Skocz do zawartości
IGNORED

Czy jest sens amieniać cokolwiek ?


JimiHendrix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Na wstępie podaję opis sprzętu, który posiadam od kilku miesięcy aby łatwiej można było odnieść się do mojego pytania.

Jak w stronie o mnie:

Amplituner: Harman Kardon HK 3250

CD: Harman Kardon HD 720

Kolumny: Wharfedale Diamond 9.4

Generalnie zestaw był dobrany pod kolumny które mają dla mnie większe znaczenie niż reszta i sądzę że do salonu 25m2 są dobrym wyborem. Reszta zestawu czyli amplituner i cd są obiektem moich rozważań. Czy aby na pewno dobrze wybrałem ? Co waszym zdaniem jest najsłabszym ogniwem tego zestawu ?

W związku z tym że ani razu nie skorzystałem z funkcji tunera a na tym forum wiele postów traktuje o wyższości prostych wzmacniaczy nad amplitunerami może warto go wymienić na wzmacniacz w podobnego poziomu cenowego ? A może chodzi tu o amplitunery kina domowego w których spadek jakości związany jest z zastosowaniem ścieżek i komponentów video ? Dodatkowo dość irytującym jest zakres regulacji pokrętłem głośności - w zakresie pierwszych 45 stopni da się słuchać, później jest już zbyt głośno. Czy to kwestia złego doboru mocy ? Amplituner przy 8 ohm daje 50W, kolumny mogą wytrzymać 100W, wydawało mi się że to dobra opcja. Gdzieś też przeczytałem że te harmany tak mają z tą regulacją. Dodatkowo chciałbym się rozwijać i poznawać nowe rzeczy w zakresie słyszalnego dźwięku, lecz na chwilę obecną fundusze domowe są przeznaczane na inne cele, więc chciałbym zainwestować ewentualne pieniążki uzyskane ze sprzedaży ampli i cd. W większości zestawów na rynku kolumny Wharfedale sprzedawane są z Denonami i takiej firmy wzmak jest dla mnie najciekawszym wyborem, druki to onkyo. A może to wszystko nie ma sensu ? Może lepiej skupić się na czerpaniu przyjemności ze słuchania muzyki a nie tracić czasu na analizę jak brzmi pasmo i co można poprawić ? Napiszcie co zrobilibyście będąc na moim miejscu. Ah muzyka jakiej słucham... właściwie od smutnego bluesa i delikatnego chilloutowego jazzu przez przestrzenne perfect circle i tool, lekko elektroniczne nine inch nails do energicznej pantery więc w zasadzie wszystko z gitarową struną.

 

Pozdrawiam

 

kolumny:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

amplituner:

40 Watts from 20Hz-20kHz: @

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za błąd w tytule, to przez podekscytowanie pierwszym tematem na tak poważanym forum :) Za bardzo chciałem napisać bezbłędnie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje zamienic amplituner na Yaqina...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wątek bez yaqina wątkiem straconym... Tylko to sprzęt w innym przedziale cenowym, a założeniem jest przedział mojego amplitunera i cd. Ale dzięki za niezmiernie wyczerpującą podpowiedź :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JimiHendrix, 16 Sty 2010, 16:35

 

>A może to wszystko nie ma sensu ? Może lepiej skupić się na czerpaniu przyjemności ze słuchania

>muzyki a nie tracić czasu na analizę jak brzmi pasmo i co można poprawić ? Napiszcie co

>zrobilibyście będąc na moim miejscu.

 

Dokładnie moim zdaniem to nie ma sensu, lepiej skupić się na muzyce - tu jest ZNACZNIE więcej do odkrycia niż "w trakcie poznawania nowych rzeczy w zakresie słyszalnego dźwięku". Zwłaszcza, że już masz porządne stereo. Znasz takie kapele jak Magma, Art Zoyd czy Fantomas? Jeśli nie - to polecam, doznania znacznie większe niż odsłuchiwanie kolejnego modelu Krella :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jimi, prosze! klient nasz paaannn ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foxbat - ja już nie wiem kiedy i w jakim wątku natknę się na Twój wpis, ale prawie za każdym razem zaczynam się autentycznie śmiać.

Co to jest w ogóle ta "Yaqina"?

Wiem, że pewnie coś "żółtego" na lampach, jakiś nowy mjuzuik ejndżel?

Kurde idzie się w tym pogubić:)

A da się to zlampizować w turbo w ogóle?

 

A wracając do głównego tematu wątku - po pierwsze JimiHendrix witamy na forum!

Forum jest niezwykle poważne i coraz więcej na nim ekspertów wszechdziedzin... :)

 

Co do Twojego pytania - chyba ten Harman sobie z nimi (głośnikami) nie radzi (wnioskuję z opisu przypadłośłci).

 

Na razie zostaw kopmapkt, a wzmacniacz kup jakiś starszy, ale z trochę wyższej półki, np jakiegoś Rotela.

 

Ewentualnie Yaqina:)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim: DAC/TP XPS (+ CA CXC) + NAC 282/TP DTCap/NAP 250-2 + Lipinski L-707 + Target Audio MR70B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydawało że jest odwrotnie właśnie, że amplituner jest za mocny dla tych głośników i dlatego mam tak mały zakres że tak to nazwę "kręcenia gałką".

Bednaar - podanych przez Ciebie zespołów nie znam, ale na pewno to nadrobię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma wiele wspólnego z mocą, w domu słuchamy zazwyczaj muzyki z mocą niższą niż 5 W, datego pojawiają się wzmacniacze lampowe o podobnych mocach. Moc ma znaczenie takie, że im większa moc, tym większą wzmacniacz ma rezerwę prądu, który w bardziej dynamicznym momencie może wepchać w kolumny, efekt zbyt małego prądu łatwo usłyszeć w tanich głośniczkach komputerowych, lub w instalacjach car-audio jako "siadający" dźwięk.

 

Problem z regulacją głośności dotyczy w zdecydowanej większości kiepskiego dobrania potencjometru do regulacji głośności. Dałoby się to zmodować DIY dając potencjometr o innej charakterystyce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego samego zdania jestem. Przy doborze amplitunera do kolumn sporo czasu spędziłem na forum zbierając wiedzę na ten temat i dobór wydał mi się trafny. Tylko nie wiem czy nie dałem ciała kupując amplituner zamiast wzmacniacza. Generalnie przesiadka z małej wieży na ten sprzęt i tak sprawiła że słucham płyt tak jakby od nowa, słysząc o wiele więcej. No i teraz korci mnie żeby coś wymienić i znowu być mile zaskoczonym podczas słuchania tych płyt. Poznać co to jest głębia, scena, mięsko i tak dalej. Brak funduszy powoduje że mogę tylko żonglować sprzętem z posiadanej już półki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie w tym rzecz, że jest zbyt głośno, ale robi się nieprzyjemny dźwięk po odkręceniu gały więcej niż 45 stopni, jak napisałeś ?To może być rzeczywiście efekt zbyt małej wydajności prądowej amplitunera, albo po prostu zniekształcenia zbyt szybko narastają i nie da się już słuchać.Może po prostu słuchaj ciszej.A jeśli musi być głośniej, to faktycznie pomyśl o wzmacniaczu.Choć jak czytam Twój wpis, to nie do końca rozumiem o co Ci chodzi.Chyba nie tylko o to by wytrzymać w pomieszczeniu, gdy odkręcisz ampli na pół skali ?Wymianę odtwarzacza zostaw na później.Jaki wzmacniacz ?To zależy ile pieniędzy zamierzasz na niego przeznaczyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie porównałem sobie jak gra ampli KD HK 135 z podpiętymi kolumnami castle avon - wnioski, nie jest źle, problem w tym, że na codzień slucham tych kolumn z hk 675 lub obecnie więcej z sansui au-710. W obu przypadkach rozdzielczość i po prostu jakość odtwarzanej muzyki jest słyszalnie wyższa niż z ampli. Nie napiszę, że wzmak stereo 'miażdży, niszczy, depcze, urywa głowę i sika do szyi' ampli kd, ale różnicę słychać. Polecam Ci przesiadkę na porządny wzmak stereo - i nie chodzi o kupowanie droższego, tylko poszukanie czegoś na rynku wtórynym (niekoniecznie na allegro, które najeżone jest z tego co czytam szrotem i minami).

powodzenia.

PS.

Słuchanie muzyki i tak jest najważniejsze i na tym polu dokonujemy największych postępów i najbardziej się rozwijamy. Jeśli jednak można mieć lepszy sprzęt bez rujnowania się finansowego, to czemu nie...?

powodznia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość wzmacniaczy ma aktywne preampy.

Oznacza to, że moc maksymalną osiągają właśnie przy wychyleniu potencjometru w okolicach godz. 11-12, czyli w ustawieniu "gałki" na 45-50%. Potem zaczynają już generować głównie zniekształcenia objawiające się gwałtowną degradacją dźwięku i możliwością uszkodzenia głośników (w pierwszej kolejności wysokotonowych).

Jeżeli kolumny mają moc nominalną 100W, a wzmacniacz 50, to nie jest niestety dobry rozkład parameterów, jeżeli chcemy muzyki słuchać głośno (kiedyś, nie wiem dlaczego (w czasach altusów) panowała taka opinia, że kolumny powinny mieć trzykrotnie większą moc od wzmacniacza).

W praktyce lepszą sytuacją jest wzmacniacz z większą mocą, ponieważ przy mniejszych wychyleniach daje dźwięk wolny od zniekształceń i można słuchać i głośno i z przyjemnością.

Amplituner stereofoniczny nie jest w zasadzie gorszy od samej integry, bo ma tylko dołożony niewielki moduł tunera, co nie wpływa jakoś szczególnie degradująco na ogólną jakość dźwięku. To jest nieco inna sytuacja niż w przypadku amplitunerów AV.

Dlatego sugerowałbym sprawdzenie np Rotela RA 972 - z "drugiej ręki" powinien być osiągalny w fajnej cenie.

A wydaje mi się, że złotym strzałem byłby Creek 5350SE do tych Wharfedali - on z kolei ma przedwzmaniaccz pasywny i można bez obawy odkręcać gałę praktycznie do oporu, tylko jest ciężki do ustrzelenia i jego cena będzie już wyższa, ale na pewno warto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Naim: DAC/TP XPS (+ CA CXC) + NAC 282/TP DTCap/NAP 250-2 + Lipinski L-707 + Target Audio MR70B 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ciężko powiedzieć nie słysząc o co może chodzić z potencjonometrem głośności, ale też może być tak, że przy wyższych poziomach głośności dźwięk zbytnio rezonuje w słabo zaadaptowanym pomieszczeniu i staję się zbyt natarczywy. Wiem, że te kolumny są dość trudne pod tym względem i o ile pamietam mają bass reflex z tyłu, wiec proponuję pokombinować z ustawieniem to naprawde sporo daje i w miarę możliwości odsunąć je od ściany. W ramach eksperymentów z dźwiękiem bez wiekszych nakładó finansowych polecam pobawić się bi-wiringiem w tych kolumnach potrafi on zmienić pozytywnie dźwięk zwłascza po zastosowaniu na soprany posrebżanego kabla sporo zmienia się w scenie i klarowności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bass refleksy mają z przodu, bi-wiring... też sporo się o tym naczytałem i to pierwsza opinia polecająca tą opcję, w większości przypadków poprawa była nie do wychwycenia. A co do zakresu regulacji głośności to nie chodzi o to że dźwięk jest nieprzyjemny czy zniekształcony, gra bardzo dobrze, powiedziałbym że jakość jest zdecydowanie lepsza niż w przypadku cichego ustawienia ale jest zwyczajnie zbyt głośno. Wszystko ok jakbym miał siedzieć w wielkim pomieszczeniu z dala od kolumn i sąsiadów, ale nie o to chodzi. Zastanawiałem się czy mały zakres regulacji pokrętłem głośności i fakt że nie mogę go przekręcić na 50% bo jest już o wiele za głośno nie jest objawem złego doboru mocy do kolumn, czy może chodzi o sam potencjometr ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.