Jump to content
IGNORED

Regulacja Dual 714Q


Maciek_89

Recommended Posts

Witam.

Czytałem kilka tematów na temat regulacji gramofonu, mimo to mam jednak z tym mały problem. Instrukcje do gramofonu mam tylko po angielsku, oprócz tego nie potrafię znaleźć kilku danych technicznych dotyczących mojej wkładki.

1. Z tego co wyczytałem na przeciwwadze zawsze są wartości liczbowe wyrażone w gramach, które powinny oscylować pomiędzy 1-3g. U mnie są to wartości dochodzące do 9. Z tego co wyczytałem w instrukcji powinno być ustawione na 7.8 (zaznaczone jest tylko 7 i 8 więc ustawiłem na oko). Biorąc pod uwagę, że nie mam wagi zostawiać to w tej pozycji czy jakoś inaczej?

2. Jaką wartość powinienem ustawić na kółku które w instrukcji jest oznaczone nr 3 ? Wydaje mi się, że ustala się tym nacisk igły ale nigdzie nie potrafię znaleźć wartości nacisku dla mojej wkładki (Ortofon ULM60E).

3. Do czego służy duże srebrne pokrętło do którego jest podłączone ramię ? Sa na nim srebrne strzałki, można nim kręcić.

4. Kółko z antyskatingu jest oznaczone nr 5, tak ? Czy kręcąc nim powinienem odczuwać jakiś opór? Mogę nim kręcić wokół bez żadnego oporu. Gdzie właściwie jest początek skali ?

Link to comment
Share on other sites

Nie chodzi mi o idealne ustawienia. Nie mam płyty testowej i wagi do mierzenia nacisku igły więc wiem, że nie uzyskam idealnych rezultatów. Zależy mi tylko na tym żeby jakość była znośna i żeby nie niszczyć płyt. Proszę o zwięzłą odpowiedź na 4 zadane przeze mnie pytania.

P.S. Ogólnie wiem o czym mowa w instrukcji. Zacinam się na kilku specjalistycznych słowach.

Link to comment
Share on other sites

Maciek_89, 29 Gru 2009, 22:12

 

Odkręcasz pokrętło 2 tak żeby można było suwać przeciwwagą 1. Ustawiasz pokrętło 3 na zero i tak wysuwasz lub wsuwasz przeciwwagą aby ramię było idealnie poziomo. Następnie dokręcasz pokrętło 2 tak żeby unieruchomić przeciwwagę i pokrętłem 3 ustawiasz taki nacisk igły jaki jest zalecany do Twojej wkładki. Antyskating ustawiasz na takiej wartości jak nacisk.

Link to comment
Share on other sites

Duale z reguły wyposażone są w ramiona z dynamiczną regulacją siły nacisku. Wewnątrz pokrętła 3 znajduje się spiralna (jak w zegarku) sprężyna, która "pilnuje" żeby siła nacisku była zawsze taka sama. W ramionach statycznych igła może "podskoczyć" bo jest to zwykła dźwignia. W Dualu sprężyna "dociska" ją do płyty zawsze z taka sama siłą.

Dlatego tez procedura wyważania i ustawiania nacisku ramienia jest taka jak podał seniortelefono.

Dodatkowy patent Duala to konstrukcja przeciwwagi. Nie jest to zwykły kawał żelastwa a umieszczony w obudowie i zawieszony na sprężynie kawał ołowiu (co na to ekolodzy?). pierścieniem na przeciwwadze (0-9)regulujemy stopień swobody drgania masy przeciwwagi. oprócz oczywistej funkcji przeciwwagi dla układu ramię/wkładka możemy dodatkowo tłumić jego rezonanse. Ten patent zastosowano aby skompensować niska masę własna ramienia i umożliwić stosowanie szerszej gamy wkładek.

W instrukcji są podane ustawienia pierścienia dla typowych (jak na owe czasy) wkładek .Proponuje na początek ustawić pierścień na środek zakresu (4-5) i po poprawnym wyważeniu ramienia i ustawieniu siły nacisku oraz antyskatingu poeksperymentować. Ja osobiście nie odczułem wyraźnych różnic słuchając z DL110 ale w końcu "grałem" w pozycji 8.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.