Bas ulega wzmocnieniu. Istotne jest zjawisko baffle-stepu. Na skutek małej powierzchni frontu kolumn spada efektywność przetwarzania niższej średnicy i basu. Oczywiście konstruktorzy biorą to pod uwagę i kompensują za pomocą zwrotnicy. Jednak ustawienie kolumn blisko ścian spowoduje dodatkową kompensację i w efekcie kolumna z wyrównaną charakterystyką da wycofane brzmienie, na skutek podbitego basu. Czyli w domu korzystniejsza jest lekko opadająca charakterystyka basu.

 

No i jeszcze trzeba dodać, że w domowych kolumnach nie zaszkodzi lekkie złagodzenie górnej średnicy. To zakres największej czułości słuchu i jednocześnie zakres odtwarzany przez mały głośnik, kopułkę, która bardzo szeroko rozprasza fale w tym miejscu. Biorąc pod uwagę słabo umeblowane mieszkanie, fale skutecznie odbiją się od ścian, podłogi, sufitu. Wzmocnią górną średnicę i spowodują jazgotliwe brzmienie.

 

Proszę o merytoryczne wpisy. Przybliżenie zależności charakterystyka kolumn - pomieszczenie, ustawienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Liniowość przetwarzania choć wskazana, to bez względnie konieczna nie jest.

 

Jest konieczna i to bezwzględnie. Jeśli kolumny będą równe to wiemy, że jeśli coś nam nie gra, to tylko pomieszczenie a nie kolumny. Po drugie jeśli zaprojektujemy kolumny z osłabionym lub wzmocnionym fragmentem pasma tylko po to, żeby pasowały nam do pokoju, to będziemy mieć problem z ich ewentualnym sprzedaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio Academy, 23 Gru 2009, 20:15

 

Czy to jest liniowe przetwarzanie, liniowa charakterystyka ? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wswier

(Konto usunięte)

>jeśli zaprojektujemy kolumny z osłabionym lub

>wzmocnionym fragmentem pasma tylko po to, żeby pasowały nam do pokoju, to będziemy mieć problem z

>ich ewentualnym sprzedaniem.

Hmm - nie usurpuje sobie prawa do bycia autorytetem w tej dziedzinie, ale :

1) np vienna acoustic liniowej charakterystyki nie maja, i - jakos sobie radza ze sprzedaza

2) co zrobic z nieliniowymi wzmacniaczami, ktore promuja np. srednice, albo skraje pasma ?

pzdr

wswier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modrzew47, 23 Gru 2009, 20:02

 

>Co masz konkretnie na myśli?

>Bo trochę zmodyfikowałeś tezę.

 

O to, że pomieszczenie dodaje coś od siebie. Nikt nie ma warunków studyjnych, martwego akustycznie pomieszczenia. Teza jest taka, że w domu wskazane jest lekko opadające zbocze basu i nie zaszkodzi lekkie złagodzenie górnej średnicy. Wszystko po to by kompensować kiepską akustykę i ustawienie sprzętu blisko ściany. Proszę o inne tezy, inne podejścia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania

jesli w celach handlowych chcesz sie dowiedziec jakich kolumn chca ludzie to wymysl sposob jak dotrzec do nich ze swoim pytaniem

myslisz ze koledzy stworza ci jakas recepte?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania

Ja mam duże pomieszczenie odsłuchowe.Pamiętasz?60m2 a kolumny stoją swobodnie.A jaka jest akustyka?Trzeba by było pomierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kontekście uznawane za szarlatanerię, strojenie kolumn "na słuch" należy uznać za całkiem poprawną procedurę. Oczywiście należy ją podeprzeć pomiarami, żeby ostatecznie nie wylądować w lesie. Jednak każdy poważny wyrób audio przechodzi przez procedurę odsłuchową więc ucho i tak wygra z pomiarem. Wypada jednak dbać o równą charakterystykę. Pytanie na ile równą ? Co warto modyfikować w celu poprawy brzmienia, a co jest grzechem ?

Ja wysuwam tezę, że szkodliwe jest podbijanie basu, bo on i tak zostanie wzmocniony przez pomieszczenie. Lepiej zadbać o jego rozciągnięcie niż ilość. Np. często spotykane podbicie przy 100Hz, kosztem szybkiego spadku niższego basu. Niższy bas uzyskamy z obudowy zamkniętej. Słabszy, ale z niższym zejściem, równiejszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wswier

(Konto usunięte)

Dodatkowo nalezaloby dodac do tego wszystkiego gusta uzytkownika.

Jeden lubi wycofane skraje pasma i ekscytuje sie muzykalna srednica, inny natomiast

lubi "dac czadu".

reasumujac, mamy nastepujace czynnniki

- rozne warunki lokalowe (ja, np. nie mam problemu z bliskoscia scian bocznych/tylnich)

- rozny sprzet towarzyszacy (wzmacniacz + zrodlo)

- rozne gusta uzytkownika

Dlatego tez, MSZ, nie ma czegos takiego, jak "idealna charakterystyka" dla zastosowan domowych,

a proba zrobienia czegos "dla wszystkich" moze sie skonczyc zrobieniem czegos "dla niczego"

pzdr

wswier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cir, 23 Gru 2009, 20:58

 

Nie. Po prostu nie ma wątku na ten temat. Niby liniowo to dobrze. A w praktyce może grać źle. Więc założyłem wątek odnośnie korelacji pomieszczenie - kolumna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego "dom to nie studio"? W obecnych czasach wielu amatorów posiada w domu mini-studio i sobie coś tam w nim robi/nagrywa/eksperymentuje. Fakt, ustawienie głośników, ich jakość i dobra akustyka to podstawa, ale nie popadajmy w przesadę :) Jak ktoś z amatorów chce/ma w domu "studio" bo ma do tego warunki - to proszę bardzo. Znam kilka takich osób i nie zauwałyłem u nich specjalnie "przesuniętej charakterystyki". Ale rozumiem także i rozterki oraz wątpliwości Założyciela tego wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania

"Nie. Po prostu nie ma wątku na ten temat. Niby liniowo to dobrze."

 

tyle ze skad przekonanie ze ludzie chca kupowac liniowo? a sprzedaje sie ludziom a nie redaktorom gazet audio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wswier, 23 Gru 2009, 21:05

 

>Dlatego tez, MSZ, nie ma czegos takiego, jak "idealna charakterystyka" dla zastosowan domowych,

>a proba zrobienia czegos "dla wszystkich" moze sie skonczyc zrobieniem czegos "dla niczego"

 

Oczywiście. Dlatego ten wątek. W "martwym akustycznie" pomieszczeniu teoretycznie kolumny z płaską charakterystyka. W małym pokoju - kolumny z osłabionym basem. W średnim - już więcej basu niż z monitorków itd. Nie mówię, że jedna idealna, bo to bzdura.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Violet, 23 Gru 2009, 21:11

 

>A dlaczego "dom to nie studio"? W obecnych czasach wielu amatorów posiada w domu mini-studio i

>sobie coś tam w nim robi/nagrywa/eksperymentuje. Fakt, ustawienie głośników, ich jakość i dobra

>akustyka to podstawa, ale nie popadajmy w przesadę :) Jak ktoś z amatorów chce/ma w domu "studio" bo

>ma do tego warunki - to proszę bardzo. Znam kilka takich osób i nie zauwałyłem u nich specjalnie

>"przesuniętej charakterystyki".

 

Z tego względu, że przede wszystkim nad basem nie zapanujemy, bez poważnego remontu domu. Pułapki basowe, "podwójne ściany" itp. Wtedy dom się staje po prostu studiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charakterystyka to rzecz gustu a o gustach się nie dyskutuje, pewnie większość audiofili lubi podbite końcówki . Ja osobiście od wielu lat dażę do jak najrówniejszego pasma w danym pomieszczeniu ( stroję aktywne filtry w pokoju aby było jak najrówniej bo gdybym to robił w komorze bezechowej to pewnie by było gorzej) i nie mam żadnych wątpliwości że im równiej tym lepiej, wierniej . Pisałem w wątku obok że niedawno zrobiłem celowo górkę 2dB od 16kHz w górę i grało to efektownie ale przestałem słuchać muzyki bo mnie to denerwowało, dopiero po wyrównaniu pasma przestałem się zastanawiać nad brzmieniem i słucham muzyki bo nic mi nie przeszkadza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wswier

(Konto usunięte)

No i jeszcze dochodzi czwarty czynnik :

zmiennosc owych gustow :-), czyli :

w jednej chwili, do jednego gatunku podoba mi sie taki a taki charakter brzmienia, w innej

zas - zupelnie inny.

Czyli - zostawalaby jakas forma "equalizacji" ... ?

A dla "bardziej stabilnych brzmieniowo" :-) - aktywne kolumny + bi/tri amping ... ?

pzdr

wswier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cir, 23 Gru 2009, 21:15

 

>tyle ze skad przekonanie ze ludzie chca kupowac liniowo? a sprzedaje sie ludziom a nie redaktorom

>gazet audio

 

Żadnego przekonania. Merytoryczny wątek o tym, co jest korzystne, a co nie. Podałem we wstępnie co uważam za stosowne jeśli idzie o kompensację kiepskiej akustyki. Ciekaw jestem innych głosów. Nie potrzebnie doszukujesz się drugiego dna. Ludzie i tak wybiorą więcej basu. Więc to nie wiele wnosi w temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 23 Gru 2009, 21:07

 

../ Niby liniowo to dobrze. A w praktyce może grać źle. Więc założyłem wątek odnośnie korelacji pomieszczenie - kolumna...

 

Wątek bardzo słuszny. Producent nigdy nie będzie projektował kolumn zoptymalizowanych do twojego pokoju. Możesz dobierać kolumny z taką nieliniową charakterystyką żeby kompensowała w miarę możliwości akustyczne wady twojego pokoju. Albo stosujesz różne sztuczki - panele akustyczne, ingerujesz w kolumny od oklejania aksamitem aż po zwrotnicę... Osobiście targnąłem się na otwory bas-refleksu, które nieraz zatykam (pomaga). A może tak mniej snobizmu i wpiąć EQ. Oczywiście doda 0,005% THD do 0,5% THD wzmacniacza klasy AB na zwykłej głośniści. Może ważniejsza jest jakość dźwięku niż bezwzględny puryzm?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tylko te dwie tezy ze wstępu są słuszne w kontekście domowego audio ?

Łagodnie opadające zbocze basu i złagodzona górna średnica, czyli okolice 3kHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Józef ... ja nie widzę by w standardowym, losowy wybranym pomieszczeniu była jakoś szczególnie podbita górna średnica przy 3 khz:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

... u mnie tego też nie zauważyłem. Uważam że kolumny powinny być produkowane tak by były możliwie najbardziej liniowe. Ew. próba zrobienia kolumny nierównej tak by wpasowała się w rezonanse pomieszczenia to strata czasu bo każdy ma te rezonanse gdzie indziej (częstotliwość inna) i często ew. nierówności wręcz się dodają i na nierównych kolumnach jest tylko gorzej.

 

Poza tym i tak warto pracować nad pomieszczeniem, a kupując kolumnę nierówną, kiedy pomieszczenie będzie coraz bardziej neutralne to dźwięk pozostanie wykrzywiony przez kolumny ... z której strony by nie patrzyć to Ja osobiście będę omijał nierówne kolumny jak najdalej (szczególnie że te równe u mnie grają lepiej ... zarówno w muzyce jak i przy testach generatorem).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jozefkania, 23 Gru 2009, 20:30

 

>Audio Academy, 23 Gru 2009, 20:15

>

>Czy to jest liniowe przetwarzanie, liniowa charakterystyka ? :)

 

+- 3 dB ... ? jak na Hi-Fi to tak ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja charakterystyka i tak jest ładna w porównaniu z innymi gigantami kolumnowymi za kosmiczne pieniądze ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mądrze tam piszą.Monitor studyjny ma swoje miejsce a źle zaaplikowany też bedzie fiksował.

Tak więc akustyka pomieszczenia ma decydujące znaczenie i zgodnie z tym twierdzeniem,należy przed zakupem odsłuchac w domu.W warunkach w jakich kolumna będzie pracowac.Myśle,że są pomieszczenia w których z róznych względów akustyki poprawić sie nie da i tutaj korektor może być wybawieniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio Academy, 23 Gru 2009, 23:14

 

>Moja charakterystyka i tak jest ładna w porównaniu z innymi gigantami kolumnowymi za kosmiczne

>pieniądze ;)

 

Są hi-endy gdzie głośniki pracują niemal w przeciw fazie. Nie pamiętam firmy, ale był taki przypadek :)

Najgorsze, a może najlepsze jest to, że kolumna strojona absolutnie, tylko i wyłącznie na słuch również mieści w ramach dźwięku hi-fi. Z czego audiofile, jak myślę, nie zdają sobie sprawy. Uzyskanie tego +/-3dB to żadna sztuka mając odrobinę wiedzy i danych o głośnikach. No ale laik tego nie uzyska :) Laik nie mając pojęcia o zwrotnicy uzyska może +/-6dB i dźwięk ogólnie nie do słuchania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje. Takie strojenie robi się na słuch i żadna komora bezechowa nie jest potrzebna.

Sztuką jest zgrać całość fazowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Użytkownicy+

Zgadzam się z Józefem. Szkoda że nawet przy sporej cenie kolumn, nie można ich dostroić (np. za opłatą) w docelowym pomieszczeniu. Gdybym miał produkować kolumny, to zastanowiłbym się nad taką opcją. Zawsze po zmianie pomieszczenia, czy właściciela( na to samo wyjdzie), można by za opłatą ponownie "dostosować" kolumny do pomieszczenia.

 

Robert

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 12

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.