Jump to content
IGNORED

Vinyl - wzrost sprzedaży w USA


excel

Recommended Posts

łamańce językowe bo tekst tłumaczony przez komputer - tu oryginalny:

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ciepłe brzmienie winylu kontynuuje odrodzenie popularności, a sprzedaż nowych albumu LPs wzrosła 33% w 2009 r. z poprzedniego roku, według danych opublikowanych przez Nielsen SoundScan.

 

2,5 milionów Vinyl Records została sprzedana w 2009 r. z Radiohead topping wykres z prawie 48.000 LPs sprzedane. Również na początku listy były klasyki przez takie gwiazdy jak Michael Jackson, The Beatles, Bob Dylan. Szlifowanie top 10 najlepiej sprzedających się artystów takich jak mniejsze Wilco, Animal Collective i Bon Iver.

 

Animal Collective bardzo popularny Merriweather Post Pavilion był # 3 najlepszych płyt winylowych sprzedaży w 2009 r. z 14.000 sprzedanych egzemplarzy. Abbey Road był na górze z prawie 35.000 sprzedanych egzemplarzy. Radiohead In Rainbows była najlepiej sprzedającym się albumem 2008 roku, a nadal sprzedawać innym 11.400 egzemplarzy w 2009 roku.

 

Chociaż muzyki cyfrowej stanowiła 40% wszystkich muzycznych zakupionych w 2009 r. szacuje się, że dwie na trzy winylowe płyty zakupione w ubiegłym roku były z cegły i zaprawy niezależnego sklepu muzycznego.

 

Liczby te mogą blado w porównaniu do pop królów wykres, to tendencja wzrostowa w winylu jest pozytywnym znakiem, że album jako forma sztuki jest tu zatrzymać.

excelvinyl winylmania blog szukaj

Link to comment
Share on other sites

Guest vasa

(Konto usunięte)

>dwie na trzy winylowe płyty zakupione w ubiegłym roku były z cegły i zaprawy niezależnego sklepu

>muzycznego.

 

I mam nadzieję, że dalej tak będzie. Kretyńska polityka związana z własnością praw do rozpowszechniania muzyki rozwaliła poprzedni układ. I niech tak pozostanie.

Link to comment
Share on other sites

Płyta vinylowa w przeciwieństwie do CD ma duszę, sama przyjemność wyjąć ją z koperty, każdy sie zachwyca, sąsiedzi wymiękają, brzmi wspaniale. Natomiast płyta CD to nic innego jak plik flac ściągnięty z netu, tyle że wspomniany plik jest wygodniejszy i darmowy, stąd masowa ucieczka miłośników muzyki od klasycznych płyt CD. Z drugiej strony sami producenci zastępuja płytę CD nowszymi lepszymi wersjami typu HDCD, XRCD, SACD, DVDAUDIO itd. Ilość tych wersji powoduje, że żadna nie jest w stanie opanować całego rynku, a interesują się nimi tylko nieliczni audiofile. Natomiast płyta vinylowa jest wciąż pamiętana przez dorosłych, a wśród młodzieży ma nieskazitelną reputację, no i nic nie wskazuje by miała się zmieniać. Owszem można ją poprawiać, np. 180g itp, ale to tylko sam nośnik, igła i gramofon i wygląd całości pozostają bez zmian.

Link to comment
Share on other sites

po prostu jest moda na vinyl i nie ma co dorabiać jakiś niestworzonych historii o magii. mam mnóstwo cdeków i często jest "wielka magia" dzięki nim (muzyczna i dodatkowa, związana z ich pięknym wydaniem np.)

poza tym co to za liczby 14 tysięcy Animal Collective? Wybitnej płyty o sporym (jednak) potencjale komercyjnym?Przecież to jest śmiesznie mało.

????

Link to comment
Share on other sites

Tak na marginesie to sprzedaż gramofonów też rośnie ;]

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Link to comment
Share on other sites

to nie przejściowa moda ani magia tylko lepsza jakość dźwięku /w sumie za niewielką kasę/ spowodowała powrót winyla. Moim zdaniem większość kupionych płyt jest w second handzie a to nie jest ujęte w statystykach - w moim przypadku płyty nowe nabyte w 2009 r to jakieś 2 do 3% ogólnej liczby/a było tego sporo/ - czyli te 2,5 mln. należałoby przemnożyć przez 30 - a to już dużo !

excelvinyl winylmania blog szukaj

Link to comment
Share on other sites

Witam.

 

To nie jest kwestia czy analog gra lapiej czy gorzej od CD , napewno gra inaczej i zawsze będą spory pomiedzy jadnymi a drugimi zwolennikami.Fakt jest faktem że zainteresowanie analogiem w ostatnim okresie wzrosło,spowodowane jest to różnymi czynnikami,słuchanie czarnych płyt z sentymentu,dawniej były bardzo drogie i mniej dostępne,znudzenie się dzwiękiem cyfrowym,nowe hobby i oczywiscie troszkę snobizmu...reasumująć wolę dzwięk analogowy ...Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Panowie

Każdy z nas kiedyś był młody :-).

Ja kiedyś też słuchałem przenośnego ipoda z pamięcią analogową tzw walkman :-).

Młodzież dzisiaj też woli jeździć szlifierkami 14/1,6 z turbinką ... taki pseudo sport. Potem dochodzą jednak (po latach) że to nie do końca to co jest fajne , szukają i ... znajdują.

Dokładnie jak w audio.

K

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, nie każdy urodził się audiofilem i słuchał w kołysce Wagnera, Bacha czy Czajkowskiego :) muzykę się poznaje, odkrywa przez całe życie. Czasem ktoś pozostaje na etapie mp3 ale jeśli ma słuch i usłyszy muzykę na dobrym sprzęcie to w końcu to mu nie wystarczy. Ale jest część społeczeństwa której mp3 wystarczy, cóż ich strata.

Link to comment
Share on other sites

W ostatniej audycji DUŻA CZARNA profesor Ewa Łętowska ubolewała że w swoim czasie pozbyła się części swojej kolekcji vinyli na rzecz CD - na szczęście nie całej ! Porównała dźwięk z winyla do cegły /że taki trójwymiarowy i mięsisty/ natomiast dźwięk z CD do kartki papieru /że taki płaski/ - zgadzan się z tą opinią - chociaż ja bym raczej powiedział że dźwięk z winyla to: schabowy z kopytkami i kapustką zasmażaną + piwo a dźwięk z CD to: sucha bułka + woda :)

excelvinyl winylmania blog szukaj

Link to comment
Share on other sites

Zgadzm się w 100 %.

Za dźwiękiem z płyt 16 bitowych CD na naszym forum praktycznie pozostał już tylko jeden forumowicz czyli oczywiście Diskomaniak. Przykre to , ale prawdziwe.

Faktem jest że cały audiofilski świat audio jest całym sercem za poprawa brzmienia, a to poprzez HDCD, a to poprzez gęste formaty, a to poprzez powrót do vinylu- to moja droga od kilku lat, a wszystko by wydobyć(odtwrzyć) w domu to co artyści maja w studiach nagraniowych. Tam nie ma miejsca na 16 bitowe badziewiaste i wysmiewane przez artystów płyty CD, lecz tylko i wyłącznie na geste pliki. Natomiast potem w zaciszu domowym Ci sami muzycy trawią tylko i wyłącznie wspomniane pliki gesteza posrednictwem SACD czy DVDAUDIO, czy też jesli nie majją takiej sposobności, wybieraja jak ja- p[łyty vinylowe.

Link to comment
Share on other sites

Guest rochu

(Konto usunięte)

Grunt to wyobraźnia i dobre samopoczucie.

Póki co CD ma się jeszcze całkiem nieźle.

Było-nie-było przewidywano jakoś 2 lata temu, że w roku 2009 zakończy się produkcja płyt CD.

A jakoś tego końca nie widać.

Proponuję powrócić do rzeczywistości.

Link to comment
Share on other sites

w tym wszystkim piszę na forum od 5 lat:

 

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Re: excel

>to nie przejściowa moda ani magia tylko lepsza jakość dźwięku /w sumie za niewielką kasę/

>spowodowała powrót winyla. Moim zdaniem większość kupionych płyt jest w second handzie a to nie

>jest ujęte w statystykach - w moim przypadku płyty nowe nabyte w 2009 r to jakieś 2 do 3% ogólnej

>liczby/a było tego sporo/ - czyli te 2,5 mln. należałoby przemnożyć przez 30 - a to już dużo !

 

oczywiście!

a jeśli chodzi o oficjalne statystyki to czekam na dane RIAA, które zapewne potwierdzą trend czyli sprzedaż CD leci na pysk a winylu powoli rośnie

 

>W ostatniej audycji DUŻA CZARNA profesor Ewa Łętowska ubolewała że w swoim czasie pozbyła się

>części swojej kolekcji vinyli na rzecz CD

 

mądra baba po szkodzie

pewnie zrobiła to po śmierci prof. Łętowskiego (który zapomniał testamentalnie babie zakazać takich głupot)

 

 

Re: Karunesh

>To nie jest kwestia czy analog gra lapiej czy gorzej od CD , napewno gra inaczej

 

na pewno gra LEPIEJ i to zwłaszcza ze sprzętem półprzewodnikowym, zapewnia odpowiednią dawkę 2-iej harmonicznej, w przypadku systemu opartego na CD potrzebny jest do tego lampiak (główna przyczyna odrodzenia i pewnej popularności lampiaków wśród audiofilów)

 

Re: Rochu

>Było-nie-było przewidywano jakoś 2 lata temu, że w roku 2009 zakończy się produkcja płyt CD.

>A jakoś tego końca nie widać.

 

widać, widać, pewnie, że produkcja płyt trwa, ale kto ich i do czego przede wszystkim używa?

 

i co z produkcją hardware? "audiofilskich" napędów i odtwarzaczy? pada

Link to comment
Share on other sites

w widmie zniekształceń toru analogowego dominuje druga harmoniczna, tak samo jak w przypadku lampiaków

a ona ma nie tyle takie działanie (popularny przesąd), że "dodaje słodyczy" itp. tylko (co udowodnione w badaniach psychoakustycznych) maskuje wyższe harmoniczne, które są nieprzyjemne dla ucha i które zarazem stanowią piętę Achillesową typowej amplifikacji tranzystrorowej jak również przetworników C/A

 

co do cyfr - nie mam pod ręką poza tym autocytatem, który wyskakuje z wyszukiwarki forumowej:

 

"John Elison - nota bene propagator tezy o WYŻSZOŚCI CD nad LP na AudioAsylum - mierzył THD w systemach winylowych i oto co ustalił: >>On lower frequencies (poniżej 10 kHz, uw. graaf) the harmonic distortion is often WELL BELOW (podkr. graaf) 1-percent, depending on signal amplitude (stylus tip velocity)

Link to comment
Share on other sites

a jak realnie wypadają cedeki (realnie czyli nie z poziomem 0 dBfs, ale normalnym np. -20 dBfs),

mało jest takich pomiarów w necie (ciekawe dlaczego?), ale parę znalazłem

 

niżej też autocytaty:

 

"cytat z pomiarów testowych Denona DVD-5910 Universal DVD/SACD Player:

 

>>AUDIO PERFORMANCE

All data except for SACD performance were obtained from test signals containing dither, which sets limits on measured distortion and noise performance. All level trims were at 0, and all speakers were set to "large," subwoofer on. Results are from the front left channel but are typical of all channels. Reference input level is -20 dBFS.

 

(...)

 

CD PERFORMANCE

Custom-generated test disc.

Distortion (THD+N, 1 kHz, -20 dBFS): 0.027%

 

"a tu cytat z pomiarów testowych budżetowego odtwarzacza DVD:

 

>>THD Plus Noise (at 1,000 Hz): at 0 dBFS, 0.01%; at -20 dBFS, 0.2%

Link to comment
Share on other sites

graaf - dzięki za obszerne wyjaśnienia, ale jakie wnioski odnośnie najlepszego toru hi-fi ?

czy winyl + wzmacniacz tranzystorowy ?

czy winyl + wzmacniacz lampowy ?

pytam bo ostatnio nabyłem lampę Yaqin i niestety bardziej cieszy mnie dźwięk z mojego starego tranzystora :)???

Pozdrawiam

excelvinyl winylmania blog szukaj

Link to comment
Share on other sites

dziś wieczorkiem jak zwykle wysłuchałem sobie kilka winyli - duża przyjemność :)- przyszła mi do głowy taka refleksja: nigdy byśmy tak nie docenili jakości dźwięku z winylu gdyby nie było CD - nie byłoby skali porównawczej !!! - myślę że rynek wymusi coraz większą produkcję nowych płyt winylowych - oby tylko jakością dorównały a nawet przekroczyły poziom najlepszych tłoczeń z lat 70-tych, czego sobie i wszystkim amatorom dobrego dźwięku życzę - ps. przy obecnym stanie techniki chyba nie ma alternatywy dla tego nośnika /winylu/ ???

excelvinyl winylmania blog szukaj

Link to comment
Share on other sites

Waluch, 19 Sty 2010, 21:50

 

>Tak na marginesie to sprzedaż gramofonów też rośnie ;]

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

  Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.