Skocz do zawartości
IGNORED

Problem waskiego pokoju


ulumulu1988

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z dlugim waskim pokojem. Poruszalem juz kiedys ten temat ale niestety jakos nie udalo sie go rozwiazac. Pokoj ma wymiary 2,5x5m. Problem polega na tym ze przy ustawieniu na waskiej scianie kolumn w centralnej czesci pokoju nie ma basu. Czytalem w necie ze taki pokoj to jeden z najgorszych pod wzgledem akustycznym. Doradzano iz mozna zmienic jego ksztalt przez wstawienie na waska sciane mebloscianki ale ja na waskich scianach mam drzwi wejsciowe i okno wiec to odpada. Druga opcja byla zeby wstawic na dluga sciane glosniki ale pokoj jest strasznie waski 2,5m i wtedy jestem praktycznie prawie na linii glownikow i tez problem jest ten sam. Czy da sie to jakos naprawic czy jestem skazany na taki odlsluch? Wymiana glosniwko chyba nie pomoze? Nie chce zamieniac glosnikow na sluchawki hehe Prosze o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem gdzies tez ze mozna zasotosowac mate wygluszajaca aby zniwelowac 1 odbicia od scian bocznych. W ktorym miejscu maja byc te maty? Czy to pomoze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam podobny problem, również mam taki pokój, kolumny mam ustawione na dłuższej ścianie. Stoją niestety prawie na środku pokoju, 50 cm od tylnej sciany, po 110 cm od bocznych, między sobą mają około 2 metrów luzu, dużo kombinowałem z ustawieniem i takie okazało się najlepsze, kolumny to tannoy f1, w takim ustawieniu grają bardzo dobrze, jest wszystko, ładny dół, szeroka scena, nic nie ucieka, spróbuj u Siebie, załączam zdjęcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulumulu,mam podobne wymiary tj.-DŁ.5M,SZER.2,90M.

Niestety w ustawieniu głosników na długiej ścianie w miejscu odsłuchu nie słychać najniższych basów.Z kolei w przypadku ustawienia na krótkiej ścianie niskie tony są słyszalne do najniższych częstotliwości,ale mankamentem jest zbyt mała''scena''w szerz oraz zbyt''ściśnięta''.

 

Zatem szukamy innego pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Kuli z takim ustawieniem jak masz pojawilo sie tyle basu ze musialem wylaczyc korekcje przez def done. Ustawienie troche nie praktyczne patrzac na komputer ale trzeba cos wybrac jaos pokombinuje i moze ustawie reszte ale naprawde bas i scena sie polepszyly

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż,pojawił się bas,piszesz.Oczywiście,jednak mając duże głośniki nisko tonowe(spore skrzynki-obudowy),nie ma możliwości usłyszenia najniższych pomruków w ustawieniu Kuli.Posiadam takie ustawienie jak Kula,ba nawet bazę między kolumnami posiadam mniejszą,i niestety pomruki najniższe poza centralnym miejscem odsłuchu.Owszem resztę basów słychać,oj słychać aż nadto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak fantazji nie ma ale zawsze to lepsze niz na tej krotkiej scianie bo lepiej brzmi chyba nic wiecej sie nie da zmienic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również miałem podobny problem ( w sumie dalej mam) tylko pomieszczenie troche wieksze tj 3,60 x 7,40.

Da sie odczuc powazny deficyt na basie w centrum-próbowałem chyba wszystkiego-długo nie mogłem znaleść rozwiazania ,a po przeczytaniu tego watku moje przypuszczenia sie potwierdziły.Problem rozwiazałem w dosyć prosty sposób-znalazłem referencyjne miejsce odsłuchowe i tam posadziłem fotel- stosuje to od jakiegoś czasu i jest zupełnie OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam na razie taki pokój przeznaczony do odsłuchów...wg. mnie ustawienie kolumn u kuli jest najlepsze...lepiej chyba się już nie da...też tak mam...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie takie jaki widnieje u Kuli jest najbardziej optymalne,również u siebie zaobserwowałem iż w takim usytuowaniu głośników słychać najlepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać, że w moim wypadku kolumny krzyżują się dokładnie w miejscu odsłuchu na środku głowy, eksperymentowałem za głową i przed ale to ustawienie okazało się najlepsze. Niestety siedzę praktycznie przy tylnej ścianie, oddziela mnie od niej wyłącznie kanapa i pomimo, że ściana jest goła i nie posiada żadnego tłumienia to nie ma tragedii. Mam nadzieję, że trochę pomogłem. Pozdrawiam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

W tak wąskim i długim pokoju niestety nie da się dobrze ustawić kolumn

na całej szerokości z dobrym odbiorem. Spróbuj przesunąć się z kolumnami

i miejscem odsłuchowym bliżej drzwi lub okna,robiąc trójkąt równoramienny.

Jeśli siedząc na kanapie masz do kolumn w linii prstej 2m to ustaw kolumny

max.2,0 m od siebie,ale przy którymś boku pokoju. Odstęp od bocznej ściany

jednej kolumny dobierz eksperymentalnie lub w miarę możliwości,a obok drugiej

w tym samym odstępie postaw szafę lub witrynę, dla symulacji zamkniętego boku.

Jeśli masz dobre kolumny to basu Ci nie zabraknie, a wysokie ustawisz skręcaniem

kolumn do środka i góra dół.

Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale ty masz o metr szerszy od mojego jak a bym zastosowal moetode tej elipsy to bym juz siedzial na glosnikach heheh to z tym trojkatem i meblem z jednej strony to ladny bajer. Zmienilem tak i zupelna zmiana hah :D

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam , ja tez mam ten sam problem , moj pokoj to 2.5m na 5m i do tego wysoki 3.75 , narazie mam kolumny na ktotkiej scianie ,ale zamierzam pokombinowac na dluzszej po nowym roku jak zmienie kolumny .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam waski pokoj, kolumny ustawilem na dluzszej scianie prawie na styk z nia. Zauwazylem ze korzystniejsza jest mniejsza, nawet ponizej 2 metrow odleglosc miedzy nimi. Kolumny sa podstawkowe z otworem z przodu, z duzym 16 cm glosnikiem, latwiej na nim uzyskac nizszy bas. Bas musialem nawet troche zmniejszyc wykorzystujac b.luzne nietypowe zatyczki na otwory. Punkt odsluchu jest w na przecieciu osi glosnikow. Ciekawe ze w moim przypadku, aby scena byla na wysokosci oczu musialem podniesc kolumny o ok. 15 cm, dodatkowo przechylajac je do gory,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryszard jak dasz na krotka sciane kolumny to nawet nie chodzi o scene ale bas w centralnej czesci pokoju nie bedzie istanial. Sam tak mialem na poczatku. Pojawial sie dopiero na koncu pokoju a w srodku nic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pokój 5x3, ale ze względu na skos ściany (dach domku), mogę ustawić kolumny raczej tylko na dłuższej ścianie.

Próbowałem na krótszej również, zalety to bardzo dobrze zebrany, punktowy, kopiący basior, słychać było że schodzi niżej niż w ustawieniu na dłuższej ścianie, świetna głębia sceny, niestety wady to wąska scena, ogólny chaos i włażenie instrumentów na siebie, też przesunięcie jednej strony względem drugiej (skos na jednej ze ścian).

W ustawieniu na dłuższej ścianie scena jest znakomicie rozciągnięta i poukładana, dźwięki bez problemów dochodzą z boków pomieszczenia, niestety bas jest słabiej kontrolowany i nie schodzi tak nisko, oczywiście najmocniejszy jest w rogach pomieszczenia a nie tam gdzie siedzę :] Najlepsza scena w takim ustawieniu jest gdy kolumny stoją niemal na środku pokoju (ala Audio Physic), tylko że wtedy troszku basu braknie, dlatego trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy ilością basu a poukładaną sceną. Kolumny ustawione przy samej ścianie to już w ogóle jakaś pomyłka, scena płaska, dźwięk przyklejony do głośników, dudniący bas... Niestety, brakuje jeszcze tego 1 m oddechu :(

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I love the sound of crashing guitars

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 24

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.