Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny do dużego pokoju


czterdziestolatek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich jako nowy.Panowie-jestem pod wrażeniem dzieł które tworzycie,zwłaszcza że wiecie o co w tym wszystkim biega.Dlatego proszę o pomoc.Chcę wystrugać jakieś kolumienki,ale.Pomieszczenie w którym mają grać ma ok.40mkw.Budżet na przetworniki,powiedzmy nie wygórowany-jak coś nie wyjdzie nie będzie dużych strat.Wzmacniacz,planuję jakąś Yamahę,ale do kina.Nie oczekuję gotowych projektów,ale wskazówek-jakie głośniki mogły by się do tego nadawać-myślałem o konstrukcji 3-drożnej.Czy te popularne STX-y godne są uwagi,czy mierzyć wyżej?Jak takie pomieszczenie wypełnić dżwiękiem?W sumie mógłbym wejść do sklepu i wyłożyć 2tyś. za jakieś wynalazki.Ale jak przeglądałem forum to powiedziałem stanowczo NIE.Muszę spróbować sam.Wiem że to nie takie proste,ale może się uda.No to co Panowie-pomożecie czterdziestolatkowi?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomożemy.. Po pierwsze - kilka pytań.. Pomieszczenie jednolite czy salon z aneksem dla przykładu ? Jakiej muzyki słuchasz ? Jaki budżet maksymalnie ? Jak z dostępnością do stolarskiego rzemiosła? Odnośnie samych STX-ów...znajdziemy coś lepszego...;)

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój trochę nietypowy,mam mieszkanie nożna powiedzieć na poddaszu.Tak,że geometria jego to nie prostopadłościan bo sufit jest narzucony przez kształt dachu.4,5na9m,taka kiszka.Muzyki lubię słuchać różnego rodzaju-oprócz discopolo,techno,rapu i im podobnych.Raz posłucham Elvisa i U2,innym razem ZZ TOP i AC/DC.Zależy od nastroju.Ostatnio słuchałem do bólu Van Halena z Twistera.Paczki myślę że sobie poradzę,trochę robiłem w stolarce,narzędzi trochę mam.Może jedynie wykończenia się obawiam,ale to nic.Kasa-trudna sprawa,Najlepiej było by kupić Rewelatory za cenę STXów.Żartuje.Jak budowałem ostatnie kolumny 'la Altus,ćwierć wieku temu,to nie było problemu.Były tylko GDNy.Ważne,że grały i to głośno a reszta to pikuś.Powiem tak-od dłuższego czasu nastawiałem się na zakup gotowych w granicach 2tyś.Ale przeglądając z nudów fora audio nabrałem ochoty na własny wyrób.Ale że to moje pierwsze,to boję się by nie wtopić dużej kasy i nie być zadowolonym,Dlatego wspomniałem STX-ach.Ale....jeśli coś doradzicie bardziej przyzwoitego to czemu nie.Nie powiem,dajmy na to,że 1tyś. na głośniki i ni grosza więcej.Myślę że wszystko wyjdzie w praniu.A w ogóle dziękuję za odzew chęć pomocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiemy już nieco więcej ;) Czego szukasz w brzmieniu ? Głośno, przestrzennie , z nisko schodzącym basem ? Czegoś konkretnego w brzmieniu poszukujesz ? W tej cenie skupiłbym się na konstrukcji 2 drożnej z dwoma niskośredniotonowymi i efektywnym wysokotonowym ( do wyboru samych przetworników przejdziemy za chwile dwie ). Co powiesz na takie rozwiązanie ? Udałoby się pewnie znaleźć coś z oferty np. Ushera lub Vify , Peerless . Możesz sobie poprzeglądać głośniki na stronie np. akkusa - mają szeroki wybór dobrych przetworników. Do zwrotnicy i samego projektu przejdziemy dalej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie się podpinam pod wątek bo też, za pół roku, wprowadzę się do pokoju prawie 40m2 z tym, że 3,3m wysokości i też będę chciał się samemu zmierzyć z budową. Budżet podobny więc... się podpinam :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bym widział tam dwie drogi na dwóch midwooferach lub 2 i 1/2 drogi.

Gotowiec który się zmieści w budżecie:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lub coś z Akustyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że audiofilem aż takim nie jestem,by móc precyzyjnie określić dżwięk,Ale spróbuję,Przestrzeń,tak,ważna.Pamiętam jak pierwszy raz usłyszałem efekt stereo na gramofonie Kamping.Nie do opisania.Dół nie przytłaczający,ale jak trzeba by zrobił swoje.Nie lubię przesadnego dudnienia.Z wykopem.Góra,jak to mówicie nie zapiaszczona,nie męcząca wtedy.Ofertę Akkusa przeglądam i przeglądam.Jest w czym wybrać.Tylko co....Myślałem,że jak się udadzą,to może bym rozbudował w dalszej przyszłości do 5.0.O subie aktywnym na razie nawet nie myśle,bo to wyzsza szkoła.Lubię czasami-albo lubiłem,bo teraz nie mam na czym-głośniej posłuchać,tak,że portkami trzęsie.Co tu dużo mówić-siadam w fotelu i chcę sie poczuć jak na sali koncertowej.Może i filmik jakiś....Mam jakieś określone wymagania czy to masło maślane?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiemy już nieco więcej :)

Wieczorem przejrzę dokładnie oferty przetworników pod względem ceny i wrzucę wstępnie do symulacji. Postaram się przedstawić kilka ofert tak by pasowały najlepiej do charakteru brzmienia, muzyki i pomieszczenia.

Pozdrawiam:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>czterdziestolatek<

 

Nie chce nic prorokować ale bądź przygotowany na to....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tak czy siak wysłałem również wiadomość na PW do Ciebie-odpisz co i jak.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,wiem,też o tym myślałem.Jeden plus,to taki,że nie jestem ograniczony miejscem ustawienia głośników.Brałem pod uwagę taką opcję,że ustawię je prostopadle do dłuższej ściany,jak gdyby dzieląc pokój sprzętem-tv i te inne.Co by ułatwiło życie,likwidując odbicia światła na ekranie.Ale czy to dobry pomysł?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czterdziestolatek: Miałem STXA 22-140-8-SCX ktory montowany jest w 3drogach stxa. Za ta cene trudno o cos lepszego, nie warto wydawac np na tonsila 20/80 bo jest drozszy a STX nie ustepuje mu w niczym, a nawet gra z lepszym wykopem. Obecnie posiadam 18tke AWX i kopulke tez. Powiem szczerze ze ta kopulka awxa duzo lepiej mi pasuje niz Vifa DX25. Ma wiecej smaczkow i jest spokojniejsza a i tak nie mam specjalnie jeszcze zaaplikowanej jej dobrze. Duzo ludzi ktore posiadaja starsze trzy drogi stxa z PJ na gorze narzekala wlasnie na gore troche, a jak widac firma ma juz od jakiegos czasu projekt z AWX na gorze, wiec z pewnoscia nic lepszego w 3drogach nie zrobisz na dzien dzisiejszy niz ten projekt:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

A i myślę, że warto dodać iż misiomor projektował do tego zwrotkę.. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępne założenia co do projektu paki już zaczynają świtać w głowie.Nie powiem,chciałbym żeby mi się podobały.A co wyjdzie...Opieram się na formie Usher Dancer CP 8871 II Beryllium.I czy nie będzie problemu ze zwrotką przy takim pochyleniu przodu.Choć Avalony w tym wymiarze nie ustępują.Chcę mieć na czym oko oprzeć:)....Jak nie będę słuchał.Cóż,STX-y mogę zastosować a potem jak by co wymienić na coś wyższego.Ciekaw jestem co zaproponuje kol.Different.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcja pierwsza : USHER AUDIO 8133 x 4 ( po 2 na kolumnę ) - to wychodzi ok 590 zł po rabacie. Do tego na górę : USHER AUDIO T-9930-20 - ok 300 zł . Można swobodnie przy tak dużym przetworniku niskośredniotonowym ograniczyć się do jednego na stronę ( wówczas zwrotnica będzie mniej skomplikowana ) - w takiej opcji cięcie ok 2.5 kHz ( póki co opieram się na wstępnych oględzinach). Obudowa bass reflex - niezła skuteczność w tym przypadku . Druga opcja to dół : USHER AUDIO 8935A oraz VIFA D27TG-45-06 na górę. Tutaj można pokusić się o bass reflex jak i obudowę zamkniętą (lepszy impuls - czytaj nieco mniej basu ale lepszej jakości ). Druga opcja wyjdzie podobnie jeśli chodzi o cenę . Do tego należałoby doliczyć ok 150 zł za przewody , gniazda oraz elementy zwrotnicy .

Mimo wszystko w tej cenie sugeruję skupić się na konstrukcji dwudrożnej z lepszymi przetwornikami. W przyszłości zawsze możesz pokusić się o suba aktywnego ( tak wiem że to dalsza przyszłość ;-) ) - i tu znajdzie się coś do muzyki i do kina..

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą opcję brałem pod uwagę-pewnie przez promocję:)Ciekaw jestem,czy ktoś próbował takiego zestawienia jak w obu przypadkach.Co byś osobiście wybrał?A ew.gdyby coś nie coś dołożyć,co by było godne uwagi?Myślałem o zestawie Akustyka HNX3,ale trzeba od razu wyłożyć całą sumę.A tak,mogę w miarę postępu stolarki,rozłożyć na etapy.Budżet....Tak czy inaczej dzięki za podpowiedż.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o drugą opcję - szczerze polecam te głośniki.. słyszałem i naprawdę jest to kawał dobrego głośnika ;) Wysokotonowy również niczego sobie - na pewno nie odstaje.. HNX3 - akustyk wie co robi ( chylę czoła jak zawsze dla tych konstrukcji ) - ale i cena..

Pomyśl , zadecyduj - w razie pytań pisz śmiało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa.Wydawało by się,że to takie proste...Mam dylemat,co zrobić-albo wykorzystać to ,co proponujesz,albo nic nie ryzykując skorzystać ze sprawdzonych projektów na STX.W pierwszym przypadku jest perspektywa na pewno dobrego efektu,ale tylko z pomocą kolegów przy układzie.A w drugim,minimalnym kosztem możliwość uzyskania punktu odniesienia.Jak się nie sprawdzi,modernizacja.Miałem podobne wątpliwości z całkiem inną dziedziną,kilka lat temu.I tylko czytanie forum i udoskonalanie zaczęło przynosić efekty...Chyba,że znajdę fuchę za granicą,to poszaleję:).A czy w kwestii obudowy,w razie jakiś wątpliwości też możesz coś doradzić,jak by co?Bo moja koncepcja jest taka,żeby w razie czego wymienić panel przedni,w wypadku zmiany głośników.Tylko tunel b-r wtedy dostroić.Co do objętości to gdzieś czytałem o strojeniu przez wypełnianie komory piaskiem.Ale to na razie tylko koncepcja.To co w głowie muszę spróbować przelać na papier.Dzięki za poradę,nie omieszkam jeszcze pytać.Może inni koledzy jeszcze coś dorzucą od siebie.Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Father_PiO

(Konto usunięte)

Jakby ktoś wątpił: zbudowanie rzetelnie grających kolumn bez porządnych pomiarów i symulacji jest niemożliwe. Trzeba mieć punkt wyjścia, żeby mieć co poprawiać na słuch.

Mój typ to: STX GDN 18-140-8-AWX, po cztery sztuki na stronę, plus Monacor DT-300, w symetrycznym układzie 2,5-drożnym. Komplet na dwie kolumny to porażająca kwota 1200 pln, a potęga, efektywność i jakość nie porównywalna z niczym innym. BTW: te STXy są po prostu rewelacyjne, żeniłem je z małymi wstążkami Founteka (para monitorków 800 zł bez pudełek) i efekt był doskonały.

Służę profesjonalnymi pomiarami - pisać na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem - salon 30m2 + kuchnia otwarta 7 m2. Myślałem o

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale nie ma już Peerless HDS 164 (850438) który został zastąpiony 830875 (Nomex). Niby to samo, ale …. No właśnie? Czy ktoś próbował ten zestaw?? I jak się zgra z Gaincolne-m??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie twierdzę wcale , że wszystkie STX-y są kiepskiej jakości.. słyszałem stare serie tych głośników i nie przekonały mnie absolutnie. Patrząc na AWX - cóż.. wygląda ciekawie..parametry na papierze też ciekawe..(jednak to było kiedyś bolączką tej firmy - rozbieżność danych TS na papierze i w rzeczywistości , nawet w obrębie jednej grupy przetworników - zwyczajnie jeden przetwornik drugiemu nie był równy ). Może teraz sytuacja wygląda znacznie lepiej - wyprowadźcie mnie z błędu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by się sprawdzała obudowa labiryntowa?Czy ktoś się tam tematem zajmował ostatnio?Jeszcze kedno pytanie-jak osiągają 8om przy trzech głośnikach niskotonowych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Different:

Starsze glosniki nie da sie ukryc nie robia szalu. Jednak nowe glosniki ktore wychodza sa warte kazdej zlotowki. Firma sie rozwija, praktycznie od poczatku mialem jakis ich glosnik, bo byly to moje poczatki zabawy z diy. Jak sobie pomysle co bylo kiedys a co jest dzisiaj to naprawde przepasc... Wczoraj porownywalem AWXy i hds164+xt25 wszystko opisane w moim watku. Za te pieniadze co kosztuja STXy naprawde warto sie zastanowic czy kupowac hdsy. Jesli nie jestes przekonany do wysokiego to KRS47 na audiohobby zrobil projekt 18AWX + 27TBFC/G, zestaw naprawde z klasa jak ktos lubi tego metalowca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o zwrotke do hdsa i xt25 czy dx25 to warto by ja pomierzyc bo zwrotka akustyka jesli pamietam rozni sie tylko tlumikiem w zaleznosci od zastosowanej kopulki ;) Nie mowie ze jest skopana, bo gra to lagodnie jak na hdsa i xt25 ale warto sie temu przyjrzec jesli ktos ma mozliwosci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.audio.lutuje.se

Trójmiasto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 21

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.