Jump to content
IGNORED

DiAural Project- zwrotnice głośnikowe nowej generacji?


marox

Recommended Posts

Guest Arek__45

(Konto usunięte)

No wlasnie pisalo o tym "Audio" chyba z dziesiec lat temu przy okazji wywiadu z R.Kimberem....czy jest to taka rewolucja ze trzeba z nia walczyc i spychac na obrzeza audio?

Link to comment
Share on other sites

No, szału nie ma. Jest tio zwrotnica szeregowa a w filtrze wysokotonowym zastosowano zamiast kondensatora rezystor i cewkę które go zastępują, emulują. Czy jest to rozwiązanie lepsze to bardzo wątpię. Nie widzę tu żadnych zalet.

 

Po pierwsze w takim połączeniu efektywność jest 3-6dB niższa, poza tym, taki filtr umożliwia w zasadzie tylko podziały I rzędu a nie można także osobno regulować (w tym układzie) częstotliwości granicznej dla głośnika wysokotonowego i niskotonowego.

Efektywności głośników muszą być odpowiednio dobrane (chyba że zastosuje się tłumik dla wysokotonowca). Efektywność wysokotonowego musi być odpowiednio wyższa. Poza tym, taki układ czy połączenie zaniża ok. 2x. impedancję zestawu. Dodatkowo wtrącona szeregowo z głośnikiem wysokotonowym rezytancja stała o odpowiednio dużej mocy zamiast kondensatora osłabia jego kontrolę i tłumienie. Impedancja kondensatora maleje z częstotliwością a więc rośnie kontrola i tłumienie głośnika wysokotonowego.

 

Tak więc sam układ jest tylko ciekawostką o ograniczonym znaczeniu praktycznym a nie przełomem i nie bardzo jest tu co patentować bo nie wiem jakie mają być spodziewane korzyści. Ja bym wolał dać kondensator niż tak kombinować.

Link to comment
Share on other sites

Dla niskich częstotliwości głośnik wysokotonowy jest obciążony składową wynikającą z obecności dzielnika w postaci R_DC cewki i R szeregowego (równolegle z gł. niskotonowym) co ogranicza skuteczność takiej filtracji do pewnego stałego poziomu - tu kondensator okazuje się lepszym filtrem.

Link to comment
Share on other sites

Guest cadam

(Konto usunięte)

"Otóż - jak tłumaczą twórcy rzecz zaczyna się już w trakcie nagrania, kiedy jedna membrana zbiera niskie i wysokie częstotliwości. Zachodzące wówczas zjawisko modulacji nazwano efektem Dopplera. Ponieważ ucho ludzkie odbiera dźwięk w ten sam sposób, to gdybyśmy mieli do czynienia z idealnym głośnikiem szerokopasmowym to, co zaszło w mikrofonie, wszystko byłoby w porządku."

 

Bzdura!

Odtwarzaniem dźwięku głośnikiem szerokopasmowym nie zlikwidujemy zniekształceń Dopplera powstających w mikrofonie, bo te zniekształcenia powstające w głośniku dodają się do tych z mikrofonu. Właśnie zestawy wielodrożne wprowadzają niższe zniekształcenia Dopplera dzięki oddzieleniu niskich od wysokich częstotliwości. Jedyną zaletą zwrotnicy DiAural jaką widzę to odtwarzanie przebiegu prostokątnego bez zniekształcania jego kształtu.

Link to comment
Share on other sites

Teza wysnuta prawdopodobnie na potrzeby artykułu. Podejrzewam, że w mikrofonach efekt Dopplera nie występuje ze względu na bardzo małe wychylenia ich membrany, jedynie jakieś przesunięcie fazowe. Gdyby mikrofon poruszał się np. ze stałą i znaczną prędkością liniową w kierunku do lub od źródła dźwięku efekt może wystąpić, nie inaczej. Podobnie gdy porusza się źródło dźwięku (względność prędkości).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.