Jump to content
IGNORED

literatura nt muzyki współczesnej


MWilon

Recommended Posts

Witajcie,

 

czy znacie jakąś interesującą pozycję książkową dotyczącą muzyki poważnej XX wieku? Jestem całkowitym nowicjuszem w tej dziedzinie i chciałbym znaleźć coś na kształt przewodnika, dającego zarazem teoretyczną podbudowę. Dotychczas korzystałem jedynie z książki B. Schaeffera "Dzieje muzyki". Wśród wielu nazwisk takich jak Berg, Webern, Stockhausen, Lutosławski itp. można się zagubić. A może macie swoich faworytów w tego typu twórczości?

 

Pozdrawiam,

 

Michał

Link to comment
Share on other sites

Obawiam sie, ze trudno Ci bedzie znalesc literature w jezyku polskim, ktora nie traktowalaby muzyki XX-wiecznej dosc naukowo, a i takiej znajdziesz nie za wiele. Najwiekcej informacji i w najprostrzy sposob mozesz znalesc po protu w internecie, wpisujac w wyszukiwarke intresujace Cie nazwiska. Jesli chodzi o polecenie jakiejs tworczosci, to moze najpierw zastanow sie mniej wiecej czego po tej muzyce oczekujesz, jakie to maja byc "formy", jakie sklady maja ja wykonywac, czy ma brzmiec "przyjaznie" dla ucha, czy byc raczej silnie dysonansowa i tchnaca awangarda? A jak juz bedziesz wiedzial, to daj znac, wtedy moze cos Ci doradze.

 

Pozdrowienia!

Link to comment
Share on other sites

Obawiam sie, ze trudno Ci bedzie znalesc literature w jezyku polskim, ktora nie traktowalaby muzyki XX-wiecznej dosc naukowo, a i takiej znajdziesz nie za wiele.

=========================================

Ależ chętnie poczytam, nawet coś ambitniejszego :-) Byle by tematyka była potraktowana dość rozlegle, dając panoramiczny obraz XX-wiecznej muzyki. Chcę uniknąć skrajnie wyspecjalizowanych pozycji [typu "Aleatoryzm w muzyce francuskiej lat 70-tych" - przykład zmyślony :-)].

 

Najwiekcej informacji i w najprostrzy sposob mozesz znalesc po protu w internecie, wpisujac w wyszukiwarke intresujące Cie nazwiska.

===============================================================

Niestety, po polsku informacje są dość zdawkowe, a po angielsku jest ich zbyt dużo [nie mam czasu w pracy na segregowanie takich ilości informacji, a w domu nie mam internetu].

 

Jesli chodzi o polecenie jakiejs tworczosci, to moze najpierw zastanow sie mniej wiecej czego po tej muzyce oczekujesz, jakie to maja byc "formy", jakie sklady maja ja wykonywac, czy ma brzmiec "przyjaznie" dla ucha, czy byc raczej silnie dysonansowa i tchnaca awangarda? A jak juz bedziesz wiedzial, to daj znac, wtedy moze cos Ci doradze.

============================================================================

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, kliknął mi się zły guzik i wysłałem przedwcześnie :-)

 

Jesli chodzi o polecenie jakiejs tworczosci, to moze najpierw zastanow sie mniej wiecej czego po tej muzyce oczekujesz, jakie to maja byc "formy", jakie sklady maja ja wykonywac, czy ma brzmiec "przyjaznie" dla ucha, czy byc raczej silnie dysonansowa i tchnaca awangarda? A jak juz bedziesz wiedzial, to daj znac, wtedy moze cos Ci doradze.

======================================================

Mniej więcej wiem, czego oczekuję. Chciałbym posłuchać muzyki dość rozbudowanej pod względem formy [chociaż w muzyce XX wieku klasyczne formy w zasadzie zanikły]. Nie lubię np., gdy ktoś gra zaledwie na flecie, do tego bez ustnika - nie chcę takiej awangardy :-) Liczę na wypośrodkowanie: nie chcę szumów i świstów, ale z drugiej strony nie chcę kopii tonalności epok wcześniejszych. Np. Verkale Nacht Schoenberga podobało mi się [trochę przekręcam pisownię]. Może być coś jeszcze cięższego. Ale już np. 11 symfonia Strawińskiego była zbyt schematyczna, jak dla mnie. Lubię, gdy w muzyce jest sporo muzyki :-) czyli nie składa się z pojedynczych dźwięków w odstępie pół minuty lub ledwo słyszalnych szumów. Musi coś grać :-) Nie wiem, jak to wszystko jeszcze wytłumaczyć. Słuchałem np. próbek różnych utworów Lutosławskiego i takie brzmieniemi odpowiada. Po pracy posłucham więcej próbek, to napiszę szczegółowiej :-)

 

Serdecznie pozdrawiam,

 

Michał

Link to comment
Share on other sites

Niestety brak jest swietnego kompedium po polsku, ktore by opisywalo caly XX wiek. Chocby takiego jakim moze poszczycic sie obszar anglojezyczny (np. pozycje Macmillana - przepraszam, teraz nie pamietam tytulu XX-wiecznej czesci). Niestety pozycje Scheffera czy Chominskiego wedlug mnie maja wiele brakow - co jasne szczegolnie w opisywaniu zjawisk drugiego polwiecza.

Ogolnei polecalbym zajrzenie do publikacji skupiajacych sie na pewnej problematyce czy osobie kompozytora - to szczegolnie w minionym wieku pomocne, bo pradow i kierunkow bylo bez liku i takie ogolne syntezy z natury rzeczy pachna ogolnikami.

co do wymienionych przez ciebie kompozytorow :

Berga, Weberna - Luigi Rognoni: Wiedenska szkola muzyczna. Ekspresjonizm i dodekafonia. PWM, Kraków 1978.

Lutoslawski - Charles Bodman Rae: Muzyka Lutoslawskiego, Faber & Faber Ltd. London, 1994; edycja polska : PWN, Warszawa, 1996

Link to comment
Share on other sites

Witajcie ponownie :-)

 

Bardzo dziękuję za kolejną propozycję książkową. Myślę, że zacznę poszukiwać jakiejś ciekawej i możliwie niedrogiej kompilacji muzyki kompozytorów wspominanej "drugiej szkoły wiedeńskiej" - Schoenberga, Berga, Weberna. W starym katalogu DG widziałem interesujące [czytaj: zawierające utwory wspominane przez Schaeffera jako dobre :-)], 3-płytowe wydanie. Może i teraz jest coś podobnego. Słuchając fragmentów utworów w/w kompozytorów odniosłem wrażenie [być może mylne], że z jednej strony przełamują oni pewne konwencjonalne zestawienia dźwięków, przez co brzmią dla mnie w sposób świeży i interesujący, z drugiej strony nie są "awangardowi" do granic absurdu, czyli nie posuwają się do wydawania zupełnie niezwiązanych dźwięków z dziwacznych przemiotów lub zdemontowanych instrumentów. Ale, podkreślam, opieram się jedynie na kilkunastu półminutowych próbkach, dlatego absolutnie nie próbuję określać siebie jako "znawcy" II szkoły wiedeńskiej czy w ogóle muzyki współczesnej.

 

To wielka szkoda, że nie ma takiej przekrojowej pozycji w języku polskim. A zatem jeszcze jedno pytanie: może ktoś z Was zna dobrą, anglojęzyczną stronę internetową, traktującą o wspomnianych problemach. Oczywiście wiem o istnieniu Googla :-) ale zapewne istnieją strony mniej lub bardziej godne uwagi, a tego Google już nie podpowie.

 

Gdyby ktoś miał jakieś szczególne "typy" wśród utworów XX-wiecznych, to chętnie posłucham jego opinii.

 

Serdecznie pozdrawiam,

 

Michał

Link to comment
Share on other sites

najlepsza (wg mnie) ale zarazem najtrudniejsza rzezca byloby skorzystanie z pierwszych (1-9 z lat 60-70) numerow RES FACTA.

moze gdzies w bibliotekach sie uchowalo?

a tu lektura obowiazkowa dla wszystkich!!!

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

pozdr

Link to comment
Share on other sites

Typy moge podac. Jak tego posluchasz to bedziesz mogl powiedziec czy podoba sie Tobie latwa muzyka wspolczesna (czasami troche dawniejsza niz wspolczesna).

 

abrahamsen h. - marchenbilder /london sinfonietta elgar howarth/ /dacapo/

abrahamsen h. - string quartets + ruders p. - string quartets /the kontra quartet/ /dacapo/

adams j. - harmonielehre /de waart san francisco symph. orch/ /elektra/nonesuch/adams j. - harmonium /k.nagano lyon opera orchestra/ /elektra/nonesuch/

adams j. - naive and sentimental music /esa-pekka salonen los angeles philharmonic/ /elektra/nonesuch/

adams j. - the chairman dances /de waart san francisco symph. orch/ /elektra/nonesuch/

alian jehan - complete works for organ vol. 1 /marie-claire alain/ /erato/

alian jehan - complete works for organ vol. 2 /marie-claire alain/ /erato/

american piano sonatas - /peter lawson/ /virgin/

bang on a can - cheating, lying, stealing /sony/

bartok b. - 15 hungarian folk songs /balazs szokolay/ /naxos/

bartok b. - concerto for orchestra + kodaly z. - peacock variations /bso erich leinsdorf/ /rca/

bartok b. - concerto for orchestra, music for strings, percussion and celesta, hungarian sketches /cso fritz reiner/ /rca living stereo/

bartok b. - konzerte fur klavier und orchester /geza anda/ /dg/

bartok b. - music for strings, percussion and celeste, divertimento, miraculous mandarin /cso georg solti/ /decca/

bartok b. - piano concertos 1-3 /zoltan kocsis bfo ivan fischer/ /philips/

bartok b. - sonata for 2 pianos & percussion, suite for 2 pianos /heisse, pludermacher, cipriani, perotin/ /erato/

bartok b. - the miraculous mandarin, two portraits op.5 + janacek l. - sinfonietta /berl. philh. claudio abbado/ /dg/

bartok b. - violin concerto no. 2, rhapsodies 1 & 2 /gil shaham cso pierre boulez/ /dg/

bartok b. - violin sonatas 1, 2 + webern a. - four pieces for violin and piano op.7 /i. stern ch. rosen a. zakin/ /sony/

berg a. - violin concerto + stravinsky i. - violin concerto + ravel m. - tzigane /i. perlman bso s. ozawa/ /dg/

britten b. - the young person's guide to the orchestra /b. britten/ /decca/

cage j. - complete piano music 1 /steffen schleiermacher/ 2cd's /mdg/

cage j. - works for percussion /quatuor helois/ /wergo/

constantinidis yannis - piano music /matthew koumis/ /etcetera/

feldman morton - three voices for joan la barbara /new albion/

glass p. - early keyboard music /steffen schleiermacher/ /mdg/

glass p. - piano music /jay gottlieb/ /piano vox/

glass p. - string quartets /kronos quartet/ /elektra/nonesuch/

glass p. - violin concerto, rorem ned - violin concerto, bernstein l. - serenade /gidon kremer wiener philharmoniker christoph von dohnanyi nyph l. bernstein israel philharmonic orchestra l. bernstein/ /dg/

gudmundsen-holmgreen p. - for cello and orchestra /michael schonwandt/ /dacapo/

gudmundsen-holmgreen p. - music for voices and instruments /ars nova/ /dacapo/

gudmundsen-holmgreen p. - triptikon + norgard p. - i ching + xenakis i. - psappha /g. mortensen dir.j. panula/ /bis/

kutavicius b. - last pagan rites, epitaphium temporum pereunti /r. servenikas lithuanian nat. symph. orch./ /ondine/

ligeti g. - works for piano 3 /pierre-laurent aimard/ /sony/

lutoslawski w. - concerto for orchestra /witold lutoslawski nospr/ /naxos/

lutoslawski w. - dance preludes + seiber matyas - concerto for clarinet and string orchestra + blake howard - clarinet concerto /the king english chamb. orch. a. litton, h. blake/ /hyperion/

lutoslawski w. - symphony 3 /antoni wit nospr/ /naxos/

lutoslawski w. - symphony 4 /antoni wit nospr/ /naxos/

martin f. - concerto, ballades /riccardo chailly concertgebouw/ /deca/

martinsson rolf - bridge + part arvo - concerto piccolo uber bach + tamberg eino - concerto no 1 for trumpet and orchestra /h. hardenberger gothenburg symphony orchestra neeme jarvi/ /bis/

messiaen o. - livre du saint sacrement / susan landale/ 2cd's /accord/

messiaen o. - quatuor pour la fin du temps /shaham, meyer, wang, chung/ /dg/

messiaen o. - turangalila symphony, l'ascension /antoni wit nospr/ 2cd's /naxos/messiaen o. - vingt regards sur l'enfant jesus /hakon austbo/ 2cd's /naxos/

narbutaite onute - autumn ritornello, winterserenade, the eight string, mozartsommer 1991, hoquetus /finlandia/

nielsen c. - complete symphonies /ole schmidt lso/ 3cd's /regis/

panufnik a. - piano concerto + lutoslawski w. - piano concerto + szymanski p. - piano concerto /e. poblocka k. kord/ /cd accord/

panufnik a. - sinfonia sacra /andrzej panufnik/ /elektra/nonesuch/

part a. - fratres, tabula rasa /kremer jarrett .../ /ecm/

poulenc f. - chamber music /roge gallois bourgue portal wallez cazalet/ /decca/

poulenc f. - concerto for organ + petit p. - concertino for organ, strings and percussion + barber s. - toccata festiva /g. weir english chamber orchestra david hill, raymond leppard/ /linn/

poulenc f. - concerto for strings organ and timpani, piano concertos /ch. dutoit philh. orch./ /decca/

poulenc f. - organ concerto, concert champetre, suite francaise /e. chojnacka orch. nat. de lille j.-c. casadesus/ /naxos/

prokofiev s. - 6 piano sonata + ravel m. - gaspard de la nuit + chopin f. - piano sonata 2 /ivo pogorelich/ /dg/

prokofiev s. - concerto for cello and orchestra op. 125 /a. rudin nsou t. kuchar/ /naxos/

prokofiev s. - lieutenant kije, alexander nevsky, skythishe suite /claudio abbado cso/ /dg/

prokofiev s. - scythian suite + stravinsky i. - the rite of spring /dallas symph. orch. mata/ /delos/

prokofiev s. - sonatas for violin and piano 1, 2 + ravel m. - violin sonata g-moll /mintz bronfman/ /dg/

prokofiev s. - symphonies 1, 5 /a. previn los angeles philh. orch/ /philips/

rehnqvist k. - sun song /various/ /bis/

reich s. - new york counterpoint, eight lines, four organs /bang on a can/ /elektra/nonesuch/

reich s. - phase patterns, pendulum music, piano phase, four organs /ensemble avantgarde/ /wergo/

riley t. - in c /25th anniversary concert/ /new albion/

riley t. - keyboard studies /s. schleiermacher, bernd e. gengelbach/ /mdg/

rouse c. - symphony 2, phaeton /houston symphony, ch. eschenbach, vincenc c./ /telarc/

scelsi g. - the complete works for clarinet /d. smeyers s. mohr ensemble avance z. nagy/ /cpo/

schoenberg a. - pierrot lunaire, herzgewasche op. 20, ode to napoleon buonaparte op. 41 /ch. schaefer david pittman-jennings, lenesemble intercontemporain p. boulez/ /dg/

schoenberg a. - verklarte nacht /herbert von karajan/ /dg/

scodanibbio s. - six duos /arditti scheindlin de saram scodanibbio/ /new albion/scodanibbio s. - voyage that never ends /scodanibbio stefano/ /new albion/

shostakovich d. - 24 preludes and fugues op. 87 /keith jarrett/ 2cd's /ecm/

shostakovich d. - cello concertos 1 & 2 /m. maisky lso m. tilson thomas/ /dg/

shostakovich d. - piano concerto 1 op. 35 + haydn j. - piano concerto D-dur /m.

argerich dir. jorg faerber/ /dg/

shostakovich d. - symphonies 1, 7 /leonard bernstein cso/ 2cd's /dg/

shostakovich d. - symphonies 7, 11 /p. berglund bournemouth symph. orch./ 2cd's /emi/

shostakovich d. - symphonies 9, 3 /e. inbal wiener symphoniker/ /denon/

shostakovich d. - symphony 8 /bernard haitink concertgebouw orchestra/ /decca/

shostakovich d. - violin concerto 1 + prokofiev s. - violin concerto 1 /m. vengerov lso m. rostropowicz/ /teldec/

stravinsky i. - symphony of psalms + poulenc f. - gloria /atlanta symph. orch. shaw/ /telarc/

stravinsky i. - symphony of psalms, symphony in three parts /pierre boulez/ /dg/subotnick morton - volume 1: electronic works /mode/

sumera l. - musica tenera, piano concerto, symphony 4 /p. jarvi malmo symphony orchestra/ /bis/

sumera l. - symphonies 1, 2, 3 /paavo jarvi malmo symph. orch./ /bis/

sumera l. - symphony 5 /paavo jarvi malmo symph. orch./ /bis/

szymanski p. - miserere /chojnacka esztenyi bornus consort nospr .../ /cd accord/

the frosty silence - music for guitar by danish composers: tage nielsen, poul rovsing-olsen, ib norholm, per norgard, hans gefors, pelle gudmundsen-holmgreen /erling moldrup/ /dacapo/

three freinds - works for sinfonietta by karl aage rasmussen /ole schmidt/ /dacapo/

varese e. - ameriques, arcana, deserts, ionisation /p. boulez cso/ /dg/

webern a. - symphony op. 21 /berliner philharmoniker herbert von karajan/ /dg/

Link to comment
Share on other sites

>Teomad

Widzę, że masz płyty wytwórni Dacapo, Ondine, Etcetera, Wergo, których poszukuję. Ja też mam kilkadziesiąt dobrych płyt z muzyką współczesną, których, jak widzę, być może nie masz. Możemy się wymienić kopiami.

megabas@o2.pl

Link to comment
Share on other sites

Poszukuję płyt takich kompotytorów:

 

- Brian Ferneyhough (Accord, Etcetera, Montaigne)

- Mathias Spahlinger (Accord, Wergo)

- Salvatore Sciarrino (Kairos)

- James Dillon

- Gerard Grisey (Kairos)

- Olga Neuwirth (Kairos)

- Michael Finnissy (Metier Records, NMC, Etcetera, ABC Classics)

- Tristan Murail

- Per Norgard (BIS, Chandos)

 

W zamian służę listą moich krążków.

megabas@o2.pl

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.