Skocz do zawartości
IGNORED

Moc wzmacniacza a pobór prądu


jamroh

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forumowiczów miał przyjemność mierzyć jak moc maksymalna przekłada się na to, ile wzmacniacz pobiera prądu? Załóżmy, że mamy dwa wzmacniacze: max 200 W oraz max 600 W. Obydwa pracują w tej samej klasie (np. AB)

 

Oczywiście nie oznacza to, że ten drugi pobiera trzykrotnie więcej prądu. No właśnie - więc jakie to są różnice, przy cichym/ średnim słuchaniu? Bo rozumiem, że różnica rosnąć będzie wraz z natężeniem dźwięku? Ale z jakiego pułapu poboru startujemy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od aplikacji danego wzmacniacza i częśc producentów podaje np. pobór mocy w tzw stanie bezczynności,reasumując moc pobierana jest wprost proporcjonalna do mocy oddawanej do obciążenia.Rszta to temat rzeka i wiele analiz tak parametrów jak i pomiarów.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio nawijałem kilka traf toroidalnych. Moc niewielka 150 VA. Przeznaczenie dualmono. Razem 300 VA. Mocy z tego dla klasy AB będzie z 2*80W. Ale co ciekawe trafa na biegu luzem pobierały ok. 2W. Razem z zasilaczem obie końcówki biorą 5W bez sygnału. Zastanawiam się, czy stosować jakieś stb (z założenia mają się włączać po podaniu sygnału).

Dla porównania podam, że mój subwoofer pobiera 70 VA w stb (sic). Oczywiście będę wymieniał w nim trafo.

Wracając do Twojego pytania. W stanie małego sygnału (kiedy dominują prądy spoczynkowe) moc pobierana to kilka do kilkunastu W. Wraz z mocą rośnie w przybliżeniu proporcjonalnie. Oczywiście mówimy o klasie AB.

Na stan uśpienia (stb) są normy. Obecne w tym stanie musi być pobierane mniej jak 0,5 W.

Wychodzenie wzmacniacza z tego stanu (duże udary prądowe załączanych traf, ładowanie dużych pojemności, itd) to odrębny temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy średnio-małych amplitudach straty są proporcjonalne do napięcia zasilania DC, czyli proporcjonalnie do pierwiastka z mocy na danym obciążeniu.

Przy b. małych amplitudach dominują straty jałowe, nijak związane z mocą maksymalną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem w dziedzinie elektryka czy coś w tym rodzaju.Nie mniej jednak jako praktyk mogę podać prosty przykład.Kiedy posiadałem wzmacniacz z dwoma trafo po 250 VA czyli razem 500 VA,wzmacniacz mocno spolaryzowany w klasie A (baltlab E 1 V3/E2)pobór prądu był minimalnie odczuwalny,poziomy głośności dostępne w warunkach domowych.Po zmianie na epoca 3 z dwoma trafo po 350 VA czyli razem 700 VA pobór prądu wzrósł o ok. 30 % !Pomierzyłem to w prosty sposób,spisałem licznik energii el. i na tej podstawie stwierdziłem,że pobór prądu się zwiększył i to znacznie.Na pobór prądu nie ma wpływu np. praca urządzeń w stanie czuwania.Na pewno,w momencie kiedy dajemy czadu ,zasilacz pobiera zwiększone dawki amperów z sieci,co przekłada się na rachunki za energię:)Wiedzą o tym posiadacze końcówek mocy pracujących w czystej klasie A z trafami po 1kV !pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem wypowiedź Grzegorza7, to wzmacniacz pracujący w klasie AB, jeśli nie gra głośno tylko plumka ledwie słyszalnie, to pobiera wówczas około kilkunastu W z sieci?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przykładu CA740A :power output 2x100W/8ohm,power consumption max 750W,min.power consumption-active(no signal)45W ,stby.6W.Wszak różnie to z różnymi wzmacniaczani bywa.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.