Skocz do zawartości
IGNORED

ALPHARD EW65 + Vifa DX25 = kompromis?czy uda się coś z tego wycisnąć?


sebaudio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Postanowiłem odświeżyć swoje kolumny głośnikowe firmy krajowej UNITRA Tonsil, model ZGP25-4-555. Jest to konstrukcja dwudrożna z otworem BR. I tak w duecie grają niskie tony ALPHARD EW65:

6,5" Woofer z papierową membraną na miękkim zawieszeniu. Magnes wzmocniony, wentylowany. Impedancja 8 [ohm], magnes 20 [mm], max moc 80 [ W ], rms moc 40 [RMS],

magnes waga 552 [g] , efektywność 89 [dB], średnica cewki 26[mm], fs=51[Hz], Qts=0,68, VAS=12[l], Re=3,8[Ohm], Qes=0,84, Qms=3,6, pasmo przenoszenia 54-6000 [Hz].

 

Za wysokie tony odpowiada Vifa DX25TG-09-04:

Efektywność =93.5[dB], impedancja znamionowa 4[Ohm], rezystancja cewki Re=2.75[Ohm], średnica cewki 25.0[mm], częstotliwość rezonansowa fs=650[Hz], dobroć wypadkowa Qts=0.67, dobroć elektryczna Qes=0.79, dobroć mechaniczna Qms=4.32.

 

Wiem, duet mało zgrany, ale tak wyszło, to miałem pod ręką, była okazja i tak to musi zagrać. Na pewno w przyszłości zmienię ten woofer, ale na razie tak to musi pozostać. Na razie chcę go wyciągnąć na zewnątrz obudowy, osłonić osłonką obwodową . Głośniki są sporo od siebie odsunięte, bo 175mm. Przerabiając otwór pod VIFĘ postaram się przybliżyć nieco w stronę niskotonowego, zaznaczam, że skrzynek nie zmieniam.

Głośniki mocowane do obudowy będą przy pomocy czarnych śrub nimbusowych, to co na zdjęciu jest mało estetyczne, a u mnie ma to znaczenie spore.

Co do obudów – są to płyty wiórowe grubości 10mm z otwieraną tylną ścianką. Na tylnej ściance terminale, na przedniej otwór BR o wymiarach  33x100 mm . Mam zamiar zmodyfikować nieco te gabaryty otworu na  43x80÷100 [mm] (czy dobrze?).

Wymiary samej obudowy : 190x190x480 [mm], co daje litraż netto ~10l. Zabiegiem kosmetycznym będzie polakierowanie bezbarwnym lakierem i uzupełnienie ubytków czarną farbą + wcześniej wspomniane śruby imbusowe. Wnętrze wytłumione gąbką grubości 20mm (dookoła boczne ścianki + część tylnej bezpośrednio za niskotonówką).

 

Jeszcze kilka słów o zwrotnicy: miałem dostęp do takich, a nie innych elementów, powstało więc to:

Równolegle z ALPHARD’em jest kondensator Jantzen MKP 10uF, szeregowo cewka 0,68mH 1,0mm. Myślę, by tą cewkę w przyszłości zamienić na 1,2mm i przynajmniej 1,0mH. (czy dobrze?) Kondensator bez zmian. W torze wysokotonówki szeregowo jest kondensator Jantzen MKP 3,3uF i równolegle cewka 0,7mm 0,3mH. Tu bez zmian (Czy tak może być?). Przed samą DX25 jest rezystor metalizowany 10W 3,3ohm, chyba trochę mało ohmów, dlatego chcę go zmienić w przyszłości na 5-6ohm i 5W (wystarczy 5W?).

Wszystko połączone jest kablami głośnikowymi beztlenowymi 2,0mm wewnątrz .

 

Rezystor metalizowany przed samą DX25 jest na kablu, nie na płytce. Zastanawiam się, czy te 90mm odstępu między cewkami nie jest za mało, czy „małą” cewkę postawić ? Czy to ma sens w praktyce? Doradźcie w tej kwestii.

 

Kolumienki napędza amplituner średnich lotów PIONEER VSX-407RDS, płyty odtwarza PIONEER DV-454-K. Ogólnie sprzęt klasy średniej, w sam raz dla mnie.

Co sądzicie o tym projekcie? Co byście zmienili, poprawili? Co można zaakceptować?

 

I na koniec główne założenia nie do podważenia:

-kolumny nagłaśniają pokój niewielki, bo 3,5x3,5= 12,25 [m2]

-kolumny leżą na meblościance, pod sufitem – odległość od sufitu 10[cm], od ściany tylnej 15[cm] . Wiem, że podbite zostają niskie tony, wzrastają zniekształcenia, ale nie ma innej opcji lokalizacji tych satelit.

- nie mam funduszy na nowe przetworniki niskotonowe, przynajmniej przez jakiś okres. Proszę więc o uwagi dopasowane do ALPHARD’a. Po prostu trzeba się z nim pogodzić.

Duet ten będzie musiał ze sobą współpracować jak najbardziej optymalnie, mimo niepochlebnych opinii ludu co do samego ALPHARD’a.

- PIONKÓW nie zmienię

- nie mam ani okazji, ani ochoty na pomiary, dlatego piszę do Was, do fachowców z dużym stażem, audiofili z zamiłowania, o poradę.

Nie jest to artykuł typu ”zaczekaj, odłóż i kup lepsze głośniki”, „wywal ALPHARDY, nic nie są warte, a reszta zagra” – jestem po części tego świadom, ale proszę o „dopasowanie tak zwrotnicy, by wycisnąć z ALPHARD’ów jak najwięcej”.

 

Dzięki z góry!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-25943-100006648 1262165526_thumb.jpg

post-25943-100006649 1262165526_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie będę taki jak reszta i nic nie skrytykuje.

 

Napisze co możesz tanim kosztem z tym zrobić. Załatw sobie jakieś stare meble z MDF nie kupuj desek to się nie opłaci w twoim przypadku, w WinISD wprowadź parametry swojego przetwornika i zbuduj skrzynka jaką on obliczy tam gdzie podajesz średnice bas refleksu daj 4,7cm to jest średnica wewnętrzna rurki sprzedawana w sklepie hydraulicznym typowa PCV 5cm i z niej zrób BR nie kupuj prawdziwych rurek BR to się w twoim przypadku nie opłaci zapewniam cie że nic nie będzie świszczało. Koniecznie wykonaj frezy pod kopułkę. Nie masz frezarki "no problem" kup cienką płytę HDF MDF a nawet sklejkę może być odrobinę wyższa niż kopułka bo można sobie wyciąć podkładkę z gumy filcu co tam masz. odstęp miedzy przetwornikami daj z 2cm. Najcięższa sprawa to zwrotnica oczywiście będziesz ją wykonywał na słuch nie kupuj żadnych drogich elementów tj. kondensatory foliowe, cewki powietrze. Jak już odpowiednio dobierzesz wartości tak aby kolumna nie zabijała krzykiem i nie ogłuszała basem, to słuchaj ich dłuższy czas schowaj pieniążki które zaoszczędziłeś stosując porady jakie ci dałem dokładaj następne a i szanuj kopułkę przyda się prawdziwym projekcie który zbudujesz za oszczędzone wcześniej pieniążki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EW65:

>6,5" Woofer z papierową membraną na miękkim zawieszeniu. Magnes wzmocniony, wentylowany. Impedancja

>8 [ohm], magnes 20 [mm], max moc 80 [ W ], rms moc 40 [RMS],

>magnes waga 552 [g] , efektywność 89 [dB], średnica cewki 26[mm], fs=51[Hz], Qts=0,68, VAS=12[l],

>Re=3,8[Ohm], Qes=0,84, Qms=3,6, pasmo przenoszenia 54-6000 [Hz].

 

Z parametrów wynika obudowa zamknięta, bo w bass-reflexie wyjdzie podbicie meczącego zakresu basu. W 30 l zamkniętej, dobrze wytłumionej podłogówce (za głośnikiem zostaw trochę przestrzeni), choć nie uzyskasz najniższego basu, powinno grac w miarę poprawnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie chce być złośliwy czy się wymądrzać ale słyszałeś kiedyś takie powiedzenie, że z g... się bata nie ukręci? tak jest w tym przypadku.

 

Te wstawianie parametrów co polecają koledzy w winisd czy inny symulator to o d... potłuc. Miałem w życiu alpharów i żadne z nich nie trzymał parametrów tzn. 2 sztuki tego samego głośnika miały różne parametry, a parametry producenta to zmyślone są. Także żadne symulacje tu nie pomogą. Wszystkie głośniki mierzyłem SW. Także zwrotnice jak do tego zrobisz to jedna kolumna może grać inaczej od drugiej.

 

Wszystkie inwestycje czy to w elementy zwrotnicy czy nawet wkręty czy farba to strata kasy według mnie w tym przypadku. Ja bym zostawił to jak jest, zaczekał i do tego świetnego głośnika DX25 co masz dokupił jakiegoś STX np. jak tu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nie odbierz mojego postu źle ale takie moje zdanie a zrobisz jak uważasz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i wracają do zwrotnicy, bez pomiarów lub bez reklamówki części nie ma szans zrobić poprawnej zwrotnicy i coś z tego wycisnąć. Jedynie może ktoś co mieszka niedaleko ciebie ma reklamówkę części ci pomoże i dostroicie coś na słuch.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Niestety Kondrax ma rację - potwierdzam wszystko, co pisze o Alfredach. Jedyne głośniki jak do tej pory sensowne i w miarę równe to największe woofery, 15 i więcej cali. I też poleciłbym STX-y, bo są porządnie zrobione i producent nie łże w cyferkach na każdym kroku.

A "strojenie" na słuch to straszna amatorka, w przypadku kombinacji STX + DX odradzam. To są głośniki na tyle dobre, że zasługują na porządne pomiary i prawdziwą zwrotnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.