Skocz do zawartości
IGNORED

Tuning Yamaha CDX-390 + posiada ktoś schemat? + kilka pytań?


AsterkaF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zabrałem się powoli za zabawę z CD'kiem Yamahy, model niski, cudów się nie spodziewam, ale chciałbym żeby było chociaż nieco lepiej. Na starcie dźwięk był słaby, mało dynamiczny i schowany jakby za kotarę. Na razie to co zrobiłem, to bardziej odświeżenie niż tuning, ale wymieniłem kondensatory zasilające na nowe, porządne między innymi Panasonic FC, Elna Silmic etc. wylutowałem tranzystory mutujące i czekam na dostawę OPA2604. Po wymianie kondensatorów jest nieco lepiej, po wywaleniu tranzystorów różnica jest mocno zauważalna, jest przyjemniej, dźwięczniej i w końcu wysokie tony są dobrze słyszalne. Brakuje mi jeszcze trochę dynamiki dźwięku. W dalszej przyszłości myślę nad odseparowaniem zasilania WO.

 

Czy ktoś posiada kompletny schemat tego CD'ka? Znalazłem w necie 3 z 4 części, ale brakuje akurat DAC'a, a przydało by mi się to bardzo.

 

I kilka pytań dodatkowych - wieczorem dorzucę schemat wyjścia z CD'ka, po wylutowaniu tranzystorów mutujących pozostało się kilka elementów z tym związanych - prawdopodobnie je wyrzucę, ale dla pewności się pytam czy ma to sens? Co jeszcze poradzili byście zrobić w niewysokich kosztach (no bo nie ma co przesadzać - w końcu wyjdzie lepiej kupić droższe CD)? Głownie chodzi o dynamikę i wyczyszczenie wysokich tonów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cdx390 ma wbudowanego dac'a w kosc ktora w cdx590 jest tylko posrednikiem. mysle ze szkoda kasy bo za 200zl masz juz cdx590/580 a w nich slawetnego dac'a montowanego w cdx993 - 514f

 

jesli chodzi o zabawe to pewnie niezle bedziesz sie bawil. nie przesadzaj z pojemnosciami przy kosciach.

popatrz do watku o cdx590.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje o DAC'u.

 

Więc na razie czekam na OPA, włożę go i popatrzę co to poprawi - może zasilanie również dorobię - w razie zakupu lepszej podstawy do tuningu po prostu część elementów zmieni miejsce pobytu na nowego CD'ka. Robię to w formie treningu i zabawy. Na razie efekt jest in + kosztem 1.5h pracy i kilku kondensatorów także liczę jeszcze trochę poprawić i na razie wystarczy. Choć apetyt rośnie w miarę jedzenia. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób nowe zasilanie dla WO z trafem staby na lm 317... Koszty: trafo o mocy 50V i napiecie ok 16 V stabilizacja + kondy to 100zł Naprawde to DZIAŁA będziesz blady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez przesady...

bedzie lepiej ale nie cudownie. polecam ad826. bardzo szczegolowe. tuz za nimi rzeczywiscie bym dal opa 2604 (z tych ktore mam u siebie) gdzies miedzy nimi dalbym ne5532DD

graja bardziej analogowo/cieplej ale juz bez takiej ilosci detali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto i schemat...

 

Generalnie mam pytanie o rezystory R131, R135, R136 i R141 czy generalnie można by się ich pozbyć w tej chwili czy muszą pozostać? C70 i C75 warto zmieniać wartości? Zamierzam zamienić na porządne 1uF, do tego C92 i C93 są wymienione na nowe 22uF zbocznikowane 1uF. I jak wspominałem całej czwórki tranzystorów nie ma już.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-20648-100006036 1262726345_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podączę się do wątku, bo schemat u mnie wygląda identycznie, a jest to niestety Technics SL-PG380A. Czyli mogę wywalić trany Q801 i Q802? A co właściwie "robi" ten Muting? Sorry za lamerskie pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muting to wyciszenie sygnału w momentach w których mogłby pojawić się na wyjściu jakieś śmieci np. w momencie włączania i wyłączania odtwarzacza. Po ich usunięciu słychać czasem "stuk" w kolumnach, kiedy włącza się sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> mozsbi

 

To będzie pewnie też, tylko w późniejszym terminie. Na razie pyam, oglądam schematy i patrzę czy nic ciekawego jeszcze nie wymyślę, lub może ktoś coś doradzi?

 

-> Scout

 

Na mój gust to dokładnie te tranzystory odpowiadają za muting, ja bym je wywalił - jak do tej pory to zmiana, która najwięcej u mnie przyniosła. Do czego służą wyjaśnił Ci drmod - wystarczy włączyć wpierw CD potem wzmacniacz i w odwrotnej kolejności wyłączać.

 

Generalnie jak dobrze pójdzie dziś dojedzie do mnie OPA i wyląduje odrazu na swoim miejscu, poprzeglądam wówczas schemat i może poprawię coś z zasilania OPA póki co na tym co jest.

 

Pozdrawiam

 

PS. Generalnie użyłem sazukajki, i wiele dzięki niej się dowiedziałem, wcześniej grzebałem w Philipsach 730 i 740 i przynosiło to efekty. Także wszystkim chętnym do pomocy i współpracy intelektualnej nad tym CD dziękuję - dla mnie to odświeżenie wiedzy, potrenowanie umiejętności i konieć końców poprawa dźwięku, co bardzo mnie cieszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i do Yamahy trafiło OPA2604, kondensatory C78, C81, C105 i C106 zostały wymienione na FKS Wima 3.3nF, wyleciał bocznikujący FC 220uF zasilającego 6800uF i zastąpił go 4.7uF.

Z poniższego wcześniej wymienione C83 na 560uF FC, C73 i C72 na Rubicony 100uF, żałuję że nie mam żadnego 120uF lub czegoś podobnego wtedy bym je tam wpakował.

 

Generalnie poprawa jest na wysokich tonach znaczna, na średnicy mniejsza i ubyło nieco basu i stał się mniej przyjazny dla mojego ucha.

 

Zobaczymy co będzie następne. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cokowliek zmieniasz szukaj not katalogowych poszczegolnych scalakow czytaj co tam jest napisane i uzywaj elementy jakie producent zaleca. np w niektorych scalonych stabach jest podana pojemnosc 10uF tantal tuz przed koscia i tuz za koscia. Panasonic Fc w jakims miejscu dobrze gra jesli jest o jakies 20% wiekszy niz oryginalna pojemnosc. inaczej moze byc malo basu. Napiecia tez duuuzo wieksze niz oryginalne (wiecej basu ale zwiezlosc na poziomie mniejszej pojemnosci).

Innymi slowy jesli masz 100uF/16V cos tam to wstawiasz okolo 120uF Fc na napiecie min 35V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scout. poszukaj sobie kalkulator dla filtra gornoprzepustowego C807 i R817. policz sobie dla okolo 40-100kHz i wymien te czesci.

jesli bedziesz wywalal trany przed samym wyjsciem to usun R813.

 

W 2 kanale robisz oczywiscie podobnie.

 

 

Ps. Wimy lubia mulic. warto poszukac czegos lepszego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

scout przepraszam. wlasnie doczytalem co napisalem. gornoprzepustowy to od okolo 5-10Hz powinien byc policzony

za to dolnoprzepustowy granica kolo 50-100kHz.

popatrz sobie na necie jak schematy wygladaja a bedziesz wiedzial ktory jest jaki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie wywaliłem Q801 i Q802. Dźwięk zyskał na dynamice. Mówisz, że mogę jeszcze usunąć R813 i R814 i wstawić zamiast nich zworki? Dzięki za info.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marosik, 7 Sty 2010, 17:37

>scout przepraszamwlasnie doczytalem co napisalem. gornoprzepustowy to od okolo 5-10Hz powinien

>byc policzony

>za to dolnoprzepustowy granica kolo 50-100kHz.

 

tak właśnie coś mi poprzednio nie pasowało :) Nic się nie stało :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Narazie wywaliłem Q801 i Q802. Dźwięk zyskał na dynamice. Mówisz, że mogę jeszcze usunąć R813 i

>R814 i wstawić zamiast nich zworki? Dzięki za info.

 

Pozwolę się wtrącić ;-) Dokładnie tak. I to samo z R819 i R820. Pożegnałbym się jeszcze z C809 i C810.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C809 i 810 usuń ale jakiś rezystor na wyjściu rzędu 68-200 Ohm musi być bo bez niego wzmacniacz operacyjny nie będzie pracował prawidłowo przy większej pojemności kabla sygnałowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich, a propo rezystorów, może ktoś dokładnie powiedzieć które wywalić z Yamahy? Mam swoje podejżenia, ale wolę dopytać mądrzejszych. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na wyjsciu ze wzmaka operacyjnego powinno byc 0V

w zwiazku z tym mozna spokojnie usunac wszystko co jest za tym scalakiem. oplaci sie dac jakis rez 20 do nawet 220R za wzmakiem. im mniej tym lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i przywrócić tranzystory wyciszające, co jest owczym pędem i efektem działania różnej maści tutejszych guru którzy nie umieją rozsądnie zaaplikować układu wyjściowego. Dla ortodoksów i tak najlepszym wyjściem będzie zastosowanie zamiast nich przekaźnika np. TQ2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem powinienes zupelnie usunac C105 i 106, one moga ci ciac wysokie i troche srednicy. wylutuj i sprawdz jak calosc zagra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że odniosłem się do wypowiedzi Marosika który zawarł zawarł wszystkie potrzebne informacje. Na wyjściu wzmacniacza operacyjnego masz 0V i ma on odpowiednią wydajność prądową. Twoja uwaga jest nie na miejscu.

 

AsterkaF, nie podmieniaj/bocznikuj C92,93 tylko je usuń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Masz jeszcze jakieś propozycje

Jeszcze jedną, nie usuwajcie rezystorów na wyjściu, ponieważ i tak zwiększamy ryzyko ich uszkodzenia na skutek przebicia elektrostatycznego, co jest ważne zwłaszcza dla tych którzy dłubią, przełączają itd. Stąd też moja uwaga o przekaźnikach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli uraziłem, to nie była uwaga tylko zapytanie czy przywracać muting i usuwać R813, R819 i C809. A zamiast R813 dać 20-220 Ohm. Jak sam napisałeś jest tu wielu "guru".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie uraziłeś, tylko to forum jest spaczone, nie wiedziałem z kim rozmawiam, a kilkoro tutejszych guru zamiast zrealizowac się w pracy/szkole na okrągło szuka tu zaczepki;)

Ja proponowałbym Tobie zostawić R813/14, tylko dać o wiele mniejszą wartość, w zależności od parametrów wyjściowego układu operacyjnego np. dla prądu wy. 40mA ok. ~390R. To jest oczywiście dobrane dla maksymalnych wartości które tutaj nigdy nie wystąpią, wiec możesz zmniejszyć jego wartość do np. 100R. A za nim proponuję Tobie przekaźnik zamiast tranzystorów w układzie normalnie zwarty do masy. Bez kłopotu go wysterujesz wykorzystując resztki oryginalnego układu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wiedza i doświadczenie przychodzą z wiekiem, najczęściej z wiekiem trumny.

Trochę sensu poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.