Jump to content
IGNORED

wyższość wzmaka słuchawkowego nad wbudowanym w integrze


moshica

Recommended Posts

witam

 

Zadaję to pytanie nie do końca pewien czy powinienem, ale bardziej z racji braku usłyszenia różnic.

Zastanawiam się jaka jest wyższość jednego nad drugim jak w temacie. Czy ta poprawa jakości jest widoczna w detalach, przestrzeni dźwięku, czy dynamice, głośności? Zanim zacząłbym wykonywać taki wzmak/kupować chciałbym wiedzieć czy warto. Osobna kwestia skąd najlepiej podawać źródło na jego wejście, czy bezpośrednio z wyjścia CD ? Co jesli mam wszystko w jednym np. DM-37 Denona ? Taki wzmak napędzał by moje AKG 530 i się zastanawiam czy zabawa jest warta zachodu, co zyskam i ile w takim zestawieniu.

Link to comment
Share on other sites

Czasem wzmacniacze zintegrowane i odtwarzacze CD lepiej napędzają słuchawki niż wzmaki słuchawkowe - zależy wszystko od konkretnego modelu wzmaka i słuchawek. Przykładowo ja też mam AKG K530. Okazało się, że lepiej grają podłaczone do wyjścia słuchawkowego mojego wzmacniacza Onkyo niż z Holdegrona. Najlepiej samemu popróbować. A jeśli już chcesz podłaczać wzmak słuchawkowy to oczywiście najlepszą jakośc dźwięku uzyskasz podpinając go bezpośrednio do wyjścia CD-ka.

<><

Link to comment
Share on other sites

Pytanie jest postawione błędnie ,prawidłowe pytanie powinno być o dopasowanie obciążenia (jakim są słuchawki) do wzmacniacza .

 

 

Fakty i mity o „trudnych” słuchawkach :

 

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Link to comment
Share on other sites

Przeważnie wyjście słuchawkowe w integrach realizowane jest przez dwa oporniki między wyjściami końcówek mocy a gniazdem phones także podpinając słuchawki pod wyjście słuchawkowe nie robisz nic innego, jak używasz całego toru audio wzmacniacza bez wyłączności żadnego z jego bloków - inaczej zamiast kolumn podpinasz słuchawki. Wzmacniacz słuchawkowy to w technicznym rozumieniu dokładnie to samo. Praktycznie.. wolę wzmacniacz słuchawkowy od stacjonarnego. Rzadko zdarza się, że wzmacniacz stacjonarny ma Op'ka spiętego z gniazdem phones.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak. Musze powiedzieć, że dźwięk z dziurki mojego Onkyo i Holdegrona różnił się nieznacznie w zakresie góry i średnicy - w przypadku Holdegrona słychać było tylko lekkie osuszenie tych zakresów i wyostrzenie góry względem Onkyo. Detaliczośc też na podobnym poziomie. Co innego bas - w Holdegronie był tak bardzo trzymany w ryzach, że aż prawie nieobecny, natomiast w przypadku Onkyo występuje miękka basowa poduszka, która robi nawet dobrze raczej szczupłemu dźwiękowi K530. Przestrzeń była bardziej trójwymiarowa w przypadku Onkyo, scena też szersza. Holdegron - węższa scena, przestrzeń raczej dwuwymiarowa. W rezultacie Holdek poszedł na sprzedaż, słucham z dziurki Onkyo i jestem zadowolony:)

A jak grają K530 z Twojego Denona?

<><

Link to comment
Share on other sites

Bednaar, 7 Sty 2010, 14:46

 

>byca: nie można generalizować, wszystko zalezy od konkretnego modelu słuchawkowac. ProJect HeadBox

>MkII gra gorzej od przeciętnej dziurki w Cd-ku czy integrze.

 

 

Ja nie generalizuje...przeciętna dziurka w cd-ku lub w integrze to się nadają do słuchawek typu ''popular''Lepsze słuchawki potrzebują dobrego wzmaka słuchawkowego.

?

Link to comment
Share on other sites

Krak_On temat owszem dotyczył audio w sensie "klocków", ale dzięki i za to.

Bednaar, co mnie skłania w tym temacie do pytania o wzmaka? Ano to co sam napisałeś o K530 :

(..)występuje miękka basowa poduszka, która robi nawet dobrze raczej szczupłemu dźwiękowi K530. (...)

Myślałem, że mając headwzmaka poprawię w nim bas i jeszcze lepiej przestrzeń która i tak jest jak dla mnie wzorowa.

Jak sobie radzi DM-37, powiedziałbym napędza wspaniale te headphone'y. Ale niestety basu w K530 mi brakuje po wielu odsłuchach i myślałem, że headwzmak tu coś poprawi.

Nawet nie wiedziałem, że takie coś jak DM37 lepiej zagra (CD + słuchawki) niż stary Pioneer z klocków PD5700+A401. Niestety w "budżetowych" CDkach z lat 90 nei chciano aż tak zwracać uwagi na opampy i ładowali co popadnie a tutaj widzę że "gra"lepiej w Denonie....

Jak na razie dylematem jest zbyt mało basu w K530.

Link to comment
Share on other sites

Dla uściślenia jeszcze - nie jestem w posiadaniu SLI-80, ale słuchałem go parokrotnie. Wracając do tematu - największy wpływ na brzmienie mają słuchawki, i tego się nie przeskoczy. Podbijanie basu metodami zmian klocków sprawdza się tylko w przypadku niektórych modeli, w większości Sennheisera. Metoda skuteczniejsza to po prostu zmienić słuchawki, zwłaszcza w przypadku niemożności lub niechęci do użycia equalizera. Na początek polecam Creative Aurvana Live! Basu na pewno nie braknie, a zapoznać się też warto z Sennheiserami HD600, HD650, Beyerdynamic DT990 Pro, DT150, DT880, Grado SR325is dla rozpoznania jaki dźwięk się lubi, i dopiero szukanie optymalnego napędu.

 

Dziurki w integrach są realizowane różnie. Raz jest to tani scalak, innym razem dzielnik rezystorowy pociągnięty z końcówki mocy dla głośników. Wiadomo, że w odtwarzaczu CD lub decku jest to jakiś dedykowany układ, ale we wzmacniaczu głośnikowym to już raczej dodatkowe odejście z końcówki mocy. Używanie wzmacniaczy Leben CS300 lub CS600 jako słuchawkowych to dość popularna praktyka, a i inne firmy będą tu miały sporo do zaoferowania. Rozczarował mnie natomiast kiedyś poziom dziurki w integrze Accuphase, modelu nie pamiętam.

Link to comment
Share on other sites

No niestety rok temu kupując K530 one wygrały spośród testowanych wielu modeli. I nadal uważam że do kwoty 500zł nie znalazł bym dziś nic ciekawszego. Sytuacja taka, że brak basu ten model nadgania resztą pasma i przestrzenią, której nie znalazłem u konkurencji. Zmiana modelu nie wchodzi w grę....na inny. Raczej szukam dalszej poprawy jakości tego co prezentuje ten model.

Link to comment
Share on other sites

Ja kiedyś wyrwałem nowe K601 za 499zł, zgaduję, że są lepsze od K530, przestrzeń miały dużą i naturalną, grały równo (czytaj: basu mało, ale dobrze schodził), ale je sprzedałem, bo ideałem dla mnie nie były, i nie tęsknię za nimi. Najbliżej do nich mają moje Sennheisery HD438, które są dla mnie nie gorsze, a poza tym mogę je wetknąć do kompa lub grajka mp3, żeby uzyskać bardzo dobry dźwięk, więc dla mnie do 500zł też nic ciekawszego nie istnieje - nie licząc CAL po wymianie kabla. K601 grały mi dobrze tylko ze wzmaka słuchawkowego, bo z dziurki Onkyo w sklepie grały anemicznie i ogólnie kiepsko, a głośność miały dobrą gdzieś na 14-tej godzinie dopiero.

 

Radzę Ci po prostu uznać, iż wiele lepiej niż z integry na tych słuchawkach nie będziesz miał, a bas sobie podbij gałką lub w foobarze.

Link to comment
Share on other sites

OK, jest wiele modeli wzmaków słuchawkowych - może którys zagra lepiej z K530 niz dziurka z integry/cd-ka. Wiem, że na pewno Holdegron zagra z nimi ostro, sucho, bezbasowo i mało przestrzennie - to zestawienie możesz sobie darować. ProJect Head Box MkII jest słabszy od Holdegrona, więc jego też sobie daruj. Pozostaje sprawdzić Moonlight'a, Forum608, coś z WBA lub na bazie kitu AVT2850 albo w przypadku posiadania większej gotówki Heed CanAmp... niestety nie sprawdzałem żadnego z nich, więc tu nie poradze. Sam już nie mam zamiaru się w to bawić, bo brzmienie AKG K530 z dziurki Onkyo Integra A8670 bardzo mi odpowiada (polecam, jeśli wpadnie Tobie w ręce ten wzmak), nawet nie sprawdzę z czystej ciekawości, bo jestem zdecydowanie bardziej melomanem niz audiofilem.

<><

Link to comment
Share on other sites

Temat nie jest taki prosty ani jednoznaczny.Do tej pory myślałem ,że "dziurka" w mojej integrze Luxman L-590AII to nic specjalnego ,podłączałem różne słuchawki ,"szału" nie było ale jako ,że słuchawek używam rzadko to mnie to nie ruszało.

Ostatnimi czasy jednak trochę się zmieniło ,siedzę przd kompem do póżnej nocy ,najlepiej mi się wtedy pracuje ,więc powrócił "temat" słuchawek.

Przestestowałem kilka wzmacniaczy słuchawkowych ,dwa czy trzy godne uwagi ale większość przeciętna na tle mojej integry ."Integry" piszę w cudzysłowie to używam w niej tylko końcówki mocy a steruję przedwzmacniaczem Lebena i teraz dzwięk na słuchawkach mam naprawdę na wysokim poziomie,co najmniej mniej na takim ,że zewnętrzny przeciętny wzmacniacz słuchawkowy nie ma "startu".

Nie znaczy to,że nie kupię w najbliższym czasie wzmaka słuchawkowego bo przyznam ,że spodobała mi się bardzo ta "suchawkowa zabawa".

Link to comment
Share on other sites

tadeo, 7 Sty 2010, 16:04

 

A czy Kolegi Luxman L-590AII na wyjściu słuchawkowym "czerpie" sygnał z wyjść głośnikowych tak jak Luxman L-550A II?

 

Osobiście wolę sygnał słuchawkowy z Musical Fidelity X-Can v3 niż z integy Accu E-213.

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Jak Ci będzie grało z dziurki we wzmaku zalezy od opornosci słuchawek , moje sennheiser hd 595 mam podłączone do dziurki marantza pm 8003 i grają rewelacyjnie . Słuchałem w sklepie z tymi słuchawkami wzmaków słuchawkowych w cenach od 600 do 1000pln z kawałkiem chyba i wszystkie te wzmaki słuch poległy , przede wszystkim zero basu z nich .Poległy tak samo w porównaniu z dziurka mojego cd sa 8003 . Ten akurat model słuchawek , które posiadam ma niska impedancje - 50 omów, ale juz wyższe modele sennheiser które sobie sprawdzałem tak dla próby tylko, mają 300omów i nie grały mi dobrze z dziurki cd ani integry, . Ale do takich modeli zresztą to już wiadomo ze nic innego jak tylko wzm słuchawkowy, który jest w stanie je napedzić odpowiednio. Tak więc zawsze trzeba posłuchać z konkretnymi słuchawkami.

Link to comment
Share on other sites

HD595 to osobna bajka. U mnie z dziurki Technicsa mają mnóstwo basu, a to dlatego, że im bas rośnie wraz ze wzrostem impedancji wyjściowej wzmacniacza. Wzmaki słuchawkowe mają ją niewielką, a u mnie w dziurce to jest 150 omów na kanał. 3x tyle co słuchawki, więc bas o jakieś 7dB w górę idzie. Wystarczy dać w szereg rezystory np. 75 omów z HD595 i podpiąć do wzmaka słuchawkowego, i już jest całkiem inaczej. Ja to załatwiałem montując przełącznik impedancji we wzmacniaczu.

Link to comment
Share on other sites

penny, 7 Sty 2010, 17:20

>Ten akurat model słuchawek , które posiadam ma niska impedancje - 50 omów, ale juz wyższe

>modele sennheiser które sobie sprawdzałem tak dla próby tylko, mają 300omów i nie grały mi dobrze z

>dziurki cd ani integry, . Ale do takich modeli zresztą to już wiadomo ze nic innego jak tylko wzm

>słuchawkowy...

 

Wzmak na słuchawkach o niskiej impedancji jest bardziej wysilony niż na słuchawkach z wysoką impedancją , na słuchawkach o wysokiej impedancji może mu co najwyżej nie starczać pożądanej mocy (napięcia) bo prądu one za wiele nie potrzebują , gorzej jest w przypadku słuchawek o niskiej impedancji ,bo jeżeli wzmacniacz nie jest wydajny prądowo to słuchawki będą z niego zasysać więcej prądu niż wzmak jest z siebie wydać bez przeciążenia .

Link to comment
Share on other sites

Tak więc śmieszność najczęstszej sytuacji polega na tym że typowy posiadacz przeciętnego wbudowanego wzmaka słuchawkowego stoi przed wyborem -> albo pełnowartościowa wysoka jakość na słuchawkach wysokoomowych ale przy bardzo skromnej mocy wyjściowej wychodzącej ze wzmacniacza albo wystarczająca moc wychodząca ze wzmacniacza z podłączonymi słuchawkami niskoomowymi ale gorsza jakość związana ze spadkiem basu ,wzrostem przesłuchów między kanałami ,wzrostem zniekształceń harmonicznych przy zadowalającej głośności .Jednak przy słuchawkach niskoomowych o wysokiej skuteczności jest szansa na otrzymanie wysokiej jakości przy niskim podgłośnieniu regulatora głośności wzmacniacza ,ponieważ same słuchawki mają zapas głośności który będzie gwarantował że słuchacz nie przekroczy na regulatorze głośności limitu wydajności układu wzmacniacza powyżej którego jakość drastycznie spada .

Link to comment
Share on other sites

No i tak własnie jest w moim przypadku , hd 595 mają 112 db skuteczności , a więc sporo , a że głośno nie podkręcam gały to jakość dzwięku z dziurki integry jest naprawdę dobra ( szczególnie na tych najlepiej zrealizowanych płytach, których brzmienie jakie powinno być, znam ze słuchania na kolumnach ) .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.