Skocz do zawartości
IGNORED

Rezonans tweetera 850Hz a podział w okolicach 2kHz


Stradiwariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy mając głośnik wysokotonowy o rezonansie 850Hz (Hiquphon OW3) zrobię mu wielką krzywdę krzyżując go z niskotonowym w okolicach 2kHz?

Z teorii wiem, że liczy się trzykrotność rezonansu, ale nie słucham muzyki bardzo głośno.

Pozdrawiam

Marcin

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest w danych katalogowych? Zazwyczaj jest tam właściwy podział (minimalny) podany. Przy filtrze II rzędu podział 2kHz powinien być jeszcze możliwy. Przyjmuje się, że powinno być to co najmniej 2x f rez.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie jest to dobre rozwiązanie, filtr stłumi rezonans tylko kilkanaście dB a głosnik ma tam zniekształcenia rzędu procentów nawet na niewielkim sygnale ale kto się tym przejmuje?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy to tylko w. . . monitorach studyjnych (aktywnych). . . nawet niższe podziały ;)

Ale tam filtry mają po – 24 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem sympatyczny głośnik bardzo liniowy ale równiutki dopiero od 5kHz w górę a 2kHz ma ok 5dB niżej, THD ponizej 0,15% więc szkoda żeby zepsuć jakość za nisko podzieloną zwrotnicą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wpisy.

Niskotonowy to Excel W17E002 - ten ma rezonans między 3,5-5kHz, więc próbuję ściąć go trochę niżej i przy okazji poprawić stereofonię - podobno niższy podział ją poprawia (przy dobrej współpracy fazowej oczywiście).

Na razie filtr to pierwszy rząd na basie i trzeci na wysokotonowym. Współpraca fazowa z symulacji w Speaker Workshop wyszła bardzo dobra i rzeczywiście dźwięk jest bardzo przestrzenny - również scena wgłąb jest ok.

Przy zwiększeniu wartości pierwszego kondensatora w torze wysokotonowym z 4,7 na 9,4 poprawiła się liniowość wykresu, ale podział przesunął się z mniej więcej 2,5 na 2kH. W odwrotnej polaryzacji dołek jest mniejszy o około 10dB, więc może gra nie warta świeczki.

Tak czy inaczej pracuję jeszcze nad L-padem, to może powiększy reverse null.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz pokazać symulacje?

Chodziło by o total + pojedyncze filtrowania głośników + schemat zwrotnicy i to samo dla odwrotnej polaryzacji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-7117-100006340 1262470954_thumb.jpg

post-7117-100006341 1262470954_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

impedancja i faza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za słabą jakość obrazków, ale nie mam pojęcia jak je eksportować z SW.

Może ktoś mi jeszcze powiedzieć jak wziąć pod uwagę w tym programie odległość między centrami głośników w pionie (u mnie to 14cm)i jak dodać do wykresu symulację bass-reflex?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrze na wykres impedancji i zastanawia mnie jedna rzecz? ale pierw zapytam ty masz ten głośnik w bass-reflex obudowie i to jest wykres impedancji w b-r?

 

 

Co do wykresów to robię tak, print screen i wklej do photoshop, potem kadruje, dalej zmiejszaam na około 600 pikseli na ile wyjdzie, dalej ctrl+shift+alt+S czyli zapisz dla weba i zmniejszam jakość tak aby nie przekroczyć rozmiaru, które nie akceptuje forum.

 

Jak nie problem to wrzuć plik SW na jakiś darmowy serwer i daj linka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak zrobiłem, ale jakość wyszła kiepska.

Co do wykresów, to nie wiem jeszcze jak dodawać do nich bassreflex , więc wszystkie wykresy są symulowane bez niego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie o to pytam, chodzi mi o to czy podpiąłeś już cała kolumnę pod Jiga i dokonałeś pomiaru impedancji? i czy ta fotka to właśnie ten pomiar?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moja strona audio - kondrax.mayhem.net.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie - tylko symulacja plików FRD i ZMA z dodaną symulacją fazy z Responce Modeler.

Nie mam Jiga i nie umiem jeszcze robić pomiarów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość cadam

(Konto usunięte)

Stradiwariusz

 

Zamiast męczyć się ze Speakerworkschop proponuję przesiąść się na ARTA do pomiarów elektroakustycznych a symulacje wykonywać w LspCAD - oba programy są intuicyjne czego nie można powiedzieć o SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję cadam, ale póki co warunki domowe wykluczają jakiekolwiek pomiary - dwójka malutkich dzieci. SW powoli daje się okiełznać i dzięki niemu osiągnąłem już dużo lepsze dźwiękowe efekty niż z Passive Crossover Design Jeffa Bagby'ego, którego używałem do tej pory.

W każdym razie jest moim zamiarem nauczyć się używać rzeczywistych pomiarów, choć jeszcze nie teraz. Póki co mam frajdę z nauki teorii przez praktykę i obecny stan wiedzy jest niewspółmiernie większy niż w półtora roku temu, kiedy zacząłem się w to bawić nie wiedząc nic...

Programy, które mi zaproponowałeś pilnie zapisałem i sięgnę po nie we właściwym czasie.

Jeszcze raz dziękuję :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cadam, jak można przenieść pliki do lspcada skoro w arta nie można zapisać projektu? Parę dni temu zainstalowałem oba programy i rzeczywiście obsługa wydaje się dużo łatwiejsza niż w sw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Speaker Workshop Video Tutorial by Michał Lewandowski

Mogę również podesłać linki do RapidShare (z trochę poprawioną ścieżką dźwiękową - głośniej)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.